Контроль та тяжкість астми
Що таке контроль астми?
Контроль астми означає ступінь, до якого можна передбачити або знизити наслідки астми шляхом лікування. Контроль астми має дві частини: контроль симптомів та факторів ризику.
Контроль симптомів астми визначає:
- як часто протягом останніх чотирьох тижнів ви мали симптоми астми;
- чи використовували ваш інгалятор;
- чи прокидалися вночі від астми;
- чи є обмеження в активності внаслідок астми.
Низький ступінь контролю над симптомами астми має місце, наприклад, якщо ці симптоми наявні понад два дні на тиждень, або коли є будь-яке неспання внаслідок астми в останній місяць. Такі прояви хвороби збільшують ймовірність, що у вас станеться напад.
Фактори ризику — це фактори, які підвищують ймовірність виникнення нападів або втрати функції легень. До факторів ризику належить також поява побічних ефектів від ліків, навіть якщо у вас немає симптомів астми або вони незначні (див. нижче).
Що таке пікфлоуметр?
Пікфлоуметр – невеликий прилад, який вимірює пікову швидкість видиху або показує, з якою швидкістю людина може видихнути повітря з легенів. Це міра величини звуження дихальних шляхів.
Найкращий показник цієї величини для конкретної особи має бути зафіксований та в ідеалі показник має зберігатися на цьому рівні. Пікова швидкість видиху зазвичай трохи знижується, коли людина стає старшою.
Пікфлоуметр можна легко носити з собою, що робити виміри швидкості видиху там, де вам зручно. Важливо використовувати один і той самий прилад регулярно: інакше можете не помітити, за яких обставин ваша максимальна швидкість видиху знижується.
Що таке письмовий план дій з астми (ППДА)?
ППДА — це документ, до якого медичний працівник записує, що робити, якщо астма погіршується. План повинен регламентувати такі питання:
- звичайні ліки проти астми;
- симптоми, які свідчать про погіршення захворювання;
- коли/як збільшувати дозу ліків або починати приймання пероральних кортикостероїдів (наприклад преднізону);
- коли звертатися по медичну допомогу, якщо симптоми не зникають.
Кожна людина з астмою повинна отримати ППДА і знати, як його використовувати.
Як визначити ступінь тяжкості астми?
Тяжкість астми оцінюється за її клінічними особливостями, рівнем медикаментозного лікування, необхідного для контролю симптомів та запобігання загостренню хвороби.
Чи може легкий ступінь астми змінитися на важчий?
Це можливо, особливо якщо людина з астмою продовжує піддаватися впливу деяких факторів навколишнього середовища, зокрема тютюнового диму, або якщо профілактичне лікування не приймається регулярно.
Проте тяжкість перебігу астми може навіть знизитися, якщо вона добре контролюється за допомогою регулярних превентивних препаратів.