Алергопрогноз на 3 — 10 червня 2023 року

Сезон триває, симптоми залишаються

Злаки продовжують цвітіння. І концентрації їхнього пилку у повітрі будуть значними. Втім, не скрізь і не завжди. Про всі деталі алергенної обстановки розповість оновлений алергопрогноз.

Алергопрогноз: основні фактори

Основним фактором алергії залишається пилок злаків. Його концентрації будуть підійматися до помірних та навіть високих значень. Особливо на Заході України.

злаки2

Пилок злаків частіше потрапляє вам до носа та очей, коли відпочиваєте на природі або близько контактуєте з нею. Так він може спричиняти симптоми алергії з більшою ймовірністю. 

Адже алергенність пилку злаків висока, і для виникнення симптомів достатньо, аби його концентрація становила 1 пилкове зерно на кубометр повітря. Тому й симптоми частіше виникають, коли ви знаходитесь на природі.

Детальніше побачити ділянки високого ризику та час його настання можна на погодинній прогнозній карті концентрацій алергенів. Вона за замовчуванням завантажується для вільхи. Інші алергени можна обрати зі списку.

Алергопрогноз: парадокси тижня

Роль алергену часто приписують іншому  чиннику природи – невинному тополиному пухові.

Так, так, зараз він літає містами та селами, наводячи на жах на людей з алергією. Але, на відміну від летючого сперматозоїду, яким є пилок, пух тополі — то наступна стадія розвитку. Пух містить зародок, ембріон, насіння майбутньої рослини, котре відрощує спеціальні ниткоподібні пристосування. Вони допомагають насінню краще розповсюджуватися вітром. І лоскочуть ніс, якщо до нього потрапляють. 

Існує теорія, що пух переносить на своїй поверхні алергенний пилок інших рослин і таким чином сам стає фактором алергії. Вінницькі науковці перевірили цю гіпотезу — й спростували: у 70 % пуху не було пилку, а у решті зразків було мізерно мало. Та й не лише того пилку, який здатен викликати алергію.

Алергопрогноз: бережіться бузку та власних рук

Родич ясена — бузок — майже відцвів. Його пилкові зерна можуть викликати алергію.

Проте, позаяк бузок запилюється комахами, його пилок клейкий та погано літає. Тому у відкритому повітрі його майже немає. Втім, якщо понюхати суцвіття бузку, то можна отримати необхідну для початку симптомів дозу алергенів просто з квітки.

Сирень

На пилок бузку реагують люди, чутливі до основного алергену родини оливових — Ole e 1. Саме до цієї родини належать бузок, його родич ясен, а також, власне, і сама олива. Її основний алерген Ole e 1 є високоперехреснореактивним із основними алергенами ясена (Fra e 1) та бузку (Syr v 1)

Тому для людей, чутливих до Ole e 1, буде актуальним і цвітіння оливи. Прогноз концентрацій її пилку в Європі можна знайти за посиланням.

Отже, якщо маєте алергію до пилку ясена та оливи, не варто нюхати й різнобарвний бузок. 

Від тісноти контакту залежить і ймовірність розвитку алергії до осоки та її родичів. Вони всі разом цвітуть у вологих місцях та на берегах водойм. І хоча алергенність осокових часто ставиться під сумнів, останнім часом науковці говорять і про неї. Це тому, що осокові є близькими родичами злаків.

Так само при близькому контакті симптоми алергії може викликати й пилок щавля. Але на нього реагують лише близько 4 % людей з полінозом в Україні.

щавель_квити

Алергопрогноз та амброзія: бережіться ромашки

Близький контакт із квітами може спричинити й симптоми алергії у людей, чутливих до амброзії. Хоча сама вона ще не цвіте, квітами рясніють її близькі родичі. 

Це маргаритки, ромашки та схожі на них квіти родини айстрових. Адже у людей з алергією на амброзію, яка також належить до айстрових,  часто виникають симптоми і при вдиханні пилку споріднених з нею рослин.

Але, як і у випадку з бузком, ці симптоми — цілком у ваших руках. Пилок ромашок та схожих квіток так само важкий, клейкий і погано переноситься повітрям. А от якщо ви чи ваша дитина нюхаєте квітку, плетете з неї віночки, то ризик контакту із таким пилком стрімко збільшується.

Отже, якщо у вас чи дитини діагностовано алергію на амброзію, не контактуйте з ромашками,  маргаритками та подібними до них квітами самі та стежте за дитиною.

Цвітуть, але не впливають на алергопрогноз

В цій категорії у нас – біла акація, бузина та черемха. Якщо ви реагуєте на їхні запахи, вони можуть викликати напади астми.

Але це не алергічна реакція. Втім, і в цьому разі діятиме правило уникнення контакту: не нюхати квіти, обирати шлях вулицею подалі від таких дерев.

Безпечний для людей з алергією й пилок каштанів, які вже доцвітають. Так само не становлять загрози пилок шипшини, рослин родин хрестоцвітих (рапс, суріпиця), гречкових, макових (чистотіл), бобових (конюшина), жовтецевих (жовтець)

Ці рослини запилюються комахами, тож їхній пилок достатньо клейкий. Це означає, що він погано літає. Через це, щоб сконтактувати з пилком, рослину, знову ж таки, потрібно нюхати (близько контактувати з нею). Але й алергічні властивості пилку перелічених рослин наразі не виявлені.

Практично не викликає алергії й пилок кропиви. Крім того, його у повітрі поки що мало.

Опади майже не вплинуть на алергопрогноз

Адже їх очікують мало й не скрізь. Так, у Києві, Кропивницькому, Черкасах, Умані, Дніпрі, Кривому Розі, Полтаві, Сумах, Одесі, Миколаєві, Херсоні дощ обіцяють лише 3 червня,

  • у Вінниці — 3 та 7,
  • Харкові — 3 та 8,
  • Чернівцях, Хмельницькому — 3 та 10,
  • Івано-Франківську — 6, 8, 10,
  • Ужгороді — 6 та 10,
  • Чернігові — 3, 7 та 9,
  • Рівному, Луцьку, Львові — 7 та 10,
  • Житомирі — 9, 
  • а у Тернополі — 10 червня.

А от що підіймається дедалі вище, так це концентрації спор грибів. Вони майже досягли фонових клінічних значень – тобто залишаються високими і без дощів, які б мали їх збільшувати. 

Це означає, що люди, чутливі до кладоспоріуму, якого вже досить багато, а також до основного грибного алергена літа — альтернарії — можуть відчувати алергічні симптоми.

Image by senivpetro on Freepik

Image by prostoolen on Freepik

Чутливість до спор грибів важливо відділяти від чутливості до злаків. При чутливості до грибів  симптоми алергії можуть загострюватися саме після опадів.

аlternaria

І найважливіше: людям з симптомами алергії та астми якраз не рекомендуються прогулянки під час дощу, а особливо зливи. Бо опади вимивають велику кількість спор та пилку з верхніх шарів атмосфери й приносять їх до рівня носа та очей любителів погуляти під дощем. Цей феномен також може пояснювати так звану грозову астму, яка спостерігається саме під час злив.

Алергопрогноз для приміщень та бомбосховищ

Тут на нас також може чатувати алергенний букет. Це й кліщі домашнього пилу, і алергени домашніх тварин, і таргани зі пліснявою. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу.

І, позаяк знаходження в укриттях наразі може бути тривалим, вам в пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії у цих місцях вимушеного перебування.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, по правді, подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, і інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

домашні тварини

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Адже з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Маски для обличчя: відмінності

Вони будуть помічними і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

Тому на тлі цвітіння рослин саме час добре проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом вона допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є, якраз тоді, коли причинного пилку немає у повітрі.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їх причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX². Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».