Алергопрогноз на 30 червня — 7 липня 2022 року

Всі алергени на місці, і їх коло розширюється. Ризик алергії помірний до високого

Другий місяць літа вступає в свої права, переймаючи у першого й естафету алергії. І хоча в цілому основні алергенні фактори тижня залишаться без змін, до них починає приєднуватися і чинник алергії майбутнього. 

Хочете знати, який і де він буде актуальним? Читайте алергопрогноз.

Алергопрогноз: основні фактори

Концентрації пилку злаків залишаться помірними до високих. Проте тільки в центрі Правобережної України, на півночі та північному заході країни. На решті території, зокрема на Лівобережжі, вони будуть помірними, а на південному сході – низькими.  

злаки2

Нагадаємо, що саме до пилку злаків, за даними молекулярної алергодіагностики, є чутливими щонайменше 40 % людей із сезонною алергією в Україні. 

 

Втім, навіть поодинокий пилок злаків здатен викликати алергію. Тому, щоб її уникнути, краще триматися подалі від злаків. не сидіти біля нескошених газонів, не відпочивати на луках та поблизу пшеничних чи житніх полів. Особливо у теплу та сонячну погоду.

Алергопрогноз погіршать спори грибів

Комбінація теплої та помірно вологої погоди підвищуватиме концентрації грибних спор, традиційно високі всередині літа.

Відтак спори, зокрема гриба альтернарії, стануть другим, а подекуди й основним алергеном тижня. Хороша новина в тому, що до них чутливі не так багато жителів України: всього приблизно чверть від тих, хто має симптоми сезонної алергії.

Концентрації альтернарії перевищуватимуть клінічно значущий поріг у 100 спор в кубометрі на всій території України. Ця тенденція зберігатиметься щонайменше до середини жовтня. 

аlternariaОсобливо актуальними спори будуть у приморських регіонах, зокрема в Одесі, Херсоні та в Миколаєві. Там вологість підвищена через прибережне розташування.

На решті території України вологість підвищуватимуть опади. Втім, вони цього тижня будуть не дуже рясними.

Ризик виникнення симптомів алергії до спор грибів зростає на тлі підвищення вологості повітряІ через те, що опади вимивають з атмосфери пилок та спори, збільшуючи їх концентрації при землі, людям з алергією та астмою не рекомендуються прогулянки під час дощів і після них.

Отже, у Кривому Розі, Дніпрі, Одесі та Херсоні дощі очікують лише 30 червня,

 • у Києві, Черкасах — 30 червня та 4,5 липня,
 • Полтаві, Харкові — 30 червня та 5 липня,
 • Вінниці — 30 червня, 4 та 6 липня,
 • Житомирі — 30 червня, 4 та 7 липня,
 • Сумах — 30 червня, 5 і 6 липня,
 • Луганську — 30 червня, 5-7 липня,
 • Запоріжжі — 30 червня та 6 липня,
 • Кропивницькому, Миколаєві — 30 червня, 7 липня,
 • Ужгороді — з 1 по 3 липня,
 • Львові — з 2 по 7,
 • Луцьку — 2, 3 та 5,
 • Івано-Франківську — 2, 3, 6,
 • Тернополі, Чернівцях — 2-4, 6 та 7 липня,
 • Рівному — з 3 по 5, 7,
 • Чернігові — 4 та 5,
 • Хмельницькому — 4, 6 та 7,
 • Донецьку — 5, 6,
 • Маріуполі — 6 липня.

Окрім спор альтернарії, у повітрі буде багато дрібних аскоспор, здатних викликати астму. А також кладоспоріуму, епікоккуму, спор іржастих та сажкових грибів, які всі разом здійснюватимуть додаткове навантаження на організм чутливих осіб.

Дощ підвищує ризик алергіїФото Shlomaster з сайту Pixabay

Другорядні складники алергопрогнозу

У цій категорії у нас полин. Його цвітіння потроху починається в України з настанням липня. І знаменує старт третьої хвилі пилкування рослин

Втім, поки що цвітіння полину не буде активним. Його пилок у низьких концентраціях або поодиноко зустрічатиметься лише в центрі Правобережної України.

Продовжує цвітіння липа. Саме вона може бути неочевидним чинником алергії для певної категорії людей. 

Даних щодо алергенності пилку цієї рослини для українців мало. Є спорадичні свідчення лікарів про пацієнтів з чутливістю до пилку та чаю з цвіту липи.

Втім, таких людей, вочевидь, небагато. З двох причин: 

 • по-перше, пилок липи мало розповсюджується повітрям; 
 • по-друге, алергенність цього пилку вважається помірною.

Щоб отримати алергію на липу, потрібно пити багато липового чаю і жити поряд з деревом, тобто часто вдихати пилок рослини. Якщо все це не про вас, то й, скоріше за все, і алергії до липового пилку ви не маєте. 

Втім, якщо маєте сумнів, краще триматися від липи подалі. Цього та наступного тижня. Та уважно слідкувати за алергопрогнозом.

Хоча в повітрі побільшало пилку рослин родини амарантових, він також залишається фоном для злаків.  Разом з ним фоном буде і пилок щавлю

Втім, до пилку цієї рослини, за даними молекулярної алергодіагностики, чутливі близько 4 % людей з полінозом в Україні. Для амарантових ця чутливість коливається у межах 1,5-12 % з більшою частотою на Півдні та Сході України.

Так само приблизно 4 % людей з алергією в Україні реагують на пилок подорожника. Він також залишається в повітрі. Адже  подорожник рясно цвіте поряд зі злаками на нескошених газонах.

До речі, певною мірою пилок і подорожника, й амарантових провокує перехресні реакції із пилком оливи. А вона продовжує цвісти у Греції, Болгарії та Туреччині.

Щоб не проґавити свій алерген, не забувайте перевіряти його концентрації на території, на якій ви знаходитесь, за картою Європи. Тут зі списку вгорі сторінки необхідно обрати потрібний пилок.

Алергопрогноз: безпечні рослини

У містах лісової та лісостепової зон буде дуже багато пилку кропиви. Втім, він практично не викликає алергії.nettle+male+flowers+pollen

Рівні пилку кропиви, а також злаків, полину та інших алергенів у Європі можна побачити на карті пилкового навантаження. Тут вгорі сторінки обирають як алерген, так і період, за який потрібний алергопрогноз.

Також не викликає алергії й пилок непримітних трав родин гречкових, губоцвітих, хрестоцвітих та зонтичних (селерових), бобових. Багато з них, як-от конюшина (бобові) та хрестоцвіті зараз цвітуть на газонах поряд зі злаками.

Алергени на газоні літомФото Pavlofox з сайту Pixabay

Отруйні рослини в алергопрогнозі

Втім, селерові, зокрема борщівник, таки небезпечні здатністю викликати фотофітодерматози. Ця рослина вже виросла обабіч доріг та в підліску.

Фототоксичні реакції, які викликає сік борщівника, нагадують опіки. Вони виникають через потрапляння ультрафіолету на шкіру людини, яку перед тим забруднив сік рослини. 

У соку міститься речовина фурокумарин, яка під дією ультрафіолету вступає у контакт із клітинами шкіри. Так, так, у рослин цей механізм розвинувся як захисна реакція проти тих, хто хоче їм зашкодити. 

І він працює. Адже опіки від соку борщівника, як правило, значні.

_PhytophotodermatitНе так сильно, але пошкоджує шкіру й сік інших селерових. Це, зокрема, петрушка, фенхель, селера, аніс, пастернак. Фітотоксичними властивостями відомі й вони. Як і лимон та лайм.

А тому варто не контактувати з борщівником взагалі. І стежте, щоб на шкіру не потрапляв небезпечний сік інших рослин.

Алергопрогноз неочеВИДНІ чинники

Небезпеку становить і пилок деяких примітних квітів. Це, зокрема, ромашки, маргаритки та інші рослини родини айстрових зі схожими квітами. 

Пилок більшості айстрових, до яких належать і амброзія з полином, викликає алергію. Але симптоми до пилку рослин з виразними квітами виникають лише при близькому контакті з ними. Коли ви чи ваша дитина, приміром, нюхаєте квітку. 

Адже така квітка запилюється комахами, її пилок важкий. Його немає у відкритому повітрі у фонових кількостях, які можуть спричинити алергію.

А от якщо підійти до рослини близько, зірвати та понюхати, настання симптомів ймовірне. Ще й тому, що при зриванні квітки з неї витрушується пилок, який може потрапити вам до носа.

Відтак, якщо ви чи ваша дитина маєте алергію до пилку амброзії та особливо полину, уникайте близького контакту з маргаритками, ромашками та схожими квітами самі й слідкуйте за дитиною, коли вона бавиться на природі.

Алергопрогноз для приміщень та бомбосховищ

Втім, не забуваймо про інші ризики алергії – цілорічної, що чатує на нас у приміщеннях. Адже поки Україна звільниться від ворожої навали, ми багато часу знаходитимемось в оселі або ж у сховищах. А там — алергія побутова, цілорічна. 

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема, щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу.

Вдома теж відбувається контакт з цими кліщами, а також лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, і інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.


Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Маски для обличчя: відмінності

Вони будуть помічними і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій. Адже можливість підхопити застуду залишається актуальною.

І попри те, що багато людей не люблять носити маски, їхні захисні властивості можуть стати у пригоді. В тому числі тоді, коли доводиться переховуватися від війни у холодних приміщеннях.

Отже, турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність – вони допомагають впоратися з будь-якими негараздами.

Алергопрогноз радить замислитись щодо лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

І ще не пізно захиститись від прийдешнього сезону алергії і пройти курс її лікування.  Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

Саме час проконсультуватися з цього приводу з лікарем-алергологом. Щоб симптоми не повторилися наступного року, курс АІТ необхідно розпочати восени. З часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек».

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, важливо правильно встановити його причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX2. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».