Алергопрогноз на 18 – 25 травня 2024 року

Алергенна обстановка – без змін. Ризик алергії помірний

У повітрі все ще залишається пилок дерев, але й рівні пилку злаків підіймаються повільно. Наступного тижня вони коливатимуться від низьких до помірних. Інколи — сягатимуть високих значень. Утім, низькі рівні пилку злаків не означають низького ризику алергії. Чому так та який чинник, що ми його боїмося, насправді не страшний, розповість алергопрогноз.


Алергопрогноз: основні алергени тижня

Ними будуть пилкові зерна злакових трав. Їх цвіте все більше на газонах і луках міст і сіл. 

Це рослини, що цвітуть непримітними на перший погляд зеленими суцвіттями — китицями та колосками. Їх непосвячені люди й не завжди сприймають за квіти. 

Утім, оскільки пилок злаків розноситься вітром, їм не потрібні яскраві квіти, щоб принадити комах. Натомість злаки утворюють велику кількість непоказних суцвіть, з яких висипається значна кількість пилку.

злаки2

І хоча його концентрації у відкритому повітрі наступного тижня будуть здебільшого низькими до помірних, не забувайте: на відміну від своїх алергенних родичів злакам, щоб викликати симптоми полінозу, не треба бурхливо цвісти. Вважається, що симптоми може спровокувати вже контакт з декількома пилковими зернами цих рослин.

Саме тому злаки здатні спричиняти алергенні прояви впродовж кількох місяців – від травня й аж до вересня. Адже, незважаючи на те, що інтенсивність палінації злаків знизиться у другій половині літа, їхній пилок залишатиметься у повітрі аж до осені. 

А відтак, якщо маєте алергію до злаків, остерігайтеся тривалого контакту з природою. Особливо у суху, теплу та дещо вітряну погоду, у яку добре розповсюджується пилок.

У таку погоду у повітрі все ще спостерігатиметься пилок родичів берези: бука та, особливо, дуба, а також волоського горіха, які все ще цвітуть.

Доцвітає й сама береза. Високі рівні її пилку в Україні є лише в Карпатах. Але, як і минулого тижня, пилок берези заноситиме до нас з півночі. Здебільшого — на Лівобережну Україну, де він все ще може обумовлювати помірні ризики виникнення симптомів.

Березова алергія: так виглядає пилок
Краще розгледіти дні та території цього ризику можна за допомогою погодинного прогностичного модуля. За замовчуванням він завантажується для вільхи. Відтак, щоб подивитися прогноз для берези або злаків, вгорі сторінки спочатку потрібно обрати назву алергену.

Алергопрогноз: парадокси тижня

Згаданий модуль – єдина можливість візуалізувати заснований на реальних даних про пилок ризик алергії для України. Адже алергенний пилок не можна побачити неозброєним оком. Він маленький і робить свою алергенну справу непомітно. Відтак роль алергену часто приписують іншому чиннику природи – невинному тополиному пуху.

Так-так, і він тепер літає містами та селами, наводячи жах на людей з алергією. Але, на відміну від летючого сперматозоїду, яким є пилок, пух – то наступна стадія розвитку. 

Пух містить зародок, ембріон, насіння майбутньої рослини. Яке для перенесення вітром відрощує спеціальні ниткоподібні пристосування. Останні допомагають насінню краще розповсюджуватися. І лоскочуть ніс, якщо до нього потрапляють. 

Існує теорія, що пух переносить на своїй поверхні алергенний пилок і таким чином теж стає фактором алергії. Вінницькі науковці перевірили цю гіпотезу й спростували її: у 70 % пуху не було пилку, а у решті зразків його містилося мізерно мало. Та й не лише того пилку, який здатен викликати алергію.

Алергопрогноз: другорядні чинники

Серед них – родичі злаків, рослини родини осокових. І хоча алергенність їхнього пилку для населення України достеменно не встановлена, дані американських вчених говорять, що алергію може викликати і пилок осокових. Його високих концентрацій потрібно остерігатися поблизу водойм. 

Серед другорядних чинників цього тижня – і пилок сосон, рослин родин гречкових, розових, ялин і шовковиці. Але його алергенність, особливо якщо йдеться про сосни та шовковицю, залишається під питанням. 

Morus

Є дані лише про алергенність пилку тропічних сосон і про невисоку алергенність пилку шовковиці.

Відтак, якщо не хочете зайвий раз контактувати із пилком, звертайте увагу на склад дерев у лісі чи парку, де ви знаходитесь тривалий час.

Цвіте й родичка кропиви настінниця. Вона якраз вважається алергенною. Втім, за даними молекулярної діагностики, в Україні людей з алергією до пилку настінниці лише декілька відсотків. Так само, як і до пилку подорожника, що також поступово вступає у свою довгу гру.

настінниця

Алергопрогноз, що залежить від рук

У випадку з настінницею та подорожником ризик симптомів алергії сильно залежить від того, як далеко ви знаходитеся від джерела їхнього пилку, бо трави зазвичай виділяють його не так багато.

А щоб зараз отримати симптоми алергії до рослин родини маслинових, потрібно зовсім близько контактувати з бузком. Як і ясен, що вже відцвів, та олива, бузок належить до родини маслинових. Але якщо у вас алергія до пилку цих рослин, не радимо бути з-поміж тих,  кого привабив п’янкий запах бузку.

Ця рослина запилюється комахами, її пилок клейкий та погано літає. Тому у відкритому повітрі його майже нема. Проте, понюхавши бузок, можна отримати необхідну для початку симптомів дозу алергенів просто з квітки.

Відтак, якщо маєте алергію до пилку ясена та оливи, не варто й нюхати пʼянкі волоті бузку. 

Хороша новина полягає у тому, що до пилку маслинових чутливі не більше ніж 20 % українців із сезонною алергією. І більшість з них живе на Заході України.

Саме там наступного тижня очікуються низькі фонові концентрації пилку оливи, який заноситиметься в Україну з Європи. Олива зараз активно цвіте якраз у Європі південній та західній — від Португалії до Італії, а також у Туреччині.

Алергія на амброзію весною. Все залежить знов від ваших рук

Так само від ваших рук залежить і прояв гіперчутливості до алергену в рослинах, що є близькими родичками амброзії. Авжеж, до цвіту амброзії ще щонайменше три місяці, а її алергени на вулиці вже є. Вони – у кульбабі, маргаритках та інших схожих на ромашку квітках.

Разом з амброзією всі вони входять до родини айстрових і цвітуть на міських газонах та сільських луках.

TaraxacumUcr

І якщо у вас або вашої дитини є прояви алергії до пилку амброзії, дуже ймовірно, що ви можете зреагувати й на пилок названих рослин. Але щоб це сталося, їх потрібно понюхати.

Такі рослини запилюються комахами. А тому їхній пилок великий та клейкий і не літає у повітрі. Відтак контакт з ним відбувається лише на близькій відстані від квітки. Через це симптоми ризикують розвинути саме діти – вони маленькі й ближче контактують з трав’янистими рослинами. Та й у дітей завжди є потяг до всього гарного та цікавого.

А тому, якщо у вас чи вашої дитини вже є прояви алергії до амброзії, не контактуйте з з кульбабою, маргаритками, ромашкою та схожими на неї квітами самі та слідкуйте за діями дитини.

Втім, наприклад, у кульбаби є ще одна прихована властивість: є дані, що її алергени також нагадують за структурою основний алерген березового пилку Bet v 1.

Відтак кульбаба може бути небезпечна й для людей, гіперчутливих до пилку берези.

 

Алергопрогноз та квіти, що його не створюють

Втім, не всі квіти, суцвіття яких видні здалеку та з якими за бажання можна контактувати, є алергенними. До таких, зокрема, належать біла акація, каштан і черемха. 

Мало того, що пилок усіх цих рослин клейкий та погано літає, так він ще й вважається неалергенним. Тим більше, що, як правило, люди прямо не контактують з цим пилком. Утім, сильний запах акації та черемхи може викликати астматичні прояви.

Freepic

Погода вплине на алергопрогноз 

Дощі наступного тижня обіцяють майже у всіх регіонах України. І хоча десь опади будуть рясними, а десь – лише спорадичними, вони зменшать кількість пилку у повітрі. 

 • Так, в Ужгороді дощитиме майже весь тиждень — 18 та з 20 по 25 травня,
 • у Харкові — 18, 19,
 • в Сумах — 18, 19, 22,
 • Донецьку — 18, 19, 24,
 • Чернівцях, Запоріжжі, Маріуполі — 18, 19, 24, 25,
 • Дніпрі — 18, 19, 25 травня,
 • Львові — 18, 20, 23, 25,
 • Полтаві — 18-20,
 • Івано-Франківську — 18-20, 24, 25,
 • Одесі — 18, 24, 25,
  Луганську — 19 травня,
 • Тернополі — 19, 20, 23-25,
 • Чернігові — 19, 21, 23, 25,
 • Сімферополі — 19, 21, 23-25,
 • Луцьку, Рівному — 20, 23, 25,
 • Житомирі — з 22 по 25 травня,
 • Вінниці, Хмельницькому — 23-25,
 • Миколаєві, Херсоні — 24, 25,
 • Умані — 24,
 • Кривому Розі — 25 травня.

Freepic

Алергопрогноз та грибні спори

Дощі збільшать кількість спор грибів, насамперед аскоспор. Зростають також рівні головного грибного алергену – альтернарії. Але поки що вона спостерігається у концентраціях, менших за клінічно значущий поріг у 100 спор в кубометрі. 

Утім, під час та після дощів рівні спор грибів, у тому числі альтернарії та особливо — аскоспор, стрімко збільшуватимуться. Крім них у повітрі є спори сажкових грибів. 

Тож якщо ви маєте алергію до грибів, не варто гуляти під дощем. Під час нього концентрації грибних спор зростають саме при землі й можуть викликати алергенні симптоми. Тому зайвий раз провокувати таку ситуацію не варто.

Алергопрогноз для приміщень

Не лише опади, але й прохолодна погода та повітряні тривоги все ще спонукатимуть нас залишатися у приміщенні.

А тут на нас, як і раніше, чатують кліщі домашнього пилу, алергени домашніх тварин і таргани та пліснява. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу. 

пил-кліщ

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до альтернарії у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам в пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться ліки проти алергії та маски. Краще – медичні. Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

І нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії, зокрема до інгаляційних алергенів, до яких належить і пилок, є алергенна імунотерапія

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

А позаяк триває перша хвиля пилкування, а друга — злакова — вже починається, АСІТ можна застосовувати при алергії до пилку бур’янів, які зацвітуть, починаючи з липня. Відтак, поки сезон активного пилкування рослин лише розпочався, варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Її ще не пізно застосовувати для лікування алергії до пилку злакових трав та бур’янів (амброзії та полину). Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще немає у повітрі.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їхню причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».