Про тригери астми, чинники, загострення

0 2 618

Чи можуть інфекції погіршити мою астму?

Так. Респіраторні інфекції є однією з основних причин загострення астми.

Чи може забруднення повітря викликати або погіршити астму?

Існують деякі докази того, що забруднення повітря може викликати симптоми астми, особливо якщо астма не контролюється належним чином.

Чи можуть деякі препарати погіршити мою астму?

Так. У близько 7 % людей з астмою погіршується астма та інші симптоми, якщо вони приймають аспірин або інші нестероїдні протизапальні засоби. Такі пацієнти мають уникати приймання цих ліків.

Більшість пацієнтів із непереносимістю аспірину (це також називають “захворюванням дихальних шляхів, що загострюється при вживанні аспірину” — aspirin exacerbated respiratory disease) також зазвичай мають те, що ми називаємо назальними поліпами.

Деякі препарати, що використовуються при серцевих захворюваннях або гіпертонії, такі як β-блокатори, викликають бронхоконстрикцію або загострення у більшості хворих на астму. Ці препарати також іноді включаються до складу очних крапель для глаукоми.

Напади, викликані цими препаратами, можуть бути важкими, а іноді навіть смертельними. Якщо у людини з астмою є захворювання, проти яких ці препарати зазвичай призначають, лікар повинен ретельно оцінити ступінь ризику при їх призначенні.

Деякі рослинні або додаткові засоби лікування також можуть призвести до погіршення астми, наприклад маточне молочко чи ехінацея.

Чи може моя дієта спричинити погіршення астми?

Деякі дослідження дозволяють припустити, що дефіцит вітаміну D або недостатнє вживання Омега-3 (наприклад у рибі) або антиоксидантів (наприклад у фруктах і овочах) пов’язані з виникненням важчої для контролювання астми, хоча це повинно бути додатково підтверджено.

Людям з астмою варто дотримуватися збалансованої дієти з великою кількістю овочів і фруктів.

Чи можу я залишити свою кішку, якщо у мене астма, а шкірні тести на алергію до кішки дали позитивний результат?

Якщо у людини, яка страждає астмою, алергія до тварин, потрібно виключити або звести до мінімуму контакт із такою твариною, інакше астма може погіршитися.

Які найдієвіші заходи для зменшення впливу кліщів домашнього пилу на астму?

Більшість досліджень з екологічних заходів, спрямованих на зменшення впливу кліщів домашнього пилу на астму, безрезультатні. До того ж деякі з цих заходів є дорогими.

Деякі фахівці все ж пропонують зберігати низький рівень вологості в будинку (близько 40 %) і використовувати спеціальні протикліщові покривала для матраців та подушок.

 Хімічні речовини, що використовуються для знищення домашніх пилових кліщів (акарициди), не рекомендуються, оскільки їхній вплив на здоров’я не вивчений.

Чи може пасивне куріння бути небезпечним для дитини з астмою?

Пасивне куріння, безумовно, може погіршити астму і дитини і дорослого. Астму в дитячому віці важче контролювати, вона може мати неконтрольований перебіг.

Якщо у мене астма, чи можу я виконувати фізичні вправи?

Так, регулярні фізичні вправи рекомендуються людям з астмою, оскільки мають користь для здоров’я, включаючи поліпшення загального стану та поліпшення якості життя.

Проте, якщо вправа викликає прискорене дихання, це може спровокувати бронхоконстрикцію (звуження дихальних шляхів) внаслідок їх зневоднення (висихання), тому можуть знадобитися деякі запобіжні заходи.

Чим пильніше ви контролюєте астму, тим менше має бути вправ, які індукують бронхоконстрикцію.

Регулярне приймання інгаляційних протизапальних препаратів значно знизить ймовірність появи симптомів астми під час фізичних вправ. Якщо під час тренування виникає необхідність використовувати бронходилататор короткої дії (сальбутамол), це говорить про те, що це астма недостатньо контрольована та потребує переоцінки підтримувальної терапії лікарем.

Якщо у мене виникне риніт (наприклад поліноз), чи вплине це на мою астму?

Якщо риніт не контролюється, він може впливати на контроль астми. Це повинно бути оцінено лікарем: лікування або профілактичні заходи слід призначати відповідно до типу та тяжкості проблеми.

Є декілька видів ліків, які можуть зменшити або запобігти симптомам сінної лихоманки або риніту.

Що таке письмовий план дій з астми (ППДА)?

ППДА — це документ, до якого медичний працівник записує, що робити, якщо астма погіршується. План повинен регламентувати такі питання:

  • звичайні ліки проти астми;
  • симптоми, які свідчать про погіршення захворювання;
  • коли/як збільшувати дозу ліків або починати приймання пероральних кортикостероїдів (наприклад преднізону);
  • коли звертатися по медичну допомогу, якщо симптоми не зникають.

Кожна людина з астмою повинна отримати ППДА і знати, як його використовувати.

Коли я повинен звернутися за невідкладною медичною допомогою?

Ви маєте негайно звернутися до відділення невідкладної допомоги або до лікаря, якщо ваші симптоми астми стають серйозними із:

  • збільшенням потреби в рятувальних бронхолітичних засобах (багато разів на день);
  • нічним пробудженням;
  • труднощами із виконанням звичайних дій;
  • задишкою більшість часу;
  • швидким погіршенням стану.
Коментарі
Loading...