Золото: потужний алерген, що частіше вражає жінок

0 6 334

Завдяки унікальним властивостям, таким як стійкість до корозії та легкість у ковці, золото використовується у багатьох галузях промисловості, в індустрії краси, а також у медицині та стоматології. Відтак наша близькість до цього металу робить його потужним алергеном. А позаяк прикраси більше люблять представниці прекрасної статі, алергія на золото частіше вражає жінок.

Хоча золото в першу чергу асоціюється в нашій уяві з прикрасами, присутнє воно не лише в каблучках чи ланцюжках. Насправді цей благородний метал можна знайти й у морській воді, і в людському організмі. У мікроскопічних кількостях золото присутнє в ньому від природи.

Крім того, золота тіомалат натрію застосовують для зменшення болю та запалення у людей з ревматоїдним артритом. А позолочені стенти – для відкриття перекритих проходів у тілі, таких як кровоносні судини.

У стоматології благородний метал використовують для виготовлення зубних коронок та протезів. А їстівне золото може входити до складу харчових добавок або ексклюзивних ласощів. 

Містять його й деякі косметичні засоби. Крім цього золото використовують при проведенні деяких омолоджувальних косметологічних процедур. 

Але механізми взаємовідносин між нашим тілом та «нерідним» золотом досі повністю не досліджені. 

Це стосується і алергії на благородний метал. Адже, як не дивно це звучить, золото є потужним сенсибілізатором. За своєю здатністю викликати реакцію гіперчутливості воно поступається лише сульфату нікелю.

У жінок алергія на золото зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Що й не дивно, зважаючи на те, що саме жінки частіше носять золоті прикраси та користуються косметикою.

Як проявляється алергія на золото

Вважається, що невеликі кількості інертного золота перетворюються в рідинах тіла, таких як піт, в розчинні форми та всмоктуються шкірою. 

При цьому симптоми гіперчутливості до металу схожі на прояви алергії на інші речовини. Зазвичай вони включають: 

Варіювати ці симптоми можуть від легких до важких. А розвиватися — як одразу після контакту з металом, так і внаслідок його тривалого впливу. 

Зазвичай шкірні прояви гіперчутливості до золота з`являються на вухах, повіках або в області навколо очей, пальців та шиї. При цьому неприємні відчуття можуть виникнути й на ділянках шкіри, далеких від місця контакту з металом.

Окрім контактного дерматиту, пацієнти з алергією на золото можуть страждати на контактний стоматит або ротовий лишай. У першу чергу це стосується тих, хто носить золоті зубні коронки або зубні протези. 

Не виключені реакції на золото у ротовій порожнині й у тих, хто споживає продукти з їстівним металом. 

Кого вражає алергія на золото

Найбільш до алергії на золото схильні ті, хто вже має сенсибілізацію до інших металів, зокрема нікелю. Або ті, хто має родичів із такою гіперчутливістю. 

Водночас у пацієнтів із контактною алергією на золото вищі шанси набути чутливість і до його солей. Наприклад, до вже згадуваного золота тіомалату натрію, а також до нікелю та до кобальту.

Алергія на сплави золота

Розвиток золотої алергії залежить і від чистоти металу, з яким реагує шкіра. Так, біле золото – це сплав на основі золота з декількома складниками, які надають йому відповідний колір. Такі сплави можуть включати, зокрема, паладій, нікель, цинк та кадмій.

Ці метали самі здатні викликати алергічну реакцію, а відтак при носінні прикрас із білого золота ваш організм може насправді реагувати не на нього. 

Не лише благородний метал містить і ювелірне золото, до якого додають мідь, цинк та олово. При цьому підвищений вміст міді в такому сплаві пов’язаний зі збільшенням розчинності золота: чим більше міді та, відповідно, нижча каратність золота, тим більша його кількість може потрапити в організм. А це означає вищий ризик розвитку шкірних реакцій у пацієнтів, чутливих до дорогоцінного металу. 

Діагностика та лікування алергії на золото

Встановити діагноз «алергія на золото» може лише лікар за допомогою тесту з використанням золота тіосульфату натрію (GSTS) у вазеліні. Речовина наноситься на спеціальний пластир, який наклеюють на шкіру пацієнта. Такий метод називається патч-тестом і може включати цілу скринінг-серію металів.

Носити такий пластир потрібно протягом тривалого часу. А лікар буде оцінювати реакцію шкіри впродовж 24-48 годин, на третю, та, за необхідності – на сьому добу. А інколи навіть і пізніше.

Також можна провести внутрішньошкірне тестування, при якому шкірна реакція на золото проявляється протягом першого тижня.

Якщо гіперчутливість до золота буде підтверджена, вам доведеться відмовитися від носіння прикрас із нього. Або ж носити ті, що виготовлені з 18- або 24-каратного металу.

А лікування алергії на метал передбачає використання місцевих пом’якшувачів та кортикостероїдів − для зменшення місцевих алергічних проявів. Втім, лікування може підібрати лише алерголог. Адже при розчісуванні висипу до нього може приєднатися вторинна бактеріальна інфекція.

 

Коментарі
Loading...