Алергопрогноз на 17 — 24 червня 2021 року

Ризик алергії помірний до високого

Незважаючи на те, що дощі все ще йдуть Україною, це більше не заважає сезону злаків. Адже літо бере своє. Та й до злаків все активніше долучаються інші алергени. Відтак алергопрогноз передбачає помірний до високого ризик алергії наступного тижня.

Злакові трави – типовий алерген червня

Дощі різного ступеня інтенсивності знову очікуються в усіх регіонах України. І в багатьох з них — мало не щодня.

Втім, це більше не заважає злакам розквітати. Особливо в Центральній, Північній та Західній Україні.

Адже температура повітря зростає, і у період між дощами рослини родини тонконогових, до якої належать злакові трави, встигають і підсохнути, і викинути пилок з новою силою. Бо тепер їм вистачає вологи для активного розвитку. Отже, очікуємо помірні до високих рівні ризику виникнення сезонної алергії в Україні.

Високі ризики переважатимуть на півночі, заході та в центрі. Але в середині та наприкінці тижня вони спостерігатимуться й на південному сході України.

Але навіть невисокі концентрації пилку злаків — то ризик алергії.

злаки2

Адже дослідження багатьох років, у тому числі – в Україні, показують: вже декілька пилкових зерен злаків у кубометрі повітря можуть провокувати симптоми полінозу.

Відтак людям, чутливим до пилку злаків, виходячи на вулицю, потрібно не забувати надягати маску. Особливо у суху погоду.

Адже злаки — це не пшениця чи жито, що ростуть за містом. Це насамперед трава, яку засівають на газонах. 

Нескошені, такі газони стають основним чинником алергії у місті влітку. Втім, злаки ростуть і поміж будинками, на міських пустищах та у парках.

А ще пилок злаків може знайти вас і за містом. Адже диких злаків багато у різнотрав’ї.

А пилок вже згаданих культурних злаків — пшениці, жита та інших — також викликає алергію. Тому відпочивальникам на природі потрібно обирати місця якомога далі від пшеничних полів та відкритих лук, де можуть цвісти ці рослини.

Зміни концентрацій пилкових зерен злаків можна подивитись на прогностичній карті Європи. Тут зі списку вгорі сторінки потрібно обрати необхідний алерген.

Алергію можуть спрчиняти аскоспори та альтернарія

Дощі, що ллють вже декілька тижнів підряд, зумовили збільшення у повітрі концентрацій спор грибів, особливо аскоспор. Вони, зокрема лептосфаерія, відомі алергенними властивостями.

Спори лептосфаерії

Тому під час дощу і після нього особливо обережними треба бути тим, хто має чутливість до спор грибів. Та й поміж дощами не завадить прислухатись до алергопрогнозу.

Адже почався період, коли концентрації альтернарії – основного грибкового алергена літа і осені – перевищують клінічно значущий поріг в 100 спор на кубометр повітря.

Цей період продовжуватиметься аж до середини жовтня. А, можливо, триватиме і довше. В залежності від погоди.

Але, хоча альтернарія в цілому значущий алерген, чутливість до неї різниться для різних регіонів.

Так, ближче до моря — на Одещині та Миколаївщині — до Alternaria сенсибілізовані 23 та 33 % відповідно. Висока сенсибілізація до цієї спори й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат − через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

Альтернарія є традиційним алергеном довкілля, а додому її можна принести разом із зіпсутими овочами та фруктами.

аlternaria

Cпори альтернарії (праворуч) та зіпсуті нею продукти харчування

А ще знайти у коморах, підвалах, гаражах чи інших вологих приміщеннях. Особливо у тих, що мають зовнішні стіни.

Рівні кладоспоріуму— іншої відомої спори — у відкритому повітрі будуть помірними. Втім, колонії цих грибів можна побачити і у себе у ванній кімнаті, у вигляді рожевого нальоту.

Особливо кладоспоріум небезпечний для жителів північно-західних регіонів України. Тут, за останніми даними молекулярної алергодіагностики, на кладоспоріум реагують аж до 20 % пацієнтів з полінозом.

На решті території сенсибілізація практично відсутня. Лише у причорноморських областях вона коливається в межах 8 %.

Інші важливі спори грибів

Окрім названих, у атмосфері спостерігатимуться копрінус та інші спори базидіоміцетів, міксомікотових, сажкових та іржавинних грибів, але у низьких чи помірних концентраціях.

Різко збільшилась в повітрі й кількість спор аспергілу з пеніцилом. Проте їхніх спор більше потрібно остерігатись не на вулиці, а у вологих приміщеннях, де живе грибок.

За даними молекулярної діагностики, до алергенів цих грибів чутливі від 1 до 12 % людей з сезонною алергією в Україні. Але окрім алергії пліснява може спричиняти й інші недуги. Відтак слідкувати, щоб у вашому домі не було грибка, потрібно особливо ретельно.

На склад алергенів впливають дощі

У деяких регіонах, зокрема, у Криму та на Одещині, дощитиме впродовж тижня. Так, у

 • Сімферополі та Одесі опади прогнозують щодня з 17 по 24 червня,
 • у Маріуполі вони пройдуть 17-20 та 24 числа,
 • Києві — 17, з 20 по 24,
 • Сумах — 17, 22, 24,
 • Кропивницькому, Кривому Розі, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні — 17-20, 22-24 червня,
 • Житомирі — 17, 20, 23 та 24
 • Вінниці, Хмельницькому — 17, 19, 20, з 22 по 24,
 • Тернополі — 17, 19, 20, 23 і 24,
 • Івано-Франківську, Чернівцях — 17, 19-21, 23, 24 червня,
 • Дніпрі — 17-19, потім 23-24,
 • Донецьку — 17-18 та 23,
 • Черкасах — 17, 18, 20, 21, 24
 • Луганську — 17 та 18 червня,
 • Полтаві — 17, 21, 24,
 • Харкові — 17, 23, 24,
 • Львові, Ужгороді — з 19 по 24,
 • Луцьку, Рівному — 19, 20, 24,
 • Чернігові — з 22 по 24 червня.

Інші важливі алергени

Алергенну обстановку скрізь по Україні, окрім південних регіонів, погіршать пилок кропиви, її родички настінниці та подорожника.

Кропива та настінниця проходять активну фазу цвітіння. Але до їхнього пилку чутливі лише 5 % хворих на поліноз українців. І тільки 4 % сенсибілізовані до пилку подорожника.

І незначним у алергопрогноз буде внесок пилку щавля. По-перше, його концентрації поки що невисокі, а по-друге, до цього пилку значно сенсибілізовані лише жителі півдня: Миколаївської, Херсонської та Дніпропетровської областей.

Тут чутливість до пилку щавля коливається в межах 9-22 %. На решті території України вона не перевищує 5 %.

щавель

Поодиноким поки що буде пилок рослин родини амарантових. Сенсибілізація до нього обумовлює й чутливість до деяких продуктів харчування, отриманих з рослин цієї родини. Зокрема, до кіноа та буряка.

А за даними тесту ALEX, в Україні до пилку амарантових чутливі від 30 до 67 % людей з полінозом. Втім, у більшості регіонів ця цифра коливається у межах 40-50 %. І поки що пилок амарантових серйозної алергенної небезпеки не становить.

На півдні Європи все ще цвіте й олива. Тому, якщо плануєте поїздку туди, не забудьте проконсультуватися з лікаремалергологом та потурбуватися про захист від алергенів.

Концентрації пилку злаків, оливи та кропивових можна подивитись на прогностичній карті Європи. Тут треба обрати як алерген, так і період, за який потрібен прогноз.

І це ще не весь алергопрогноз

В Україні продовжує цвісти цвісти ромашки та схожі на неї квіти, зокрема маргаритки.

Нагадуємо, що і ромашка, і маргаритки, належать до родини айстрових разом з амброзією. Відтак їх пилок є алергенним. не нюхайте квіти рослин цієї родини самі і не давайте нюхати дітям, якщо у них чи у вас є схильність до алергії.

А от пилок сосен та ялин, період пилкування яких завершується, безпечний для людини. Хоча сосна та її родички продукують пилкові зерна у дуже великих кількостях.

Не несуть загрози й кольорові квіти трав, що зацвітають у нас під ногами. Це, зокрема, рослини родин зонтичних, хрестоцвітих, розових, макових та гречкових.

Також неалергенним є пилок осоки, яка цвіте поблизу водойм. Хоча американські науковці стверджують: якщо ним дихати довго й часто, також можуть виникнути симптоми алергії.

Алергени, що залишаються в оселі

Через дощі на вулиці більше часу ми проводитимо в оселі. Крім грибків тут ми повсякчас контактуємо з традиційними домашніми алергенами: кліщами домашнього пилу, шерстю та слиною свійських тварин. Всі ці фактори викликають цілорічний алергічний риніт.

Відтак треба втілювати елімінаційну стратегію – засоби, спрямовані на усунення алергенів з оселі.

Інфекційні ризики нікуди не поділись

Ну і ризик інфекційний. Хоча всі регіони України перебувають у зеленій зоні інфекційної небезпеки, розслаблятися зарано. Як і раніше, не можна нехтувати засобами профілактики зараження.

І основним з них залишається особиста гігієна. Насамперед – миття рук, носіння масок у публічних місцях та дотримання соціальної дистанції.

Маска — модний тренд

Адже багато з хворих, зокрема, на ковід, є безсимптомними. І такі люди можуть заражати оточуючих.

Молодші зараз повинні піклуватись про старших. І звертатися до лікаря за перших ознак погіршення самопочуття останніх. Але не панікувати. Паніка завжди погіршує фізичний стан.

Чим ще запобігти захворюванню

І пам’ятайте: допоміжним засобом для подолання коронавірусу може стати «Віусід» – засіб, що показав свою ефективність у всьому світі.

Цей препарат замінює як мінімум 4 окремі лікарські засоби, які лікарі призначають при COVID-19. Зокрема, містить гліциризинову кислоту, що має антивірусний ефект, цинк, вітаміни С та D, що їх необхідно приймати згідно з протоколом ковід. 

А також, у меншій дозі, цей препарат допомагає профілактувати хворобу. У сусідній Молдові  «Віусід» став третім за рівнем продажів препаратом, які люди купляють у період пандемії.

Отже, хочете перемогти коронавірус? Турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність у період пандемії.

Ще залишається час для лікування алергії

Та не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Її є ще час розпочати до настання періоду цвітіння амброзії – основного літнього алергена, до якого чутливі понад 40 % людей з сезонною алергією в Україні.

Адже ми пам’ятаємо, що сезон амброзії цього року обіцяє бути активним. І не завадить добре та завчасно підготуватися до нього. Зокрема, за допомогою АІТ.

Часто чутливість до пилку амброзії обумовлена й сенсибілізацію до пилку полину. А до пилкових зерен цих бур’янів чутливі щонайменше 63 % українців з полінозом.

Інтенсивний сезон пилкування бур’янів прогнозується з кінця липня. Розпочавши курс АІТ зараз, ви зможете пом’якшити симптоми, а з часом забути про алергію літом.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек»

А зараз, коли симптоми полінозу загострюються, важливо не плутати нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

Перелік симптомів, найчастіше притаманний цим трьом недугам, ви знайдете у нашій інфографіці. Вона оновлена згідно із даними європейського дослідження щодо характеру симптомів при алергії, застуді та ковіді.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

І для того, щоб не сплутати застуду з алергією, потрібна точна діагностика алергії. А єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати всі алергени, на які ви реагуєте, є молекулярний тест ALEX2.

Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. В тому числі й встановити перехресну чутливість між пилком та харчовими продуктами.

Адже як мінімум у 50 % випадків люди, чутливі до пилку, мають і сенсибілізацію до харчових продуктів.

Цей варіант перехресної реактивності між пилком та продуктами рослинного походження називається синдромом «пилок-плоди». І у кожного пацієнта прояви такого синдрому індивідуальні.

Хтось реагує на пилок берези та яблуко, у когось виявляється гіперчутливість до пилку дерев та персику й черешні, а хтось через сенсибілізацію до алергенів амброзії не може їсти огірки та диню.

Відтак молекулярна діагностика за допомогою тесту АЛЕКС надає пацієнту можливість отримати алергологічний паспорт. А лікареві — побачити особливості гіперчутливості та перехресної сенсибілізації у кожного конкретного пацієнта та надати персоніфіковані рекомендації. Ті, які підходять саме вам.

Результати тесту ALEX2, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні.

Більше про те, що робити, якщо у вас сезонна алергія (поліноз), читайте у наших порадах.

А відтак не займайтесь самолікуванням. І звертайтесь до лікаря за перших же симптомів нездужання.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.