Назальні спреї проти алергії: які бувають і чи лікують вони?

0 2 860

Алергія може проявлятися по-різному. Для багатьох людей саме чхання, закладеність носа або нежить є найбільш неприємними симптомами. Один із способів боротьби з ними — спеціальні назальні спреї проти алергії, які діють безпосередньо на симптоми з боку носа.

Якщо ваші симптоми алергії в основному пов’язані з цим органом, можливо, найкраще вам підійде назальний спрей.

Читайте далі, щоб дізнатись більше про різні типи назальних спреїв, їхні побічні ефекти та інші способи лікування проявів алергії з боку носа.

Види назальних спреїв проти алергії

Якщо судити зі способу використання, всі назальні спреї є подібними. Але ліки, що містяться в кожному з типів препаратів, можуть мати різну дію. Розглянемо найпоширеніші типи ліків до носа.

Стероїдні спреї

Як вони працюють: шляхом зменшення запалення. Можуть полегшити симптоми алергії, такі як закладеність носа, нежить, чхання та сльозотеча.

Приклади: назальні стероїди часто є засобом лікування першої лінії при алергії. Приклади включають триамцинолона ацетонід та флутиказону пропіонат. Лікарі також можуть призначити беклометазон, ціклесонід і мометазон.

Основні поради щодо застосування: щоб отримати користь від цих ліків, їх слід застосовувати постійно. Зазвичай не рідше 1 або 2 разів на день протягом декількох тижнів. 

Неправильне використання стероїдних спреїв може спричинити носову кровотечу.

Антигістамінні спреї

Як вони працюють: блокують дію гістаміну — речовини, що викликає симптоми алергії, такі як чхання, свербіж і нежить.

Приклади: лікарі можуть призначити антигістамінні препарати, до складу яких входять азеластин або олопатадин.

Основні поради щодо застосування: деякі люди відчувають, що спреї до носа з антигістамінними препаратами викликають у них сонливість. Якщо при використанні цих спреїв ви часто відчуваєте такий побічний ефект, можна спробувати приймати їх увечері. Та додатково порадитись із лікарем-алергологом.

Протинабрякові спреї (деконгестанти)

Як вони працюють: звужують розширені кровоносні судини слизової оболонки, що вистилає порожнину носа. Запальний процес може викликати розширення цих судин, що своєю чергою призводить до закладеності носа, свербежу та чхання.

Приклади: більшість ліків для зняття закладеності носа можна купити без рецепта. Це гідрохлорид оксиметазоліну, нафазолін, гідрохлорид фенілефрину.

Основні поради щодо застосування: ці препарати призначені для короткострокового зняття симптомів. Ви не повинні використовувати їх більше ніж 3 дні поспіль, тому що вони почнуть працювати менш ефективно і, ймовірно, погіршать ситуацію. 

Протинабрякові засоби не підходять пацієнтам з глаукомою або високим кров’яним тиском, оскільки можуть ускладнити ці стани.

Антихолінергічні спреї

Як вони працюють: діють на спеціальні рецептори в носі, внаслідок чого зменшується секреція залоз слизової оболонки порожнини носа і утворення зайвого слизу. Антихолінергічні спреї лікують нежить, пов’язаний із сезонною алергією або іншими захворюваннями.

Приклади: єдиним антихолінергічним назальним засобом є іпратропія бромід (чи іпратропіум бромід) — «Атровент». Він доступний лише за рецептом лікаря.

Основні поради щодо застосування: ці ліки не призначені для тривалого приймання. Зазвичай ви можете використовувати їх близько 3 тижнів, коли симптоми сягають піку.

Спреї з інгібіторами дегрануляції опасистих клітин

Як вони працюють: стабілізують мембрани опасистих клітин (базофілів) шляхом перешкоджання відкриття кальцієвих каналів і входу до них кальцію. Внаслідок чого базофіли не виділяють гістамін – речовину, що обумовлює виникнення симптомів алергії.

Приклад: назальні спреї з кромоліном натрію.

Основні поради щодо застосування: більшість ліків з кромоліном натрію слід систематично використовувати 2-4 рази на день. Оскільки вони блокують вивільнення гістаміну, найкраще почати використовувати їх за 1-2 тижні до початку сезону алергії у вашій місцевості.

Чи існують протиалергічні назальні спреї комбінованої дії?

Так, існує спрей, який містить комбінацію стероїдного та антигістамінного препаратів: азеластину та мометазону. І прописати вам його може, знову ж таки, лише лікар. 

В ідеалі ви можете використовувати тільки стероїдний назальний спрей для лікування симптомів. Але якщо сам по собі стероїдний засіб не такий ефективний, як хотілося б, є сенс спробувати комбіновані ліки.

Наскільки ефективно працюють назальні спреї проти алергії?

За даними Американської академії отоларингічної алергії, як правило, стероїдні назальні спреї є найбільш ефективними при лікуванні симптомів назальної алергії.

Це тому, що вони лікують більшість її основних симптомів, таких як запалення, закладеність, нежить або чхання.

Порівняння з пероральними ліками проти алергії

Для лікування алергії назальні спреї можна використовувати як в поєднанні з пероральними ліками, так і самостійно. Індивідуальну схему терапії для вас підбере алерголог.

Застереження і побічні ефекти 

Побічні ефекти виникають при прийманні практично будь-яких ліків. Перед тим, як почати використовувати назальний спрей проти алергії, важливо вивчити можливі побічні ефекти й поговорити з лікарем. Це може гарантувати, що спреї не завадять приймати інші необхідні вам ліки.

Приклади деяких побічних ефектів кожного типу назального спрею включають:

  • Стероїди: носова кровотеча та перфорація носової перегородки (рідкісне ускладнення)
  • Антигістамінні: сонливість, запаморочення, носова кровотеча та сухість у роті.
  • Протинабрякові: печіння, поколювання, сухість в носі, прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску. Та ефект, зворотній бажаному, — закладеність носа. Вона виникає, якщо застосовувати протинабрякові засоби довше кількох днів.
  • Антихолінергічні: сухість у носі, носова кровотеча, головний біль.
  • Стабілізатори мембран опасистих клітин: погіршення закладеності носа, чхання, свербіж, носова кровотеча і печіння.

Тому кожен з цих спреїв можна використовувати лише після консультації з лікарем.

Інші методи лікування

Вибір методу лікування алергії залежить від ваших симптомів. Якщо у вас часто спостерігаються назальні симптоми, спреї до носа можуть їх усунути.

Однак, якщо у вас спостерігається і багато інших симптомів, існують різні методи лікування алергії:

  • Антигістамінні препарати допомагають усунути свербіж очей, чхання.
  • Протинабрякові засоби сприяють зменшенню кількості слизу в носі та дихальних шляхах.
  • Антагоністи лейкотрієнових рецепторів блокують дію хімічних речовин-лейкотрієнів, щоб зменшити симптоми алергії загалом.

Якщо пероральні препарати або назальні спреї проти алергії навіть і знімають симптоми, їхній ефект є тимчасовим. Адже такі ліки надають лише симптоматичне лікування. Воно діє не на причину, а на наслідок хвороби, її прояв. 

Єдиним же способом саме лікування причин алергії є алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія (АСІТ, або АІТ). Вона передбачає отримання ін’єкцій або сублінгвальних препаратів (під язик). 

В таких препаратах міститься невелика кількість алергенів, які викликають алергічні симптоми. Так ваше тіло звикає до алергенних чинників і стає менш чутливим до них.

Наразі в Україні доступні якісні препарати для АІТ виробництва іспанської фармацевтичної компанії «Інмунотек» (Inmunotek): ін’єкції Alxoid (Алксоід) та спрей Oraltek (Оралтек).

АІТ найкраще проводити у холодну пору року, коли концентрації алергенів у повітрі найменші.

Тип АІТ, її графік та ліки, що будуть найефективнішими у вашому випадку, може підібрати лише лікар.

Коли звернутися до лікаря

Зверніться до лікаря, якщо ви деякий час відчуваєте такі симптоми:

Отже:

Спреї до носа можуть бути ефективними при лікуванні симптомів назальної алергії, які проявляються у вас залежно від сезону.

Назальні стероїди найбільш вивчені з точки зору ефективності. Але є й інші варіанти для короткочасного полегшення проявів алергії.

Найкращим способом, що усуває симптоми алергії на тривалий період, а з часом допомагає  позбутись їх назавжди, є алергенна імунотерапія

 

Коментарі
Loading...