Прик-тести від А до Я: показані всім, дешеві, швидкі та легкодоступні 

0 4 136

Появу симптомів алергії супроводжує збільшення рівнів антитіл, відомих як IgE (імуноглобуліни Е). Вони виробляються імунною системою у відповідь на контакт з алергеном. Щоб діагностувати захворювання, ваш алерголог може провести шкірний тест для вимірювання наявності антитіл IgE до підозрюваного алергену. Ці прик-тести недорогі та дають негайні результати. 

Під час тесту алерголог крапає на передпліччя або спину пацієнта розчин, що містить алерген. Якщо діагностується алергія на харчові продукти, замість розчину може використовуватися сам продукт. 

За допомогою невеликого пластикового ланцета або металевої голки лікар обережно проколює шкіру, щоб дозволити невеликій кількості розчину потрапити у верхні шари шкіри. Як правило, ця процедура не викликає ані болю, ані кровотечі. 

Таким чином одночасно можна робити тестування до декількох алергенів. У цьому випадку відстань між місцями проколів має бути не менше 2 см.

Результати тесту відомі протягом 15—20 хвилин. На наявність алергії вказує папула діаметром 3 мм або більше — припухлість білого кольору, схожа на ту, яка виникає від укусу комара. 

Ця ділянка оточена невеликим колом почервонілої шкіри, яка свербить. При цьому дуже велика папула не обов’язково свідчить про важкий ступінь захворювання. 

Нижче ми розглянемо найбільш поширені питання, які пацієнти ставлять щодо прик-тестів

Що є показаннями для проведення шкірних проб? 

Шкірні тести — це золотий стандарт у виявленні причин алергічного риніту, бронхіальної астми, а також істинної харчової алергії.

Застосовувати цей метод можна для пацієнтів будь-якого віку, включаючи немовлят і людей похилого віку. При цьому до повторного тестування переважно вдаються для виявлення нової сенсибілізації у дітей, а також при зміні симптомів. 

Які шкірні тести рекомендуються?

Прик-тести мають високу специфічність і чутливість для діагностики інгаляційної алергії. Існує високий ступінь кореляції їх результатів з симптомами. 

Якщо тести стандартизовані й сертифіковані, вони безпечні для здоров’я пацієнта. Прик-тести з інгаляційними екстрактами, які не пройшли належну сертифікацію, іноді можуть викликати системні реакції.

Які найпоширеніші помилки при проведенні прик-тесту?

Певні помилки у процедурі тесту можуть вплинути на його результати:

  1. Якщо при тестуванні на кілька алергенів місця уколів розташовані близько (менше ніж 2 см один від іншого), шкірні реакції перекриваються та не можуть бути розділені візуально.
  2. Виникнення кровотечі може спричинити хибнопозитивний результат. 
  3. Недостатнє проникнення інструменту в шкіру призводить до хибнонегативних результатів.
  4. Розповсюдження/розтікання розчинів алергенів під час тесту або після витирання розчину може викликати поширенішу шкірну реакцію, ніж вона мала б бути. Оскільки саме за розміром папули лікар оцінює ступінь вираженості алергічної реакції, він може зробити неправильні висновки.

Які препарати знижують результативність прик-тесту?

Деякі препарати можуть знижувати результативність прик-тестів. В першу чергу це стосується пероральних антигістамінних засобів.

Однак вплив на результат тесту мають і ліки, що застосовуються в терапії не тільки алергічних захворювань. Зокрема, змінити реактивність шкіри можуть кортикостероїдні мазі. 

Нижче наводимо перелік ліків, які впливають на результати тестів, та терміни, протягом яких потрібно утримуватися від їх вживання, плануючи проходження прик-тесту.

  • Антигістамінні препарати:
    • блокатор Н1-рецепторів гістаміну першого покоління, наприклад “Гідроксизин®” ‒ більше ніж 2 дні;
    • блокатор Н1-рецепторів гістаміну другого покоління, наприклад “Цетиризин®” або “Лоратадин®” ‒ 7 днів; 
    • “Кетотифен” ‒ більше ніж 5 днів;
    • блокатори Н2-рецепторів гістаміну ‒ не приймайте вранці перед тестом.
  • Глюкокортикостероїдні мазі/креми (у ділянці, де може проводитись прик-тест) – не застосовуйте більше ніж 1 тиждень.
  • Системні глюкокортикоїди:
    • < 50 мг/добу еквівалент преднізолону – більше ніж 3 дні;
    • > 50 мг/добу еквівалент преднізолону – більше ніж 1 тиждень.
  • Місцеві інгібітори кальциневрину – більше ніж 1 тиждень.
  • Інші системні препарати: “Омалізумаб” – більше ніж 4 тижні.
  • Антидепресанти: “Доксепін” – 7 днів, “Дезипрамін” – 3 дні.

Які захворювання впливають на результати шкірних проб?

Прик-тест можна проводити тільки на здоровій шкірі. При значній кропив’янці, екземі або атопічному дерматиті тест не може проводитися на уражених ділянках. 

Неврологічні розлади, а також інфекційні захворювання (наприклад проказа) можуть призводити до хибнонегативних результатів. 

Які алергенні екстракти обрати?

Якість екстракту алергену має ключове значення.

Існують відмінності в якості та/або ефективності комерційно доступних екстрактів, зокрема, екстрактів пилових кліщів, епідермальних алергенів тварин, СПОР ГРИБІВ й навіть пилку.

 Тому для проведення прик-тестів слід використовувати алергени, стандартизовані з використанням біологічних методів і помічені в біологічних одиницях або міліграмах

Технологія рекомбінантних ДНК (створених штучно з двох або більше генних ланцюжків) дозволяє отримувати біохімічно чисті необхідні білки. 

Шкірні проби з рекомбінантними та натуральними алергенами однаково ефективні, якщо рекомбінантні алергени були ретельно відібрані й представляють всі або більшість частин молекули природного алергену (епітопи).

Чутливість до яких алергенів слід тестувати?

Іноді вважається, що для тестування потрібно обирати алергени, поширені у певному регіоні. Однак пацієнти з алергією можуть подорожувати різними країнами та в них може виникати нова сенсибілізація внаслідок переміни клімату та перехресної алергії

Тому у клінічних умовах краще використовувати загальну стандартизовану батарею алергенів всієї Європи. Вона присутня, зокрема, в алергенах виробництва іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), які зареєстровані та отримали сертифікат відповідності й в Україні. 

Як співвідносяться шкірні тести з визначенням IgE у сироватці крові?

Молекулярні тести щодо специфічних IgE та прик-тести мають різну біологічну й клінічну актуальність та не є взаємозамінними. Через вікові відмінності літні люди можуть частіше мати негативні шкірні тести або папули меншого розміру.

Низький рівень IgE у сироватці крові рідше асоціюється з симптомами, але вони не виключаються. Особливо – у дуже маленьких дітей.

Деякі алергени є малоактивними, тому для їх виявлення може бути корисним саме прик-тест.

Чому трапляються хибнопозитивні та хибнонегативні результати прик-тестів?

Негативні результати шкірного тесту майже завжди означають, що у вас немає алергії. Але у рідкісних випадках трапляються хибнонегативні результати: вони показують, що у вас немає алергії, хоча насправді вона є. 

Хибнонегативні результати тесту можуть бути викликані такими причинами: 

  • Екстракти мали початкову погану якість або втратили якість під час транспортування та зберігання.
  • Хвороби, що послаблюють шкірну реакцію.
  • Неправильна техніка проведення тесту (слабкий прокол або його відсутність).
  • Обмежене вироблення алерген-специфічних IgE (вони виробляються тільки в носі або в очах). 

Водночас прик-тести іноді дають хибнопозитивні результати. Зокрема, у випадку харчової алергії таке трапляється з двох причин:

  1. Під час їди травна система поступово розщеплює харчові білки на менші молекули. В результаті алергенних білків може бути настільки мало, що антитіла IgE їх не розпізнають, тому їжа є безпечною для людини. 

Але прик-тест, як і аналізи крові, не може імітувати процес травлення. Оскільки зі шкірою взаємодіє більше харчових білків, антитілам до IgE легше “бачити” алергени та атакувати їх. Ось чому ваші тести можуть показати, що ви чутливіші до підозрілої їжі, ніж ви є насправді.

  1. Представники однієї харчової групи часто мають схожі або однакові білки. Тому, наприклад, якщо у вас алергія на арахіс, шкірний тест може виявити позитивну реакцію на інших членів сімейства бобових, таких як зелена квасоля, навіть якщо її вживання ніколи не спричиняло ніяких проблем. Але тест буде позитивним, оскільки розпізнає аналогічні білки в арахісі та зеленій квасолі. 

Серед інших причин хибнопозитивних шкірних тестів – дермографізм (різновид хронічної кропив`янки), реакції подразнення, при одночасному проведенні декількох тестів — посилення відповіді на певний алерген сусідньою сильною реакцією. 

Чи достатньо результату прик-тесту для встановлення діагнозу алергії?

Діагностика алергії базується на співставленні клінічних симптомів, медичної історії / історії хвороби та результатів тестів. 

Клінічна відповідність усіх типів чутливості повинна оцінюватися залежно від анамнезу та клінічних симптомів.

Чи можна застосовувати прик-тест людям похилого віку? 

Хоча розмір папули при прик-тесті у пацієнтів похилого віку зазвичай менший, цей метод діагностики можна використовувати і для цієї вікової групи. Але якщо у пацієнта атрофія шкіри, проби може бути важко інтерпретувати.

Які шкірні тести рекомендуються дітям раннього віку?

Прик-тести можуть проводитися і немовлятам. Зазвичай розмір дитячої руки обмежує кількість алергенів, що перевіряються. У цьому випадку шкірний тест можна робити на спині. 

Чи потрібні шкірні тести при подальшій імунотерапії алергенами?

Реакційна здатність шкірного тесту знижується при алерген-специфічній імунотерапії до інгаляційних алергенів. Але прик-тести не можуть бути використані для оцінки того, наскільки ефективною для вас є імунотерапія.

Ще ж і надто: результати шкірних тестів не мають бути інтерпретовані для вирішення питання стосовно припинення імунотерапії. 

Які існують протипоказання для проведення прик-тестів?

Типові протипоказання для шкірного тесту на алергію:

  • Сильний атопічний дерматит на більшій частині досліджуваної області шкіри.
  • Дермографізм.
  • Сильна реакція на горіхи, латекс або харчовий алерген, якщо шкірний тест проводиться не у реанімаційному відділенні.
  • Страх уколу. Якщо медичний персонал правильно поводиться, більшість дітей здатні подолати його.
  • Вагітність.
  • Неправильне зберігання набору для тестування.
  • Анафілактична реакція на певні алергени: пацієнти зі spina bifida мають більший ризик виникнення системних реакцій на латекс.

У чому переваги прик-тестів?

Шкірний тест має такі переваги:

  • він недорогий та економічний;
  • відсутня нижня вікова межа; 
  • одночасно можна перевірити декілька алергенів;
  • результати доступні одразу;
  • малоінвазивність;
  • безпечність;
  • висока чутливість;
  • надійність;
  • зручність та легкість у виконанні;
  • хороша відтворюваність.
  • доступність.
Коментарі
Loading...