Алергія на формальдегід: усюдисущий хімікат

0 604

викликає симптоми від контактного дерматиту до загострення астми. Як від нього вберегтись?

Одяг, косметика, мийні засоби, рукавички, шампуні, меблі… У всіх них може міститися формальдегід. Цей консервант присутній практично в усіх домівках. Проблема в тому, що він є не лише доволі сильним подразником, а й алергеном. Розберімося, звідки береться алергія на формальдегід і як не стати її жертвою.

Країни з розвинутою економікою недарма вживають законодавчих заходів щодо обмеження використання формальдегіду. І це дає позитивні результати. Як показали дослідження, алергія до формальдегіду в країнах Західної Європи зменшилась за поширеністю в останнє десятиріччя приблизно вдвічі: з 2-2,5% до 1-1,5% від загальної кількості населення. 

Утім, проблема формальдегіду все ще залишається актуальною, особливо в країнах, що розвиваються. До них належить й Україна, чиє екологічне законодавство все ще не перебуває серед пріоритетів держави.

Що таке формальдегід

Формальдегід — це низькомолекулярна органічна хімічна речовина, яка використовується в промислових і комерційних умовах як розчин, дезінфекційний засіб, консервант і смола. А у домашніх умовах — як піноізоляційний матеріал, складник засобів для чищення та особистої гігієни, текстилю, рідини для миття посуду, виробів з пресованої деревини. 

Інші назви формальдегіду (перелік не вичерпний):

  • формалін;
  • метанал, або метаналь;
  • мурашиний альдегід;
  • метиловий альдегід;
  • метилальдегід;
  • метиленгліколь;
  • метиленоксид;
  • морбіцидна кислота;
  • оксиметилен.

Формальдегід є поширеним подразником та алергеном, що також діє як гаптен. Тобто речовина, яка стає алергеном у поєднанні з іншими, зазвичай білковими чинниками організму. 

Де приховується формальдегід 

Деякі предмети та речовини хоч і не містять формальдегід, проте мають складники, котрі вивільняють цю речовину під час розпаду.

Такі сполуки називають вивільнювачами формальдегіду. Вони також можуть спричиняти контактний алергічний дерматит. Деякі з них відомі під назвами кватерніум-15, 2-бром-2-нітропропан-1,3-діол (бронопол), імідазолідиніл сечовина та діазолідиніл сечовина.

Формальдегід можуть містити або вивільняти:

Формальдегід поширений у продукції для сектору охорони здоров’я. Зокрема, рідина для бальзамування (консервації тіл померлих) – це переважно формалін: водний розчин, що містить 37% мас./об. формальдегіду. 

Є він у фіксаторах тканин, дезінфекційних і стерилізаційних засобах для ниркового діалізу й лікування кореневих каналів; у медичних пристроях і засобах індивідуального захисту: рукавичках, хірургічних масках і захисному одязі.

Крім того, формальдегід є інгредієнтом таких стоматологічних засобів, як пломбувальні матеріали, силери й цементи, нові полімери. У промисловості формальдегід використовують для виробництва смол для обробки фанери, ДВП і ДСП.

Нові будинки, ймовірно, мають вищу концентрацію формальдегіду в повітрі, оскільки він виділяється з нової деревини, тканин та інших матеріалів, які використовуються для будівництва. Посиленню виділення формальдегіду можуть сприяти вищі температура та вологість повітря. Утім, з часом рівень цієї речовини в будинках знижується.  

Виробники текстилю використовують формальдегідні смоли (щоправда, з низьким вмістом речовини) для покращення вогнезахисних і водовідштовхувальних властивостей речей, посилення жорсткості та здатності не м’ятися. Зокрема, текстильними смолами обробляють тканини для перманентного пресування, шкіряні вироби та багаторазові рукавички. 

Багато гігієнічних і паперових виробів, таких як паперові рушники, також містять формальдегід. 

У невеликих кількостях він присутній у дощовій та поверхневій воді, звідки потрапляє у ґрунт і харчові продукти. Речовина може виявлятися у повітрі — як складник вихлопних газів автомобілів без каталітичних нейтралізаторів або схожих агрегатів. Сміттєспалювальні заводи також викидають в атмосферу формальдегід.

Як проявляється алергія на формальдегід

Через сильні подразнювальні властивості формальдегіду при його виділенні з предметів інтерʼєру, сигаретного диму, мийних засобів у людини може виникати подразнення очей, носа та горла. Причому, як уже згадувалось, нові вироби — ті ж самі меблі чи килими — містять більшу концентрацію формаліну, тому важливо добре провітрювати приміщення, де вони знаходяться. 

За деякими даними, формальдегід може спровокувати загострення астми. Він же входить до переліку речовин, які провокують виникнення ожиріння та астми у дітей просто вдома.

Разом з тим формальдегід здатний спричинити стиснення в грудях, хрипи, підвищену втомлюваність, головний біль. Ці симптоми можуть бути результатом первинного подразнення або алергічної реакції

Симптоми алергії на формальдегід:

Більше інших ризикують отримати алергію на формальдегід:

  • лікарі, зокрема стоматологи, ветеринари; 
  • працівники лабораторій;
  • перукарі;
  • масажисти;
  • працівники меблевих підприємств та інші люди, які часто контактують з речовиною на роботі. 

Частий або тривалий вплив формальдегіду може викликати гіперчутливість, розвиток алергічного або подразнювального контактного дерматиту. 

Алергічні та контактні дерматити

Обидва ці стани дуже схожі за клінічними проявами. Проте подразнювальний контактний дерматит не потребує попередньої сенсибілізації. Він розвивається внаслідок безпосереднього пошкодження клітин шкіри кератиноцитів, яке викликає вивільнення запальних цитокінів і розвиток екзематозного висипу.

Натомість алергічний контактний дерматит виникає в основному в результаті опосередкованої Т-клітинами імунної системи реакції сповільненої гіперчутливості IV типу.

Зокрема, у США у 2015 році Американське товариство контактного дерматиту (ACDS) оголосило формальдегід контактним алергеном року. Найчастіше алергія на формальдегід виникає через побутові предмети: засоби для догляду за шкірою або одяг з певних тканин. 

Дерматит, викликаний одягом, як правило, вражає частини тіла, де є найбільше тертя між шкірою та тканиною. Наприклад, брючний дерматит зазвичай проявляється на внутрішній частині стегон, у сідничних складках, на задній частині колін. 

Потовиділення також може бути фактором алергічного дерматиту: піт або шкірний жир вимивають вільний формальдегід із формальдегідних смол. З цією проблемою частіше стикаються жінки.

У особливо чутливих людей дерматит виникає навіть через перебування у кімнаті, де раніше відкрили пляшку з формаліном.

Дерматит, спричинений формальдегідом, часто чітко локалізований залежно від того, що саме спричинило реакцію. 

Це може бути:

  1. Дерматит стоп, ніг, обличчя та/або рук, іноді нумулярний (з утворенням монетовидних бляшок).
  2. Дерматит обличчя низького ступеню, тобто помірне почервоніння та/або лущення, що нагадує себорейний дерматит, імпетиго та/або розацеа. Це ураження виникає головно через косметику. 
  3. Дерматит голови та шиї через засоби догляду за волоссям
  4. Паховий дерматит (від дезодорантів).

Медичні засоби — самоклейні та ранові пов’язки, хірургічні клеї — також можуть містити сліди формальдегіду й при лікуванні ран провокувати дерматит у сенсибілізованих пацієнтів. У рідкісних випадках розвиваються генералізований алергічний контактний дерматит (наприклад, плямистий дерматит або еритродермія), контактна кропив’янка чи астма. 

Побутові засоби для чищення й миття посуду, що містять жирні кислоти, а також промислові засоби для чищення та багаторазові рукавички (навіть позначені як гіпоалергенні) можуть бути причиною дерматитів рук. В тому числі професійних.

Загострення патологічних станів

Формальдегід може призводити й до загострення тих чи інших алергічних станів. Наприклад, викликати респіраторні симптоми — ринокон’юнктивіт та/або астму. Ця речовина у зміцнювачах для нігтів здатна призводити також до їх пошкодження і онихолизису, іноді імітуючи псоріаз.

Випадки, описані в медичній літературі, свідчать про можливість виникнення сильного набряку обличчя внаслідок розвитку алергічного дерматиту при потраплянні формальдегіду на тіло повітряно-крапельним шляхом. 

Лікування зубних коренів і гемодіаліз підвищують ризик виникнення анафілаксії в результаті застосування препаратів, які містять формальдегід. 

Крім того він асоціюється з лобовою фіброзною алопецією (облисінням), оскільки присутній у засобах для випрямлення волосся. Запобігти посиленню неприємних симптомів алопеції та зрештою узяти хворобу під контроль допоможе «Алопель»

Це засіб для волосся, призначений для лікування алопеції, в якому використані новітні методи молекулярної активації. Вони дозволяють натуральним шляхом забезпечити волосся і шкіру волосистої частини голови енергією, знизити шкідливий оксидативний стрес, який виникає у фолікулах волосся і клітинах шкіри саме під дією хімічних речовин. 

Алергія на формальдегід: діагностика, лікування і профілактика

Діагноз чутливості до формальдегіду ґрунтується на симптомах, а також на шкірному тесті з використанням 2% формаліну у водному розчині. Однак деякі дослідження показали, що кореляція між позитивними результатами тестів і справжньою алергією на формальдегід становить лише 20%. 

Для виявлення дерматиту, спричиненого алергією на формальдегід в одязі, необхідні додаткові тести. Наприклад, підтвердження наявності вільного формальдегіду в тканині. 

Патч-тестування на алергію до формальдегіду проводиться з використанням 10 % розчину формальдегіду меламіну в вазеліні, 10% розчину формальдегіду сечовини у вазеліні та/або 1% розчинах інших формальдегідних смол в ізопропіловому спирті або вазеліні.

Лікування алергії на формальдегід передбачає використання місцевих пом’якшувальних засобів для заспокоєння запалення, місцевих кортикостероїдів для зменшення алергічних реакцій на ураженій шкірі та лікування супутньої інфекції.

Для профілактики алергії на формальдегід:

  1. Носіть одяг, який на 100% складається з бавовни, шовку, поліестеру, нейлону або акрилу. Ці тканини зазвичай містять менше формальдегіду й краще переносяться чутливими людьми.
  2. Уникайте будь-якого одягу, виготовленого з тканин, оброблених формальдегідом.
  3. Весь новий одяг і постільну білизну перед використанням кілька разів виперіть у машині у гарячій мильній воді.
  4. Купуйте меблі з пресованої деревини, тільки якщо її поверхні та кромки ламіновані, вкриті лаком або пластиком.
  5. Читайте етикетки продуктів та уникайте не тільки самої речовини, але й консервантів, що її виділяють. 

Щоб зменшити вміст формальдегіду у повітрі оселі, провітрюйте її, відкривши двері та вікна. У закритих приміщеннях встановіть витяжні вентилятори.

Коментарі
Loading...