Алергопрогноз на 23 — 30 вересня 2021 року

Спори грибів + амброзія = алергенний ризик низький до помірного 

Спори, спори, спори… Ні, не ті, що їх Гугл-транслейт завжди перекладає як «суперечки», а спори грибів, що відтепер домінуватимуть у повітряному просторі. 

І якщо ви думаєте, що вже минулося і поліноз відступив, то багато в чому це дійсно так. Але є категорія пацієнтів, для якої сезон алергії ще триває. 

До того, прийдешня осіння пора може стати серйозним випробуванням для людей з астмою, зокрема дітей. Адже вони починають частіше відчувати загострення своєї хвороби. 

Це може бути реакція як на похолодання, так і на все ті ж грибні спори. Щоб отримати докладнішу інформацію, читайте алергопрогноз.

Основні алергени тижня

Отже, пилок потроху перестає бути провідним алергеном, а спори грибів захоплюють простір. Особливо — півночі, заходу та центру України. 

На півдні та сході, а також на Закарпатті, де прогнозується тепліша, ніж на решті території країни погода, триватиме більш-менш активна палінація амброзії. Вона продовжиться аж до перших заморозків. 

Тут ризик виникнення алергії до пилку амброзії все ще оцінюється як помірний та навіть високий.

Її пилок спостерігатиметься і в інших регіонах України. Втім, здебільшого у низьких концентраціях. Як і пилок полину, якого також у повітрі стає все менше.

Алергопрогноз: амброзія та її пилокВтім, полин залишиться значним чинником алергії на південному заході України, зокрема на Буковині.

Людям із проявами алергії до полину та амброзії не варто вживати перехресні з ними харчові продукти. Для полину це, зокрема, приправи та деякі напої, для амброзії — диня, огірки та інші рослини родини гарбузових.

Алергопрогноз: полин та його пилок

Полин та його пилкові зерна

Залишається в атмосфері й пилок злаків. Втім, у низьких та дуже низьких концентраціях. Але на тому ж таки південному заході рівні пилку злаків будуть трохи вищими. Хоча й не перевищать низьких значень.

Алергопрогноз: злаки та їхній пилокАле навіть невисокі концентрації пилку злаків — то ризик алергії.

Адже дослідження багатьох років, у тому числі в Україні, показують: вже декілька пилкових зерен злаків у кубометрі повітря можуть провокувати симптоми полінозу.

Відтак людям, чутливим до пилку амброзії, полину та злаків, виходячи на вулицю, потрібно не забувати надягати маску. Особливо у суху погоду.

Зміни концентрацій пилкових зерен цих трьох рослин можна подивитись на прогностичній карті Європи: зі списку вгорі сторінки потрібно обрати необхідний алерген.

Інші чинники алергопрогнозу

Зустрічається в повітрі й пилок амарантових. Але в низьких концентраціях.

Амарантові — лобода, щир, амарант, лутига, курай — окремий чинник полінозу. Представники цієї родини складають особливу групу алергенів, зі своїми пацієнтами-мішенями.

Сенсибілізація до амарантових обумовлює й чутливість до деяких продуктів харчування, отриманих з рослин цієї родини. Зокрема до кіноа та буряка.

А за даними тесту ALEX, в Україні до пилку амарантових чутливі від 30 до 67 % людей з полінозом. Втім, у більшості регіонів ця цифра коливається у межах 40-50 %.

Алергенний бекграунд — окрема частина алергопрогнозу

Викликати симптоми алергії амброзії та полину допомагають й інші квіти родини айстрових, які продовжують цвісти. Їхній пилок буде частиною алергенного фону тижня. Це, зокрема, соняшник, цикорій, волошки, ромашки, чорнобривці, дивина, золотарник та інші рослини із ромашкоподібними суцвіттями.

Нагадуємо, що ромашки, цикорій і чорнобривці з волошками належать до родини айстрових разом з амброзією. Відтак їх пилок є алергенним.

Тому не нюхайте квіти рослин цієї родини самі і не давайте нюхати дітям, якщо у них чи у вас є схильність до алергії. Особливо – на амброзію!

Спори грибів – важливий чинник алергопрогнозу 

Ну і, нарешті, — гриби. Осінь – традиційний час їх активної споруляції. Відтак концентрації спор та їх різноманіття стрімко зросли. І будуть підсилюватися дощами.

Зокрема, до алергенної спори альтернарії доєднався її родич епікоккум. Рівні його спор є високими.

Збільшились й концентрації інших альтернарієвих родичів − стемфіліуму та плеоспори. Та й рівні самої альтернарії все ще залишаються досить високими й перевищуватимуть клінічні значення у 100 спор на кубометр.

І чутливим до альтернарії людям берегтися потрібно буде щонайменше до кінця жовтня. Саме стільки фонові концентрації цієї спори перевищуватимуть клінічно значущий поріг.

Спори альтернарії

При тому, що альтернарія в цілому значущий алерген, чутливість до неї різниться для різних регіонів.

Так, ближче до моря — на Одещині та Миколаївщині — до Alternaria сенсибілізовані відповідно 23 та 33 % українців з полінозом. Висока сенсибілізація до цієї спори й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат − через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

Хоча альтернарія — традиційний алерген довкілля з весни і до глибокої осені, її можна принести й додому разом із зіпсутими овочами та фруктами.

А ще знайти у коморах, підвалах, гаражах чи інших вологих приміщеннях. Особливо у тих, що мають зовнішні стіни.

Рівні кладоспоріуму — іншої відомої спори — у відкритому повітрі теж залишаться значними. Втім, колонії цих грибів можна побачити і у себе у ванній кімнаті у вигляді рожевого нальоту.

Особливо кладоспоріум небезпечний для жителів північно-західних регіонів України. Тут, за останніми даними молекулярної алергодіагностики, на кладоспоріум реагують аж до 20 % пацієнтів з полінозом.

На решті території сенсибілізація практично відсутня. Лише у причорноморських областях вона коливається в межах 8 %.

І ще трохи алергенних спор…

Окрім названих у атмосфері спостерігатимуться потенційно алергенні аскоспори, плеоспора. А також копрінус, ганодерма та інші спори базидіоміцетів — у помірних та високих концентраціях, спори сажкових та іржавинних грибів — у помірних та високих концентраціях.

Всі ці спори можуть бути тригерами не лише алергії, а й астми

Є в повітрі й аспергил з пеніцилом. Проте їхніх спор більше потрібно остерігатись не на вулиці, а у вологих приміщеннях, де живе грибок.

За даними молекулярної діагностики, до алергенів цих грибів чутливі від 1 до 12 % людей з сезонною алергією в Україні. Але окрім алергії, пліснява може спричиняти й інші недуги. Відтак слідкувати, щоб у вашому домі не було грибка, потрібно особливо ретельно.

Ну і вдягати маски, виходячи на вулицю. Особливо медичні. Адже вони ефективно можуть затримувати і спори грибів, і пилок.

Дощі змінять алергопрогноз, збільшивши кількість спор в атмосфері

Опади на тижні будуть досить частими. Найменше їх прогнозують на Закарпатті.

Дощі значно підвищать вологість і збільшать концентрації спор мікроміцетів. Особливо аскоспор. Деякі з них, зокрема лептосфаерія, також відомі алергенними властивостями. 

Так, в

 • Донецьку та Полтаві дощі очікуються з 23 по 28 вересня,
 • Чернівцях, Миколаєві, Херсоні, Одесі — 23 та 24,
 • Івано-Франківську, Тернополі, Львові — 23, 24, 26,
 • Кропивницькому, Житомирі, Харкові — з 23 по 27,
 • Сумах, Дніпрі — з 23 по 28 вересня,
 • Луганську — 23, з 25 по 28,
 • Сімферополі, Черкасах, Вінниці, Хмельницькому — з 23 по 26,
 • Запоріжжі, Маріуполі, Києві, Кривому Розі — 23-26 та 28,
 • Чернігові — 23-26, 29,
 • Луцьку, Рівному — з 23 по 26, потім 30,
 • Ужгороді — 24 вересня.

Обережно: інфекційний прогноз

Ну і ризик інфекційний. Адже Україна вже увійшла до нової хвилі COVID, спричиненої індійським штамом коронавірусу «Дельта»

Тим часом у світі реєструють зараження ще одним штамом, який отримав назву «йота». І захворюваність на ковід зростає з кожним днем.

Тож, як і раніше, не можна нехтувати засобами профілактики зараження. І основним з них залишається особиста гігієна. Насамперед – миття рук, носіння масок у публічних місцях та дотримання соціальної дистанції.

Маска — модний тренд

Ну і, звичайно, вакцинація. Хоча щеплення не стопроцентно убезпечить вас від зараження, а особливо новими штамами, воно полегшить перебіг хвороби.

А вдома молодші повинні піклуватись про старших. Забезпечити їм вакцинацію,  звертатися до лікаря за перших ознак погіршення самопочуття літніх людей. І не панікувати. Паніка завжди погіршує фізичний стан.

Чим ще запобігти захворюванню

І пам’ятати: допоміжним засобом для подолання коронавірусу може стати «Віусід» – засіб, що показав свою ефективність у всьому світі.

Цей препарат замінює як мінімум 4 окремі лікарські засоби, які лікарі призначають при COVID-19. Зокрема, містить гліциризинову кислоту, що має антивірусний ефект, цинк, вітаміни С та D, що їх необхідно приймати згідно з протоколом ковід. 

А також, у меншій дозі, цей препарат допомагає профілактувати хворобу. У сусідній Молдові  «Віусід» став третім за рівнем продажів препаратом, які люди купляють у період пандемії.

Отже, хочете перемогти коронавірус? Турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність у період пандемії.

Алергопрогноз радить замислитись щодо лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

І саме час замислитись про підготовку до наступного сезону алергії і пройти курс її лікування.  Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

Саме час проконсультуватися з цього приводу з лікарем-алергологом. Щоб симптоми не повторилися наступного року, курс АІТ необхідно розпочати восени. І тоді ви поступово забудете про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек»

А зараз, коли симптоми полінозу ще не минають, важливо не плутати нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

Перелік симптомів, найчастіше притаманний цим трьом недугам, ви знайдете у нашій інфографіці.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

І для того, щоб не сплутати застуду з алергією, потрібна точна діагностика алергії. А єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати всі алергени, на які ви реагуєте, є молекулярний тест ALEX2.

Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. В тому числі й встановити перехресну чутливість між пилком та харчами.

Адже як мінімум у 50 % випадків люди, чутливі до пилку, мають і сенсибілізацію до харчових продуктів.

Цей варіант перехресної реактивності між пилком та продуктами рослинного походження називається синдромом «пилок-плоди». І у кожного пацієнта прояви такого синдрому індивідуальні.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.