Алергопрогноз для міст України на 6–13 серпня 2020 рокуНові алергени прийшли, втім, старі не здаються

Сезон полину вже хазяює в Україні на всі заставки. А от активне пилкування амброзії дещо затримується. Її розвиток, як видно, уповільнила холодна весна.

Втім, як би не було, на наступному тижні амброзія теж захопить всю Україну. Але концентрації амброзійного пилку відрізнятимуться в залежності від регіону.

І, окрім цих двох, у повітрі залишається багато інших чинників алергії. Попри те, що нові алергени прийшли, старі не здаються. Які саме – читайте далі в алергопрогнозі.

Основні чинники алергії

Концентрації пилку й полину, й амброзії значно зростатимуть у повітрі ближче до середини місяця. Втім, у північних регіонах країни вони залишатимуться низькими. Особливо це стосується амброзії.

А от на півдні, на сході та на Кіровоградщині, які потерпають від пилку амброзії найбільше, вона вже даватиметься взнаки й стане суттєвим чинником сезонної алергії.

І дію пилку амброзії на організм чутливих людей підсилюватимуть пилкові зерна полину. Їх буде багато в усіх регіонах України. Відтак цього тижня шанс відчути симптоми полінозу є у жителів всієї країни.

Втім не забуваймо, що цей сезон не схожий на всі інші. І зараз все ще триває пилкування злаків. У попередні роки у цей час воно майже закінчувалось.

Зауважимо, що злаки — це не пшениця чи жито, які ростуть на полях за містом. Це, насамперед, родичі культурних злаків газонні трави. А також інші представники родини злакових, або тонконогових.

Вони є повсюдними, мають вузьке ланцетне листя, яким можна порізатись, і цвітуть непримітними колосками або волотями просто у нас під ногами.

злаки2

Попри те, що в цілому концентрації пилку злаків знижуються, вони можуть залишатися помірними у центрі та на півночі й низькими — на півдні та на сході України. І це важливо пам’ятати.

адже дослідження багатьох років, у тому числі – в Україні, показують, що вже декілька пилкових зерен злаків у кубометрі повітря можуть провокувати симптоми полінозу.

Зовсім небагато – близько 10 зерен у кубометрі повітря, – потрібно вдихнути й пилку полину або амброзії, щоб почали проявлятись симптоми алергії і до них.

Чому важливо уникати зустрічі з основними алергенами

Відповідно людям, чутливим до пилку, буде зовсім не зайвим носити маски. Адже у наступні тижні вони знову стануть непоганим захистом не лише від коронавірусу, а й від алергії.

А відпочивальникам на природі важливо обирати місця якомога далі від відкритих лук, де можуть цвісти рослини родин тонконогових та полин. І триматись якомога далі від пустирів та інших закинутих територій, де любить оселятись амброзія.

Бо уникати контакту з пилком варто. Адже, за даними молекулярної діагностики, до пилку тонконогових чутливі до 45 % всіх хворих на сезонну алергію українців. Чутливість до полину коливається від 10-12 % у північних та західних регіонах до 40-50 % популяції півдня та сходу.

А от з амброзією гірше. До її алергенів у південних регіонах, зокрема на Дніпровщині, чутливі до 80 % хворих на поліноз. Ця статистика трохи краща на півночі та заході країни. Тут йдеться про 10-30 % сенсибілізованих осіб.

Втім, амброзія є вже в усіх регіонах України. А практика показує, що чутливість до її пилку поступово зростає. І наразі середньоукраїнський показник становить більше ніж 40 %.

Причому одночасно до обох видів пилку – і амброзії, і полину, – сенсибілізовані 63,5 % українців з симптомами полінозу. Тих, що проходили молекулярне тестування алергії з допомогою системи ALEX.

Відтак НЕ ВАЖЛИВО, що саме вдихнуть ці люди – пилок амброзії чи полину. Симптоми сезонної алергії з’являться у них все одно.

Тож, щоб чутливість до цих важливих алергенів не погіршувалась, варто якомога краще уникати контакту з ними. Для цього необхідно слідкувати за змінами концентрацій пилкових зерен злаків, амброзії та полину на прогностичній карті Європи.

Тут вгорі сторінки потрібно обрати певний алерген. І у дні, коли його рівні прогнозуються високими, планувати свій захист від алергенів особливо ретельно.

Рівні спор альтернарії будуть дуже високими

Кількість спор альтернарії у повітрі знову підвищилась. Її концентрації будуть високими та дуже високими.

Відтак на чутливих осіб впливатимуть і алергени цього гриба. А клінічно значущий поріг у 100 спор в кубометрі повітря концентрації альтернарії перевищуватимуть, здебільшого, аж до середини осені.

В середньому по Україні до альтернарії чутливі трохи більше ніж 22 % людей з симптомами полінозу. Втім, за новими даними, ця чутливість відрізняється для різних регіонів.

Так, ближче до моря — на Одещині та Миколаївщині — до Alternaria сенсибілізовані 23 та 33 % відповідно. Високою чутливість до цієї спори є й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

аlternaria

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат —  через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

Алергени другого плану, що також формують алергопрогноз

У повітрі значно зросла концентрація пилку рослин родини амарантових. До неї входять лобода, лутига та щир і його різновиди, які й називаються амарантами.

На алергени цієї родини реагують близько 6 % чутливих до пилку жителів України. Рівні амарантового пилку підніматимуться до помірних та високих скрізь по її території.

Але більшу небезпеку пилкові зерна амарантових можуть становити у південних областях. Адже там чутливість до цього алергену складає 10-20 % від усіх хворих на поліноз.

Алергенну обстановку скрізь по Україні, окрім південних регіонів, все ще погіршуватимуть пилок рослин родини кропивових — кропиви та її родички настінниці. Вони продовжують цвітіння, але з меншою інтенсивністю.

Втім, у лісовій та лісостеповій зонах рівні пилку кропиви та настінниці поки що очікуються високими.

Нові дані молекулярної діагностики чутливості українців до пилку свідчать, що саме у цих зонах, а особливо в лісовій, чутливість до пилку кропиви може спостерігатись у більше ніж 11 % від усіх хворих на поліноз.

А до пилку настінниці, яка в цілому має вищу алергенність, чутливіші жителі південно-східних регіонів.

Настінниця1

Концентрації пилку рослин родин кропивових можна подивитись на прогностичній карті Європи. Тут треба обрати як алерген, так і період, за який потрібен алергопрогноз.

Пилок подорожника, який теж цвіте, не такий небезпечний. Втім, чутливість до нього також має регіональні особливості.

Так, в середньому до алергенів подорожника сенсибілізовані 4 % хворих на поліноз українців. Але алергія до його пилку переважає у західних та південних областях.

Трохи менше людей — в середньому 3 % тих, хто чутливий до пилку, — реагують на пилок щавлю. Цей алерген також знаходиться в повітрі України. Але небезпечніший він, знову ж таки, у південних регіонах.

щавель_квити

І це ще не весь алергопрогноз

В Україні продовжує цвісти ромашка, і все літо цвістимуть різні схожі на неї квіти, зокрема, волошки, цикорій, оман, чортополох. А на полях все ще цвіте соняшник.

Нагадуємо, що ВСІ ці рослини належать до родини айстрових разом з амброзією та полином. Відтак їхній пилок Також алергенний. тому не нюхайте квіти рослин цієї родини самі і не давайте нюхати дітям, якщо у вас чи у них є схильність до алергії.

І якщо у вас визначена чутливість до алергенів айстрових, не пийте ромашкові та чаї з календули, а також напої з коренем цикорію. А ще варто обережно їсти кавуни, дині та інші дари літа.

До родини айстрових входять й два інші відомі джерела алергенів. Один з них – циклахена або чорнощир нетреболистий (Cyclachaena xanthiifolia).

Ця рослина – звичайний для України бур’ян. Його пилок майже нерозрізненний з пилком амброзії. Відтак вважається, що він може викликати симптоми, подібні за силою до тих, які викликає амброзія. І циклахена цвіте просто зараз.

Інший небезпечний вид, схожий на попередній, — це сама нетреба (Xanthium). Його листки ще схожі на такі у лопуха. Але мають менші розміри.

А от кольорові квіти інших трав, що продовжують цвісти у нас під ногами, небезпеки не становлять. Це, зокрема, рослини родин зонтичних, хрестоцвітих, розових, губоцвітих, шорстколистих та гречкових. Також неалергенним є пилок комишу, який цвіте поблизу водойм.

До цих приєднується й пилок рослин родини коноплевих. Він також вважається неалергенним.

Окрім конопель, його продукує хміль, який також входить до цієї родини і росте як дика рослина майже по всій Україні, а надто у лісовій зоні та лісостепу.

Обережно — борщівник

Але зауважимо, що до рослин родини зонтичних, пилок яких в цілому неалергенний, належить борщівник. Разом зі своїми родичами петрушкою та селерою він здатний викликати фітофотодерматози.

Це прояви не алергічної, а фототоксичної реакції. Сік цієї рослини знищує у наших клітинах фактори захисту від сонячного світла. Відтак хімічний опік та пухирі виникають на шкірі вже при першому контакті із соком. Тож будьте обережними й уникайте борщівника.

Опади майже не вплинуть на алергопрогноз

Опади наступного тижня прогнозують майже скрізь, окрім приморських областей. Втім, незважаючи на те, що їх буде достатньо на інших територіях, дощі суттєво не вплинуть на алергенний розклад. Навіть навпаки: на фоні спеки допоможуть рослинам вегетувати й знову викидати алергенний пилок.

Так, у

 • Рівному та Луцьку дощі очікують 7 та 9-13 серпня,
 • Сумах — 7, 9, 10, 13,
 • Києві, Житомирі — 7, з 10 по 13,
 • Луганську — 8,
 • Івано-Франківську, Львові, Чернівцях — 8, 10-13 серпня,
 • Вінниці, Тернополі, Ужгороді — з 10 по 13,
 • Харкові, Чернігові — 10, 12, 13,
 • Полтаві — 10 й 13,
 • Хмельницькому — з 11 по 13,
 • Черкасах — 12 та 13,
 • Кривому Розі, Донецьку, Запоріжжі, Одесі, Дніпрі, Кропивницькому — 13 серпня.

Концентрації спор грибів дуже високі

Під час дощу і після нього обережними треба бути тим, хто має чутливість до пилку та спор грибів. Зокрема, таким людям не варто й влаштовувати прогулянки під дощем. Адже опади вимивають пилок з атмосфери, приносячи його на землю. А при збільшенні вологості повітря різко зростають концентрації аскоспор. Тієї ж лептосфаерії, яка має алергенні властивості.

Аскоспори лептосфаерії під мікроскопом.

Відтак, тривала прогулянка, та ще й без маски, може змусити вас вдихнути велику кількість спор грибів та пилку.

А у зв’язку із літньою погодою рівні спор у повітрі залишаються високими та надвисокими. Зокрема, це стосується спор-родичів альтернарії. Це, насамперед, епікоккум та стемфіліум.

Вони, як і плеоспора, концентрації якої теж значні, мають схожі з альтернарією алергени. Отже, можуть посилювати її вплив на чутливих осіб.

Спори Stemphylium (велика внизу) та Epicoccum (темніша велика вгорі). Праворуч вгорі − дрібні спори Cladosporium, ліворуч − суміш базидіоспор.

Високими будуть й рівні кладоспоріуму. І вони весь тиждень перевищуватимуть клінічно значущий поріг у 2 500 спор у кубометрі.

За останніми даними, на кладоспоріум реагує аж до 20 % пацієнтів північно-західних регіонів України. На решті території сенсибілізація практично відсутня.

Окрім названих, в атмосфері спостерігатимуться торула, оідіум, гельмінтоспоріум, спори базидіоміцетів, міксоміцетів, іржавинних та сажкових грибів. Здебільшого у помірних концентраціях.

У світовій алергологічній спільноті все частіше говорять про спори грибів як про чинник не лише алергії, а й астми. Тож саме зараз людям із гіперреактивністю бронхів краще уникати вологих та затінених місць

Є у повітрі й аспергіл з пеніцилом. Проте їхніх спор варто більше остерігатись не на вулиці, а у вологих приміщеннях, де живе грибок.

Правильна діагностика з ALEX

Зауважимо, що єдиним діагностичним тестом, який може показати, що у вас — саме чутливість до спор грибів, є молекулярний тест ALEX. Його нова версія ALEX2 дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. Серед них 12 алергенів грибів. Тож така діагностика є особливо достовірною та надає лікареві дані для точних висновків.

Результати тесту ALEX2, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні, як це вже зробили понад 12 000 українців.

Більше про те, що робити, якщо у вас сезонна алергія (поліноз), читайте у наших порадах.

Але найголовніше: в період пилкування рослин не плутайте нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

А відтак не займайтесь самолікуванням. особливо зараз, коли в Україні зростає захворюваність на коронавірус. І звертайтесь до лікаря за перших же симптомів нездужання.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатору алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.