Фізичні вправи та спорт при алергічній астмі: як убезпечитись від нападу

0 1 314

Фізичні вправи – важлива частина здорового способу життя. Сучасні настанови рекомендують дорослим щонайменше 150 хвилин аеробної активності середньої інтенсивності або ж 75 хвилин енергійних вправ щотижня. Та чи дозволені фізичні вправи при астмі?

Дійсно, у деяких людей фізична активність та спорт можуть викликати симптоми астми, такі як:

Своєю чергою ці симптоми ускладнюють і роблять фізичні навантаження потенційно небезпечними для життя.

Належні запобіжні заходи й розробка стратегії контролю астматичних симптомів допоможуть вам отримувати користь від фізичних вправ, звівши до мінімуму потенційний дискомфорт і ризик.

Ось що потрібно знати про безпеку на тренуваннях, якщо у вас алергічна астма.

Зв’язок між астмою та фізичними вправами

На астму страждають близько 270 млн людей у світі. І щорічно вона здатна спровокувати до півмільйона смертей. 

Хвороба має багато фенотипів, але найбільш поширений з них – алергічна астма. Її симптоми викликають або посилюють певні алергени, у тому числі:

Тренуєтеся ви чи просто займаєтеся повсякденними справами, уникнення цих поширених алергенів допоможе стримати прояви алергічної астми.

Саме собою фізичне навантаження також може викликати симптоми астми. Цей стан відомий як астма фізичного навантаження. 

За оцінками Американського фонду астми та алергії, до 90 % людей, у яких діагностовано астму, відчувають її прояви під час фізичної активності.

Симптоми астми можуть з’явитися під час тренування та часто погіршуються через 5–10 хвилин після його припинення. Залежно від важкості проявів вам може знадобитися рятувальний інгалятор. У деяких людей симптоми можуть зникнути самі собою протягом пів години.

Однак, навіть якщо астматичні прояви проходять без застосування медикаментів, у деяких випадках у людей може розвинутись друга хвиля симптомів через 4-12 годин.

Ці симптоми пізньої фази зазвичай є серйозними й можуть тривати досить довго. Якщо вони важкі, не вагайтеся приймати рятівні ліки — симпатоміметики короткої дії.  До них, зокрема, належать сальбутамол, фенотерол, беродуал. 

Їх та інші ліки, які потрібно приймати у комплексі з ними, припише лікар.

Як дізнатися, чи викликає фізичне навантаження астму

Якщо ви підозрюєте, що маєте астму фізичного навантаження, поговоріть з лікарем про проходження тестування, щоб підтвердити діагноз та розробити план лікування симптомів.

Лікар може перевірити функцію вашого дихання до, під час та після фізичної активності, щоб побачити, як працюють ваші легені, та визначити, чи викликає у вас симптоми фізичне навантаження.

Якщо у вас діагностують астму фізичного навантаження, слід буде разом із лікарем розробити план дій при нападі. Тоді ви знатимете, що робити в екстреній ситуації, і матимете під рукою рятувальні ліки.

Як робити фізичні вправи при алергічній астмі?

Регулярна фізична активність важлива для здоров’я, навіть якщо у вас алергічна астма. Ось кілька порад, які допоможуть тренуватися та займатися спортом, зокрема бігом на фоні астми, безпечніше:

  • Прийміть ліки перед тренуванням. Деякі препарати можна приймати профілактично, щоб уникнути симптомів астми, спричиненої фізичним навантаженням. Лікар може порекомендувати застосування бета-агоніста короткої дії (бронходилататора) за 10-15 хвилин до тренування або бронходилататора тривалої дії — за годину. У дуже поодиноких випадках рекомендують модифікатори лейкотрієнів, зокрема монтелукаст.
  • Будьте обережні в зимові місяці. Холодне довкілля може спровокувати прояви алергічної астми. Якщо взимку вам необхідно займатися спортом на відкритому повітрі, прикрийте рот шарфом або маскою. Так ви запобігнете появі симптомів.
  • Будьте обережні й влітку. Тепле та вологе повітря ─ сприятливе середовище для розвитку таких алергенів, як пліснява та пилові кліщі. Якщо необхідно займатися спортом на відкритому повітрі, плануйте тренування вранці або ввечері, коли температура і вологість зазвичай нижчі.
  • Займайтеся у приміщенні. Уникайте тренувань на відкритому повітрі у дні з високим вмістом алергенів та високим рівнем забруднення, оскільки за таких умов збільшується ризик розвитку астматичного нападу.
  • Вибирайте види спорту, які включають короткі періоди вправ, наприклад, волейбол, гімнастику, ходьбу, неактивні поїздки на велосипеді, біг. Вони з меншою ймовірністю викликають симптоми, ніж спорт, що потребує тривалої постійної активності (футбол, баскетбол).
  • Тримайте спортивне спорядження у приміщенні. Велосипеди, скакалки, килимки, якщо залишати їх на вулиці, можуть збирати пилок або запліснявіти. Зберігайте спортивний інвентар у сухих приміщеннях, щоб уникнути контакту з алергенами, які викликають астму.
  • Завжди робіть розминку і переривайтеся на відпочинок. Розтяжка до і після тренування може зменшити прояви астми, пов’язані з фізичними навантаженнями. Заплануйте час для розминки перед тим, як розпочати тренування, та для відпочинку після кожного заняття.
  • Тримайте при собі інгалятор, якщо лікар прописав вам цей пристрій. Переконайтеся, що під час тренування він у вас під рукою. Використання інгалятора допоможе полегшити деякі симптоми, якщо вони виникнуть.

Коли звертатись по медичну допомогу

Легкі симптоми алергічної астми, що виникають під час тренувань, можуть зникнути самі по собі. Серйозніші реакції можуть потребувати допомоги лікаря. 

Негайно зверніться по медичну допомогу, якщо у вас:

  • напад астми, який не полегшується після використання інгалятора;
  • задишка, що швидко посилюється;
  • свистяче утруднене дихання;
  • виражене напруження грудних м’язів при диханні;
  • труднощі з мовленням через задишку.

Симптоми астми не повинні заважати вести активний спосіб життя. Уникнення тригерів, прийняття призначених ліків та вибір правильного виду спорту допоможуть безпечно виконувати фізичні вправи при астмі.

Слідкуйте за тим, як ваше тіло реагує на фізичну активність, і завжди майте план дій на випадок нападу астми.

Коментарі
Loading...