Незвичайні симптоми астми: що потрібно про них знати

0 1 700

Алергени, зміна погоди й вірусні інфекції можуть призвести до загострення симптомів бронхіальної астми. Вони виникають, коли дихальні шляхи набрякають і звужуються, а також збільшується виділення слизу. Іноді у вас можуть виникнути додаткові симптоми, які вважаються незвичними, хоча не завжди є рідкісними. Незвичайні симптоми астми можуть означати як те, що ви відносно добре контролюєте недугу, так і те, що скоро станеться її напад. 

Тож як відрізнити перші від других і коли варто негайно звертатись до лікаря? Розповідаємо далі.

Життя з хронічним захворюванням, таким як бронхіальна астма (БА), означає, що ви можете час від часу відчувати її напади. Особливо це стосується випадків, коли ви стикаєтеся з конкретними тригерами, тобто чинниками вашої недуги.

До найбільш відомих симптомів астми належать:

Ускладнення сну

Проблеми зі сном можуть виникнути при погано контрольованій астмі. Наприклад, у вас може з’явитися безсоння.

Функціональність дихальних шляхів фізіологічно знижується під час сну, особливо коли у вас БА.

Якщо у вас важка астма й лікування погано контролює її симптоми, ви можете виявити, що традиційні симптоми захворювання, такі як кашель, посилюються, як тільки ви намагаєтеся закрити очі.

Якщо вам здається, що ви відчуваєте симптоми БА виключно вночі, у вас може бути так звана нічна астма.

Ви можете знизити ризик появи симптомів в нічний час, переконавшись, що там, де ви спите, немає тригерів БА

Це, наприклад:

Також поговоріть зі своїм лікарем про препарати, що зменшують запалення дихальних шляхів. Наприклад, інгаляційні кортикостероїди та модифікатори лейкотрієнів.

Постійний сухий кашель

Насправді кашель є найчастішим симптомом більш ніж у 50 % людей, які страждають на астму. Ви також можете відчувати затяжний кашель після одужання від застуди або іншої хвороби, яка посилила астматичні прояви.

сухий кашель
Однак наявність лише хронічного сухого кашлю вважається незвичайною при традиційній астмі. 

Але якщо це так, у вашому випадку може йтися про підтип БА, який називається кашльовою астмою. Він характеризується сильним сухим (непродуктивним) кашлем, що продовжується тривалий час.

Посилення нічного кашлю як погіршення контролю астми

Згідно з дослідженням, представленим на Міжнародному конгресі Європейського респіраторного товариства у 2020 році, нічний кашель може вказувати на погіршення контролю БА.

Швейцарські лікарі розробили модель машинного навчання для визначення нічного кашлю. За допомогою смартфона збиралися результати, що повідомлялися самими пацієнтами, і дані нічних датчиків. Для оцінки контролю астми використовувався щотижневий тест.

Дослідники спостерігали зв’язок між щотижневими сумарними вимірами нічного кашлю і контролем астми на тому самому і наступному тижні.

Результати дослідження показали, що нічний кашель досить просто оцінити за допомогою додатка для смартфона. І що посилення кашлю в нічний час є показником погіршення астми. 

Отже, якщо у вас спостерігається погіршення нічного кашлю, лікування вашої БА потрібно коригувати.

Денна втома

Якщо симптоми вашої астми ускладнюють засипання і сон, ви можете відчувати денну втому.

Хронічний кашель може бути виснажливим і також викликати втому.

Постійна втома виникає ще й тому, що дихальна система змушена працювати понаднормово, щоб отримати більше кисню через запалені і звужені дихальні шляхи.

Задишка, зітхання і прискорене дихання

Задишка є класичним симптомом астми, що виникає внаслідок звуження дихальних шляхів при нападі.

задишка

Також ще одним симптомом астми є прискорене дихання. Воно виникає, щоб легені могли отримати більше кисню.

Прискорене через астму дихання також може проявлятися у вигляді постійного зітхання або позіхання. Ви можете навіть не усвідомлювати, що робите це.

 Хоча зітхання часто є наслідком стресу або занепокоєння, іноді воно може бути ознакою астми.

Труднощі з фізичним навантаженням

Один з міфів про людей, які страждають на астму, полягає в тому, що вони не можуть або не повинні займатися спортом. Але добре керована БА не повинна накладати ніяких обмежень на фізичну діяльність.

Астма фізичного навантаження є підтипом захворювання, при якому фізична активність викликає звуження дихальних шляхів та їхнє запалення. 

Деякі високоінтенсивні вправи, що вимагають глибокого і швидкого дихання, також можуть викликати ваші симптоми. В тому числі — біг на фоні астми.

Крім самої фізичної діяльності,  астму фізичного зусилля можуть спричинити інші фактори:

Якщо вам доводиться використовувати рятувальний інгалятор щоразу, коли тренуєтеся, це, ймовірно, означає, що лікування астми необхідно змінити. І для цього вам необхідно звернутися до лікаря.

Свербіж обличчя та горла

Деякі люди з астмою можуть також відчувати свербіж обличчя і горла на додаток до традиційніших симптомів: хрипів і кашлю.

Ці відчуття не пов’язані з самою БА. Але можуть бути викликані алергією. 

Якщо симптоми астми спричиняють алергени, у вас може бути підтип БА, який називається алергічною астмою.

В такому разі ви можете відчувати разом традиційні та незвичайні симптоми астми. До останніх належать:

Найкращий спосіб зменшити свербіж та інші симптоми алергічної астми – мінімізувати контакт з речовинами, що викликають вашу алергію. 

Це можуть бути:

Тригером астми є також тютюновий дим.

Ефективним інструментом для лікування алергічної астми та інших симптомів, викликаних алергенами довкілля, є алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), яку ще останнім часом називають алергенною імунотерапією (АІТ). Її застосування передбачає поступове звикання організму до невеликих порцій алергенів. 

Починається таке лікування найчастіше у прохолодну пору року. Тоді, коли пилкування причинно-значущого алергену закінчилось — при сезонній (інтермітуючій) астмі. 

Якщо БА персистуюча й зумовлена впливом цілорічних алергенів, то АСІТ проводиться  після досягнення контролю лікування астми.

Повний курс лікування АІТ може позбавити алергічних симптомів якщо не назавжди, то надовго. Втім, ефективність терапії сильно залежить від якості алергенів, які використовуються для лікування. Наразі в Україні доступні високоякісні алергени виробництва іспанської компанії Іnmunotek (Інмунотек): ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Тривожність і пригніченість

Попри те, що симптоми астми в основному мають фізичний характер, вони також можуть впливати на ваш настрій. 

Деякі люди, які страждають на БА, відчувають занепокоєння і труднощі з концентрацією уваги.

Тривале занепокоєння також може бути тригером вашої астми. Так створюється замкнуте коло: що більше ви нервуєтесь, то вираженішими є симптоми захворювання.

Отже:

Бронхіальну астму поки що не можна вилікувати. Втім, можна ефективно контролювати.

Єдиний спосіб запобігти нападу — активно керувати своїм станом. Таке управління охоплює приймання ліків відповідно до вказівок лікаря і, за можливості, уникнення тригерів астми.

Іноді можуть виникати незвичайні симптоми астми, які виходять за рамки традиційних хрипів, кашлю і важкості в грудях.

Якщо у вас є дитина або інша близька людина з астмою, особливо важливо стежити за цими нетиповими симптомами. Вони можуть бути ранніми ознаками наближення нападу.

Якщо ж ви постійно відчуваєте незвичайні симптоми астми, можливо, прийшов час звернутися до лікаря, щоб змінити ваш поточний план лікування БА.

 

Коментарі
Loading...