Алергопрогноз на 7 – 14 вересня 2024 року

Ризик відсувається на північ, утім ще залишається значним 

Повільне похолодання, особливо нічне, поволі зменшує й рівні пилку у повітрі. Втім, вони ще залишаються значними. Особливо – у регіонах, де зберігаються висока температура та значна вологість. Мова здебільшого йде про центральні та північні області України. Однак і півдню зі сходом поки що рано розслаблятися. Адже для деяких алергенних чинників розквіт все ще попереду. Щоб дізнатися більше, читайте новий алергопрогноз. 

Основні алергени тижня

У цій категорії у нас, як і раніше, насамперед — амброзія. Рівні її пилку залишатимуться значними. Це стосується і південних, і центральних, і північних областей.

Алергія на амброзію: пилок під микроскопомАдже тенденція наступного тижня така, що високі й дуже високі рівні алергенного пилку амброзії поступово переміщатимуться з півдня на північний захід.

 

І вони продовжуватимуть викликати симптоми на більшості території України. І симптоми ці залишатимуться важкими. Адже восени в амброзійному пилку збільшується рівень основного алергену. 

Це – пектат-ліаза Amb a 1. Названий білок викликає алергію практично у 100 % людей із гіперчутливістю до пилку амброзії. Пектат-ліаза забезпечує краще проростання пилку на маточці квітки при заплідненні й синтезується у більших кількостях наприкінці сезону пилкування, зокрема у вересні. 

Інші важливі чинники алергопрогнозу: ви за них вже й забули, а вони є

Це полин та, особливо, злаки. Пилку полину вже не так багато, але він усе ще є. Принаймні у Центрі та на Півночі України. 

Теоретично він може підсилювати дію пилку амброзії на чутливих осіб. Особливо — у тих таки теплих і вологих регіонах, якими залишаться Центр, Захід та Північ.

Кількість пилкових зерен злаків, принаймні у центральній частині Правобережної України, також залишається значною. 

І хоча погодинний прогнозний модуль генерує низький ризик для цього пилку, на практиці він може бути не таким вже низьким.

Аллергія на траву − найпоширеніші алергени

І тут потрібно пам’ятати, що вираженість симптомів алергії на злаки залежить від близькості контакту з ними. Бо симптоми алергії до пилку цих рослин можуть наступати, вже коли у кубометрі повітря знаходиться бодай одне пилкове зерно злаків. Це означає, що люди, чутливі до пилку злаків, можуть відчувати симптоми, знаходячись на природі, наприклад, на луках або ж поблизу нестриженого міського газону.

А відтак, якщо маєте алергію до злаків, остерігайтеся тривалого контакту з природою. Особливо – у суху, теплу та дещо вітряну погоду, при якій добре розповсюджується пилок.

Відстань від джерела алергену обумовлює ваш персональний ризик розвитку алергії. Загальний для України, причому і для амброзії, і для полину, і для злаків, можна подивитися на карті вже згаданого погодинного прогнозного модуля концентрацій алергенів.

За замовчуванням він завантажується для вільхи. Тому для перегляду прогнозів для інших рослин потрібно натиснути на відповідні назви угорі сторінки.

Алергопрогноз: другорядний щир і конопляні

Другорядними чинниками алергопрогнозу залишаються амарантові, які продовжують цвітіння. Це, зокрема, лобода, щир та лутига. Їхній пилок є в повітрі у низьких (на Півдні та Сході) та помірних концентраціях (Центр, Північ, Захід). Тут кількість пилкових зерен амарантових перевищуватиме клінічно значущий поріг, тобто вони будуть здатні викликати симптоми.

Чутливість до пилку амарантових часто асоціюється з перехресною реактивністю до кіноа. Меншою мірою – до буряка, що, як і кіноа, також належить до амарантових.

Хороша новина полягає в тому, що сенсибілізація до амарантових в Україні зустрічається нечасто. До алергенів цієї родини чутливі не більше ніж 10% людей з алергією.

Ще одна група другорядних алергенів – конопляні. Це, насамперед, дикий хміль, яке росте в Центрі та на Півночі України. 

Ну і, власне, самі коноплі. Дикі чи культивовані, вони все ще цвітуть. За останніми даними, пилок конопляних має ряд алергенів, перехресно реактивних з алергенами злаків, берези та навіть персика й ківі

Утім, чутливість до конопляних в Україні низька і тому вони не становлять серйозної загрози для людей з алергією.

До кропиви, яка все ще цвіте у лісостепу та лісовій зоні, чутливі ще менше людей з алергією – всього декілька відсотків.

nettle+male+flowers+pollen

А от здатність гречкових, які теж цвітуть (зокрема, щавлю), викликати алергію не перевищує позначки у 5 % гіперчутливих людей. Так само, як і здатність пилку подорожника, який також є у повітрі.

Алергопрогноз, що залежить від рук: амброзія та родичі

Вторинна й алергія до айстрових, що є близькими родичами амброзії. Але тут усе — в наших руках. Адже прояви гіперчутливості до алергенів айстрових залежать від відстані до квітки. Ними є календула, чорнобривці, золотарник, ромашки та інші схожі на них квіти

Разом з амброзією всі вони входять до родини айстрових і цвітуть на міських газонах та сільських луках.

І якщо у вас або вашої дитини є прояви алергії до пилку амброзії, дуже ймовірно, що ви можете зреагувати й на пилок названих рослин. Але щоб це сталося, їх потрібно понюхати.

Такі рослини запилюються комахами. А тому їхній пилок теж великий та клейкий і не літає у повітрі. Відтак контакт з ним відбувається лише на близькій відстані від квітки. Через це симптоми ризикують розвинути саме діти – вони маленькі й ближче контактують з трав’янистими рослинами. Та й у дітей завжди є потяг до всього гарного та цікавого.

А тому, якщо у вас чи вашої дитини вже є прояви алергії до амброзії, не контактуйте з ромашкою, календулою, чорнобривцями та схожими на них квітами самі та слідкуйте за діями дитини.

Алергопрогноз та осіння дієта: чого не можна їсти у період цвітіння амброзії

Окрім перехресної реактивності амброзійного пилку з пилком інших айстрових спостерігається і його перехрест з їжею. Насамперед з профілінами кавунів та динь

Білки-профіліни – це пан-алергени, котрі є як у пилку, так і в широкому спектрі рослинної їжі. А симптоми полінозу, як вважається, підсилюються, коли алерген надходить в організм як через дихальний шлях (пилок), так і з харчовими продуктами під час сезону пилкування.

І профіліни гарбузових, до яких окрім кавунів та динь належать огірки та гарбуз, — це якраз ті білки, що дають перехресні реакції з профілінами пилку амброзії. 

Погода зумовить алергопрогноз найближчих тижнів

Дощі, й рясніші, ніж раніше, очікуються в усіх регіонах. Вони закладуть початок формування справжнього осіннього алергопрогнозу, в якому переважатимуть спори грибів. 

Але це – трохи згодом. А найближчим часом опади продовжать цвітіння амброзії, яка любить вологу. Тобто ця рослина з алергенним пилком активно викидатиме його й надалі. 

Те ж саме стосується злаків. Під впливом дощів вони матимуть змогу знову підростати та викидати новий пилок. Особливо – у центральних, західних та північних областях. 

Отже, дощі прогнозують в:

  • Ужгороді — з 9 по 11, 13, 14 вересня, 
  • Донецьку — 9, 10, 12
  • Маріуполі — 9, 10, 12, 14,
  • Сімферополі — 9, 11, 13,
  • Запоріжжі — з 9 по 12,
  • Житомирі, Чернівцях, Хмельницькому — 10, 11,
  • Івано-Франківську, Рівному, Тернополі — 10, 11, 14,
  • Вінниці, Харкові, Кривому Розі, Кропивницькому, Умані, Полтаві, Одесі — з 10 по 12 вересня,
  • Львові та Луцьку — 10, 14,
  • Сумах і Луганську — з 10 по 14,
  • Чернігові — 11,
  • Черкасах, Херсоні, Миколаєві, Дніпрі — 11, 12,
  • Києві — 11, 12, 14 вересня.

За високої вологості змінюватиметься склад алергенів. У повітрі, як ви вже зрозуміли,  ставатиме більше грибних спор.

Freepik


Алергопрогноз та грибні спори

І їх буде все більше в міру того, як Україною просуватиметься осінь. Насамперед це аскоспори. Саме їхні рівні збільшуються за вологої погоди. Зокрема, і головного грибного алергену літа й осені — альтернарії.  

Спори цього гриба спричиняють симптоми у щонайменше 15 % людей із сезонною алергією в Україні. Концентрації спор альтернарії перевищуватимуть клінічно значущий поріг у 100 спор/кубометр повітря на більшості території країни.

Памʼятайте: якщо восени (або влітку) симптоми алергії у вас починаються під час дощу чи після нього та/або при контакті з природою, їхнім чинником може бути не лише пилок злаків, а й альтернарія.

аlternariaДію альтернарії на організм чутливих осіб вже підсилює її родич епікоккум, концентрації якого збільшуються з другої половини літа. Ближче до осені вони стають порівнянними з рівнями альтернарії й можуть спільно з нею впливати на організм чутливих осіб.

Крім альтернарії у повітрі побільшало й іншого грибного алергену — кладоспоріуму. Його концентрації перевищують доволі високий клінічно значущий поріг у 2 500 спор на кубометр.

Багато в повітрі і спор інших грибів, зокрема іржавинних та базидіоспор: гнойовика та трутовика (рейші). Збільшилась також кількість спор сажкових грибів, а також аспергилу з пеніциллом.

Тож якщо ви маєте алергію до грибів, не варто гуляти під дощем. Під час нього концентрації грибних спор зростають саме при землі й можуть викликати алергенні симптоми. Тому зайвий раз провокувати таку ситуацію не варто.

Алергопрогноз для приміщень

Не лише дощі, а й повітряні тривоги знову спонукатимуть нас залишатися у приміщенні.

А тут на нас, як і раніше, чатують кліщі домашнього пилу, алергени домашніх тварин і таргани та пліснява. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів та мишей, а також з кліщами домашнього пилу. 

пил-кліщ

Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до альтернарії у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам у пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.


Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми контактуємо у бомбосховищах.

У міській оселі теж відбувається контакт з цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як захиститись від алергенів та інфекцій у приміщенні та на вулиці

Але з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.

Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться ліки проти алергії та маски. Краще – медичні. Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Особливо – в умовах, коли Україною знову активно крокує коронавірус.

Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії

І нагадаємо, що найкращим методом лікування алергії, зокрема до інгаляційних алергенів, до яких належать і пилок, і спори грибів, є алергенна імунотерапія

Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії. 

 Відтак варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.

Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще (або вже) немає у повітрі, тобто восени та взимку.

Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована

А коли симптоми алергії загострюються, важливо правильно встановити їхню причину. І не так важливо, сезонним чи цілорічним чинником викликана ваша недуга.

Адже єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно і створити ваш унікальний алергенний паспорт на підставі лише одного аналізу крові.

alex_

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».