Алергопрогноз для міст України на 22–29 жовтня 2020 рокуСпори відступають, але ризик залишається

Зниження температури та менша кількість опадів, які очікуються наступного тижня в Україні, призведуть до зменшення концентрацій алергенних спор в атмосфері.

Втім, полегшено зітхати зарано. Концентрації альтернарії − основного повітряного алергену осені − залишаться здатними викликати реакцію у чутливих осіб. Про це та більше – в алергопрогнозі далі.

Основні алергени тижня

Отже, альтернарія хоч і здає свої позиції, але робить це повільно.

Концентрації її спор і надалі будуть такими, що перевищують 100 спор у кубометрі повітря. Це поріг, після якого розпочинаються симптоми у чутливих осіб.

Ба більше, якщо ви опинитесь у лісі, де під деревом чи старим пеньком скопичилась волога, то ймовірність вдихнути понадпорогову кількість спор зросте у рази. Адже альтернарія добре розмножується на опалому листі та відмерлих і живих частинах рослин.

аlternaria

В середньому по Україні до альтернарії чутливі трохи більше ніж 22 % людей з симптомами полінозу. Втім, ця чутливість відрізняється для різних регіонів.

Так, ближче до моря – на Одещині та Миколаївщині, – до Alternaria сенсибілізовані 23% та 33 % відповідно. Висока чутливість до цієї спори й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат − через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

Вплив альтернарії на людей підсилюватиме її родич епікокум. Його у повітрі також залишається багато. Це й не дивно – концентрації епікокуму традиційно зростають саме восени.

Спори епікокуму під мікроскопом

Але якщо епікокум – гриб, спори якого радше можна знайти на вулиці, то альтернарія може трапитись вам як у відкритому повітрі, так і в приміщенні. Адже вона заселяє не лише відмерлі листя та траву, а й овочі, що зберігаються у вас вдома і, можливо, почали гнити.

Ще про гриби, що викликають алергію

У повітрі приміщень можуть збільшитись й концентрації кладоспоріуму. Особливо цей ризик ймовірний для північно-західних регіонів України. Тут, за останніми даними молекулярної алергодіагностики, на кладоспоріум реагують аж до 20 % пацієнтів з полінозом. 

На решті території сенсибілізація практично відсутня. Лише у причорноморських областях вона коливається в межах 8 %.

Високими та навіть дуже високими можуть бути концентрації аскоспор та спор сажкових грибів. Останні відомі здатністю викликати «сажку». Це хвороба рослин, зокрема культурних злаків. Через неї колоски набувають чорного кольору і стають токсичними для людини.

Значними будуть і концентрації іржастих грибів. Їхні спори часто мають яскраво-жовтий та жовтогарячий колір.

І сажкові, й іржасті гриби належать до відділу базидіоміцетів і є родичами звичайних шапинкових грибів, які ми вживаємо у їжу. Спор цих грибів, особливо гнойовика, також буде багато у повітрі.

Окрім названих, в атмосфері спостерігатимуться ганодерма, торула, оідіум, гельмінтоспоріум, периконіум. В основному у низьких концентраціях.

Алергопрогноз: з вулиці в приміщення

Є у повітрі й аспергіл з пеніцилом. Проте їхніх спор, як і кладоспоріуму, більше варто остерігатись не на вулиці, а у вологих приміщеннях, де живе грибок.

До алергенів цих грибів чутливі від 1 до 12 % людей з сезонною алергією в Україні.

У науковому середовищі точаться дискусії, чи є алергенними решта спор грибів, які можуть оселятись у нас вдома або траплятись нам на вулиці. І вчені схиляються до думки, що спори знаходячись у великій кількості в атмосфері, здатні подразнювати дихальні шляхи та бути тригерами астми у чутливих осіб.

Але у зв’язку із похолоданням й необхідністю залишатися вдома на перший алергенний план може виступити домашній пил. Вірніше, кліщ, що живе у ньому. Саме кліщ домашнього пилу є основним чинником цілорічного алергічного риніту.

Як уникнути зустрічі з алергеном?

Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

А для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А на вулиці актуальними залишаться маски.

Краще − медичні. Бо спори грибів набагато менші за розмірами, ніж пилок, і у тканинні маски можуть проникати легше.

Втім, і такі маски стануть в пригоді: і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу коронавірусу та інших респіраторних інфекцій. Адже через холодну погоду збільшилась кількість тих, хто підхопив застуду.

І ця тенденція, на жаль, лише посилиться. Тому берегтися від інфекцій наразі потрібно особливо ретельно.

Алергени другого плану, які є у повітрі

Інших алергенів у повітрі залишається невелика кількість. На півдні та сході України вплив спор на людей з алергією можуть підсилювати алергени амброзії

Нових зерен ця рослина вже не продукує. Втім, позаяк її пилку в атмосфері було багато у серпні та вересні, він продовжує знаходитись в повітрі в фонових концентраціях. Вони можуть бути достатніми для виникнення симптомів алергії. Особливо у суху та сонячну погоду.

І, попри низькі концентрації амброзійного пилку, скидати його з рахунків поки що зарано.

Фоновими будуть і рівні пилку рослин родини айстрових. Це родичі амброзії, пилок яких також може викликати алергію.

Їх перелік охоплює, зокрема, ромашку, календулу, цикорій, оман, золотарник, чортополох, деревій, злинку та череду. Серед декоративних рослин це насамперед хризантеми та чорнобривці.

І щоб у вас не виникли алергічні симптоми, не нюхайте квіти айстрових самі і не давайте нюхати дітям, якщо у вас чи у них є схильність до алергії.

Крім того, якщо у вас визначена чутливість до алергенів айстрових, не пийте ромашкові та чаї з календули, а також напої з коренем цикорію.

Обачними треба бути із вживанням трав’яних зборів, що містять деревій та/або череду. А ще варто з обережністю їсти кавуни, дині, мед, де може залишатись пилок, та інші дари літа й осені.

watermelon

Опади помірно вплинуть на кількість спор грибів у повітрі

Опади наступного тижня не скрізь будуть частими та інтенсивними. Відтак не сильно вплинуть на зміни концентрації спор.

Дощитиме у:

 • Кривому Розі — 22, 25, 27 жовтня,
 • Луганську — 22 та 24,
 • Івано-Франківську — 23, 25-28,
 • Ужгороді — з 23 по 27,
 • Кропивницькому, Києві, Чернігові — 24, 25, 27 жовтня,
 • Чернівцях, Львові — 24, 26-28,
 • Харкові, Сумах, Донецьку, Маріуполі — 24 та 25,
 • Рівному, Луцьку, Тернополі, Хмельницькому — 24, 27, 28,
 • Житомирі — 24 і 28,
 • Миколаєві, Херсоні, Одесі — 25 та 27 жовтня,
 • Запоріжжі, Дніпрі — 25, 27, 28,
 • Вінниці — 27 і 28,
 • Черкасах — 27,
 • Полтаві — 28 жовтня.

Нагадаємо, що під час дощу і після нього обережними треба бути тим, хто має чутливість до пилку та спор грибів. Зокрема, таким людям не варто й влаштовувати прогулянки під дощем.

Адже опади вимивають пилок з атмосфери, приносячи його на землю. А при збільшенні вологості повітря різко зростають концентрації спор грибів, зокрема, вже згаданої альтернарії та аскоспор. Тієї ж лептосфаерії, яка має алергенні властивості.

Аскоспори лептосфаерії під мікроскопом

Відтак тривала прогулянка, та ще й без маски, може змусити вас вдихнути велику кількість спор грибів та пилку.

Правильна діагностика з ALEX

Зауважимо, що єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – спори грибів, пилок рослин чи харчові продукти, реагуєте ви, – є молекулярний тест Alex. Його нова версія ALEX2 дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. Серед них 12 алергенів грибів. Тож така діагностика є особливо достовірною та надає лікареві дані для точних висновків.

Результати тесту ALEX2, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні, як це вже зробили понад 25 000 українців.

Більше про те, що робити, якщо у вас сезонна алергія (поліноз), читайте у наших порадах.

І не забувайте, що поліноз можна вилікувати. Для цього існує класичний метод алергенної або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ або АСІТ).

В Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І цю терапію потрібно проводити саме восени та взимку, коли концентрації більшості алергенів низькі.

А зараз важливо не плутати нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

А відтак не займайтесь самолікуванням. особливо зараз, коли в Україні зростає захворюваність на коронавірус. І звертайтесь до лікаря за перших же симптомів нездужання.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатору алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.