Загальна інформація про астму

0 3 174

Астма у запитаннях та відповідях

GINA (Global Initiative for Asthma) – міжнародна організація, що прагне підвищити рівень обізнаності про астму у всьому світі. Науковий комітет GINA щороку готує документи із найсучаснішими рекомендаціями щодо контролю астми.  

Інформацію про астму у питаннях та відповідях від GINA ми зробили доступною для читачів нашого сайту.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО АСТМУ

Що таке астма?

Бронхіальна астма (БА) є поширеною і потенційно серйозною хронічною (довготривалою) хворобою дихальних шляхів, яка може розвинутися у будь-якому віці. Астма супроводжується такими симптомами, як хрипи, задишка, стиснення у грудях і кашель.

Якщо захворювання не лікувати, воно може обмежити здатність пацієнта бути фізично активним. Люди з астмою можуть відчувати спалахи хвороби (також  називаються нападами або загостреннями), які іноді вимагають термінової медичної допомоги й можуть бути фатальними.

Чи є астма поширеним захворюванням?

Так. У багатьох країнах поширеність астми зросла в останні кілька десятиліть. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що у світі налічується щонайменше 300 мільйонів людей, які страждають від астми. І що це число збільшиться в найближчі роки, особливо в країнах, що розвиваються.

У світі астма діагностується у приблизно 10-15 % дітей та близько 7-8 % дорослих, хоча ця поширеність варіюється в різних країнах.

Чи є астма важкою хворобою?

Переважна більшість людей з астмою мають легку форму захворювання і можуть вести звичайний спосіб життя, отримуючи регулярне контрольоване (базисне) лікування.

Проте у невеликого числа пацієнтів із тяжкою астмою, або у тих, хто не отримує профілактичного лікування, астма може викликати тяжкі порушення з боку органів дихання та мати смертельні наслідки. Але якщо людина отримує базисне лікування, таке не повинно статися.

Переважно від астми помирають люди, які не мають доступу до базисного лікування, не приймають необхідні препарати регулярно або мають інші стани, пов’язані з астмою.

Які симптоми викликає астма?

Астма може викликати задишку, відчуття стиснення у грудях, хрипи, продукування слизу (мокротиння), кашель, обмеження фізичної активності.

Кашель сам по собі, без будь-яких інших симптомів, може бути проявом астми, але найчастіше він виникає внаслідок запалення верхніх дихальних шляхів (наприклад риніт з ретроназальним затіканням, фарингіт та ін.).

Чи є куріння тригерним фактором для астми?

Куріння може сприяти розвитку астми, а також викликати ускладнення від астми, але воно не є основною причиною її виникнення.

Переважно куріння сприяє виникненню хронічного бронхіту та емфіземи (ХОЗЛ – хронічне обструктивне захворювання легень).

Якщо курить майбутня мати, її дитина має підвищений ризик розвитку астми. Фактором ризику астми є й пасивне тютюнопаління.

Чи розвивається астма внаслідок психологічних чинників або стресу?

Ні, це хвороба, що розвивається внаслідок підвищеної чутливості та відповіді дихальних шляхів на подразники, хоча тривалий стрес у дитинстві може збільшити ризик розвитку астми.

Психологічний стрес може викликати симптоми астми у тих, хто вже має астму.

Симптоми тривоги або панічних нападів іноді можуть бути прийняті за астму, і навпаки.

Що є причиною астми?

Астма є гетерогенною хворобою; це означає, що існує багато її  видів. Вважається, що астма має багато причин, такі як успадковані (генетичні) та фактори навколишнього середовища: забруднення повітря,  харчові продукти, інфекції, алергени та вплив факторів, пов’язаних з роботою.

У багатьох хворих точну причину астми не можна ідентифікувати.

Розвиток патологічних симптомів при астмі (кашель, задишка, ускладнене дихання) безпосередньо пов`язаний із розвитком запалення у верхніх дихальних шляхах та /або бронхах.

Чи розвивається астма лише через алергію?

У багатьох пацієнтів астма виникає через зміни, викликані в дихальних шляхах внаслідок алергічної реакції на речовини у навколишньому повітрі, на які людина має алергію. Однак багато інших хворих на астму не мають клінічно доведеної алергії.

Якщо у мене алергічний риніт (наприклад поліноз), чи може у мене розвинутися астма в майбутньому?

Якщо у вас є поліноз (також називається алергічним ринітом), то для вас існує підвищений ризик розвитку астми. Хоча лише у близько чверті людей з алергічним ринітом розвивається астма.

Якщо у мене астма, чи буде астма у дитини?

Астма має генетичний компонент, але це не означає, що діти батьків  з астмою також матимуть це захворювання. Однак вони мають підвищений ризик розвитку астми у порівнянні з дітьми, чиї батьки на неї не хворіють.

Отже, існує більше одного типу астми?

Існує багато типів бронхіальної астми.

Найбільш поширеною є алергічна астма, яка напряму залежить від дії конкретного алергену або алергенів.

У дітей частіше зустрічається так званий вірус-індукований варіант, що має найбільш сприятливий перебіг.

У дорослих важливе значення може мати професійна астма, що сформувалася внаслідок постійної стійкої дії певного подразника.

Важкість астми напряму залежить від типу запального процесу у бронхах: астма з еозинофільним запаленням має важчий перебіг та потребує обов’язкового використання інгаляційних стероїдів. ЇЇ можна визначити за допомогою тесту NO.

Що таке професійна астма?

Це астма, яка розвивається після впливу речовин(и), з якими людина стикається на робочому місці. Є багато прикладів:

  • астма, викликана борошном, — у пекарів,
  • астма, викликана ізоціанатом, — у фахівців автовиробництв,
  • астма, викликана пилом деяких видів деревини, — у теслярів тощо.

Якщо підозрюється професійна астма, працівника слід направити до фахівця із цієї форми захворювання якомога швидше. Людина повинна припинити контактувати з речовинами, що викликають захворювання, інакше астма може погіршитися через деякий час.

Коментарі
Loading...