Алергопрогноз на 29 вересня — 6 жовтня 2022 року

Останній ривок: бабине літо підвищить ризик алергії. Але не скрізь

Рівні пилкових зерен в повітрі очікувано знижуються. Єдиний, хто залишається у кількостях, здатних викликати значні алергічні симптоми, – пилок амброзії. 

Компанію йому складають грибні спори. Втім, цього тижня пилок все ж намагатиметься боротися за простір. Чому? Читайте алергопрогноз.

Алергопрогноз: основні фактори

Основним алергенним компонентом повітря скрізь по Україні залишаються грибні спори. Їх кількість не буде зменшуватися. Знову – через дощі, які прогнозують у багатьох регіонах.

На тлі вологої погоди кількість спор збільшить і коротке потепління, яке очікується цього тижня. Втім, воно вплине не лише на спори грибів. 

Тепла та відносно суха погода, яку прогнозують на Півдні та Сході, змусить доцвітати амброзію. В згаданих регіонах концентрації пилку амброзії все ще зможуть викликати симптоми. Ризик алергії тут оцінюється як помірний.

На решті території ризик пилкової алергії буде низьким. Його можна перевірити за картою України.

Важливим чинником алергопрогнозу залишаться спори грибів

Зокрема, рівні основного грибного алергену — альтернарії — і надалі будуть значними. Вони все ще перевищуватимуть клінічно значущий поріг у 100 спор в кубометрі повітря. 

Хороша новина в тому, що до альтернарії чутливі не так багато жителів України: приблизно чверть від тих, хто має симптоми сезонної алергії.

Інший важливий споровий алерген — кладоспоріум — менш алергенний та має вищий поріг настання симптомів: 2 500 спор на кубометр. І у ці дні його концентрації також перевищуватимуть зазначений поріг.

Відтак людям, чутливим до спор грибів, не рекомендуємо перебувати у місцях з підвищеною вологістю, а також виходити на прогулянки під час дощів й одразу після них. Адже опади вимивають з атмосфери пилок та спори, збільшуючи їх концентрації при землі. 

А дощі цього тижня знову обіцяють бути щоденними на Заході та Півночі. Частими вони будуть і в інших регіонах. 

Так, у Києві, Чернігові, Дніпрі, Луцьку, Ужгороді, Черкасах дощі очікують впродовж всього прогнозного тижня — з 29 вересня по 6 жовтня. 

 • У Тернополі, Львові дощитиме з 29 вересня по 5 жовтня,
 • Вінниці, Хмельницькому — 29 вересня – 4 жовтня,
 • Житомирі, Кривому Розі, Рівному — 29 вересня – 4 жовтня та 6,
 • Івано-Франківську — 29 вересня, 1-4 жовтня,
 • Чернівцях — 29 вересня, 1-6 жовтня,
 • Луганську — 29 вересня, 3-5 жовтня,
 • Умані — 29, 30 вересня, 2, 3, 6 жовтня,
 • Херсоні — 29, 30 вересня, 2, 4 жовтня,
 • Миколаєві — 29, 30 вересня, 2, 5, 6 жовтня,
 • Донецьку — 29 вересня, 3 жовтня,
 • Кропивницькому — 30 вересня, 1-6 жовтня,
 • Сумах, Полтаві — 30 вересня, 2-6 жовтня,
 • Харкові — 30 вересня, 2, 3, 6 жовтня,
 • Запоріжжі — 30 вересня – 3 жовтня, а також 5 та 6 жовтня,
 • Одесі — 2,
 • Сімферополі — 2-4,
 • Маріуполі — 2-4, 6 жовтня.

Фото Jan Van Bizar з сайту Pixabay

Алергопрогноз та різні грибні спори

Особливо актуальними спори грибів є у приморських регіонах, зокрема в Одесі, Херсоні та Миколаєві. Там через прибережне положення вологість завжди підвищена, відтак і людей, чутливих до спор грибів, більше. Як і у традиційно вологих регіонах Заходу та Півночі України.

Окрім альтернарії та кладоспоріуму у повітрі буде багато дрібних аскоспор, здатних викликати астму. А також епікоккуму, копрінусу, спор іржастих та сажкових грибів, які разом здійснюватимуть додаткове навантаження на організми чутливих осіб.

Другорядні складники алергопрогнозу

Рівні пилку полину будуть низькими на Півдні та Південному Заході. Поодинокими, як і пилок злаків, пилкові зерна полину будуть і на решті території України. 

Концентрації пилку амброзії, полину і злаків на території, де ви зараз знаходитесь, можна перевіряти за картою Європи. Тут вгорі сторінки треба вибрати необхідний алерген.

Все ще цвітуть лобода та інші амарантові. Концентрації їхнього пилку будуть низькими.

Пилок рослин цієї родини — окрема група алергенів. До амарантових належать також щириця, лутига, курай, буряк, шпинат та інші, здебільшого дикі рослини. 

Чутливість до амарантових в Україні не є високою: у межах 1,5-12%. Людей з алергією до цих рослин більше на Півдні та Сході України. На цих територіях пилок амарантових все ще здатний провокувати симптоми алергії. 

Алергопрогноз неочеВИДНІ чинники

Фоновими залишаються і пилкові зерна рослин родини айстрових. Це, власне, айстри, злинка, цикорій, чорнобривці, пижмо, золотарник та інші рослини зі схожими квітами. 

Пилок більшості айстрових, до яких належать і амброзія з полином, викликає алергію. Але симптоми до пилку рослин з помітними квітами виникають здебільшого при близькому контакті. Коли ви чи ваша дитина, приміром, нюхаєте квітку. 

Адже вона запилюється комахами, її пилок важкий. Відповідно, якщо підійти до рослини близько, зірвати та понюхати, настання симптомів ймовірне. Ще й тому, що при зриванні квітки з неї витрушується пилок, який може потрапити вам до носа.

Відтак, якщо ви чи ваша дитина маєте алергію до пилку амброзії та особливо полину, уникайте близького контакту з чорнобривцями, хризантемами, айстрами  та схожими квітами самі й стежте за дитиною, коли вона бавиться на природі. 

Алергопрогноз та сезонна дієта

Є переконливі дані, що люди з алергією на пилок бур’янів реагують також на певні харчові продукти. Наприклад, люди з алергією до пилку айстрових, зокрема амброзії, можуть бути чутливими до бахчевих культур: кавунів, динь, огірків, кабачків

Причина — наявність і у пилку, і в цих продуктах білків-профілінів. Вони часто викликають симптоми з боку травної системи: нудоту, блювоту та інші розлади травлення.

Шпинат не корисний людям з алергією до альтернарії. А ті, хто має чутливість до амарантових, можуть реагувати й на той самий шпинат, і на буряк, і на кіноа — всі ці рослини належать до родини щирицевих.

Є заборонені продукти й для тих, хто має чутливість до полину. Їм не показані настоянки з вмістом цієї рослини, а ще абсенти, бехерівка та вермут, що також виготовляються з використанням полину.

Алергопрогноз: безпечні рослини

У містах лісової та лісостепової зон все ще цвіте кропива. Втім, її пилок практично не викликає алергії. За даними молекулярної алергодіагностики, до нього чутливі щонайбільше 1,5% людей з алергією в Україні.

Рівні пилку кропиви, а також злаків, полину та інших алергенів у Європі можна побачити на карті пилкового навантаження. Тут вгорі сторінки обирають як алерген, так і період, за який потрібний алергопрогноз.

Алергопрогноз для приміщень та бомбосховищ

Втім, не забуваймо про інші ризики алергії – цілорічної, що чатує на нас у приміщеннях. Адже поки Україна звільниться від ворожої навали, ми багато часу знаходитимемось в оселі або ж у сховищах.

Осінні ж холоди стануть додатковим фактором, що примушуватиме нас все більше знаходитися в домівці. А там — алергія побутова, цілорічна. 

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема, щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу.

Вдома теж відбувається контакт з цими кліщами, а також лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, і інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.


Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Маски для обличчя: відмінності

Вони будуть помічними і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Інфекційний прогноз

Адже з настанням холодів збільшився і ризик підхопити застуду. Ба більше: на Україні розгортається і нова хвиля коронавірусу. Відтак ризик підхопити цю недугу стрімко збільшується.

До неї приєдналася і пандемія мавпячої віспи. В Україні вже зареєстровані перші хворі з таким діагнозом.

І попри те, що багато людей не люблять носити маски,  їхні захисні властивості можуть стати у пригоді для запобігання передачі названих інфекцій. А ще — миття рук та дотримання інших правил особистої гігієни.

І, звичайно, вакцинація: саме вона тепер допомагає багатьом недужим легше переносити коронавірусну хворобу .

Отже, турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність – вони допомагають впоратися з будь-якими негараздами.

Алергопрогноз радить замислитись щодо лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

І саме осінь, коли рівні алергенів у повітрі знижуються, — то ідеальний період для лікування алергії.

Саме час проконсультуватися щодо цього з лікарем-алергологом. Щоб симптоми не повторилися наступного року, курс АІТ необхідно розпочати восени. З часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективною АІТ є якраз по завершенню алергенного сезону, який закінчиться за місяць.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їх причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX². Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».