Алергія на холод буває і в мороз, і в спеку

0 4 690

Так звана холодова алергія (алергія на холод), або холодова кропив`янка, за типом реакції організму є ідіосинкразією – відповіддю на неспецифічний подразник без залучення імунної системи та утворення антитіл. 

Головним проявом холодової алергії є шкірна реакція, яка з’являється протягом декількох хвилин або через декілька годин після впливу холоду. Вважається, що в холодну пору року ця реакція може спостерігатись при зниженні температури вже до +4°С. 

Симптоми алергії на холод: від висипів до смерті

Характерні прояви алергії на холод – червонуваті, зазвичай сверблячі пухирці діаметром від 7 до 30 мм.

Ці пухирці утворюються через те, що як відповідь на холод в організмі швидко вивільняються гістамін та еозинофіли (тип лейкоцитів, які часто беруть участь в алергічних реакціях).

Найчастіше холодова алергія зустрічається у дітей та молодих жінок – через вразливість та тонкість їхньої шкіри. 

На холод часто реагують і люди, у яких вже є інша алергія, наприклад, на пилок, побутовий пил

 • Симптоми алергії на холод можуть супроводжуватись також погіршенням самопочуття, аж до запаморочення та втрати свідомості.
 • Серед інших симптомів – набрякання рук при триманні холодних предметів, набряк губ при вживанні холодної їжі або напоїв. 
 • Крім того, холодова алергія може проявлятись нежитем, хрипами, закладеністю носа, різзю в очах та рясним сльозовиділенням при виході на холодне повітря. 
 • Холод може спричиняти й системну реакцію, тобто реакцію всього тіла. 

Усі ці прояви втрачають інтенсивність по мірі зігрівання шкіри. При цьому кожен епізод може тривати близько двох годин. 

Найгірші реакції, як правило, відбуваються при впливі холоду на всю шкіру, наприклад, під час купання в холодній воді. Холодову кропив`янку може викликати і швидке охолодження, коли людина виходить з басейну чи водойми навіть у теплий день. 

Якщо холодова алергія є у донора, вона може розвинутися у людини, якій перелили донорську кров.

Особливо різкою може бути реакція організму, якщо людина нещодавно перенесла інфекційне захворювання, наприклад, ГРВІ, вірусний гепатит, має хронічні тонзиліт, отит, карієс, холецистит, глистову інвазію чи лямбліоз.

Під час та після інфекційних вірусних захворювань, зокрема, таких, як мононуклеоз та мікоплазма, вплив холоду може викликати анемію (від руйнування еритроцитів). 

Холодова алергія може нести реальну загрозу життю, якщо проявляється задухою внаслідок ангіоневротичного набряку гортані, викликаного холодною їжею або напоями, анафілактичним шоком. Відчувши шок під час купання у холодній воді, людина може потонути.

Якою буває алергія на холод

Залежно від причин виникнення холодову кропив`янку поділяють на кілька типів:

 1. Первинна холодова контактна кропив’янка – стан шкіри, що характеризується утворенням пухирців. Виникає у дощову, вітряну погоду, після купання в холодній воді та контакту з холодними предметами, включаючи кубики льоду. Зазвичай зустрічається у молодих людей віком від 18 до 25 років, хоча в деяких випадках може виникнути й у 5-річних дітей. 
 2. Вторинна контактна кропив’янка. При ній висипи виникають внаслідок порушень у сироватці крові, таких як кріоглобулінемія або кріофібриногенемія. Це надзвичайно рідкісні явища, пов`язані з іншими станами, зокрема, синдромом Рейно або пурпурою. Також вторинна холодова кропив`янка може виникати, якщо у людини є гепатит або онкологічне захворювання.
 3. Рефлекторна холодова кропив’янка. Це стан шкіри, при якому загальне охолодження тіла провокує утворення та поширення на шкірі червоних смуг
 4. Сімейна холодова кропив’янка, також відома як сімейний аутозапальний синдром (FCAS). Це генетичний (аутосомно-домінантний) стан, який передається дитині від одного за батьків з ймовірністю у 50 %. Така кропив’янка характеризується висипом, кон’юнктивітом, лихоманкою/ознобом, як при грипі, та болями в суглобах. Виникнути вони можуть навіть при температурі повітря нижче 22°C. Це захворювання в основному вражає американців та європейців, а його поширеність оцінюється як один хворий на мільйон людей.
 5. Ще один специфічний вид холодової алергії – пароксизмальна холодова гемоглобінурія. Вона часто пов’язана з сифілісом, при якому низькі температури сприяють забарвленню сечі від крові в червоний колір. Такі пацієнти мають уникати охолодження, поки не вилікуються від основної інфекції та поки не зникнуть її наслідки.

Інші чинники алергії

Крім низької температури, спричинити алергію на холод можуть:

 1. Піт.  Коли людина пітніє, реакція може виникнути навіть у теплий день. Її викликає зниження температури шкіри, а не повітря. Якщо з’явиться вітер, він швидко охолодить шкіру, що й спровокує появу висипу.
 2. Низька температура ліків: введення холодних/охолоджених препаратів людині, яка має реакцію на холод, може викликати у неї біль у кінцівці. Також у радіусі до 20 см може з’явитися висип — як лінія, що йде вгору по кінцівці.
 3. Робота кондиціонеру: при вході до прохолодного приміщення у спекотний день може виникнути реакція на відкритих ділянках тіла. Можливе утруднене дихання через холодне повітря та ще ймовірне відчуття втоми.
 4. Прохолодні/холодні поверхні: сидіння або спирання на них призводить до появи висипу на контактній ділянці тіла. 
 5. Обмеження кровотоку: набір тексту або інші види діяльності, які напружують м’язи і зменшують приплив крові, можуть охолодити частини тіла достатньо, щоб викликати свербіж та кропив’янку.

Як лікарі діагностують холодову алергію

Якщо ви думаєте, що у вас може бути холодова кропив’янка, обов’язково зверніться до лікаря для діагностики. Він зробить тест кубиком льоду, приклавши його до оголеної ділянки тіла. Якщо протягом 5-15 хвилин з`явиться висип, це підтвердить наявність алергії до холоду. 

Профілактика алергії на холод

За даними Американського національного інституту охорони здоров’я, приблизно в 50% випадків симптоми холодової алергії покращуються або вона повністю зникає протягом шести років. 

Допомогти полегшити перебіг захворювання або повністю його позбутися може дотримання таких правил:

 1. Перед тим, як виходити на холод, приймайте антигістамінні препарати та закапуйте ніс краплями, що знімають його закладеність.
 2. Захищайте шкіру від холоду або різких перепадів температури. Якщо збираєтесь плавати, спочатку занурте руку у воду та з’ясуйте, чи виникне шкірна реакція. 
 3. Уникайте напоїв або їжі з льодом, щоб запобігти набряку горла.
 4. Якщо лікар призначив вам автоінжектор епінефрину (EpiPen, Auvi-Q або інший), завжди тримайте пристрій при собі, щоб запобігти серйозним алергічним реакціям.
 5. Якщо вам призначено операцію, заздалегідь попередьте хірурга, що у вас є холодова алергія. Тоді медики зможуть вжити заходів, щоб запобігти появі небажаних симптомів в операційній. 

Коментарі
Loading...