Алергопрогноз на 16 – 23 березня 2024 року

Сезон розгортається, алергенні ризики помірні

Алергенний сезон бореться із холодами й потроху отримує своє: пилку у повітрі більшає. А утім, дощі та холод, які прогнозуються в Україні наступного тижня, внесуть корективи у алергенний розклад. Які саме, розповість новий алергопрогноз.

Алергопрогноз: основні алергени тижня

У повітрі з’явився пилок берези. Це ж підтверджує і погодинний прогностичний модуль, розміщений на сайті «Все про алергію». А це означає, що на заході та північному заході України алергенне навантаження зросте. 

Березова алергія: так виглядає пилок

 

Тут все ще цвіте вільха, до якої приєднуються береза з грабом. І якщо цвітіння берези, поки що дістаючись низьких та помірних рівнів, з часом набиратиме обертів по всій України, окрім відкритих степових ділянок, то граб залишатиметься алергеном Правобережжя – там, де простягається природний ареал рослини.

Carpinus betulus

Щодо вільхи, то найвищі рівні її пилку все так само будуть асоційованими із лісовою та лісостеповою зонами, з узбережжями річок, а також заходитимуть до України з північного сходу. Тут будуть спостерігатися високі та надвисокі рівні пилку, на заході – помірні до високих. На решті території країни рівні пилкових зерен вільхи будуть низькими.

вільха та її пилокСережки вільхи та її пилкові зерна під мікроскопом

Компанію вільсі та березі у невеликих кількостях все ще складає ліщина. І хоча рівнів лише одного її пилку не вистачить, щоб викликати алергію, пилок ліщини підсилює дію пилку її родичок — все тих же вільхи та берези.

Адже, як показали дані багатокомпонентної молекулярної діагностики алергії, щонайменше половина людей з гіперчутливістю до пилку рослин родини березових одночасно сенсибілізовані до берези, ліщини та вільхи.

Не родичі берези, але важливе джерело алергенів – рослини родини кипарисових. Їхній пилок також все ще знаходиться у повітрі. 

За даними молекулярної діагностики алергії, саме до пилку кипарисових тепер в Україні чутливі більше людей з алергією, аніж до пилку берези та її родичів.

Більше деталей: кипарисові та алергопрогноз

До кипарисових, які все ще цвітуть, належать ялівець, тис, кипарис, кипарисовик, туя та криптомерія. До алергенів останньої, за даними молекулярної діагностики алергії, чутливі понад 50 % тих, хто має алергію до пилку дерев в Україні. За цим показником криптомерія та інші кипарисові, як вже зазначалось вище, вже випередили березу. 

А все тому, що рослини родини кипарисових — хіт озеленення в Україні останні років з десять. І люди масово та добровільно висаджують їх у себе під вікнами

  cypress

Відтак не забарився й алергенний результат. А з урахуванням кліматичних змін природний ареал кипарисових, які полюбляють теплу середземноморську зону, розширюватиметься. Це призводитиме до наступного зростання рівнів алергії до пилку цих рослин.

Опади впливатимуть на алергопрогноз

 

Рясні опади та холод, що очікуються наступного тижня, будуть здатні знизити рівні цвітіння рослин. 

  • Так, у Сімферополі опади обіцяють 16, 17 та 20-22 березня,
  • Одесі — 16 та з 18 по 22,
  • Миколаєві та Харкові – 16, а також з 18 по 23 березня,
  • Донецьку – 16, 18-20, 22, 23,
  • Вінниці, Умані, Житомирі, Запоріжжі, Дніпрі, Кривому Розі – з 17 по 23,
  • Луганську – 17-18, 20-23 березня,
  • Києві – 17-19, 21-23,
  • Рівному – 17-19, 22 та 23,
  • Чернівцях – 17, 19, 20, 22, 23,
  • Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Хмельницькому, Луцьку – 17-20, 22, 23,
  • Чернігові – з 17 по 21, а також 23 березня,
  • Ужгороді – 17, 22, 23,
  • Полтаві – 18, 20-23
  • Черкасах, Кропивницькому – з 18 по 23,
  • Маріуполі – 18, 19, 22,
  • Херсоні – з 18 по 22,
  • Сумах – з 19 по 23 березня.

Алергопрогноз: другорядні чинники

Дощі збільшать кількість спор грибів, насамперед аскоспор. Втім їхні концентрації не будуть такими, що здатні викликати алергію. 

Винятком може стати ситуація, коли ви вирішили прогулятися під дощем і маєте алергію до грибів. Під час дощу концентрації аскоспор зростають саме при землі й можуть викликати алергенні симптоми. І тому зайвий раз провокувати таку ситуацію не варто.

Тож людям, чутливим до грибних алергенів, рекомендується уникати прогулянок під дощем. 

Алергопрогноз для приміщень

Дощі, повітряні тривоги та хоч і плюсова, а все ж не дуже висока температура на вулиці все ще спонукатимуть нас залишатися у приміщенні.

А тут на нас, як і раніше, чатують кліщі домашнього пилу, алергени домашніх тварин і таргани та пліснява. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу. 

пил-кліщ

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до альтернарії у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам в пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як уникнути зустрічі з алергеном в приміщенні

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться ліки проти алергії та маски. Краще – медичні. Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  сезонних респіраторних інфекцій.

Адже і коронавірус, і звичайна застуда, а за нею й грип все ще вражають велику частину населення. Особливо — в місцях великого скупчення людей.

До названих інфекцій віднедавна приєднався і кір. Маємо його черговий спалах, що йде до України з Румунії та Молдови. І хоча маска не буде зайвою й тут, найнадійніший метод профілактики цього захворювання, яке може бути смертельним (особливо для дорослих), — вакцинація.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

І нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії, зокрема до інгаляційних алергенів, до яких належить і пилок, є алергенна імунотерапія

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

Тому, поки сезон активного пилкування рослин лише розпочався, варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Її ще не пізно застосовувати для лікування алергії до пилку злакових трав та бур’янів (амброзії та полину). Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще немає у повітрі.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми полінозу почнуть загострюватися, а разом з ними виникатимуть симптоми харчової алергії, важливо правильно встановити їх причину.

І єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».