Алергопрогноз на 12 – 19 квітня 2025 року
Алергія повертається. Ризик — надвисокий
Незвичний зимовий холод квітня різко зміниться майже літнім теплом. І, адаптувавшись до нього, алергенні рослини швидко продовжать активне цвітіння. Цьому сприятиме й не дуже велика кількість опадів у багатьох регіонах. Словом, на нас знову чекає інтенсивний тиждень пилкової алергії, більше про який розповість свіжий алергопрогноз.
Алергопрогноз та основні алергени: хто найважливіший?
Отже, маємо значне зростання алергенного ризику: після холодів активний сезон відновлює береза. Саме вона залишається ключовим чинником алергопрогнозу.
Сережки берези та її пилок під мікроскопом
Непереливки буде людям, чутливим до її пилку, які живуть на більшості території України.
Причому з цього тижня вплив берези на Правобережній Україні підсилить її близький родич граб.
Його основний алерген Car b 1 на 85% подібний за структурою до основного алергену берези Bet v 1. Обидва білки входять до алергенного сімейства PR-10. Ризик алергії до цього чинника буде аж до надвисокого.
Саме у цей та наступний тижні в Україні найчастіше спостерігається пік пилкування берези. Трохи менше її пилку буде на південному сході — там, де точаться активні бойові дії.
Причому березовий пилок цього тижня в Україні буде і локальним, і заносним. Він, як усе недобре, прийде до нас з росії та білорусі.
Потроху піднімають голову злаки. І хоча рівні їхнього пилку залишаються вкрай низькими, людям із алергією до пилку злаків рекомендується бути обережними при близькому контакті з довкіллям.
Адже злаки — основний компонент заміської луки та міських газонів. І якщо маєте алергію до їхнього пилку, від зараз і декілька наступних місяців краще уникати тривалих посиденьок на природі.
Фонові рівні пилку злаків, берези та її родички вільхи, яка доцвітає в Україні, можна оцінити за допомогою погодинного прогнозного модулю алергії.
Щоправда, він поки що показує рівні пилку не всіх рослин із потенційно алергенним пилком. Серед таких, зокрема, ясен, який продовжує цвітіння.
Утім, ясен є родичем оливи, для якої прогнозний модуль працює: разом з нею ясен входить до родини оливкових. Якраз через алергію до ясена симптоми полінозу відчувають ті українці, котрі опиняються у середземноморському регіоні: від Португалії та Іспанії й до Туреччини, де олива є природним видом, а ще активно вирощується.
Якщо маєте алергію до ясена, варто перевіряти й концентрації пилку оливи на прогнозній карті Європи. Карта свідчить, що цвітіння оливи на континенті вже почалося.
Алергопрогноз і його старі родичі. Без них – ніяк
Весна продовжить пригрівати землю і, оговтавшись від холодів, свій яскравий білий та рожевий цвіт поступово відновлюватимуть рослини родини розових: вишня, абрикос, яблуня, персик та схожі види.
Але вони безпечні для людей з алергією. Бо запилюються комахами. Алергія ж до великих яскравих квіток інших рослин залежить від ваших бажань та мрій.
І якщо, замилувавшись красою, ви вирішите понюхати форзицію, маючи при цьому алергію до вже згаданого пилку ясена, то не виключено, що у вас з’являться симптоми алергії. Адже ясен та форзиція – рослини споріднені й разом входять до родини оливкових.
Згодом зацвітуть також інші їхні родичі – бирючина, що використовується для створення живоплотів, і бузок. І підхід до них має бути таким самим.
Якщо у вас алергія до пилку ясена чи оливи, краще надовго близько не підходити до форзиції, бирючини та бузку й тим паче не нюхати їхні квіти.
Алергопрогноз та опади — гіперчутливим у поміч
Опади очікують майже у всіх регіонах, але у різній кількості та різної інтенсивності. В умовах теплої погоди вони ненадовго зменшуватимуть рівні алергенного пилку.
- Найбільше опадів прогнозують в Івано-Франківську та Львові – 12, 14-16, 18 та 19 квітня.
- У Маріуполі вони пройдуть 12, 13, 15, 16,
- Сумах та Черкасах — 12 квітня.
- У Харкові, Луганську та Кривому Розі дощ очікується 12 та 13 квітня,
- у Сімферополі — 12, 13 та 19,
- Чернівцях — 12, 15, 16, 18, 19,
- Запоріжжі й Дніпрі — 12 та 19,
- Ужгороді — 14, 15, 18, 19 квітня,
- Луцьку — 14-16, 19,
- Тернополі — 15, 16, 18, 19,
- Рівному — 15, 16, 19,
- Хмельницькому — 16 та 19,
- Києві, Житомирі, Чернігові, Вінниці, Кропивницькому, Умані, Одесі — 19 квітня.
Але опади — то не завжди порятунок. Вони, хоча знижують поточні рівні пилкових зерен, закладають підвалини для наступного пилкування рослин.
Ба більше, на тлі опадів і потепління у повітрі зростатиме кількість спор грибів. Переважно це будуть аскоспори, відомі здатністю викликати астму та алергію. І хоча дощі й знижуватимуть рівні пилку у повітрі, спори грибів можуть негативно діяти на сприйнятливих до них людей. А про збільшення кількості спор вже свідчить моніторинг повітря України.
Алергопрогноз пропонує контролювати симптоми
В описаних умовах вельми помічною буде й унікальна можливість контролювати свої симптоми разом із мобільним застосунком PASYFO. Його можна завантажити через Play Market та App Store. Застосунок створений австрійськими фахівцями на базі реальних даних про розповсюдження пилку — тих, що їх ви бачите у згаданому прогностичному модулі.
Прив’яжіть застосунок до своєї локації та відмічайте там власні симптоми. І через деякий час ви почнете отримувати індивідуальний прогноз симптомів відповідно до рівнів пилку, що очікуються найближчими днями, та до погоди.
Алергопрогноз і ваша дієта: коли та що не можна їсти навесні
Негативно діяти у синергії з алергенами можуть також харчові продукти. На тлі пилкування берези та її родичів (зараз – вільхи та ліщини, а згодом – граба) викликати гостріші симптоми здатні алергенні білки, що знаходяться у плодах рослин родини розових.
Це насамперед яблука. Проте часто – і абрикоси, й персики, й полуниця, що вже з’явилася на полицях супермаркетів.
У цьому списку також овочі з родини селерових, головно — сама селера. Білки групи PR-10, що містяться у названих фруктах і овочах, близькі за структурою до таких самих білків у пилку берези та її вже згаданих родичів.
Алергопрогноз і захист від полінозу: що допоможе краще?
Але якщо уникнення продуктів, що викликають алергію, є вашим вибором, то запобігти контакту з пилком не так просто. Як вже було згадано, допомогти у цій справі можуть дощі.
А утім, чекати опадів, щоб уникнути контакту з алергеном, не варто й не завжди можливо. За високих концентрацій алергенного пилку та за несприятливого прогнозу симптомів від PASYFO допоможуть медичні маски, які можна вдягати при виході на вулицю, щоб перешкоджати активному проникненню пилку до ваших дихальних шляхів.
А от щоб знизити реакцію на пилок, варто на тлі симптомів вживати й антигістамінні препарати від алергії. Втім, їх для вас має підбирати виключно лікар.
Важливим є також стеження за прогнозним модулем концентрацій алергенів. Саме він підкаже, у які дні та години контактів з потенційно високими рівнями пилку потрібно особливо ретельно уникати у вашому регіоні.
У період активного цвітіння рослин в пригоді може стати й тонкодисперсний фільтр, який не пропускатиме пилок до вашої оселі. А після прогулянок на вулиці варто змінювати одяг та взуття, промивати ніс, а також мити голову, щоб прибрати з неї пилок.
Допоможе й ретельне вологе прибирання, що усуне алергени з меблів та підлоги. І помічним буде воно не лише проти алергенного пилку.
Кліщі. Основні алергени нашої оселі
Адже алергени на нас завжди чатують і в оселі. Найчастіше це кліщі домашнього пилу. Вони є чи не найголовнішим «домашнім» чинником алергії.
Окрім кліщів важливими є алергени домашніх тварин і пліснява. Але не пліснявою єдиною може поповнитись ваша оселя, якщо вологість у ній збільшується, а десь скраєчку є комора, наповнена дбайливо заготовленими продуктами.
Тут, у темряві, відносному теплі й вологості, ростимуть та розмножуватимуться й так звані комірні кліщі. Їх є кілька видів: Acarus siro, Lepidoglyphus destructor (борошняні кліщі) та Tyrophagus putrescentiae (кліщ зерновий).
Ну тобто перші вам загрожуватимуть, якщо у вас у коморі борошно та крупи, а другий – якщо ви тримаєте зерно немеленим. Але й це — умовний поділ.
Насправді обидва види кліщів можуть жити у харчових продуктах. Окрім круп це — сири, корм для домашніх тварин і шинка, що в’ялиться у коморах.
А алергія на комірних кліщів виникає через їхніх найближчих родичів – звичайних кліщів домашнього пилу. І у пилових, і у комірних кліщів є спільні алергени, які й сприяють виникненню симптомів при контакті з обома видами.
Тобто, якщо у вас розвинулася реакція на кліщів домашнього пилу, які є звичайними мешканцями кожної оселі, а потім ви ще й контактуєте з комірними кліщами, то реакція проявиться й на них.
Алергія до кліщів — неочевидні загрози
Але і це ще не всі загрози. Цитозольні білки, що зв’язують жирні кислоти і є основними алергенами комірних і важливими алергенами звичайних пилових кліщів, є і у харчових продуктах.
Якщо ці алергени потрапляють через дихальні шляхи, тобто від кліщів, людина відчуває респіраторні симптоми, аж до астматичних, а також атопічний дерматит.
Якщо ж ви споживаєте креветок, маючи до них алергію, може виникнути синдром оральної алергії. Згодом він здатний призводити до розвитку кропив’янки, набряку губ, почервоніння шкіри та симптомів з боку системи травлення.
Окрім названих у комірних і домашніх кліщах також є алергени 2, 5 та 7-ї груп. Контакт з ними виключно респіраторний і може викликати як ринокон’юнктивіт, так і астму.
В Україні чутливість до названих молекул однаково важлива, про що свідчать спільні дослідження київських та вінницьких вчених.
Інші алергени приміщень у алергопрогнозі. Їх безліч і окрім кліщів
Окрім кліщів домашнього пилу в помешканнях на нас чатують алергени домашніх тварин, таргани та пліснява. І все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.
У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів і мишей, а також знову з кліщами домашнього пилу.
Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до спор грибів у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам у пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.
Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми стикаємося у бомбосховищах.
У міській оселі теж відбувається контакт із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.
Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. Дбати про неї, захищаючи стіни, зокрема від грибка, не лише на поверхні, але і у товщі цих стін, радять і німецькі вчені.
Як ще захиститись від алергенів та інфекцій — у приміщенні та на вулиці?
Бо з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Стіни від грибка найкраще захищати, підтримуючи оптимальну вологість у потенційно уразливих приміщеннях — коморах, гаражах, де вона має коливатися в межах 50 %.
Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.
Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А от у сховищах актуальними залишаться маски. Краще – медичні.
Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу респіраторних інфекцій. Особливо тепер — коли триває активний період сезонних респіраторних хвороб.
Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії
І нагадаємо, що будь-яку респіраторну алергію (ту, яку викликають пилок, пліснява та більшість інших домашніх алергенів), лікувати найкраще взимку. А найкращим методом лікування алергії до названих інгаляційних алергенів та до отрути комах є алергенна імунотерапія.
Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати.
Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії.
Починати АІТ краще тоді, коли ваших алергенів у повітрі немає і ваш організм не контактує з ними природним чином. Наразі така порада підходить для людей з алергію на амброзію та полин.
Тож саме зараз таким пацієнтам варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.
Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще немає у повітрі.
Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована
А коли симптоми алергії загострюються, важливо правильно встановити їхню причину. І не так важливо, сезонним чи цілорічним чинником викликана ваша недуга.
Адже єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно і створити ваш унікальний алергенний паспорт на підставі лише одного аналізу крові.
Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.
Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».