Винуватці осінньої астми: чому спори грибів стають найважливішим алергеном

0 3 495

Восени, коли пилку в повітрі стає менше, а симптоми алергії не зникають, саме час поставити питання: що ж тоді провокує прояви алергії та/або осінньої астми саме у цей період? І відповідь можна знайти у повітрі, але тільки розглядаючи його зразок під мікроскопом.

– У мене вперше стільки спор в одному полі зору, але це тільки маленька частинка! Всього їх тут під вісімсот! – дивується аспірантка-аеробіолог, яка вперше бачить зразок вересневого повітря під мікроскопом.

– І це – лише початок, — резюмую я, — адже восени і кількість, і різноманіття спор у повітрі, яким ми дихаємо, вражають.

Які спори грибів містить осіннє повітря

Ріст кількості спор починається з серпня. Спочатку у повітрі на додачу до звичних кладоспоріуму та альтернарії, пік якої найчастіше спостерігається всередині літа, з’являються епікоккум, стемфіліум та базидіоспори. 

Останні в атмосферу продукують звичні нам шапинкові гриби, що ми їх так полюбляємо збирати у лісі. Проте спори багатьох таких грибів можуть спостерігатись і на початку літа. Зміни клімату призводять до того, що плодові тіла грибів, з-під шапинок яких виділяються спори, починають рости набагато раніше осіннього сезону.

Тепер і восени, і влітку у повітрі можна зустріти спори шапинкових грибів — агроцибу, копрінусу, ганодерми, які відрізнити один від одного найлегше. Бувають й спори білого гриба.

Проте осінь ніхто не скасовував. У цей сезон, окрім названих та інших спор базидіоміцетів та вже згаданих аскоміцетових грибів, спори у атмосферу активно продукують сажкові та особливо іржавинні гриби, названі так за свій рудий колір. 

Сажкові та іржавинні гриби, як і аскоміцет-фузаріум, містять мікотоксини, що є небезпечними для людини.

Восени з’являються у повітрі й курвулярія та плеоспора. Це родички альтернарії, що, як і вона, належать до аскоміцетових грибів.

Але всі рекорди у дощову осінню погоду б’ють одно- та багатоклітинні аскоспори, серед яких пальму першості за значущістю для людей з алергією займає лептосфаерія. Польські вчені вже виділили чистий білок-алерген з цієї спори та досліджуть його.

А на думку американських вчених, чи не кожна спора може мати алергенні властивості. Серед алергенів вчені Нового світу називають альтернарію та її родичів епікокум та плеоспору, а також — фузаріум, стемфіліум, плеоспору, ганодерму.

А от свіжа думка щодо алергенів спор грибів у Європі така:

астму може викликати повітря з великою кількістю різних часток.

Наприклад, того ж кладоспоріуму, який дуже рідко викликає алергію, проте у великих кількостях може провокувати симптоми астми. 

І з цією думкою важко не погодитись: у помірному кліматі концентрація спор кладоспоріуму у піковий період може сягати понад 20 000 у кубометрі повітря.

Чому восени зростає загроза для органів дихання 

Серед спор, що також реєструються восени, справляючи навантаження на дихальну систему людини:

  • периконія, 
  • ерисифалес, 
  • пітоміцес, 
  • пізолітус, 
  • гельмінтоспоріум, 
  • дречлера, 
  • біполяріс, 
  • меланоспора, 
  • нігроспора, 
  • оідіум, 
  • пероноспора.

І це ще не повний перелік.

Про загострення астми восени, особливо у дітей, говорять й українські лікарі. Вони завжди спостерігають збільшення звернень до педіатрів із симптомами астми саме після закінчення літа.

Пояснюватись такі загострення можуть тим, що пилку у повітрі стає все менше, а спор грибів, які не спостерігались раніше, більшає. І вони перехоплюють пальму першості у пилку, стаючи провідним чинником астми та алергії.

Погода сприяє розповсюдженню спор найбільше саме восени, адже гриби вже встигли пройти вегетаційний період та дозріти до активного розповсюдження спор.

Восени спостерігаються ідеальні для грибів умови, коли повітря все ще тепле, а його вологість зростає.

Місцями активного розмноження грибів стає осіннє листя та інші відмерлі частини рослин, ті ж плоди, що опадають з дерев.

Свій внесок у розвиток алергії додають і спори дріжджових грибів — родичів звичайних дріжджів.  Спори дріжджових грибів не завжди можна виявити за допомогою простого дослідження зразка повітря. Проте американські вчені вже довели, що такі гриби, наприклад, родоторула, є важливим повітряним алергеном.

А тому, відчувши восени погіршення симптомів астми або алергії у вас чи дитини, не зволікайте зі зверненням до лікаря. Є велика ймовірність, що ви реагуєте саме на спори. І визначити це в Україні стало можливим лише нещодавно – із появою молекулярної діагностики алергії.

Алергію до грибних спор можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар. А вберегтися від контакту з осінніми алергенами допоможуть наші поради.

Коментарі
Loading...