Анафілаксія – прояв алергії, який загрожує життю

0 7 342

Однією з найнебезпечніших і потенційно загрозливих для життя форм прояву алергії є анафілаксія. Її лікування завжди розглядається в сенсі невідкладної медичної допомоги.

Причини виникнення

Анафілаксія виникає після впливу алергену (зазвичай це харчові продукти, ліки або укуси комах), якщо у людини є до нього гіперчутливість. Не кожній людині з алергією загрожує анафілаксія.

Симптоми й ознаки анафілаксії виявляються в різний час після контакту з алергеном: може минути від декількох хвилин до двох годин. Симптоми при харчовій алергії виникають протягом 30 хвилин. Менш ніж за півгодини може розвинутися реакція при алергії до ліків (ін’єкції, інгаляції) або до отрути комах.

Ключові фактори анафілаксії включають харчові продукти, деякі ліки та отруту комах, наприклад, укус оси або бджоли.

Харчові продукти — найбільш поширена причина анафілаксії у дітей. При цьому значущими факторами ризику є алергія до пилку та бронхіальна астма.

anafilaksiya_child

Продукти, які найчастіше викликають анафілаксію:

Чутливість до харчових продуктів буває настільки сильною, що системна алергічна реакція може виникнути при вдиханні частинок алергену. Наприклад, анафілаксію може викликати запах приготовленої риби або арахісу, упаковку з яким розкрили.

Анафілаксія, викликана лікарськими препаратами і отрутою перетинчастокрилих, частіше зустрічається у дорослих, ніж у дітей. У порівнянні з чоловіками жінки мають вищу частоту анафілаксії.

Лікарські препарати є найбільш частою причиною анафілаксії у госпіталізованих пацієнтів.

Ознаки та симптоми анафілаксії

Симптоми анафілаксії потенційно небезпечні для життя. Вони охоплюють:

  • утруднене/свистяче дихання;
  • набряк язика;
  • набряк/стискання у горлі;
  • хрипкий голос;
  • хрипи або задушливий кашель;
  • запаморочення і/або колапс і/або втрату свідомості.

Ozn_ukr

У деяких випадках анафілаксії передують менш небезпечні алергічні симптоми:

Фактори, що підвищують ризик розвитку важких алергічних реакцій

Фактори ризику розвитку анафілаксії включають причини і обставини, пов’язані з пацієнтом: його способом життя, віком, статтю, супутніми захворюваннями і станами.

Супутня бронхіальна астма та інші алергічні захворювання є фактором ризику розвитку анафілаксії, особливо якщо вона важка і неконтрольована. Пацієнти з алергією до горіхів і арахісу також мають підвищений ризик розвитку серйозної анафілактичної реакції.

Old_men

Найчастіше анафілаксія до укусів комах — бджоли, оси, шершня — відзначалася у:

  • літніх людей;
  • пацієнтів із супутніми захворюваннями, наприклад, серцево-судинними, розладом огрядних клітин, включаючи мастоцитоз, при підвищеній базальній концентрації тріптази в крові;
  • людей, які на постійній основі приймали нестероїдні протизапальні препарати, інгібітори АПФ (при артеріальній гіпертензії), β-блокатори.

Причиною розвитку анафілаксії можуть також стати фізичні вправи, частіше — у формі харчової анафілаксії, індукованої фізичним навантаженням, у підлітків і дорослих; рідше таке відбувається у молодшому дитячому віці. Не виявлений зв’язок між інтенсивністю тренувань і важкістю алергічної реакції, ба більше: одна і та ж сама вправа не завжди призводить до анафілаксії у певного пацієнта.

Інші фактори, на тлі яких розвивається анафілаксія, можуть охоплювати:

  • лихоманку;
  • гостру інфекцію;
  • передменструальний статус;
  • емоційний стрес.

Нестероїдні протизапальні препарати і алкоголь також підсилюють деякі харчові алергічні реакції.

Заходи контролю анафілаксії

Якщо ви перебуваєте в групі ризику розвитку анафілаксії, вам знадобиться звернення до лікаря-алерголога / імунолога з подальшим визначенням причини анафілаксії. Для цього лікар вивчить комплексну історію хвороби і проведе клінічне обстеження, інтерпретувавши потім результати тесту на алергію.

Для з’ясування причини розвитку анафілаксії використовують ряд діагностичних тестів, наприклад, визначення специфічних імуноглобулінів Е до харчових алергенів, антибіотиків пеніцилінового ряду або до отрути комах.

У деяких випадках для діагностики анафілаксії використовують шкірні прик-тести, але через ймовірність розвитку важкої реакції ці тести проводяться рідко і під контролем лікаря-алерголога в спеціалізованих центрах.

Щоб дізнатися, чи належите ви до групи ризику анафілаксії, потрібно звернутися до лікаря. Він призначить відповідну діагностику, що містить у собі, в тому числі, тест ALEX, який є найсучаснішим і найточнішим методом діагностики цієї хвороби.

Адреналін як перша лінія лікування

Негайне введення адреналіну є найпоширенішим методом лікування анафілаксії і анафілактичного шоку. Цей гормон змінює дію речовин, що утворюються під час алергічної реакції, запобігаючи виникненню анафілактичного шоку або зупиняючи його. Шприц-інжектор містить одну дозу адреналіну.

Щоб допомогти хворому, у якого розвинулася анафілактична реакція, автоінжектор з адреналіном можуть використовувати і люди, які знаходяться поруч. Однак при перших ознаках розвитку анафілаксії такий пристрій людина може застосувати і самостійно.

Artikkeli

Невикористані шприци слід замінювати після закінчення терміну придатності, оскільки вміст адреналіну і біодоступність препарату знижуються пропорційно кількості місяців після закінчення терміну придатності.

Якщо вам чи вашій дитині лікар призначив використання автоінжектора з адреналіном, ви можете попросити спеціально розроблений пристрій-тренажер і практикуватися у його використанні вдома кожні 3-4 місяці.

Профілактика анафілаксії

Якщо у вас є схильність до розвитку анафілактичних реакцій, важливо:

  • уникати контакту з агентами, що викликають анафілаксію;
  • завжди мати при собі шприци з адреналіном разом з інструкціями щодо їх застосування (щоб ін’єкцію міг зробити той, хто виявиться поруч);
  • знати клінічні ознаки настання анафілаксії і використовувати інжектори адреналіну при найранішому прояві симптомів;
  • мати персоналізований план дій для надзвичайних ситуацій при анафілаксії;
  • носити медичний ідентифікатор (наприклад, браслет);
  • тримати зв’язок зі своїм лікарем.
Коментарі
Loading...