Алергопрогноз на 8 — 15 квітня 2021 року

Ризик алергії помірний, але розслаблятись не варто

Наступний тиждень буде характеризуватися радше помірними, аніж високими ризиками виникнення сезонної алергії.

Але, незважаючи на те, що загальний алергенний фон залишається помірним, кількість алергенів у повітрі збільшується. Подробиці — у оновленому алергопрогнозі.

Основні алергени тижня

Загалом наступний тиждень буде характеризуватися помірним рівнем ризику виникнення сезонної алергії. Однак у окремих локаціях та ближче до середини квітня люди з полінозом можуть вдихати пилкові алергени у високих концентраціях.

Це пов’язано насамперед з пилкуванням берези. Саме її цвітіння набере обертів ближче до 13-14 квітня і триватиме.

А до того часу пилкування берези буде радше фоновим. Втім, у зонах скупчення цих дерев, зокрема у парках та лісах, у суху теплу погоду рівень пилку може підніматися до високого.

Крім того, у повітрі міст лісової та лісостепової зон все ще залишатиметься пилок вільхи.

Зміни концентрації пилку вільхи та берези у найближчі дні можна знайти на карті Європи. Тут зі списку вгорі сторінки необхідно обрати потрібний алерген.

Зацвітає й ясен. Концентрації його пилку будуть низькими до помірних. Цей продуцент алергенів належить до родини маслинових (оливових).

Окрім ясена до цієї групи входить сама олива, яка в Україні майже не росте, бузок, бірючина та форзиція. Останні три – декоративні рослини, які часто використовуються для озеленення міст.

За складом алергенних білків ця група відрізняється від родини березових, куди входять береза та вільха. Відтак люди, чутливі до пилку берези, необов’язково є чутливими до пилку ясена. І навпаки.

За даними молекулярної діагностики алергії, до пилку рослин родин березових (береза, вільха, ліщина, граб) та букових (дуб, бук, волоський горіх), чутливі чи не 90 % людей з сезонною алергією в Україні. А от чутливість до пилку маслинових спостерігається, загалом, лише у 40 % з них. І є дещо більш вираженою на півдні та сході України.

Другорядні пилкові алергени

Другорядні чинники алергії, які поки що залишаються у повітрі, — пилок верби, тополі, в’язу та рослин родини кипарисових.

Другорядними вони є тому, що гіперчутливість до них в Україні є меншою, ніж до решти алергенів дерев. Виключення з цього списку становлять хіба що кипарисові.

За оновленими даними, до них таки чутливі не менше 60 % людей з полінозом в Україні. Але концентрації пилку кипарисових у атмосфері наразі не є високими.

Концентрації пилку кипарисових, вільхи та берези можна подивитись на прогностичній карті Європи. Тут треба обрати і алерген, і період.

А от верба на цьому тижні знаходитиметься на своєму піку. Втім, до її пилку, як і до пилку білої тополі, яка також цвіте саме зараз і разом з вербою входить до родини вербових, чутливі лише декілька відсотків українців.

Так-так, тополя цвіте саме зараз. Пух, який ми бачитимемо через місяць-два – то вже насіння цієї рослини. Відтак алергію пух тополі не спричиняє.

На відміну вид пилку, який є сперматозоїдом рослин, пух — то стадія, яка розвивається після запліднення, летючий ембріон.

topol

Чхання, яке спостерігається у чутливих людей у період розповсюдження пуху, викликане радше пилком злаків або механічним подразненням. Тобто лоскотанням, якщо пух потрапить вам до очей чи до носа.

Людям, чутливим до пилку дерев, не рекомендуються прогулянки у лісах та парках, де можуть рости тополя, в’яз, верба та дерева родини кипарисових. Та біля озер чи ставків, де найчастіше росте вільха.

Алергени, що залишаються в оселі

А позаяк на вулиці все ще прохолодно, а через ковід потрібна і самоізоляція, багато часу ми проводитимемо в оселі. І знову контактуватимемо з традиційними домашніми алергенами: кліщами домашнього пилу, шерстю та слиною свійських тварин. Названі фактори викликають цілорічний алергічний риніт.

Відтак треба втілювати елімінаційну стратегію – засоби, спрямовані на усунення алергенів з оселі.Что делать, если у вас аллергический ринит

А ще вдома можна вдихнути й спори та міцелій грибів. Вони також є важливим алергеном. Наприклад, спори альтернарії, до якої в середньому по Україні чутливі трохи більше ніж 22 % людей з симптомами полінозу.

Втім, ця чутливість відрізняється для різних регіонів. Так, ближче до моря – на Одещині та Миколаївщині, – до Alternaria сенсибілізовані 23% та 33 % відповідно. Висока чутливість до цієї спори й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат − через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

Альтернарія – традиційний алерген довкілля з весни й до глибокої осені. Її можна принести додому разом із зіпсутими овочами та фруктами. А ще знайти у коморах, підвалах, гаражах чи інших вологих приміщеннях. Особливо у тих, що мають зовнішні стіни, підігріті опаленням. 

У таких приміщеннях, де вологість залишиться, значною, може оселятися пліснява. Яскравими її представниками є аспергіл з пеніцилом. 

За даними молекулярної діагностики, до алергенів цих грибів чутливі від 1 до 12 % людей з сезонною алергією в Україні. Але окрім алергії пліснява може спричиняти й інші недуги.

Завсідником ванних кімнат є кладоспоріум. Колонії цих грибів можна побачити на поверхнях у вигляді рожевого нальоту. 

Особливо кладоспоріум небезпечний для жителів північно-західних регіонів України.  Тут, за останніми даними молекулярної алергодіагностики, на кладоспоріум реагують аж до 20 % пацієнтів з полінозом.

На решті території сенсибілізація практично відсутня. Лише у причорноморських областях вона коливається в межах 8 %.

Відтак слідкувати, щоб у вашому домі не було грибка, потрібно особливо ретельно.

пліснява

Інфекційні ризики нікуди не поділись

Ну і ризик інфекційний. Він теж нікуди не подівся: все більше українських регіонів потрапляють до червоної зони інфекційної небезпеки або наближаються до неї.

І, на жаль, спеціалісти не прогнозують значного спаду захворюваності на ковід в Україні. Відтак потрібно не забувати про засоби профілактики зараження.

І основним з них залишається особиста гігієна. Насамперед – миття рук, носіння масок у публічних місцях та дотримання соціальної дистанції.

45

Адже багато з хворих, зокрема, на ковід, є безсимптомними. І такі люди можуть заражати оточуючих.

Молодші зараз повинні піклуватись про старших. І звертатися до лікаря за перших ознак погіршення самопочуття останніх. Але не панікувати. Паніка завжди погіршує фізичний стан.

Чим ще запобігти захворюванню

І пам’ятайте: допоміжним засобом для подолання коронавірусу може стати «Віусід» – засіб, що показав свою ефективність у всьому світі.

Цей препарат замінює як мінімум 4 окремі лікарські засоби, які лікарі призначають при COVID-19. Зокрема, містить гліциризинову кислоту, що має антивірусний ефект, цинк, вітаміни С та D, що їх необхідно приймати згідно з протоколом ковід. 

А також, у меншій дозі, цей препарат допомагає профілактувати хворобу. У сусідній Молдові  «Віусід» став третім за рівнем продажів препаратом, які люди купляють у період пандемії.

Отже, хочете перемогти коронавірус? Турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність у період пандемії.

Опади знизять ризик виникнення сезонної алергії

Хоча дощі і прогнозують, у більшості регіонів вони не будуть рясними. Відтак пилок може затримуватись у повітрі, викликаючи симптоми алергії.

А під час опадів та після них підвищена вологість може збільшити кількість спор грибів у атмосфері. Причому як на вулиці, так і вдома.

Зокрема, аскоспор, концентрації яких зростають саме під час та після дощів.

 • Так, у Чернівцях, Івано-Франківську, Луцьку, Тернополі, Хмельницькому, Львові дощі прогнозують 8 та 15 квітня,
 • Черкасах — 8, 12-13 квітня,
 • Донецьку — 8, з 12 по 15,
 • Харкові та Сумах — 8-9, 12,
 • Сімферополі — 8-10, потім 12-15,
 • Одесі — 8, 9 та 15 квітня,
 • Луганську — 8, 9, 11, 15,
 • Маріуполі — 8, 9, 12, 13,
 • Кривому Розі — 8, 9, 12, 13 та 15,
 • Полтаві — 8, 9, з 12 по 15 квітня,
 • Чернігові, Миколаєві — 8, 9, потім 13 й 14,
 • Києві — 8-9, з 13 по 15,
 • Ужгороді, Рівному — 8, потім 14-15,
 • Вінниці, Житомирі — 8, 9 та 14, 15,
 • Запоріжжі — 9, 12, 14, 15,
 • Херсоні — 9, 12-14,
 • Дніпрі — 9, з 12 по 15,
 • Кропивницькому — 9, потім 13-15 квітня.

Аллергия на орехи может вызывать анафилактическую реакцию

Ще залишається час для лікування алергії

Але не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Її є ще час розпочати до настання періоду цвітіння амброзії – основного літнього алергена, до якого чутливі понад 40 % людей з сезонною алергією в Україні.

Часто чутливість до пилку амброзії обумовлена й сенсибілізацію до пилку полину. А до пилкових зерен цих бур’янів чутливі щонайменше 63 % українців з полінозом.

Інтенсивний сезон пилкування бур’янів прогнозується з кінця липня. Розпочавши курс АІТ зараз, ви зможете пом’якшити симптоми, а з часом забути про алергію літом.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек»

А зараз, коли симптоми полінозу загострюються, важливо не плутати нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

Перелік симптомів, найчастіше притаманний цим трьом недугам, ви знайдете у нашій інфографіці. Вона оновлена згідно із даними європейського дослідження щодо характеру симптомів при алергії, застуді та ковіді. Результати цього дослідження побачили світ у березні 2021 року.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

І для того, щоб не сплутати застуду з алергією, потрібна точна діагностика алергії. А єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати всі алергени, на які ви реагуєте, є молекулярний тест ALEX2.

Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. В тому числі й встановити перехресну чутливість між пилком та харчовими продуктами.

Адже як мінімум у 50 % випадків люди, чутливі до пилку, зокрема дерев, мають і сенсибілізацію до харчових продуктів.

Цей варіант перехресної реактивності між пилком та продуктами рослинного походження називається синдромом «пилок-плоди». І у кожного пацієнта прояви такого синдрому індивідуальні.

Хтось реагує на пилок берези та яблуко, у когось виявляється гіперчутливість до пилку дерев та персику й черешні, а хтось через сенсибілізацію до алергенів амброзії не може їсти огірки та диню.

Відтак молекулярна діагностика за допомогою тесту АЛЕКС надає пацієнту можливість отримати алергологічний паспорт. А лікареві — побачити особливості гіперчутливості та перехресної сенсибілізації у кожного конкретного пацієнта та надати персоніфіковані рекомендації. Ті, які підходять саме вам.

Результати тесту ALEX2, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні.

Більше про те, що робити, якщо у вас сезонна алергія (поліноз), читайте у наших порадах.

А відтак не займайтесь самолікуванням. особливо зараз, коли в Україні не зменшується захворюваність на коронавірус. І звертайтесь до лікаря за перших же симптомів нездужання.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.