Алергія на язику? Перевіртеся й на грибок та дефіцит вітамінів

0 3 898

Болісні відчуття на язику важко ігнорувати, адже вони з`являються і коли ви говорите, і коли їсте чи п`єте. Звичайно, такий стан змушує нервувати. І недарма. Адже біль язика може свідчити про серйозні проблеми не лише із самим органом, а й з організмом у цілому. На що вказує алергія на язику?

Ось п’ятнадцять причин, які змушують язик боліти.

1. Харчова чутливість або алергія

Больові відчуття на язику можуть бути одним із проявів синдрому оральної алергії. Він розвивається при підвищеній чутливості до певних продуктів, зазвичай сирих фруктів, овочів та/або горіхів.

При цьому біль можуть супроводжувати: 

Останній симптом може свідчити й про ангіоневротичний набряк. Тобто набряк тканин, що містяться під шкірою чи слизовою оболонкою. 

Хоча зазвичай він минає протягом декількох годин, але є небезпечним, оскільки може стати причиною утрудненого дихання. 

Ще один прояв алергічної реакції, що вражає язик, — односторонній геміглосит. Це набряк, що супроводжується утворенням виразок. 

В медичній літературі описаний лише один випадок такої реакції. Вона виникла у 1972 році у 76-річної жінки, яка скуштувала шоколад із м`ятою. Лікування тривало три місяці та закінчилося одужанням.

2. Травма

Втім, алергія на язику — не єдина і не найчастіша причина його болів. Якщо ви ненавмисно сильно прикусите язик, відчуття можуть бути надзвичайно неприємними. 

Так само боляче буде, якщо обпекти його гарячою їжею чи напоєм. Особливо якщо внаслідок опіку на язику з`являться пухирі. А скрегіт зубами чи їх стискання може спричинити біль на зовнішніх краях органу. 

Як і від ударів в іншій ділянці тіла, біль від травми язика не завжди минає одразу. А її наслідки можуть непокоїти вас, поки пошкодження не загоїться.

3. Запалення

На язику можуть з’явитися так звані збільшені сосочки. Ці білі або червоні горбки іноді називають лежачими нерівностями, або тимчасовим язиковим папілітом. 

Їхня поява означає,  що у вас набрякли смакові рецептори. Відтак ви можете мати болісні відчуття. Зазвичай ця проблема самостійно минає протягом декількох днів.

Причиною запалення може бути ротова молочниця. Це різновид дріжджової/грибкової інфекції, здатної спричинити біль на язику. Її ознаками є білі плями, схожі на сир.

Ротова молочниця частіше зустрічається у немовлят та людей похилого віку. Особливо у тих, хто носить зубні протези або має ослаблений імунітет.

Також молочниця в роті може виникнути внаслідок приймання антибіотиків або використання стероїдних інгаляторів для лікування астми.

Серед інших причин запалення язика — папіломавірус людини, сифіліс та інфекція «рука-нога-рот», викликана вірусом Коксакі.

4. Виразки в роті 

Відчуття болю на язику може бути зосереджене навколо певної його ділянки, яка являє собою круглу або овальну виразку чи пляму білуватого, червоного, жовтого або сірого кольору.

Причиною появи виразки можуть бути: 

  • травмування язика через укус або інші впливи;
  • тверда або гостра їжа;
  • стрес;
  • вживання деяких продуктів; 
  • відмова від куріння; 
  • гормональні зміни.

Зазвичай виразки загоюються протягом одного-двох тижнів без будь-якого лікування.

Аби полегшити відчуття дискомфорту, можна прийняти знеболювальні препарати. Також варто уникати гострої їжі, яка може додатково подразнювати язик. 

5. Паління

Куріння та навіть відмова від нього можуть спричинити біль у язику. Варто пам`ятати, що звичка палити збільшує ризик розвитку раку ротової порожнини та горла.

6. Нестача вітамінів та анемія

Гладкий язик, що болить, може бути ознакою дефіциту вітамінів та мікроелементів в організмі. Зокрема, вітаміну B12, заліза або фолієвої кислоти.

На нестачу вітаміну В12 також може вказувати червоний колір язика, а на низький вміст цинку – відчуття печіння.

7. Синдром обпаленого рота 

Біль на язику більше схожий на печіння? Можливо, у вас синдром обпаленого рота, або глосалгія. Він може спричинити неприємні відчуття не лише на язику, а й на інших ділянках ротової порожнини: внутрішній частині щік, яснах, губах або піднебінні.

Печіння немов після вживання гарячої їжі чи напоїв може виникати раптово або розвиватися протягом певного часу.

Інші симптоми цього синдрому: посилена спрага або сухість у роті, зміна або втрата смаку.

8. Невралгія

Невралгія виникає внаслідок подразнення або пошкодження нервів. Як наслідок людина відчуває у язику періодичний інтенсивний біль, схожий на удар струмом.

Окрім язика, такий біль може виникнути в горлі, на мигдалинах або у вухах. Його поява може бути спровокована ковтанням. 

Невралгія може виникати у людей, які страждають на рак горла або шиї. В інших випадках її причина не завжди відома.

9. Лишай Lichen planus

Лишай — це хронічне захворювання шкіри, яке має різноманітні прояви: від сверблячого висипу до білих мереживних плям та больових відчуттів на язику.

Легші випадки цього розладу можуть взагалі не викликати дискомфорту. 

Інші симптоми лишаю охоплюють червоні чи білі плями у роті або відчуття печіння під час їжі чи пиття. Можуть почервоніти та стати болісними ясна.

10. Хвороба Бехчета

Ця рідкісна причина болю язика, яка може спричинити появу у роті круглих виступних виразок. Хвороба Бехчета викликає запалення судин у всьому тілі. 

Виразки можуть залишатися протягом одного-трьох тижнів, проходити та з часом повертатися.

11. Глосит Моллера

Цей стан ще називають атрофічним глоситом, або «лисим» (гладким) язиком. Глосит Моллера — різновид запалення цього органа, яке спричиняє відчуття болю, подразнення або печіння.

Через атрофію смакових рецепторів язик може стати гладким та блискучим на вигляд. Цей стан, як правило, пов’язаний з дефіцитом поживних речовин та вітамінів, таких як В12, з анемією або целіакією.

12. Вживання ліків

Чи приймаєте ви нестероїдні протизапальні препарати або бета-блокатори? Деякі дослідження припускають, що ці ліки можуть викликати появу на язику болючих виразок.

Також до подразнення та болісних відчуттів може призвести полоскання рота.

13. Pemphigus vulgaris

Це рідкісне захворювання спричиняє появу у роті або на геніталіях болючих виразок у вигляді пухирів. Вони можуть прорватися, почати сочитися та інфікуватися.

14. Рак порожнини рота

Ще одна рідкісна причина болю на язику — рак ротової порожнини. Якщо ви відчуваєте біль та помітили на язику ущільнення або ранку, що не заживає, зверніться до лікаря. 

15. Синдром Шегрену (Sjögren)

Цей рідкісний аутоімунний розлад призводить до запалення слинних та слізних залоз. Через це розвивається сухість очей та ротової порожнини.

Язик може стати сухим та потріскатися. На ньому виникають виразки, може відбутись інфікування.

Алергія на язику та інші його хвороби: як лікувати

Якщо болісні відчуття на язику не минають деякий час, зверніться до терапевта або до сімейного лікаря. Саме ці фахівці здатні розпізнати, турбує вас алергія на язику чи якесь інше захворювання. І спрямувати до вузького спеціаліста. 

А позаяк серед патологій язика є такі, що загрожують життю, зволікати зі зверненням не варто. Як і займатись самолікуванням.

 

 

Коментарі
Loading...