Непереносимість гістаміну — ще одна причина симптомів алергії

0 11 089

Сідаючи на дієту чи обираючи здоровий спосіб життя та корисну їжу, ми за звичкою виключаємо з раціону шкідливі для організму жирні, солоні, гострі, жарені продукти чи салати, заправлені майонезом.

Проте не всі знають, що популярні серед тих, хто хоче схуднути, квашена капуста та певні фрукти також можуть нести загрозу для здоров’я. Адже вони та деякі інші продукти містять підвищену кількість гістаміну або є гістамінолібераторами, тобто сприяють вивільненню в організмі гістаміну. Тієї речовини, яка виробляється в клітинах тіла як медіатор запальної реакції у відповідь на алерген, інфекцію або травму.

Саме вивільнення гістаміну при потраплянні в організм алергену призводить до виникнення симптомів алергії, таких як біль, свербіж, почервоніння, нежить та висипання.

Видповидь

Гістамін також відіграє важливу роль у травленні, допомагаючи у виділенні шлункової кислоти, а ще регулює сон.

Як проявляється непереносимість гістаміну

При вживанні харчових продуктів, багатих на гістамін, у людей може розвиватись стан, відомий як непереносимість гістаміну. При цьому стані організм реагує на продукти з високим вмістом гістаміну або на ті, що сприяють його вивільненню в організмі.

Histaminintoleranz

Симптоми непереносимості гістаміну загальні й охоплюють, зокрема:

Можуть також спостерігатись кашель та хрипи в легенях, загострення подагри.
Поява одного чи декількох цих симптомів після їди є підставою підозрювати у себе непереносимість гістаміну.

Чому важлива DAO

Однією з причин її виникнення є дефіцит в організмі ферменту діаміноксидази (DAO), яка відповідає за метаболізм гістаміну. А тому непереносність гістаміну може спостерігатися вже у дітей раннього віку, маючи різні прояви протягом життя.

Фермент DAO виділяється і працює у кишківнику. Тому його робота погіршується та/або кількість знижується:

  • при захворюваннях кишківника (колітах, ентеритах, хворобі Крона, порушенні мікрофлори);
  • у людей, хворих на целіакію;
  • при зловживанні алкоголем;
  • при дефіциті вітамінів та мінералів, зокрема вітаміну С (аскорбінової кислоти), В6 (піридоксину гідрохлориду), а також іонів металів — цинку й міді, які потрібні для синтезу DAO у кишківнику.

Утримуватись від споживання продуктів-гістамінолібераторів або тих, що мають його високий вміст, особливо радять і жінкам після 40 років.

У них знижується рівень прогестерону, який регулює реакцію організму на гістамін.
Але діагноз непереносності гістаміну, яка не є імунологічною реакцією та проявом істинної алергії, може встановити лише лікар. Насамперед, визначивши, чи характерна для вас недостатність DAO.

Цю недостатність іноді визначають лабораторними методами. Однак кількісний аналіз не завжди показує активність ферменту і може не відповідати вираженості симптомів толерантності до гістаміну.

Вірогідним методом діагностики є шкірна проба з 0,1 % розчином гістаміну. Збереження папули в місці шкірної проби (прик-тесту) розміром більш як 5 мм протягом 50 хвилин, є разом із симптомами, вказаними вище, певним підтвердженням діагнозу харчової непереносності гістаміну. На підставі цього діагнозу пацієнту призначається замісна терапія ферментом DAO.

Пройти цей тест і консультацію лікаря-алерголога можна в клініці FxMed.

Раціон без гістаміну

Лікар також може порадити дотримуватись безгістамінової дієти. При ній насамперед потрібно відмовитись від великої кількості ферментованих продуктів: в них рівень гістаміну найвищий.

Кисломолочні продуктиферментований сир (особливо овечий)
Ферментовані овочіквашена капуста
квашені помідори та огірки
соління
мариновані овочі
Оброблені або ферментовані м’ясні продуктиковбаси
салямі
ферментована шинка
Алкогольвино
пиво
шампанське
Ферментовані соєві продуктитемпе
місо
соєвий соус
натто
Риба
(сардина та тунець)
заморожена
солона
консервована
Овочіпомідори
баклажани
шпинат
Інші продуктихліб на заквасці
оцет
томатний кетчуп

У вивільненні гістаміну в нашому організмі підозрюються також:

гистамин_all_

Багато з перелічених продуктів – неодмінна частина святкового столу. Тому головне – не переїдати під час різноманітних заходів, а також не доїдати на ранок: у заправленому салаті з часом починають розмножуватись бактерії, які стимулюють процеси бродіння, отже, й утворення гістаміну.

Тому, виїжджаючи на шашлик, немає сенсу робити великі порції салатів: обмежуйтесь тією кількістю, яку можна з’їсти під час свята. Адже саме свіжі продукти мають найнижчі рівні гістаміну.

А також сьогодні доступний препарат HistDAO − унікальна харчова добавка, яка містить фермент діаміноксидазу (DAO), що відповідає за руйнування гістаміну харчового походження в організмі.

Попри те, що підвищена чутливість до гістаміну може бути притаманна близько 30 % населення, жити з цим можна. І навіть профілактувати настання реакції на гістамін, але тільки за приписом лікаря.

Саме він зможе кваліфіковано відрізнити симптоми, викликані непереносністю гістаміну, від істинної алергії. Для її діагностики в пригоді стане тест ALEX2 для визначення специфічних імуноглобулінів Е у крові, який дозволяє перевірити чутливість до майже 300 молекул та екстрактів.

Коментарі
Loading...