Чому виникає і як проявляється алергія на складові середземноморської дієти,

0 400

 або Приховані ризики здорового способу життя

У світі, та в Україні зокрема, зростає популярність середземноморського типу харчування. Але якщо вам діагностована харчова алергія або ви маєте генетичну схильність до неї, варто знати, що у вас можлива алергія на складові середземноморської дієти. Тож із деякими харчами треба бути обережним, а деяким — шукати заміну. Допоможе визначити потенційні алергени багатокомпонентний молекулярний тест ALEX — найсучасніший метод діагностики алергічних захворювань. 

Гіпократівська фраза про те, що наша їжа має бути ліками, а ліки – їжею, набуває нового звучання. Сучасна наука дала значно глибше обґрунтування того, чому продукти, які ми регулярно споживаємо, впливають на наше здоров’я сильніше за стан навколишнього середовища чи рівень розвитку медицини в конкретній країні.

І якщо раніше просто казали, що кисломолочні продукти корисні для роботи шлунково-кишкового тракту, а овочі та фрукти — це джерело вітамінів, то на сьогодні науці вже відомий як позитивний, так і негативний вплив харчових продуктів на людину. Ба більше, доведений зв’язок між їжею та геномом людини. 

Дослідження цієї взаємодії поклало початок розвитку двох нових наукових галузей:

  •  нутригенетики, яка займається вивченням генетично зумовленої реакції організму на їжу;
  • нутригеномики, об’єктом дослідження якої є вплив харчових продуктів на генетичну відповідь людини.

І вже ці найсучасніші галузі довели, що найкориснішою для людини є середземноморська дієта. Перехід на неї дозволяє запобігти розвитку серцево-судинних захворювань, що є причиною № 1 смертей у світі, профілактує ожиріння та низку онкологічних захворювань.

В чому особливості середземноморської дієти?

В основі середземноморської кухні лежить регулярне споживання овочів та фруктів, білого м’яса, риби, бобових, оливкової олії, виробів із цільного зерна, кисломолочних продуктів, а також зелені та спецій як альтернативи солі.

І популярність середземноморського типу харчування зростатиме і в Україні. Не останньою чергою – через зміни клімату, які зроблять деякі продукти доступнішими, як-от оливкову олію, а інші – жаданішими. Адже зі зміною температурного режиму людям менше хочеться сала, а більше — овочів та риби. Але вже зараз українські алергологи реєструють у людей, котрі ніколи не виїжджали з України, захворювання, типові для середземноморського клімату. 

Адже як будь-які ліки мають побічну дію, так і харчування, що має стати ліками, може викликати небажану реакцію. Це тому, що практично кожна складова середземноморського  (а втім, будь-якого) меню є потенційним алергеном. 

Розберімося детальніше, чому ймовірна алергія на складові середземноморської дієти.

Алергія на оливкову олію пов’язана з гіперчутливістю до ясеневого пилку

Почнемо з оливкової олії, без якої середземноморська кухня вже й не така середземноморська. Основна цінність цього продукту — у високому вмісті поліненасичених жирів омега-3, надзвичайно корисних для серцево-судинної системи. Але у процесі порятунку судин можна отримати побічну дію у вигляді надмірної реакції імунної системи на їстівні ліки.

Заявляє про себе алергія на оливки та оливкову олію низкою симптомів із боку травної системи, органів дихання та шкіри. Це можуть бути набряки, чхання, кропив’янка, розлади шлунку та навіть смертельно небезпечна анафілаксія.

Також людина з алергією на плоди та олію оливи може реагувати й на оливковий пилок – і навпаки. А ще у неї може розвинутися перехресна реакція на пилок інших представників родини маслинових, зокрема ясена, сезон пилкування якого в Україні традиційно триває з березня по травень.

Біле м`ясо та риба — алергени-родичі. Хоча й далекі

Перше, що спадає на думку, коли ми чуємо «біле м`ясо», — це курятина. Її місце у переліку інгредієнтів середземноморської кухні є цілком закономірним. Адже м`ясо курки — це не тільки корисний білок, що легко засвоюється, а й низький вміст некорисних жирів.

Водночас ті ж самі курячі білки можуть стати причиною алергії на курятину, серед симптомів якої — нежить, кашель та чхання, подібні до тих, що виникають при застуді. А найбільше ризикують сенсибілізуватися до курячого м’яса ті, хто вже має алергію на курячі яйця та м`ясо індички, качки, гуски й перепілки. А ще — на рибу, яка не тільки є невіддільною складовою середземноморського меню, а й входить до топу 14 найбільших харчових алергенів.

Така алергічна спорідненість є цілком закономірною, якщо взяти до уваги, що риба та птиця хоча й дуже далекі, але родичі. Адже прямими предками курки є динозаври. А вони, своєю чергою, походять від прадавніх риб, що колись вибралися на сушу.

Саме тому людям із підтвердженою алергією на м`ясо курки або іншої птиці та риби загрожує не тільки алергія на складові середземноморської дієти. Їм треба бути дуже обережними і з поки що екзотичним для нас м`ясом крокодила.

Бобові небезпечні навіть після термічної обробки

Якщо вас цікавить середземноморська дієта, але ви прихильник вегетаріанства або веганства, то без багатих на білок бобових вам не обійтися. А це і квасоля з горохом, і сочевиця із соєю.

Також до бобової родини належить арахіс, який помилково називають горіхом і який разом із соєю складає компанію рибі у топі 14 харчових алергенів. 

Окрім беззаперечних поживних якостей усі бобові мають одну неприємну особливість. Це здатність їхніх білків зберігати алергенні властивості навіть після термічної обробки або впливу ферментів травної системи.

Як наслідок симптоми алергії на бобові можуть з’явитися навіть після того, як ви скуштували їх у відвареному, тушкованому чи запеченому вигляді. Це може бути як смертельно небезпечна анафілаксія, що вражає одночасно декілька органів, так і висипка на шкірі на кшталт кропив’янки, біль у животі чи ангіоневротичний набряк.

Алергія на один горіх = алергія на горіхи загалом

Ще один рослинно-білковий пункт середземноморського меню – горіхи. Будь-які, залежно від ваших уподобань та місця проживання. Однак, куштуючи це джерело мікроелементів, вітаміну Е та рослинних білків, потрібно пам’ятати, що ці ж самі надзвичайно корисні горіхові білки можуть викликати надзвичайно сильну алергічну реакцію. І алергія на горіхи — не таке й вже рідкісне явище.

Так, алергія на волоські горіхи буває двох типів. Перший — це класична харчова алергія, симптоми якої варіюються від болю в животі й набряку обличчя до нападу астми та вже згадуваної анафілаксії.

Другий тип зустрічається значно частіше й є наслідком сенсибілізації до пилку берези та її родичів: грабу, ліщини та вільхи. Основним проявом такої гіперчутливості імунної системи до волоського горіху є синдром оральної алергії. Його головний симптом — відчуття поколювання у ротовій порожнині та навколо рота, яке виникає при поїданні горіхів та не несе загрози життю та здоров’ю.

Утім, якщо вам діагностовано алергію на волоський горіх, ви можете бути гіперчутливим і до інших, зокрема фісташок, кеш’ю та кедрових. Алергія на останні може проявлятися рясним потовиділенням, набряком повік і стоп, запамороченням і прискореним серцебиттям.

Про те, що така реакція імунної системи потенційно небезпечна, свідчить факт, що авіакомпанії за наявності на борту людей з алергією, зокрема анафілаксією до горіхів, забороняють будь-кому в салоні споживати під час польоту продукти з вмістом будь-яких горіхів або арахісу.

Таке прохання почула редакторка сайту «Все про алергію» у літаку зі Стокгольма на Краків. І воно не дивно – найменша порція горіхового алергену у навколишньому середовищі може викликати анафілаксію у схильних до неї людей.

Алергія на йогурт – це алергія на молоко

Користь для людського організму кисломолочні продукти вчергове довели під час коронавірусної пандемії. Як з’ясували тоді науковці, споживання корисних для роботи кишківника йогурту, кисломолочного сиру та кефіру також сприяє підвищенню імунітету. Як наслідок люди, в раціон яких постійно входять ці продукти, були менше схильні до ускладнень ковіду.

Входять йогурт та кисломолочний сир й до традиційного середземноморського меню. Так само, як інші його складові, молочнокислі продукти здатні стати причиною алергії. При цьому алергія на йогурт характеризується такими серйозними симптомами, як набряк шкіри, кропив’янка, розлади травлення, а також анафілаксія. 

Адже фактично гіперчутливість до цього кисломолочного продукту є проявом алергії на коров’яче молоко. А воно вже давно посіло одне з чільних місць у списку головних харчових алергенів.

Фрукти та овочі: вітамінно-алергенний коктейль

Значну частину середземноморського раціону мають складати фрукти та овочі. Але споживаючи ці цінні джерела вітамінів, мікроелементів і клітковини, варто пам`ятати, що будь-який із них може стати причиною алергії.

І залежатиме її розвиток не від кольору плода або відстані, яку він подолав із саду чи городу до вашого столу, а від того, які саме алергенні білки змусили вашу імунну систему до надмірної реакції.

У сучасній науці алергія на фрукти та овочі поділяється на два основних види.

Перший тип алергії на фрукти — так званий синдром «пилок – плоди», коли людина спочатку сенсибілізується до пилку, який містить алергенні білки, найчастіше — класу PR-10, а вже потім — до фрукта чи овочу. Типовим прикладом такої алергенної пари є пилок берези та яблуко, гіперчутливість до якого зазвичай проявляється синдромом оральної алергії

Інший вид фруктово-овочевої алергії розвивається внаслідок дії білків перенесення ліпідів (LTP), які присутні, зокрема, у персику, сливі, а також інших плодах родини розових. Особливістю цих алергенів є стійкість до травних ферментів та нагрівання й здатність викликати такі важкі реакції, як напад астми, анафілаксія або ангіоневротичний набряк.

Вони ж, а ще ущільнення гортані та набряк обличчя й особливо повік,  виникають і внаслідок дії рослинних білків, що регулюються гібереліном (GRP). Присутні вони, зокрема, у картоплі, апельсині та гранаті

А українські алергологи довели, що у людей, котрі ніколи не виїжджали за межі країни, але споживали доступні у супермаркетах тропічні фрукти, nsLTP-синдром спричиняється ківі

Обережно, злаки

Якщо у ваші плани не входить повна відмова від хлібобулочних виробів, тоді споживайте лише ті, що виготовлені з цільного зерна. Але будьте пильними, адже пшеничне зерно — це ще один пункт у списку 14 найбільших алергенів світу. Це й не дивно, адже його 28 алергенних білків здатні спровокувати не лише алергію, а й целіакію, тобто непереносимість глютену.

Що ж стосується власне алергії на пшеницю, то її симптоми найрізноманітніші: від алергічного риніту та екземи до судом, головного болю та анафілаксії. Подібні прояви характерні також для алергії на інші злаки: ячмінь, овес та жито.
Окрема небезпека — то анафілаксія після фізичного навантаження, яку викликає білок пшениці омега-5 гліадин. Також у групі ризику щодо гіперчутливості до їстівних злаків  люди з алергією до цитрусових і, меншою мірою, — з алергією до злакового пилку. Але між пилком та насінням злаків майже немає перехресних алергенів, окрім хіба що nsLTP.

Алергія на спеції зустрічається зрідка

Завершують перелік складових середземноморської кухні спеції та зелень, які кожен обирає до свого смаку. При цьому алергія на спеції зустрічається досить рідко. Утім, реакція на них може бути відтермінованою, що ускладнює діагностику та вносить корективи у статистику.

Заведено вважати, що найнебезпечнішими з погляду алергенності є:

Сенсибілізація до них найчастіше проявляється задишкою, кропив`янкою, набряком губ або нудотою. Не виключена й анафілактична реакція чи напад астми. Частіше алергія до спецій виникає у людей, що чутливі до пилкових та харчових алергенів полину.

Зробити безпечний вибір корисної дієти допоможе тест ALEX

Отже, будь-який продукт, що входить до середземноморського меню, може стати причиною харчової алергії. (Це, як вже було сказано, стосується й будь-якої іншої системи харчування). Що ж робити, аби убезпечити себе якщо не від самого захворювання, то від найнебезпечніших його симптомів, не відмовляючись при цьому від корисних для здоров`я страв?

А робити треба молекулярний багатокомпонентний тест ALEX, в арсеналі якого майже три сотні алергенів, в тому числі як не всі, то переважна більшість алергенів середземноморської дієти. Тому за одним аналізом крові реально встановити, чи маєте ви реакцію до продуктів середземноморської дієти, й яких саме.

Якщо у вас вже є підозра щодо алергії на один або декілька інгредієнтів середземноморської кухні, проходження тесту ALEX із високою точністю підтвердить або спростує наявність сенсибілізації до, наприклад, оливок, йогурту або риби. 

Адже характерні для харчової алергії симптоми можуть насправді бути ознакою інших захворювань, наприклад, харчової непереносимості. І тоді на допомогу стане молекулярний тест FOX, покликаний цю непереносимість виявляти.

Утім, самостійно виключати продукти з раціону не варто. Адже сенсибілізація не завжди означає алергію. У її хитросплетіннях вам допоможе розібратися досвідчений лікар-алерголог. Він і встановить, на який продукт ви реагуєте клінічно, провівши додаткові тести.

Якщо алергію чи непереносимість буде виявлено своєчасно, це дозволить лікареві скоригувати для вас середземноморську дієту, виключивши алергенний продукт, але залишивши харчування збалансованим і поживним. Також лікар підбере протиалергійні препарати на випадок, якщо ви випадково скуштуєте небажану страву. 

І тоді середземноморська дієта стане для вас ліками не просто cмачними, а такими, що не мають побічних ефектів. Смачного й будьте здорові!

Коментарі
Loading...