Алергопрогноз на 20 – 27 липня 2024 року

Два фактори спричинять ризик алергії, і буде він низьким до помірного

Ризик алергії наступного тижня буде переважно низьким. Але алергенних гравців у повітрі очікується чимало. Просто деякі чинники компенсуватимуть один одного, а інших підкосила тепер вже пройдешня спека. Однак буде й алерген, який погода активує наступного тижня. Словом, ситуація складна, а у взаємодії повітряних гравців розбирається оновлений алергопрогноз.

Основні алергени тижня

У зв’язку із алергенним міжсезонням серед основних чинників алергії спостерігатиметься паритет. Злаки практично відцвіли, а амброзія ще не зацвіла на повну силу. Крім того, її цвітіння обмежила спека – амброзія не любить високі температури та недостатність вологи. 

А от полину засуха не така страшна. Відтак він продовжить цвітіння. Але рівні полинового пилку навряд чи підійматимуться до високих – на рослину теж впливатиме обмежений доступ до вологи. 

Єдиний чинник, рівні якого зростатимуть вище клінічно значущих показників, – то альтернарія. Втім, про неї дещо пізніше. 

Рівні ж названих пилкових алергенів і ризиків від них можна перевіряти за допомогою погодинного прогностичного модуля.

І якщо ви там побачите низькі рівні пилку злаків, не забувайте, що, на відміну від інших рослин, злаки здатні спричиняти алергію і за низьких концентрацій їхнього пилку. Вважається, що симптоми може спровокувати вже контакт з кількома пилковими зернами цих рослинСаме тому злаки здатні викликати алергічні прояви впродовж декількох місяців – від травня і аж до вересня.

А отже, навіть низькі рівні пилку, які показує погодинний прогностичний модуль для вашої території, не виключають появу симптомів. Навіть попри те, що інтенсивність палінації злаків знижується з другої половини літа, їхній пилок залишатиметься у повітрі аж до осені.

А відтак, якщо маєте алергію до злаків, остерігайтеся тривалого контакту з природою. Особливо у суху, теплу та дещо вітряну погоду, у яку добре розповсюджується пилок.

Алергопрогноз: другорядні чинники

У цій категорії – рослини родини амарантових. Це, зокрема, лобода, щир та лутига. Їхній пилок є у повітрі у низьких концентраціях. 

Чутливість до пилку амарантових часто асоціюється з перехресною реактивністю до кіноа. Меншою мірою – до буряка, що, як і кіноа, також належить до амарантових.

Хороша новина полягає в тому, що сенсибілізація до амарантових в Україні зустрічається нечасто. До алергенів цієї родини чутливі не більше ніж 10% людей з алергією.

До кропиви, яка активно цвіте на територіях лісостепу, чутливі ще менше людей з алергією – всього декілька відсотків.

nettle+male+flowers+pollen

А от здатність гречкових, які теж цвітуть (зокрема, щавлю), викликати алергію не перевищує позначки у 5 % гіперчутливих людей. Так само, як і здатність пилку подорожника, який також є у повітрі.

Алергопрогноз, що залежить від рук: амброзія та родичі

Вторинна й алергія до айстрових, що є близькими родичками амброзії. Але тут усе — в наших руках. Адже прояви гіперчутливості до алергенів айстрових залежать від відстані до квітки. Ними є календула, золотарник, ромашки та інші схожі на них квіти.

Разом з амброзією всі вони входять до родини айстрових і цвітуть на міських газонах та сільських луках.

І якщо у вас або вашої дитини є прояви алергії до пилку амброзії, дуже ймовірно, що ви можете зреагувати й на пилок названих рослин. Але щоб це сталося, їх потрібно понюхати.

Такі рослини запилюються комахами. А тому їхній пилок теж великий та клейкий і не літає у повітрі. Відтак контакт з ним відбувається лише на близькій відстані від квітки. Через це симптоми ризикують розвинути саме діти – вони маленькі й ближче контактують з трав’янистими рослинами. Та й у дітей завжди є потяг до всього гарного та цікавого.

А тому, якщо у вас чи вашої дитини вже є прояви алергії до амброзії, не контактуйте з ромашкою, календулою та схожими на них квітами самі та слідкуйте за діями дитини.

Погода визначатиме алергопрогноз

Наступного тижня обіцяють багато дощів. І вони знижуватимуть рівні пилку, таким чином покращуючи алергопрогноз для людей, чутливих до пилкових зерен. 

  • Так, у Маріуполі опади прогнозують 20, 22-25, 27 липня,
  • Тернополі, Хмельницькому, Чернівцях — з 21 по 27,
  • в Одесі, Вінниці — 21, 22, з 24 по 27,
  • Ужгороді — 21, 23, 24, 26, 27,
  • Львові, Івано-Франківську — 21, з 23 по 27,
  • Донецьку — 22, 23, 25 липня,
  • Сімферополі — 22, 23, 25, 27,
  • Умані — 22, з 24 по 27,
  • Дніпрі — 22, 25, 27,
  • Кривому Розі, Кропивницькому — 22, 25-27,
  • Луганську — з 22 по 26,
  • Харкові — 22 та 26,
  • Сумах — 23 липня,
  • Луцьку, Рівному — з 23 по 27,
  • Житомирі — з 24 по 27,
  • Києві, Чернігові, Запоріжжі, Черкасах — 25-27,
  • Херсон — 25 та 27,
  • Полтаві — 26,
  • Миколаєві — 26 та 27 липня. 

Freepik

Алергопрогноз та грибні спори

А утім, після дощів збільшуватиметься кількість спор грибів, насамперед аскоспор. І не забувайте про головний грибний алерген літа – спори вже згаданої  альтернарії. 

Вони спричиняють симптоми у щонайменше 15 % людей з сезонною алергією в Україні. Концентрації спор альтернарії перевищуватимуть клінічно значущий поріг у 100 спор/кубометр повітря на більшості території країни.

Памʼятайте: якщо симптоми алергії у вас починаються влітку під час або після дощу та/або при контакті з природою, їхнім чинником може бути не лише пилок злаків, а й альтернарія, яка живе насамперед на цих рослинах.

аlternariaКрім альтернарії у повітрі побільшало й іншого грибного алергену — кладоспоріуму, й спор інших грибів, зокрема іржавинних і гнойовика. Зустрічаються і спори сажкових грибів, а також аспергилу з пеніциллом.

Тож якщо ви маєте алергію до грибів, не варто гуляти під дощем. Під час нього концентрації грибних спор зростають саме при землі й можуть викликати алергенні симптоми. Тому зайвий раз провокувати таку ситуацію не варто.

Алергопрогноз для приміщень

Не лише спека, а й повітряні тривоги все ще спонукатимуть нас залишатися у приміщенні.

А тут на нас, як і раніше, чатують кліщі домашнього пилу, алергени домашніх тварин і таргани та пліснява. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу. 

пил-кліщ

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до альтернарії у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам у пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться ліки проти алергії та маски. Краще – медичні. Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

І нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії, зокрема до інгаляційних алергенів, до яких належать і пилок, і спори грибів, є алергенна імунотерапія

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

 Відтак варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще (або вже) немає у повітрі.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми алергії загострюються, важливо правильно встановити їхню причину. І не так важливо, сезонним чи цілорічним чинником викликана ваша недуга.

Адже єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно і створити ваш унікальний алергенний паспорт на підставі лише одного аналізу крові.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».