Алергопрогноз на 11 – 18 липня 2019 року


Пилок полину та амброзії – в повітрі, але ризик полінозу низький

Впродовж тижня ризик виникнення симптомів сезонної алергії буде здебільшого низьким. Насамперед через закінчення активного цвітіння злаків в Україні, а також через дощі, які знову очікуються впродовж тижня в усіх регіонах.

Тому прогнозовані концентрації пилку злаків є низькими до помірних (на півночі у суху погоду).

злаки2

Інший чинник літнього полінозу — пилок полину — буде спостерігатись в Україні у низьких концентраціях, які також будуть знижувати дощі. І тільки у Криму рівні цього пилку набуватимуть помірних значень — у суху та сонячну погоду.

На сході України (Запоріжжя, Кривий Ріг, Маріуполь, Харків) з’явиться одиничний пилок амброзії. Діагностичні дані говорять, що до пилку полину та амброзії чутливі більше 40 % хворих на поліноз українців.

Перевірити зміни концентрацій пилку злаків, полину та амброзії можна на карті континенту. Вона автоматично завантажується для вільхи, тому не забудьте обрати угорі сторінки необхідний алерген.

Так само низькими залишаються у атмосфері й концентрації пилку амарантових (щир, лобода, лутига) та щавлю.

лобода

До них чутливі, відповідно, 5 та 4 % хворих на поліноз українців.

щавель

Натомість спора альтернарія пречудово почуватиметься за вологої погоди. Її концентрації цього тижня будуть високими. За даними молекулярної діагностики, до альтернарії чутливі 23,3 % українців, що мають симптоми полінозу.

аlternaria

З огляду на появу пилку полину та амброзії у повітрі, нагадуємо, що тим, у кого діагностована алергія до пилку амброзії, полину, соняшника та інших рослин родини айстрових, не рекомендується нюхати ромашку та схожі на неї квіти, які продовжують цвісти в Україні.

Пилок айстрових має шипи, а тому легко чіпляється до слизової носа, розбухає й виділяє алергени. Через перехресну алергенність білків ромашки із білками її інших родичів з родини айстрових людям, чутливим до пилку названих рослин, не можна й пити чаї — ромашкові або з календули. У таких пацієнтів існує ризик виникнення синдрому оральної алергії.

Пилок рослин родини кропивових, до якої входять кропива та настінниця, реєструється у помірних та високих концентраціях у містах лісостепової зони України.

Проте, наразі ця група пилкових зерен більше представлена у повітрі кропивою, аніж настінницею, до пилку якої, за даними молекулярної діагностики, сенсибілізовані майже 5 % хворих на поліноз українців. Тому ризик алергії до пилку кропивових оцінюється як низький.

Настінниця1

Концентрації пилку рослин родини кропивових, а також амброзії, полину та злаків можна перевірити на прогностичній карті континенту. Тут треба обирати алерген та період.

А от пилок рослин родин хрестоцвітих (буркун, суріпка), губоцвітих (глуха кропива), конопляних (хміль, конопля) та зонтичних (борщівник), який теж зустрічається у повітрі, не алергенний.

Проте борщівник при контакті з самою рослиною може викликати фотодерматози, а тому цієї рослини не можна торкатись.

 

Чому Вам цікавий алергопрогноз?

 

Дощі знизять концентрації пилку по всій країні

Найбільше — у Києві, Сумах, Вінниці, Львові, Рівному, Луцьку, Житомирі, де дощитиме чи не щодня впродовж тижня.

У Івано-Франківську, Хмельницькому, Тернополі опади очікуються 11 та 14-18 липня,

  • Чернігові — 11-12, потім 15-18,
  • Харкові — 11-13, 16-18,
  • Ужгороді — 11, 13, 14, 16 та 17,
  • Дніпрі, Полтаві, Кривому Розі, Кропивницькому, Черкасах — 12, 15-18 липня,
  • Сімферополі — 13, 15-17,
  • Луганську — 16 та 17,
  • у Запоріжжі — 15-18,
  • Донецьку, Маріуполі — 16-18,
  • Чернівцях — 14-18,
  • в Одесі, Миколаєві, Херсоні — 15 та 16 липня.

Дощі збільшують у повітрі концентрацію аскоспор, які, як і альтернарія, мають алергенні властивості. Кількість аскоспор у повітрі у вологу погоду буде високою та дуже високою.

Помірними до високих будуть й рівні неалергенного кладоспоріуму.

У атмосфері реєструватимуться спори епікоккуму, плеоспори та стемфіліуму, що мають перехресну алергенність з альтернарією. А також – копрінусу, сажкових та іржавинних грибів й аспергілу/пеніцилу, сенсибілізацію до якого мають до 3,5 % українців, хворих на поліноз.

Правильна діагностика з ALEX

Позаяк алергенів у повітрі багато, для того, щоб розуміти, до яких чи якого з них чутливі саме ви, відвідайте лікаря та скористайтесь можливістю точної діагностики алергії за допомогою тесту ALEX.

Результати тесту ALEX, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні, як це вже зробили понад 5 500 українців.

Прогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки ALEX – першого багатокомпонентного тесту-аналізатору алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.