Алергія на кабачок: чому виникає, як лікувати й навіщо стерегтися пилку амброзії

0 1 916

Кабачок — продукт № 1 в раціоні тих, хто мріє про струнку талію та міцне здоров’я. Щоденне вживання цього овоча допомагає знизити вагу, поліпшити роботу серця та зміцнити імунітет. Проте проблемою може бути алергія на кабачок, яка виникає при взаємодії його білків з імунною системою.

Страви з кабачків є справжніми шедеврами кулінарії. Овоч готують на пару, грилі, відварюють, запікають, смажать. Або ж використовують як інгредієнт інших страв.

В одних країнах кабачок називають цукіні, в інших — гарбузом. Друга назва правильніша, адже кабачок (Cucurbita pepo var. giraumontia) справді різновид гарбуза (Cucurbita pepo). І разом вони належать до родини гарбузових.

Зовні кабачок також схожий на гарбуз. Має тверду кірку, м’якоть та дрібне насіння всередині. 

Алергени кабачка

Але, на жаль, кабачок є одним із чинників алергії на овочі. Деякі люди відчувають побічні реакції після вживання кабачку або навіть дотику до нього. Буквально через декілька хвилин або секунд у них можуть виникнути алергічний контактний дерматит, запалення шкіри, а також синдром оральної алергії (СОА). 

Він проявляється симптомами подразнення губ, язика, рота та горла. Особливо це стосується маленьких дітей, для яких кабачок, як правило, буває найпершим прикормом.

Пояснюється це тим, що в цукіні виявлений алерген, подібний до березового кумарину Вet v 6, а також профілін, який викликає симптоми СОА.

Чому виникає алергія на кабачок

Досить часто алергію на кабачок плутають з непереносимістю. Але при формуванні останньої може спостерігатися як недостатність ферментів для перетравлення кабачка, так і утворення антитіл IgG. Натомість при істинній алергії синтезуються антитіла IgE. 

Факторами, що підвищують ризик формування такої алергії, можуть бути:

  • існування цього захворювання у близьких родичів;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • збій у роботі імунної системи.

У дорослих алергія на кабачок буває родом з дитинства. Але вона може проявитись і в більш зрілому віці.

Крім того, кабачки часто обробляють хімікатами, на які у багатьох людей виникає алергія або непереносимість. Тому далеко не завжди причиною негативної реакції організму є сам плід. 

Симптоми алергії на кабачок

У випадку алергії імунна система помилково реагує на абсолютно нешкідливі білки як на ворожих агентів і виділяє проти них антитіла. Коли алергени знову потрапляють в організм, антитіла IgE обумовлюють викид гістаміну. Він вступає в реакцію з білками їжі та викликає алергічні симптоми.

А саме:

Контактний дерматит як реакція на кабачок

Дотик до листків, стебел або плодів під час збору урожаю може спричинити появу дрібних червоних висипань, відомих як подразнюючий контактний дерматит. Такі прояви виникають в результаті прямого контакту з колючими волосками на стеблах цукіні та його родичів – огірків та гарбузів. 

Висипання, як правило, з’являються на руках, долонях або в місцях, що контактували з рослиною.

Аби уникнути перелічених симптомів під час збору урожаю, носіть одяг, який захищатиме руки та ноги. 

Для лікування висипань промийте шкіру холодною водою з милом. Якщо подразнення не мине через годину, нанесіть крем чи пінку для зменшення запалення та свербежу.

Якщо не допомогло і це, невідкладно зверніться до лікаря.

Завчасна обрізка густих кабачків може дозволити менше контактувати з їхнім листям. Втім, проріджувати рослину слід обережно, щоб не видалити занадто багато квітів і не позбавити їх потрібної для розвитку рослини тіні.

Перехресна реактивність кабачків

Збирання великого врожаю кабачків може бути складним завданням. Особливо для тих, хто має СОА, який виникає через перехресну реактивність між білком пилку амброзії та деяких сирих продуктів рослинного походження. 

Саме профіліни амброзії, як вважається, є перехресними із профілінами гарбузових: кабачка, дині, кавуна, огірків. 

Тому й не дивно, що досить часто трапляється перехресна реактивність між окремими видами роду, а також серед представників сімейства гарбузових.

Клінічна перехресна реактивність була продемонстрована між плодом гарбуза, його насінням, а також із плодами дині, кавуна, огірків та цукіні.

Крім того, споживання кабачка людьми з алергією до латексу може викликати симптоми синдрому «латекс — плоди». Перехресна реактивність була продемонстрована з Hev b 6.01 — хітин-зв’язуючим білком латексу. Симптоми хвороби можуть включати сльозотечу, свербіж очей, нежить та чхання.

Приблизно у 9 % людей спостерігаються серйозніші симптоми: шлунково-кишкові проблеми, шкірні прояви (дерматит, кропив’янка).

Близько 2 % можуть пережити анафілаксію — реакцію, небезпечну для життя.

Алергія на кабачок може виникнути й в результаті перехресної реакції між вуглеводними детермінантами.

Діагностика та лікування алергії на кабачок

Істинна алергія на кабачок зустрічається не так часто. Діагностувати її можна за допомогою натурального прик-тесту із кабачком. Чутливість до білків, що перехресно реагують з кабачком, наприклад, до профілінів і до алергену латексу Hev b6.01, можна виявити й за допомогою молекулярного тесту на алергію ALEX2.

Якщо лікар-алерголог запідозрить, що пацієнт має непереносимість кабачка, зокрема, обумовлену антитілами IgG, для підтвердження цього діагнозу можна використати тест FOX. Цей молекулярний метод дозволяє виявити IgG-залежну гіперчутливість до 286 харчових продуктів, включаючи кабачок та його родичів з родини гарбузових.

Отже, як тільки ви відчуєте які-небудь незвичні симптоми після вживання кабачка або вдихання його парів при приготуванні, слід проконсультуватись з лікарем-алергологом для постановки правильного діагнозу.

Головне – припинити їсти кабачки, вдихати їхні пари, уникати вживання інших продуктів, що перехресно реагують з алергенами овочу. Це стосується і людей з алергією на амброзію. Особливо під час сезону пилкування цієї рослини.

Людям, які страждають алергією на саліцилати, також слід уникати кабачків. Адже вважається, що вони можуть викликати подразнення. 

Втім, всі ці рекомендації має підтвердити лікар — після відповідної алергодіагностики.

Коментарі
Loading...