Палити таки шкідливо: тютюновий дим провокує важку астму та зміни структури дихальних шляхів

0 1 399

Одним із головних чинників, які негативно впливають на стан повітря, особливо коли йдеться про замкнений простір, є тютюновий дим.

Вже доведено, що він містить щонайменше 4 500 токсичних хімічних сполук, включаючи дрібні тверді частки, окислювальні гази, важкі метали та щонайменше 50 канцерогенів. При цьому небезпечним тютюновий дим є не лише для самих курців, а й для тих, хто його просто вдихає, перебуваючи з ними поряд. 

І так — тютюновий дим може провокувати астму. Зокрема у дітей.

Тютюновий дім, вагітність та астма

Висока чутливість дітей молодшого віку до тютюнового диму пояснюється незрілістю їхніх імунної та дихальної систем. А ще тим, що у порівнянні з дорослими вони вдихають більший об’єм повітря на кілограм ваги. 

Так, вплив тютюнового диму на вагітну жінку та немовля є причиною збільшення на 21–85 % ризику розвитку у дитини астми, що характеризується поганою контрольованістю та важкими загостреннями. 

При цьому найвищому ризику піддаються ті діти, що вдихали тютюновий дим у перші два роки життя. А результати п’яти досліджень, проведених європейськими вченими, довели, що куріння матерів немовлят збільшує ризик розвитку у дітей астми на 15 %. 

Тютюновий дим вбиває бактерії дихальних шляхів

Небезпека тютюнового диму полягає ще й у тому, що він здатний змінювати мікробіоту, тобто склад бактерій дихальних шляхів. 

Подібно до того, як це відбувається у кишечнику, дихальні шляхи людини колонізуються корисними мікроорганізмами. Серед них — бактерії, віруси та гриби. І склад такої колонії може змінюватися під впливом зовнішніх факторів. Це спричиняє тривалий стан дисбактеріозу.

Так, результати дослідження свідчать не на користь стану мікробіоти людей, які піддавались впливу тютюнового диму. У глотці людей, що вдихають його, було знайдено більше Porphyromonas, які спричиняють захворювання ясен. 

Були тут і Neisseria, що викликають гонорею та менінгіт, а також Gemella, «відповідальна» за запальні процеси у суглобах.

Різні сполуки тютюнового диму можуть безпосередньо впливати на мікробіоту дихальних шляхів. Наприклад, сприяти посиленому утворенню на їх поверхні плівки із золотистого стафілокока. 

Окрім цього, самі сигарети здатні переносити бактерії та грибки, у тому числі й хвороботворні.

Також тютюновий дим впливає на вироблення слизу в дихальних шляхах, погіршує мукоциліарний кліренс та викликає незначне запалення в легенях. Так змінюються нормальні умови існування бактерій, що може вплинути на місцеву мікробіоту. 

Ці зміни можуть врешті-решт сприяти переродженню, зміні будови та функцій дихальних шляхів.

Як тютюновий дим змінює бронхи та легені

Зі зміненою мікробіотою респіраторних шляхів пов`язано багато хронічних захворювань легень, включаючи астму та хронічне обструктивне захворювання легень.  

При цьому астматичний бронх із хронічним запаленням та збільшенням вироблення слизу являє собою мікроекосистему, відмінну від здорового бронха. Однак досі незрозуміло, є бактеріальний дисбактеріоз причиною або наслідком захворювання. 

Водночас дослідження, проведені на мишах, показали, що зміни мікробіоти також можуть викликати запалення дихальних шляхів.

Отже, перш ніж запалити цигарку, згадайте про те, що згубна звичка є небезпечною не лише для вас самих, а й для тих, хто вас оточує. А астма, яку здатне викликати пасивне паління, є важким захворюванням й потребує пожиттєвої терапії. 

Тож будьте здорові. І не паліть. 

 

 

Коментарі
Loading...