Чому набрякають губи і як це пов’язано з алергією

0 19 992

Набряклість губ викликається запаленням або накопиченням рідини під їх шкірою. Цей стан можуть викликати багато факторів: шкірні захворювання, алергічні реакції, травми. Щоб знати, як правильно діяти й коли саме найкраще звернутись до лікаря, читайте далі.

Алергія

Гістамін, який виділяється під час алергічної відповіді, може призвести до класичних симптомів алергії, таких як чхання, свербіж шкіри та запалення. Воно може викликати набряклість губ. 

Існує кілька видів алергії, і всі вони можуть спричинити таку реакцію.

Алергія на чинники навколишнього середовища

У вас може виникнути алергічна реакція на фактори довкілля. Зустрічі з ними часто неминучі. Це пилок, спори грибів, кліщі, що живуть у домашньому пилі, та лупа домашніх тварин.

Окрім набряклості губ, алергія на чинники зовнішнього середовища охоплює такі симптоми:

Щоб визначити, на що саме у вас алергія, зверніться до лікаря-алерголога. Він підбере діагностичний метод, зокрема молекулярний тест

А виходячи з результатів цієї діагностики, може порекомендувати лікування. Для нього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Харчова алергія

Часто причиною набряклості губ стає харчова алергія. За даними Американського коледжу алергії, астми та імунології (ACAAI), близько 4 % дорослих і до 6 % дітей мають харчову алергію

Набряк може бути одним із проявів синдрому оральної алергії. Він зазвичай починається, як тільки ви з’їдаєте щось, до чого чутливі. 

Багато продуктів можуть викликати алергію, особливо ті, що входять до переліку восьми найпоширеніших алергенів: яйця, горіхи, молочні продукти і молюски.

Харчова алергія може спричинити не тільки набряклість губ, а ще й:

Єдиний спосіб лікування харчової алергії – уникання продуктів, до яких ви чутливі. 

Якщо ви відчуваєте набряклість губ після їди, ведіть харчовий щоденник на папері чи у смартфоні та занотовуйте там будь-які симптоми алергії. Це допоможе лікарю-алергологу виявити, що саме викликає хворобливі прояви.

Інші види алергії

Укуси комах або вжалення також можуть викликати набряк губ. Наприклад, якщо у вас алергія на бджіл, після вжалення може виникнути набряк по всьому тілу. У цьому випадку також найкраще звернутися по допомогу до лікаря-алерголога.

Ще одна причина набряку губ — медикаментозна алергія. Однією з найпоширеніших її причин, за даними ACAAI, є пеніцилін. Близько 10 % людей мають алергію на цей поширений антибіотик. 

До решти можливих чинників алергії на лікарські засоби належать інші види антибіотиків, нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) та протисудомні препарати. Деякі люди, які проходять лікування проти раку, виявляють алергію на хіміотерапевтичні препарати.

Симптоми медикаментозної алергії включають також:

Як і при харчових алергіях, найкращий спосіб лікування алергічних реакцій на ліки — це уникнення їх тригерів.

Анафілаксія — не зволікайте з медичною допомогою

Ще одна причина набряклості губ – анафілаксія. Це сильна алергічна реакція, яку може викликати будь-який тип алергії. Проте найчастіше анафілактичні реакції  виникають при харчовій алергії та чутливості до укусів ос та бджіл.

Анафілаксія може розвинутись протягом декількох хвилин або більше ніж пів години після контакту з алергеном. Така реакція змушує імунну систему продукувати речовини, здатні призвести до шоку, тому іноді її називають анафілактичним шоком.

Інші симптоми анафілаксії включають:

  • низький кров’яний тиск;
  • звуження дихальних шляхів;
  • набряклість язика і горла;
  • непритомність;
  • слабкий і швидкий пульс.

Анафілаксія вимагає негайного введення ін’єкційного адреналіну (епінефрину). 

Визначившись стосовно причин вашої алергії та можливості розвитку її реакцій до анафілаксії, лікар-алерголог порекомендує вам постійне носіння з собою дозатора епінефрину та навчить, як ним правильно користуватись. 

Переконайтесь, що ваші близькі друзі, колеги та члени родини знають, як розпізнати ознаки анафілаксії, та вміють використовувати епінефрин.

Більшість інших причин набряклості губ не потребують невідкладного лікування, але все ж слід звернутися до лікаря. Важливо переконатися, що ваш стан не загрожує новими ускладненнями.

Ангіоневротичний набряк

Ангіоневротичний набряк — короткочасний стан, який викликає набряк глибоко під шкірою. Він може бути спричинений алергією, неалергічними реакціями на ліки або спадковими станами

Набряк може вражати будь-яку частину тіла, але найчастіше проявляється у ділянках навколо губ чи очей. Він може супроводжуватися:

  • свербежем;
  • болем;
  • кропив’янкою.

Симптоми ангіоневротичного набряку зазвичай тривають від 24 до 48 годин. Ваш лікар призначить вам потрібні ліки, виходячи з причини та тяжкості проявів. 

Антигістамінні препарати, як правило, дієві при ангіоневротичному набряку, пов’язаному з алергією. 

Неалергічний та спадковий ангіоневротичний набряки зазвичай добре реагують на лікування кортикостероїдами.

Проте експериментувати з ліками не варто. Це може ускладнити ваш стан. А тому при виникненні набряку, особливо якщо він швидко розвивається, негайно звертайтесь до лікаря.

Травми різного походження

Травми обличчя, особливо навколо рота чи щелеп, також можуть спричинити набряклість губ.

Причинами травм обличчя можуть бути:

  • порізи;
  • укуси;
  • розриви;
  • опіки;
  • удари.

Залежно від типу травми у вас також, окрім набряку губ, можуть бути синці, потертості та кровотечі.

Лікування набряклості губ, пов’язаної з травмами, залежить від причини. При легких травмах зменшити біль допоможе застосування боксу з льодом. 

Якщо у вас глибокий поріз або не вдається зупинити кровотечу, негайно зверніться по екстрену медичну допомогу. 

Також слідкуйте за ознаками зараження, такими як набряклість навколо рани, жар, почервоніння або хворобливість. Повідомте свого лікаря, якщо помітили будь-який із цих симптомів.

Гландулярний хейліт

Гландулярний хейліт — запальний стан, що вражає лише губи. Вважається, що він частіше зустрічається у чоловіків. Лікарі не впевнені, що саме викликає цей стан, але, здається, він пов’язаний із впливом УФ-променів, травмами губ та курінням.

Інші симптоми цієї хвороби включають:

  • стоншення губ;
  • утворення маленьких отворів, через які виділяється слина;
  • шорсткість губ.

Ця хвороба зазвичай не потребує лікування. Однак вона робить людиною вразливішою до бактеріальних інфекцій, які зазвичай потрібно лікувати антибіотиками або кортикостероїдами.

Синдром Мелькерссона-Розенталя

Синдром Мелькерссона-Розенталя (MRS) – запальний неврологічний стан, що вражає обличчя. Основний симптом MRS – набряклість губ. 

У деяких випадках також можливі розвиток складок і борозен на язику або навіть параліч обличчя. Більшість людей відчувають лише один або два з цих симптомів одночасно. 

MRS є рідкісним і, ймовірно, генетичним захворюванням. Його зазвичай лікують кортикостероїдами та нестероїдними протизапальними препаратами, щоб зменшити набряк.

Гранулематозний хейліт

Гранулематозний хейліт, який іноді називають хейлітом Мішера, — ще одна можлива причина набряклості губ. Це рідкісний запальний стан, який викликає грудочкоподібний набряк. Лікарі часто називають цю хворобу підтипом MRS.

Як і MRS, гранулематозний хейліт зазвичай лікують кортикостероїдами та НПЗЗ, які можуть допомогти зменшити набряк.

Висновки

Кілька патологій можуть спричинити набряк губ — від поширеної алергії до рідкісних генетичних станів. 

Якщо у вас виникає цей симптом, попрацюйте зі своїм лікарем і з’ясуйте основну причину цього, щоб контролювати чи уникати її в майбутньому.

Коментарі
Loading...