Багатокомпонентна молекулярна діагностика – точний метод визначення алергії

0 4 106

Діагностика алергічних захворювань за останні кілька років значно розшірілась новимі методами. Особливо це стосується такого виду дослідження, як молекулярна або компонентна діагностика.

Олена Шарикидзе

Стосовно переваг молекулярних методів діагностики алергії ми поговорили з лікарем клініки FxMed Оленою Шарікадзе.

– Як співробітник кафедри, що займається навчанням дитячих алергологів в Україні, і як алерголог-практик, який щодня консультує хворих, я відповім на головні питання, що їх часто чую від лікарів і пацієнтів. Вся інформація, викладена нижче, заснована виключно на даних доказової медицини, які збігаються з моїм власним науковим і клінічним досвідом.

– Що таке молекулярна (або компонентна) діагностика алергії та чим вона відрізняється від інших методів діагностики?

F5A– З моменту відкриття загального імуноглобуліну Е (tIgE) лабораторний підхід в діагностиці алергічної патології (атопічного дерматиту, харчової алергії, алергічного риніту й астми) полягає у визначенні типу алергічної реакції в залежності від участі в ній IgE. Тому рівень tIgE,  як і раніше, є невіддільною частиною процесу скринінгу.

Проте для постановки діагнозу вирішальне значення має рівень специфічних імуноглобулінів класу Е (sIgE), що утворюються в організмі у відповідь на конкретний алерген і дозволяють його знайти. При цьому термін «алерген» — поняття збірне.

Поясню чому: в одному алергені (джерелі) міститься досить велика кількість різних молекул (компонентів). І саме ці компоненти, причому кожен з них окремо, відіграють ту чи іншу роль у розвитку захворювання.

Так, наприклад, молекули, які є причиною алергічних симптомів у більшості (>50%) пацієнтів, називаються мажорними або головними алергенами. А компоненти, що належать до класу паналергенів (профіліни, полкальціни та ін.), відповідають за розвиток перехресних реакцій.

Досить часто визначаються перехресно-реактивні вуглеводні детермінанти або ССD-детермінанти — вуглеводи, з’єднані з білковими молекулами алергенів. Вони схожі у різних живих організмів, зокрема у рослин і комах.

Варто звернути увагу, що ССD-детермінанти в більшості випадків не мають клінічного значення, але при цьому є причиною появи специфічних IgE майже у 30 % пацієнтів. Саме вони — часта причина хибнопозитивних реакцій при проведенні лабораторної діагностики без використання молекулярних методів.

Наприклад:

Мажорний алерген пилку злакової трави тимофіївки — молекула Phl p 4 — є глікопротеїном. Вона належить до сімейства берберин бридж-ензимів, які глікозильовані з  перехресно-реактивними детермінантами CCD і, отже, мають високу перехресну реактивність.

Ця перехресна реактивність поширюється на інші види пилку (зокрема, кипарису, берези й полину), фрукти й овочі (наприклад, арахіс, яблуко, селеру і моркву). Реальної оцінки поширеності та діагностичної цінності даної молекули немає.

Отже, присутність CCD в молекулі пилку тимофіївки Phl p 4 знижує цінність визначення антитіл до цієї молекули як маркера алергії саме на пилок трав.

Тому справжнє клінічне значення позитивного результату nPhl p 4 лікар має ретельно оцінювати в контексті результатів інших компонентів та клінічних даних.

Проведення багатокомпонентної молекулярної діагностики дозволяє уникнути хибнопозитивних результатів, пов’язаних із CCD-детермінантами.

Стислий висновок: молекулярна діагностика визначає sIgE до певної молекули, що вкрай важливо для лікаря-фахівця, який повинен визначити причину захворювання, поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. Всі інші методи діагностики досліджують ці ж sIgE до алергенів екстракту (нерозділеної суміші алергенних молекул), що знижує точність дослідження.

Який метод молекулярної діагностики (МД) вибрати: у вигляді окремих компонентів або багатокомпонентний?

alex_info

– Активний рух медицини в бік індивідуального підходу до кожного пацієнта значно впливає на діагностику і лікування алергічних захворювань. Зараз очевидно, що майбутнє медицини – персоніфікація.

За багаторічну клінічну практику я переконалася в тому, що одне й теж саме захворювання у кожної дитини з її особистою історією життя (причому це ще й історія її родини) має різний перебіг. І чудодійні ліки, які дивовижно зцілили дівчинку Лізу, на величезне розчарування батьків, геть неефективні для хлопчика Борі.

Необхідно зауважити, що для дорослих пацієнтів з їх «цукром», «холестеринами», зайвою вагою, стресом такий персоніфікований підхід має ще більше значення, ніж для дітей.

Однак необхідність індивідуального підходу до пацієнта вимагає перегляду і оновлення чинних алгоритмів діагностики і лікування. Європейською академією алергії та клінічної імунології (EAACI) вже зроблені перші кроки в цьому напрямку — тепер в діагностиці алергії рекомендується використовувати МД.

Сьогодні в лабораторній практиці використовується МД двох основних типів: у вигляді окремих (один зразок, один алерген) тестів та у вигляді тестів мультиплексних. Мультиплексні тести, зокрема ALEX, включають як інгаляційні, так і харчові алергени, що вкрай важливо для пацієнтів з різноманітними клінічними проявами.

І новий алгоритм діагностики алергічних захворювань, рекомендований EAACI в 2016 році, на першому кроці передбачає проведення багатокомпонентної діагностики. Вона дозволяє не тільки одномоментно оцінити рівень сенсибілізації, а й врахувати молекули з перехресною реактивністю, прогнозувати ризик можливих системних реакцій, зробити безпомилковий вибір у призначенні алерген-імунотерапії (єдиного методу, що дозволяє змінити перебіг алергічного захворювання).

Використання багатокомпонентної МД забезпечує і лікареві, і пацієнту економію часу, фармакоекономічну доцільність (виключення досліджень, не потрібних пацієнту), можливість комплексної оцінки чутливості не тільки до аеро-, але і до харчових алергенів.

Стислий висновок: майбутнє алергодіагностики — у розширенні можливостей багатокомпонентної МД.

–  Які методи багатокомпонентної діагностики існують в Україні?

В Україні існує два варіанти подібних досліджень. Один з них — ImmunoCAP ISAC (ThermoFisher) — заснований на мікрочіповій діагностиці, що включає 112 різних молекулярних компонентів (як екстрагованих, так і рекомбінантних).  Це ручний напівкількісний метод, єдиний до недавнього часу. Він був розроблений 15 років тому.

І макроматріца ALEX (MAD ALEX) – ручний кількісний метод компонентної діагностики, офіційно представлений в 2017 році. Він отримав високу оцінку фахівців у всьому світі, а в  Україні доступний з 2018 року.

Можливості ALEX ширші, як порівняти з ISAC, оскільки за допомоги першого методу можливо одноразове визначення рівня загального IgE і 282 компонентів (122 молекул і 160 екстрактів).

Крім того, перевагою методики ALEX є можливість «позбутися» клінічно неважливих CCD-детермінант, які часто збивають з пантелику лікаря під час проведення діагностики.

Наголошую, що термін «ручний» метод в обох випадках зовсім не означає, що дослідження проводиться вручну. Особливістю матриці є необхідність внесення до лунок сироватки пацієнта, а зробити це може тільки кваліфікований лаборант. Весь інший процес відбувається автоматично.

Стислий висновок: поява в Україні методу MAD ALEX значно розширило можливості своєчасної та точної діагностики, і, що вкрай важливо, — у руках лікаря-фахівця це серйозний інструмент розробки заходів лікування та профілактики.

Останнє та найголовніше питання: чи можна обстежитися без направлення від лікаря (за власним рішенням)?

– Ніхто не обмежує пацієнта у виборі діагностики й самостійному прийнятті рішення. Однак слід зазначити, що будь-який, навіть високочутливий і специфічний лабораторний аналіз вимагає детального аналізу результатів (консультації лікаря).

Результати, отримані в одного або навіть кількох пацієнтів, не повинні екстраполюватись на всіх. На цьому етапі вкрай важливо пам’ятати, що наявність позитивного результату (втім, як і його відсутність) ще не означає наявності або відсутності захворювання.

Підвищення концентрації sIgE до однієї й тієї ж молекули у різних пацієнтів може мати вкрай відмінне трактування. Тому інтерпретувати результати тесту повинен тільки лікар, який має для цього необхідний клінічний досвід. Саме правильна інтерпретація результатів дослідження, без сумніву, є найважливішим моментом у проведенні будь-якої діагностики.

Остаточний висновок: переваги компонентної діагностики алергії очевидні. Це перш за все можливість індивідуального підходу до пацієнта, визначення головних алергенів і молекул з перехресною реактивністю, контроль ступеня ризику можливих анафілактоїдних станів і, найголовніше, на нашу думку, — можливість профілактики алергічної патології в цілому.

Чекаємо на ваші питання та намагатимемось знайти на них відповіді!

Коментарі
Loading...