Алергія на пластирі: що спільного в неї з алергією на манікюр

0 3 424

У багатьох типах натільних пов’язок, різновидом яких є пластир, використовуються клейкі речовини. Вони допомагають пов’язкам прилипати до шкіри й закривати рани. Але у деяких людей може розвинутися чутливість до компонентів, що містяться в цих клеях. Зокрема, можлива алергія на пластир. 

Також можливі прояви алергії на латекс або інші компоненти натурального каучуку, які містяться у самій пов’язці. Читайте далі про те, як алергія на пластир пов’язана із манікюром, який дискомфорт можуть спричиняти пластирі та чим їх можна замінити.

Симптоми алергії на лейкопластир

Якщо у вас спостерігається алергія на лейкопластир, ви, швидше за все, реагуєте на акрилат і метакрилат. Ці хімічні речовини надають липкості клейким стрічкам. 

Вони ж є основними складниками та алергенами гель-лаку, який застосовуються для манікюру. Тому алергія на пластирі може бути притаманною людям, що реагують і на гель-лак.

Двома типами реакцій при алергії на клейкі речовини є подразнюючий та алергічний контактний дерматити. Вони мають схожі, але у дечому відмінні симптоми.

Симптоми обох типів контактного дерматиту:

  • почервоніння;
  • висип; 
  • свербіж;
  • тріщини на шкірі та її лускатість;
  • пухирі, які можуть сочитися, особливо якщо їх подряпати;
  • утворення кірки над пухирями або висипаннями.

Алергічний контактний дерматит викликає важчі прояви цих симптомів. Це реакція імунної системи на алергенну речовину. Але реакція, як правило, вражає ту ділянку шкіри, що безпосередньо контактує з алергеном.

Подразнюючий контактний дерматит виникає як подразнення шкіри, а не як алергічна реакція. Подразнення з’являється при контакті з токсичним або подразнюючим матеріалом — причиною може стати навіть дуже щільне прилягання пов’язки.

Симптоми алергічного контактного дерматиту можуть погіршуватися з кожним новим впливом, наприклад, пластиру. А от прояви подразнюючого контактного дерматиту зазвичай завжди мають однакову інтенсивність. 

Діагностика алергії на пов’язки  та пластирі

Ви можете самостійно зрозуміти, що у вас дерматит, якщо постійно помічаєте висип під пластиром або іншою пов’язкою, приклеєною до шкіри. Якщо ж прояви серйозні та викликають у вас занепокоєння, необхідна консультація лікаря. Ви можете звернутися до терапевта, дерматолога або алерголога.

Якщо під час звернення до лікаря висип чи інші симптоми ще будуть вираженими, він зможе оцінити ці прояви. Але якщо вони вже зникнуть, по можливості принесіть з собою використані пластирі. Або те, що, на вашу думку, могло викликати алергічну реакцію.

Втім, для лікаря найбільш надійним способом діагностики чутливості при контактному дерматиті є патч-тест

Як правило, для діагностики алергічного контактного дерматиту тест проводять на шкірі спині. За допомогою пластиру лікар наносить невелику кількість потенційних алергенів на вашу шкіру і спостерігає за реакцію через 14-48 годин, потім через 3, 4 та, за необхідності, навіть 7 днів після постановки тесту.

Вважається, що алергічний контактний дерматит через клейкі речовини розвивається значно рідше, ніж подразнюючий контактний дерматит. 

Чи лікується алергія на пластир?

У більшості випадків алергічна реакція починає зникати незабаром після зняття пластиру або іншої клейкої пов’язки. Але є засоби, які допоможуть зменшити свербіж і прискорити зникнення висипу. 

Це, зокрема, спеціальні креми та/чи мазі. У тому числі кортикостероїдні.

Тактика лікування також може включати застосування антигістамінних препаратів. Втім, і креми, і мазі, й таблетки підібрати може лише лікар.

Але, хоч би що там було, головне — не розчісуйте місце висипу. Це може призвести до занесення інфекції до рани. Через це стан шкіри може погіршитись.

Чи існує альтернатива традиційним пластирам та клейким пов’язкам?

Існують доступні альтернативні варіанти та способи захисту шкіри. Якщо у вас алергія на звичайні пластирі, ви можете спробувати:

  • Захисну плівку для шкіри. Це спеціальні спрей або серветка, що утворюють захисний шар між шкірою і пов’язкою. Після зняття пов’язки плівку можна легко видалити звичайною водою з милом. А ще важливо пам’ятати, що захисну плівку не можна наносити на обличчя або прямо на рану.
  • Гіпоалергенні — тканинні хірургічні або паперові — стрічки. 
  • Марлю. Відріжте від неї шматок й накладіть на рану, а потім за допомогою еластичної трубчастої стрічки зафіксуйте на потрібному місці. Еластичні стрічки різних розмірів і для різних частин тіла легко придбати в інтернеті або в аптеці.

Що робити, якщо у вас алергія на клеї для хірургічних пов’язок?

Якщо вам призначили операцію, заздалегідь повідомте хірурга, що маєте алергію. Тоді він зможе використати для закриття вашої хірургічної рани якусь альтернативну пов’язку.

Якщо у вас з’явився висип після операції, негайно повідомте про це лікаря. Більшість висипань після операції нешкідливі й минають протягом декількох днів після зняття пов’язки. Але вони можуть бути і ознакою серйознішої проблеми.

Отже:

Виникнення алергічної реакції на клей, який використовується для пластирів та медичних пов’язок, можливе. Серед цих клейких речовин — метилакрилати та акрилати.

 Ці речовини має у собі й гель-лак, тому людям, що реагують на нього, може загрожувати й алергія на пластир.

Втім, найчастіше реакцією  на пластирі та інші клейкі пов’язки є подразнюючий контактний дерматит, який не є істинною алергічною реакцією.

Більшість висипань, викликаних лейкопластиром, проходять, якщо його зняти. Але якщо висип болить, утворюються пухирі або у вас розвинулись інші симптоми, такі як жар чи задишка, зверніться до лікаря.

 

Коментарі
Loading...