Алергопрогноз на грудень 2022 року — лютий 2023 року

Алергени: з вулиці до приміщення. Як уникнути симптомів зимою?

Від початку зими і майже до її закінчення алергенний фон на вулиці буде практично спокійним. Чутливим особам дошкулятиме лише холод. 

А от під час відлиг можуть спостерігатися незначні підвищення концентрацій спор грибів. Втім, вони навряд чи робитимуть алергенну погоду. 

Інша справа – алергени приміщень. Їхня пора у самому розпалі. Як вберегтися від цих алергенних чинників і коли це все скінчиться, розповість останній у цьому сезоні алергопрогноз.

Головні герої зимового алергопрогнозу

Зима у буквальному сенсі вступає в свої права. Відтак з факторів відкритого повітря, здатних викликати алергію, на вулиці залишається хіба що холод. 

Фото Oleg Mityukhin із сайту Pixabay

Погодні умови, типові для зими, викликатимуть симптоми алергії на холод та інші проблеми зі шкірою.

Нагадаємо, що симптоми холодової алергії виникають, коли стовпчик термометра опускається нижче +4. І найбільше від цієї недуги потерпають діти, молодь та молоді жінки. 

Відтак, якщо ви маєте чутливість до холоду, перед виходом на вулицю, особливо зранку, не забудьте нанести на обличчя, руки та інші відкриті ділянки шкіри захисний крем.

У холодну погоду особливо важливою є його жирність. А сам крем вам вам допоможе підібрати лікар. Більше порад ви знайдете у наших статтях.

Алергопрогноз для приміщень та бомбосховищ

Інша справа – приміщення. Тут якраз на нас чатує алергенний букет. І значення алергенів оселі буде зростати у міру того, як ми будемо змушені ховатися у приміщеннях від зимових холодів.

Тут тобі й кліщі домашнього пилу, і алергени домашніх тварин, і таргани зі пліснявою. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

В укриттях ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу.

І позаяк знаходження в укриттях наразі може бути тривалим, вам в пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії у цих місцях вимушеного перебування.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, загалом подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, і інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди домашні рослини та тимчасову гостю нашої оселі новорічну ялинку, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота житла. 

Алергія на новорічну ялинку: де ховаються алергени

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Адже з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Маски для обличчя: відмінності

Вони будуть помічними і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Інфекційний прогноз

Адже з настанням холодів збільшився і ризик підхопити застуду. Не забуваймо й про грип і коронавірус, що нікуди не поділись й легко передаються в скупченнях людей. Наприклад тих, які утворються у бомбосховищах. 

І попри те, що багато людей не люблять носити маски,  їхні захисні властивості можуть стати у пригоді для запобігання передачі респіраторних інфекцій. А ще захиститись допоможуть миття рук та дотримання інших правил особистої гігієни.

І, звичайно, вакцинація: саме вона допомагає багатьом недужим легше переносити як грип, так і коронавірусну хворобу .

Адже, щоб залишатися сильними на тлі турбулентностей зимового життя в Україні, краще запобігти тим проблемам, яким можемо. Відтак турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та оптимізм – вони допомагають впоратися з будь-якими негараздами. 

Алергопрогноз радить замислитись щодо лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

І саме зима, коли рівні алергенів у повітрі знижуються, — то ідеальний період для лікування алергії.

Саме час проконсультуватися щодо цього з лікарем-алергологом. Щоб симптоми не повторилися наступного року, курс АІТ необхідно розпочати восени. З часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективною АІТ є якраз по завершенню алергенного сезону, який закінчиться за місяць.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їх причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX². Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_

Алергопрогноз прощається зі своїми читачами до нового алергенного сезону. Коли він розпочнеться і якими будуть нові ризики, ви дізнаєтесь, залишившись з нами.

До зустрічі! До весни! Нехай Україна зустріне її під мирним небом Перемоги!

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».