Алергопрогноз на 11 – 18 січня 2025 року
Весна уже не за горами, але пилку майже нема. Втім, алергія досі з нами – її зумовлює зима
Час від часу пригріває сонце, і, здавалося б, дерева можуть прокидатися від зимового сну. Утім, це твердження справедливе лише для деяких регіонів України. Відтак новий алергопрогноз середини січня розповідає, жителям яких регіонів і коли саме вже варто звертати увагу на сезонні чинники, а яким – все ще орієнтуватися на холод, сніг і домашні фактори як основні причини алергічних симптомів тижня.
Алергопрогноз і пилок. Чи є він вже у повітрі?
Січневе сонце та температури, що, принаймні у Центральній Україні, вдень підіймаються значно вище нуля, можуть обумовлювати першу активність дерев, які цвітуть ранньою весною або ж навіть взимку.
До них належать рослини родини кипарисових, а також березових – вільха та ліщина.
Утім, моніторинг наявності пилку у повітрі Центральної України свідчить, що нових пилкових зерен поки що немає. А от на півдні України та в Криму, особливо наприкінці прогнозного тижня, коли там потеплішає, вже можуть активно цвісти кипарисові, включно з самим кипарисом.
Гіперчутливість до цієї групи алергенів є важливим чинником сезонної алергії в Україні. Зокрема, на основний алерген криптомерії, яка майже в Україні не росте, але є родичкою туї, в нашій країні реагує практично стільки ж людей, як і на головний алерген берези – основний чинник весняної алергії.
А тому людям з південних регіонів час приготуватися брати до уваги як причину алергічних симптомів не лише домашні чинники та холод, а й пилок кипарисових.
Алергопрогноз і мороз — парочка поки що нероздільна…
Для жителів решти територій, та й для півдня прогноз найближчими днями не змінюватиметься. Основним чинником його залишиться холодне повітря, яке все ще здатне провокувати холодову алергію, особливо — надвечір та під ранок, коли на вулиці суттєво холоднішає.
І лікарі, особливо дерматологи, попереджають, що варто берегти шкіру від холодів. Але не лише тому, що мороз викликає алергію.
Багато хто із нас знайомий із неприємними відчуттями, які викликає холодна погода. Але особливо небезпечним мороз є для людей із чутливою шкірою. Окрім фізичних пошкоджень він може викликати у них і холодову кропив’янку.
Утім, мороз не є класичним алергеном. На відміну від плісняви й пилку, які викликають реакцію імунної системи І типу, холод діє як тригер не біологічний, а фізичний. Серед вчених є дві думки щодо механізмів виникнення холодової алергії:
- Одна з них стверджує, що холод стимулює вироблення спеціальних антитіл. Та механізм їх виділення поки що невідомий.
- Інша теорія запевняє, що антитіла не виділяються, а холод напряму стимулює синтез гістаміну. Ця речовина є медіатором запалення і саме її продукція в організмі у відповідь на класичні алергени й викликає поширені симптоми алергії: нежить, чхання та кропив’янку. Остання виникає і при алергії на холод.
І найчастішими мішенями цієї хвороби є молоді жінки, підлітки й діти – люди з найбільш тонкою та чутливою шкірою. А прояви холодової кропивʼянки настають, коли температура знижується до +4 та нижче.
Щоб запобігти неприємним симптомам, варто накладати на обличчя та інші потенційно відкриті ділянки шкіри жирний крем. Інші засоби для чутливої шкіри – вашої чи ваших дітей – порадить лікар-дерматолог.
Однак іноді холодова кропив’янка може виникати на тлі певних захворювань:
- хронічного лімфолейкозу (різновид раку крові);
- кріоглобулінемії — розладу крові, що включає реакцію на холод;
- лімфосаркоми (рак лімфатичної системи);
- різних видів кропив’янки;
- сифілісу;
- вірусних інфекцій, таких як мононуклеоз або вітряна віспа.
Кліщі. Основні алергени нашої оселі
Натомість місцем, де тепло і можна сховатися від холоду, зазвичай є наші оселі. Сподіваємося, що вони є теплими та затишними попри війну. Але і вдома на нас чатують алергени.
Найчастіше це — кліщі домашнього пилу. Вони є чи не найголовнішим «домашнім» чинником зимової алергії.
Окрім кліщів важливими є алергени домашніх тварин і пліснява. Але не пліснявою єдиною може поповнитись ваша оселя, якщо вологість у ній збільшується, а десь скраєчку є комора, наповнена дбайливо заготовленими на зиму харчами.
Тут, у темряві, відносному теплі й вологості, ростимуть та розмножуватимуться й так звані комірні кліщі. Їх є кілька видів: Acarus siro, Lepidoglyphus destructor (борошняні кліщі) та Tyrophagus putrescentiae (кліщ зерновий).
Ну тобто перші вам загрожуватимуть, якщо у вас у коморі борошно та крупи, а другий – якщо ви тримаєте зерно немеленим. Але й це — умовний поділ.
Насправді обидва види кліщів можуть жити у харчових продуктах. Окрім круп це — сири, корм для домашніх тварин і шинка, що в’ялиться у коморах.
А алергія на комірних кліщів виникає через їхніх найближчих родичів – звичайних кліщів домашнього пилу. І у пилових, і у комірних кліщів є спільні алергени, які й сприяють виникненню симптомів при контакті з обома видами.
Тобто, якщо у вас розвинулася реакція на кліщів домашнього пилу, які є звичайними мешканцями кожної оселі, а потім ви ще й контактуєте з комірними кліщами, то реакція проявиться й на них.
Алергія до кліщів — неочевидні загрози
Але і це ще не всі загрози. Цитозольні білки, що зв’язують жирні кислоти і є основними алергенами комірних і важливими алергенами звичайних пилових кліщів, є і у харчах.
Це – алергени так званої 13-ї групи. Для комірних кліщів це Aca s 13, Lep d 13 та Tyr p 13, для домашніх: Der f 13 та Der p 13. А для білих і тигрових креветок – Lit v 13 та Pen m 13 відповідно.
Якщо ці алергени потрапляють через дихальні шляхи, тобто від кліщів, людина відчуває респіраторні симптоми, аж до астматичних, а також атопічний дерматит.
Якщо ж ви споживаєте креветок, маючи до них алергію, може виникнути синдром оральної алергії. Згодом він здатний призводити до розвитку кропив’янки, набряку губ, почервоніння шкіри та симптомів з боку системи травлення.
Окрім названих у комірних і домашніх кліщах також є алергени 2, 5 та 7-ї груп. Контакт з ними виключно респіраторний і може викликати як ринокон’юнктивіт, так і астму.
В Україні чутливість до названих молекул однаково важлива, про що свідчать спільні дослідження київських та вінницьких вчених.
Інші алергени приміщень у алергопрогнозі. Їх безліч і окрім кліщів
Окрім кліщів домашнього пилу, як вже згадувалося, у помешканнях на нас чатують алергени домашніх тварин, таргани та пліснява. І все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.
У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема щурів і мишей, а також знову з кліщами домашнього пилу.
Лікарі й справді відмічають зростання захворюваності на алергію до спор грибів у тих, хто знаходився у сховищах. І, позаяк знаходження в укриттях зараз може бути тривалим, вам у пригоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії під час перебування у таких місцях.
Алергени сільської хати, контакт з якими може викликати так званий синдром сільської хати, направду подібні до тих, з якими ми стикаємося у бомбосховищах.
У міській оселі теж відбувається контакт із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, й інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.
Додайте сюди й домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. Дбати про неї, захищаючи стіни, зокрема від грибка, не лише на поверхні, але і у товщі цих стін, радять і німецькі вчені.
Як захиститись від алергенів та інфекцій у приміщенні й на вулиці
Бо з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Стіни від грибка найкраще захищати, підтримуючи оптимальну вологість у потенційно уразливих приміщеннях — коморах, гаражах, де вона має коливатися в межах 50 %.
Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.
Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні.
Вони стануть в пригоді і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу респіраторних інфекцій. Особливо тепер — коли триває активний період сезонних респіраторних хвороб.
Алергопрогноз і погода: опади повертаються
Наступного тижня опади обіцяють у всіх регіонах України, й доволі рясні. І це здебільшого буде сніг. Навіть у південних регіонах, де доволі холодно буде ще до 15-16 січня.
Відтак сніг, який примусить нас більше знаходитися в приміщеннях, очікується у:
- Львові — 11, 12, 15, 16 січня,
- Чернігові — 11, 12, 16-18,
- Херсоні, Миколаєві — 11, 12, 17, 18,
- Луцьку, Рівному — 11-13 та 15-17,
- Сумах — 11-13 та з 15 по 18,
- Житомирі — 11-13, 16, 17 січня,
- Києві, Ужгороді — 11-13, 16 та 18,
- Вінниці — 11, 13, 16,
- Запоріжжі — 11, 13, 17,
- Полтаві, Кривому Розі — 11, 13, 17, 18,
- Донецьку, Маріуполі, Сімферополі — 11-13, 17, 18 січня,
- Умані — 11, 16-17,
- Черкасах, Харкові — 11, 16-18,
- Одесі, Дніпрі, Кропивницькому — 11, 17, 18,
- Івано-Франківську — 12, 13, 16,
- Чернівцях, Хмельницькому — 12, 13, 16, 17,
- Луганську — 12, 13, 16-18,
- Тернополі — 12, 15, 16 січня.
На тлі опадів висока вологість на вулиці в умовах холодної погоди може підвищити й вологість у приміщеннях. Особливо тих, що погано опалюються. Тож привіт домашній плісняві, від якої теж варто себе убезпечити.
Чим небезпечна пліснява
А перелік хвороб та нездужань, котрі може викликати пліснява, чий ріст посилюється взимку у сирих і холодних приміщеннях, є доволі широким. Вченими доведений зв’язок наведені докази зв’язку між пошкодженням приміщення вологою/пліснявою та такими наслідками для здоров’я:
- алергічні респіраторні захворювання;
- алергічний риніт;
- алергічний ринокон’юнктивіт;
- алергічний бронхолегеневий аспергильоз та інші алергічні бронхолегеневі мікози;
- аспергилома;
- аспергильозний бронхіт;
- астма (поява, прогресування, загострення);
- бронхіт (гострий, хронічний);
- позалікарняна аспергильозна пневмонія;
- гіперчутливий пневмоніт;
- зовнішній алергічний альвеоліт;
- інвазивний аспергильоз;
- мікози;
- сприяння респіраторним інфекціям;
- легеневий аспергильоз (підгострий, хронічний);
- риносинусит (гострий, хронічно інвазивний або гранулематозний, алергічний).
Аспергильоз
Існують обмежені або ймовірні докази зв’язку впливу плісняви з атопічною екземою (атопічний дерматит, нейродерміт), хронічною обструктивною хворобою легень, розладами настрою, подразненням слизових оболонок, ефектами запаху та саркоїдозом.
Крім того, деякі цвілі осель, той же аспергил, здатні утворювати токсини. Вони викликають і токсичні реакції.
Групами ризику, які потребують захисту, особливо щодо ризику інфікування, є особи, які страждають на важкий грип, люди з ослабленим імунітетом, з важким перебігом COVID-19 або з муковісцидозом.
Останніх, а також хворих із бронхіальною астмою, потрібно захистити і від алергічного ризику, викликаного цвіллю.
А пам’ятати про плісняву потрібно й тому, що вона – завсідниця укриттів, де багато хто мусить пересиджувати повітряні тривоги. Відтак, якщо у вас вдома оселився грибок, контакт із ним взимку може бути практично постійним.
Алергопрогноз радить не забувати про лікування алергії
І нагадаємо, що будь-яку респіраторну алергію — ту, яку викликають пилок, пліснява й більшість інших домашніх алергенів, лікувати оптимально саме взимку. А найкращим методом лікування алергії до названих інгаляційних алергенів та до отрути комах є алергенна імунотерапія.
Охоплює вона, в тому числі, й проведення так званих щеплень від алергії. Адже більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати.
Для цього існує класичний метод алергенної, або алергенспецифічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ). Саме уколи з невеликими дозами алергенів, що вводяться під час курсу АІТ, і називаються інколи щепленнями від алергії.
І найкраще починати АІТ саме тоді, коли сезонних алергенів в повітрі вже немає і ваш організм не контактує з ними природним чином.
Відтак саме зараз варто проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом АІТ допоможе забути про алергію на цвітіння.
Для цього в Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І особливо ефективним застосування АІТ є якраз тоді, коли вашого причинного пилку ще (або вже) немає у повітрі, тобто саме зараз: восени, а також взимку.
Точна діагностика алергії: критично важлива та персоніфікована
А коли симптоми алергії загострюються, важливо правильно встановити їхню причину. І не так важливо, сезонним чи цілорічним чинником викликана ваша недуга.
Адже єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – пилок рослин (і яких), спори грибів чи побутові алергени та харчові продукти, реагуєте ви, — є молекулярний тест ALEX. Він дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно і створити ваш унікальний алергенний паспорт на підставі лише одного аналізу крові.
Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник професор Вікторія Родінкова) за підтримки медичного центру DIVERO та ALEX² – багатокомпонентного тесту-аналізатора алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.
Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України «Про авторське право і суміжні права» та Закону України «Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право».