Засоби для чищення можуть підвищити ризик дитячої астми

0 1 807

Згідно з новим дослідженням, проведеним науковцями факультету наук про здоров’я (SFU) університету Саймона Фрезера, вплив побутових засобів для чищення може підвищити ризик того, що астма у немовлят розвинеться до віку 3 років. Результати дослідження були опубліковані в журналі Канадської медичної асоціації (Canadian Medical Association Journal).

Дослідники мали на меті встановити зв’язок між використанням побутової хімії та респіраторними та алергічними захворюваннями у дитинстві. Для цього вони використовували базу даних попереднього когортного дослідження Canadian Healthy Infant Longitudinal Development (CHILD) Cohort Study

Воно вивчало стан більше як 3,5 тис. вагітних жінок та їхніх немовлят після народження. Адже, на думку авторів, тривалі дослідження є важливими для розуміння зв’язків між різними факторами ризику та причинами виникнення дитячої бронхіальної астми (БА).

Чому саме засоби для чищення?

Щоб дійти висновків, команда вчених заново проаналізувала дані, отримані щодо більше як 2000 немовлят, чиї матері повідомляли про користування засобами для чищення і чиї відповіді збирались за однаковою методикою.

Засоби для чищення як фактор дослідження були обрані тому, що, за думкою дослідників, більшість маленьких дітей проводять від 80 до 90 % свого часу в приміщенні. І тому ця категорія дітей особливо вразлива до хімічних речовин, що використовуються вдома. 

Експерти додали, що протягом останніх кількох десятиліть спостерігається стійке зростання випадків дитячої астми. Вона є основною причиною хронічних захворювань і госпіталізації дітей в розвинених країнах, що робить хворобу пріоритетом для лікарів, дослідників і громадськості.

Засоби для чищення та астма у немовлят

Діти були включені у дослідження, коли їм було від 3 до 4 місяців. А на основі відповідей батьків на запитання в анкетах команда створила «Показник частоти використання засобів для чищення (FUS)». 

Потім вони порівняли висхідну частоту використання цих побутових засобів з такими симптомами дитячої астми, як повторні епізоди хрипів, атопії або шкірних алергічних станів, тісно пов’язаних з БА у дітей. 

Клінічна оцінка проводилася для дітей віком 3 роки, а збір даних здійснювався з 2008 по 2015 роки.

Найчастіше вживані мийні засоби охоплювали:

  •  мило для посуду;
  •  миючі засоби для посудомийних машин;
  •  засоби для очищення поверхонь;
  •  склоочисники;
  • мило для прання.

Серед дітей, які брали участь в дослідженні, 65 % були народжені батьками, обидва з яких вказали свій колір шкіри як білий (це важливо з точки зору популяційної генетики, адже дані можуть бути правильними й для інших людей з таким кольором шкіри). 76 % немовлят не піддавалися впливу тютюнового диму в віці до 3-4 місяців. 

Крім того, 65 % дітей, включених в дослідження, не мали батьків, які б страждали від астми.

Дівчатка більш вразливі, але це лише тенденція

Результати показали, що діти, які жили в будинках з більшою частотою використання побутової хімії, були більш схильними до ризику виникнення епізодів хрипів, рецидивуючих хрипів разом з атопією, а також їм частіше встановлювали діагноз «астма». Дівчатка були більш схильними до такого ризику у порівнянні з хлопчиками, втім, відмінності між статями не були статистично значущими.

Команда зазначила, що проблеми з диханням були вираженішими при використанні ароматизованих  засобів побутової хімії та тих, які потрібно розпилювати. 

За даними дослідників, хімічні речовини, присутні у засобах для чищення, можуть бути шкідливими для слизової оболонки дихальних шляхів немовлят. Це може спричинити надмірну реакцію імунної системи й викликати астму та хрипи.

Такі хімічні речовини, на думку дослідників, також можуть змінювати мікробіом кишечника і сприяти збільшенню вираженості запалення та ознак астми.

Ставтесь обережно до засобів для чищення

Результати дослідження доповнюють розуміння того, як вплив мийних засобів в ранньому віці може бути пов’язаний з розвитком захворювань дихальних шляхів, і допомагають лікарям розробити рекомендації з цього приводу. 

Втім, вже очевидно, що чим менше немовлята стикаються із миючими засобами для посуду, посудомийних машин, очисниками, що розпилюються у повітря, а також із милом для прання, тим меншого впливу зазнають їхні бронхи та легені.

 

Коментарі
Loading...