Яка різниця між кропив’янкою та висипом 

0 8 196

Багато людей називають будь-який висип кропив’янкою. Звісно, кропив’янка — це також шкірне висипання, але не кожен висип — кропив’янка.

Якщо ви стурбовані станом вашої шкіри, важливо знати, коли висип на ній є  кропив’янкою, а коли — проявом інших шкірних захворювань.

У цьому матеріалі ми розглянемо різницю між кропив’янкою та іншими видами висипань. А також — визначимо симптоми, причини та лікування кожного з цих станів.

Як визначити, що цей висип — кропив’янка

Кропив’янка — це сверблячі пласкі піднесені блідо-рожеві пухирі, подібні до пухирів від опіку кропивою. Вони можуть бути великого або малого розміру, червоними або такого ж кольору, як ваша шкіра. 

Пухирі можуть виникати й проходити швидко або залишатись на шкірі тривалий час.

Прояви хвороби можуть спостерігатися по всьому тілу або тільки на одній чи двох локалізованих ділянках. 

Симптоми та причини 

Свербіж, що супроводжує кропив’янку, може бути інтенсивним або легким, тривалим або короткочасним. Часто появі пухирів, викликаних захворюванням, передує свербіж шкіри. В інших випадках пухирі та свербіж з’являються одночасно.

Кропив’янка зазвичай з’являється у вигляді скупчень, які можуть виникнути в будь-якому місці тіла. Прояви її можуть бути крихітними, точковими або набагато більшими. Їхні розміри й форма також можуть варіюватися.

У деяких випадках окремі пухирці можуть зливатися, створюючи дуже великі сверблячі ділянки. Шкіра, що оточує ділянку, де з’являється висип, може виглядати червоною, опухлою або подразненою.

Зазвичай пухир щезає впродовж 24 годин, втім, він може з’явитися в іншому місці. Висип може залишатись на тілі або рецидивувати протягом декількох тижнів, місяців чи навіть років.

Причини кропив’янки

Причина гострої кропив’янки, яка триває менше ніж 6 тижнів, може полягати у вивільненні  в організмі завеликої кількості гістаміну або у його підвищеному утворенні. Також гостра кропив’янка є частим проявом істинної алергічної реакції.

Вважається, що алергія є основною причиною появи пухирів. Вона може виникнути, коли ви щось з’їли чи випили. Або якщо мали контакт із чинником навколишнього середовища, на який у вас алергія.

Іншими чинниками, що викликають кропив’янку, можуть бути:

У деяких випадках причини висипань можуть залишатись незрозумілими.

Симптоми та причини висипань

Висип при кропив’янці може бути схожий на шкірні прояви при інших інфекційних та аутоімунних захворюваннях.  

Висипання на шкірі можуть бути абсолютно різні: 

  • лускаті, червоні, вологі на вигляд;
  • схожі на пухирі, виразки або рубці; 
  • болючі, сверблячі;
  • такі, що роблять шкіру гарячою на дотик;
  • іноді — набряклі.

Залежно від першопричини, висип може бути локалізований на одній ділянці або розповсюджений по всьому тілу. 

Висипання як симптом 

Досить велика кількість шкірних захворювань супроводжуються висипаннями на шкірі:

Як лікується кропив’янка

Першою лінією лікування як гострої, так і хронічної кропив’янки є антигістамінні препарати. І хоча недуга часто зникає самостійно, щоб не було її рецидивів, важливо визначити, що саме її викликає. І на основі визначених чинників вже підібрати правильне лікування.

Основними заходами в лікуванні кропив’янки є:

  1. Ідентифікація та усунення основних причин. 
  2. Уникнення контакту з факторами, що спричиняють розвиток симптомів, а саме: сонячного світла у випадку сонячної кропив’янки, холоду — у випадках холодової, харчових продуктів та ін.
  3. Використання лікарських препаратів, які рекомендував вам лікар-алерголог.

Кропив’янка, як і будь-який висип, може тривати годинами, днями, тижнями чи довше.

Хронічна тривала кропив’янка може потребувати більш агресивного медикаментозного лікування, такого як біологічні препарати та імуносупресори. 

Втім, знову ж таки, всі ці стратегії визначає лікар.

Коли варто звернутися до лікаря

Якщо у вас спостерігається тривала кропив’янка або будь-які інші висипання, обов’язково зверніться до алерголога або дерматолога. Вони допоможуть вам визначити причину симптому й складуть ефективний курс лікування.

Кропив’янка та будь-який інший висип можуть бути наслідком алергічної реакції або стану здоров’я, що вимагає невідкладного медичного лікування.

Негайно зверніться до лікаря, якщо окрім погіршення стану вашої шкіри виникають такі симптоми:

Так само, як у дорослих, будь-які висипання можуть розвинутись у немовлят та дітей молодшого віку. Це може бути викликано, наприклад, укусом клопа або впливом нових для дітей продуктів.

Якщо у дитини з’явився висип і ви не впевнені в його походженні, зателефонуйте до педіатра. Особливо якщо помітите хоча б один з перерахованих вище симптомів.

Отже:

Кропив’янка та інші види шкірних висипань мають широкий спектр причин і є дуже поширеними.

Кропив’янка — один з  типів висипу, хоча не кожен висип на неї схожий. Обидва стани шкіри можуть бути гострими або хронічними.

Важливо спробувати визначити першопричину вашої кропив’янки або іншого висипання, оскільки це може допомогти вибрати найкраще лікування.

Поява у поєднанні з  кропив’янкою проблем з диханням може потребувати негайної медичної допомоги.

Коментарі
Loading...