Алергію на ромашку може викликати навіть… туалетний папір з її запахом

0 1 947

Алергія на ромашку — досить рідкісне явище для нашого регіону. Чаї та настоянки з цієї рослини віками використовували як заспокійливий, антисептичний та протизапальний засіб.

Втім, як не дивно, і у цій рослині виявлені алергени. Як лікувати алергію на ромашку й навіщо оглядатись на амброзію з полином?

Ромашку — оспівану поетами квітку — можна зустріти у Німеччині, Румунії, Росії, Україні, Білорусі та більшості країн пострадянського простору.

Ця багаторічна рослина належить до родини складноцвітих, або айстрових, походить з Європи та Західної Азії. Натуралізована в Північній Америці. 

Росте в дикій природі, але також може бути вирощена на культурних грядках.

З липня по червень ромашка дає багато верхівкових квіткових голівок-кошиків. Дикоростучі квітки мають жовте центральне конічне квітколоже, оточене 10–20 пелюсткоподібними білими квітами, схожими на промінчики.

Рослину використовують як приправу, роблять з неї ромашковий чай, парфуми та ліки. Ефірну олію, отриману з квіткових голівок, застосовують в шампунях для надання їм аромату. 

Алергени ромашки

Насправді ситуація з наявністю в ромашці алергенів може здатися дивною лише людям, які далекі від ботаніки. 

Адже ромашка — родичка відомої на весь світ рослини-алергену амброзії. Відтак у ромашці виявлені як термостабільні алергени, так і гомолог основного алергену пилку берези Bet v 1.

Експерименти довели й наявність в ромашці вуглеводних детермінант. Втім, поки що їх здатність зв’язувати імуноглобуліни IgE не доведена.

Перехресна реактивність

Спостерігалась між окремими видами даного роду, а також з іншими представниками сімейства айстрових. У ньому родичами ромашки є, зокрема, амброзія та полин.

Перехресну реактивність між екстрактом чаю з ромашки, пилком амброзії та полину продемонстрували за допомогою молекулярних тестів на алергію. Тести показали: 11 людей, у яких виявлена алергія на ромашку, мають чутливість до полину, 8 — до пилку берези. 

  • Одне з досліджень показало високий ступінь перехресної реактивності між полином та ромашкою. Тому лікарі припускають, що сенсибілізація до полину може призвести до алергічних реакцій на настоянки ромашки. 
  • В іншому дослідженні було продемонстровано, що полин може викликати симптоми алергічного риніту, пов’язаного з айстровими та ромашкою, але не з іншими продуктами. 
  • Також було виявлено, що люди з алергією на пилок ромашки можуть мати реакцію на інші частини рослини або настоянки, приготовані з неї та інших айстрових. Зокрема це може стосуватися й настоянки календули.

Випадки, коли симптоми синдрому оральної алергії розвивалися при вживанні чаю з ромашки, зафіксовані й в Україні.

В лабораторних дослідженнях доведено, що реакція на білки ромашки може виникати й при чутливості пацієнтів до екстрактів коренів селери, насіння анісу, пилку тимофіївки

Професійні захворювання 

Серед продавців квітів зафіксована висока частота перехресної сенсибілізації до пилку декількох представників айстрових. Наприклад, айстри та хризантеми. Також перехресна сенсибілізація зустрічалась і при чутливості до амарилісових та нарцисів.

У 43-річного чоловіка, який працював на чайній фабриці, розвинулись професійна астма та риніт, викликані інгаляційною дією ромашкового пилу.

Які симптоми має алергія на ромашку

Пилок ромашки може викликати астму, алергічний риніт та алергічний кон’юнктивіт. У 10 з 14 пацієнтів з алергією на ромашку були негайні реакції на цю рослину, в деяких випадках — небезпечні для життя. 

У 9 пацієнтів з полінозом або астмою спостерігались системні алергічні реакції після вживання натурального меду або чаю з ромашки. Також в багатьох випадках описана анафілаксія, спричинена цією рослиною.

Особливо небезпечною виявилась клізма з ромашковим чаєм. 

Квітки, листки та стебла ромашки мають у собі сесквітерпеновий лактон, що викликає контактний дерматит. 

Ромашка є однією з найпоширеніших причин контактного дерматиту. І перехресна реактивність між нею та іншими представниками складноцвітих, наприклад хризантемою, піретрумом та пижмом, — звичайне явище. 

Ще в одному досліджені алерген-специфічні антитіла — імуноглобуліни Е — до чорного або ромашкового чаю були виявлені у 5,6 % співробітників фабрики по упаковці продукту. Хоча було мало доказів специфічної алергічної сенсибілізації до тестованих сортів. 

Повідомлялось також про контактну кропив’янку та алергічний контактний дерматит, спричинені ромашкою.

Доведено, що промивання очей ромашковою настоянкою викликає алергічний кон’юнктивіт. 

Навіть був такий випадок, коли 20-річна дівчина з алергією на ромашку страждала короткочасним ринітом при використанні серветок та туалетного паперу з ромашковим ароматом.

Діагностика та профілактика алергії на ромашку

Діагностувати чутливість до ромашки може лікар-алерголог. Це можна зробити як за допомогою натурального прик-тесту з рослиною, так і за допомогою провокаційної проби із ромашковим чаєм. 

Остання має проводитись в медичному закладі під наглядом лікаря. Для виявлення IgE-антитіл до ромашки та її родичів підійде молекулярний тест на алергію ALEX2. Він дозволяє визначити сенсибілізацію до різних молекул та екстрактів родини айстрових.

А от молекулярний тест FOX дозволяє виявити IgG-опосередковану гіперчутливість до ромашкового чаю.

Відтак на основі даних, отриманих після проведення діагностики, лікар-алерголог призначить лікування. І справа тут не тільки в уникненні ромашкового чаю та настоянок із нею. Важливо також не вживати інших продуктів, перехресних із ромашкою. А ще лікувати алергію до амброзії та полину за допомогою АСІТ.

Коментарі
Loading...