Алергопрогноз на 14 — 21 січня 2021 року

Холодова алергія – підвищений ризик. Домашні алергени залишаються теж

В Україну йде різке похолодання. Температури, як очікується, впадуть до нижчих за мінус 20. Особливо холодно буде у темний час доби. 

Відтак потрібно берегти свою шкіру від впливу холоду. І не лише через ризик виникнення холодової алергії, а й тому, що при контакті з холодом шкіра, особливо чутлива, може відреагувати небажаним чином. Не тільки алергічною реакцією, а й сухістю та лущенням

І спостерігатись ці прояви можуть, коли температура падає нижче за + 4. А в сильні холоди — і поготів.

Піклуватись про себе у зимовий період допоможуть наші поради з догляду за шкірою. Особливо в пригоді вони стануть жінкам, молоді та дітям. Адже шкіра цих людей найбільш вразлива до впливу низьких температур й вітру.

Отже, перед виходом на вулицю не забувайте, як мінімум, завчасно наносити на шкіру крем.

Інфекційні ризики нікуди не поділись

Попри те, що про пандемію ковіду воліє згадувати все менше людей, навіть у локдаун, ризик підхопити захворювання нікуди не подівся. І основним методом захисту від хвороби залишається особиста гігієна. Насамперед — миття рук та носіння масок у публічних місцях.Особливо зараз, коли кількість хворих на коронавірус знову почала зростати, й це зростання збережеться надалі. Адже ми вступаємо у період, коли традиційно реєструється сплеск інфекційної захворюваності.

І багато з хворих, зокрема, на ковід, є безсимптомними й не реєструються системою охорони здоров’я. Але такі люди можуть заражати оточуючих.

Найбільше це стосується молоді. Вона, за даними провідних світових інфекціоністів, є основним переносником хвороби. Часто безсимптомним або з невираженими симптомами.

І саме молодше покоління «доставляє» вірус до старшого. Особливо до людей віком 65 й більше, які мають високі ризики важкого перебігу ковіду.

Відтак карантинні обмеження, введені в Україні, можуть піти на користь у сенсі уповільнення розповсюдження хвороби.

До речі, представники Центру контролю та профілактики хвороб США назвали маски засобом, що може заощадити американській економіці принаймні трильйон доларів у лікуванні ковіду.

Саме носіння масок якомога більшою кількістю населення та контакти у публічних місцях виключно в ЗІЗ є найдієвішим профілактичним засобом хвороби. Поряд із частим миттям та очищенням рук, соціальною дистанцією та хорошою вентиляцією приміщень.

Так, ми чуємо це кожного дня.  Але це — найперші дієві методи профілактики передачі інфекції.

Вдягати маски своїх співгромадян закликав обраний президент США Джо Байден. Він попросив американців зробити це на наступні декілька місяців, щоб зберегти сотні тисяч життів.

І видається, що до цього заклику необхідно прислухатись усім. Особливо стареньким та молодим людям, лише 20 % яких, за даними статистики, погоджуються носити маску.

маски

А вдома молодші повинні піклуватись про старших. І звертатися до лікаря за перших ознак погіршення самопочуття останніх. Але не панікувати. Паніка завжди погіршує фізичний стан.

Чим ще запобігти захворюванню

І пам’ятайте: допоміжним засобом для подолання коронавірусу може стати «Віусід» – засіб, що показав свою ефективність у всьому світі.

Цей препарат замінює як мінімум 4 окремі лікарські засоби, які лікарі призначають при COVID-19. Зокрема, містить гліциризинову кислоту, що має антивірусний ефект, цинк, вітаміни С та D, що їх необхідно приймати згідно з протоколом ковід. 

А також, у меншій дозі, цей препарат допомагає профілактувати хворобу. У сусідній Молдові  «Віусід» став третім за рівнем продажів препаратом, які люди купляють у період пандемії.

Отже, хочете перемогти коронавірус? Турбуйтесь про себе! І зберігайте душевний спокій та активність у період пандемії.

Основні алергени залишаються вдома

А от алергени у цей період якраз залишатимуться вдома. 

Це традиційні домашні чинники алергії кліщі домашнього пилу, шерсть та слина свійських тварин. Названі фактори викликають цілорічний алергічний риніт.

Відтак треба втілювати елімінаційну стратегію – засоби, спрямовані на усунення алергенів з оселі.

А ще вдома можна вдихнути й спори та міцелій грибів. Вони також є важливим алергеном. Наприклад, спори альтернарії, до якої в середньому по Україні чутливі трохи більше ніж 22 % людей з симптомами полінозу.

Втім, ця чутливість відрізняється для різних регіонів. Так, ближче до моря – на Одещині та Миколаївщині, – до Alternaria сенсибілізовані 23% та 33 % відповідно. Висока чутливість до цієї спори й на Хмельниччині, де реєструється значна річна кількість опадів.

Зауважимо, що людям, чутливим до альтернарії, не рекомендується вживати шпинат − через перехресну реактивність між їхніми алергенами.

І хоча альтернарія – традиційний алерген довкілля з весни й до глибокої осені, взимку її можна принести додому разом із зіпсутими овочами та фруктами. 

А ще знайти у коморах, підвалах, гаражах чи інших вологих приміщеннях. Особливо у тих, що мають зовнішні стіни, вже підігріті опаленням. 

У таких приміщеннях, де вологість залишиться, значною, може оселятися пліснява. Яскравими її представниками є аспергіл з пеніцилом. 

За даними молекулярної діагностики, до алергенів цих грибів чутливі від 1 до 12 % людей з сезонною алергією в Україні. Але окрім цього вони можуть спричиняти й інші недуги.

Завсідником ванних кімнат є кладоспоріум. Колонії цих грибів можна побачити на поверхнях у вигляді рожевого нальоту. 

Особливо кладоспоріум небезпечний для жителів північно-західних регіонів України.  Тут, за останніми даними молекулярної алергодіагностики, на кладоспоріум реагують аж до 20 % пацієнтів з полінозом.

На решті території сенсибілізація практично відсутня. Лише у причорноморських областях вона коливається в межах 8 %.

Відтак слідкувати, щоб у вашому домі не було грибка, потрібно особливо ретельно.

Ризик виникнення холодової алергії підвищать сніг та морози

А на вулиці людям із чутливою шкірою треба бути особливо обережними під час снігопадів та значного зниження температури. У деяких регіонах, як вже зазначалося, вона впаде до мінус 20, а сніг може випадати чи не щодня. 

 • Так, у Сімферополі сніжитиме з 14 по 20 січня. А найхолодніше — мінус 13-14 градусів — буде 17 та 18.
 • У Черкасах сніг спостерігатиметься 14, 15, 18 та 21 січня, 22 потепліє і йтиме дощ.
 • В Сумах сніжитиме 14-16 січня, температура впаде до – 24.
 • В Ужгороді сніг спостерігатиметься 14, 16, 17, 19-20 та 21. А 22 дощитиме.
 • У Луцьку й Чернівцях сніжитиме 14-17 січня.
 • В Тернополі сніг очікується 14-17 та 20,
 • Рівному – 14-17, 20, 22 числа, температура впаде до – 22.
 • В Івано-Франківську 14-17, потім 19-20 йтиме сніг, а 21-22 вже обіцяють дощ.
 • У Чернігові та Вінниці сніг очікують 14-18 січня.
 • В Хмельницькому, Львові, Житомирі сніг йтиме 14-18 та 20, температура знизиться до – 23.
 • У Києві сніг обіцяють 14-18, 21 січня, температура знизиться до – 20.
 • У Кропивницькому сніжитиме 15,
 • В Донецьку, Харкові, Луганську сніг спостерігатиметься 15 та 16 січня, температура впаде до – 24.
 • У Дніпрі сніжно буде 15, 16 та 19 січня.
 • У Полтаві сніжитиме 15, 16, 21,
 • в Маріуполі – 15, 16, потім 21 й 22.
 • Кривому Розі − 15, 18, 19,
 • Херсоні − 15, 18, 21, 22 січня,
 • Запоріжжі – 15, 21, 22, температура знизиться до – 22.
 • В Одесі сніжитиме лише 18.
 • У Миколаєві опадів не очікують, а температура знизиться до – 12.

Зима – час діагностики та лікування алергії

Але не забувайте, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати.

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ або АСІТ). Її часто розпочинають саме взимку, коли ризик впливу зовнішніх алергенів мінімальний, а від холодової можна сховатись вдома.

В Україні доступна високоякісна АІТ препаратами виробництва іспанської компанії «Інмунотек». І цю терапію потрібно проводити саме восени та взимку, коли концентрації більшості алергенів низькі.

А зараз важливо не плутати нежить, викликаний вірусом чи застудою, із сезонною алергією.

Зауважимо, що єдиним діагностичним тестом, який одночасно може показати, на що саме – спори грибів, пилок рослин чи харчові продукти — реагуєте ви, є молекулярний тест ALEX.

Його нова версія ALEX2 дає змогу виявити чутливість до 295 алергенів одночасно. Серед них 12 алергенів грибів. Тож така діагностика є особливо достовірною та надає лікареві дані для точних висновків.

Результати тесту ALEX2, зданого у сертифікованій лабораторії в Україні, ви отримаєте за три дні, як це вже зробили понад 25 000 українців.

Алергопрогноз здійснюється науково-дослідною лабораторією вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету (керівник В. Родінкова) за підтримки клініки сімейної та функціональної медицини FxMed та ALEX2 – багатокомпонентного тесту-аналізатору алергенів (in vitro). Тест одночасно дозволяє визначати рівні загального IgE (tIgE) та специфічних IgE (sIgE) до більшості найважливіших екстрактів алергенів і молекулярних компонентів.

Алергопрогноз захищений авторським правом (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 71351 Державної служби інтелектуальної власності України від 10 квітня 2017 року), а тому відтворення його частинами та повністю без дозволу автора є порушенням Закону України “Про авторське право і суміжні права” та Закону України “Про приєднання України до Договору Всесвітньої організації інтелектуальної власності про авторське право”.