Алергопрогноз для міст України на 14 – 21 листопада 2019 року


Сезонну алергію подекуди змінює холодова

Через те, що наступного тижня на більшості території України, окрім півночі та північного сходу, очікується відносно тепла та суха погода, ризик виникнення сезонної алергії оцінюється як мінімальний. Адже рослини вже закінчили свій сезон пилкування. А спори грибів не будуть значущим фактором сезонної алергії:  погода залишатиметься занадто сухою для того, щоб їх концентрації підіймались.

Проте дощі таки прогнозуються на західній та північній Україні, й ризик виникнення алергії там пов’язаний зі збільшенням концентрацій спор грибів, а також з холодовою алергією.

Адже з 19—20 листопада у північних та північно-східних областях синоптики обіцяють падіння температури нижче нуля. Найхолодніше буде у Сумах.

Причому з 20 листопада повітря там буде сухим та морозним: температура знизиться, а у місті не передбачають ні краплі дощу. Така погода і може спровокувати симптоми холодової кропив’янки.

Її ознаки можуть з’являтись у молодих людей з чутливою шкірою, зокрема у жінок, а також у дітей. Їм рекомендується перед виходом на вулицю наносити креми на відкриті ділянки тіла і скористатись іншими порадами, які надають лікарі.

Якщо симптоми не зникатимуть, варто звернутись до лікаря по консультацію.

У Чернігові до проявів холодової алергії можуть додаватись й симптоми чутливості до спор грибів: 20 листопада тут буде холодно і вогко. Основними факторами алергії можуть стати альтернарія та аскоспори, кількість яких стрімко зросте після дощу. Нагадаємо, що, за даними молекулярної діагностики, до альтернарії чутливі близько 23 % хворих на сезонну алергію українців.

аlternaria

Окрім вже названих аскоспор та альтернарії, у повітрі реєструються відомі можливістю перехресних реакцій з останньою спори епікоккуму, який є родичем альтернарії. Його концентрації наразі підвищені.

Спостерігаються також родичі епікокуму та альтернарії стемфіліум та плеоспори.

У помірних концентраціях в атмосфері знаходяться кладоспоріум, який, втім, рідко викликає алергію в українців; у низьких – більш алергенний аспергіл/пеніцил, спори міксоміцетів, іржавинних та сажкових грибів.

Є й базидіоспори, зокрема копрінус та ганодерма; а також пероноспори, периконія, хаетоміум, оідіум.

Людям, чутливим до спор цих та інших грибів, потрібно бути особливо обережними у вологу погоду. Насамперед після дощу і у вогких місцях. Зокрема — на берегах водойм, у лісах та парках, де гриби добре розмножуються на опалому листі в умовах підвищеної вологості. Там концентрації спор грибів можуть сягати помірних значень.

Пацієнтам із чутливістю до таких алергенів не рекомендуються й прогулянки під дощем, адже під час них спори вимиваються з атмосфери і їх концентрації підвищуються. Особливо це стосується аскоспор, які мають алергенні властивості, зокрема лептосфаерії.

На території України, де температура не падатиме нижче нуля, зокрема у центрі, Закарпатті, на сході та на півдні, все ще продовжують цвісти й рослини родини айстрових. Це родичі амброзії та полину, квіти яких схожі на ромашку.

І хоча у відкритому повітрі такого пилку вже занадто мало, щоб викликати симптоми алергії, спровокувати їх можна, якщо нюхати квіти рослин цієї родини (цикорій, нагідки, чорнобривці та ін.). Адже весь пилок рослин родини айстрових має перехресну реактивність і може викликати симптоми полінозу.

Людям, чутливим до пилку амброзії, полину, соняшнику, варто відмовлятись і від напоїв на основі кореня цикорію, від ромашкових чи так званих протиалергенних чаїв — через перехресні реакції між пилком та рослинними харчовими продуктами.

Адже до складу чаїв часто входять названі рослини з родини айстрових, а також квітки пижма, череди чи календули. Вони якраз можуть викликати алергічні реакції — у вигляді синдрому оральної алергії.

Симптоматику такого синдрому у людей, чутливих до пилку амброзії, полину та інших айстрових, можуть викликати й кавуни, дині та інші овочі й фрукти.

Чому вам цікавий алергопрогноз?

Дощі спорадично підвищуватимуть концентрації спор

Опади очікуються майже щодня в Ужгороді й впродовж декількох днів — на заході та у центрі України. На півдні країни дощів не прогнозують взагалі. Проте там буде тепло і спори грибів можуть залишатись у повітрі в помірних концентраціях.

Опади очікують у:

  • Тернополі — 15, 19 та 20 листопада,
  • Чернівцях — 15 та 19,
  • Львові, Ужгороді, Луцьку — 15 листопада,
  • у Києві – 16,
  • Вінниці, Житомирі, Чернігові – 20 числа

Правильна діагностика з ALEX

А позаяк у повітрі все ще трапляються різні алергени, для того, щоб розуміти, до яких чи якого з них чутливі саме ви, відвідайте лікаря та скористайтесь можливістю точної діагностики алергії за допомогою тесту ALEX. Тим більше, що саме ALEX містить найбільшу серед алергологічних тестів панель діагностики чутливості до спор грибів.

Результати тесту ALEX, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні, як це вже зробили понад 8 000 українців.

Прогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки українсько-ізраїльського медичного центру VITAE та ALEX – першого багатокомпонентного тесту-аналізатору алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.