Алергія на повіках після миття голови? Причина може бути у нікелі

0 488

Шкіра на повіках особливо тонка та ніжна – лише пів міліметра. Це обумовлює її часте подразнення та розвиток алергічних проявів, навіть якщо вплив алергену відбувається в іншому місці. Недавнє дослідження показало, що однією з причин, через яку виникає алергія на повіках після миття голови, може бути кондиціонер для волосся. 

Зокрема, опубліковані результати спостережень показують, що більшість пацієнтів з дерматитом повік користувалися кремом для гоління та кондиціонером для волосся. А одним з основних алергенів – чинників цієї реакції, як випливає зі статті «Контактні алергени, відповідальні за дерматит повік у дорослих», може бути сульфат нікелю. 

Це вже не перше дослідження, що вказує на значну роль нікелю як подразника, здатного спричинити дерматит повік.

Нікель – одна з найбільш поширених причин алергії 

Існують дані, що від алергії на нікель потерпають близько 8 % людей у світі. У косметичній промисловості цей метал використовується у лосьйонах для обличчя та гоління, а також у косметиці для догляду за волоссям.

Одне з турецьких досліджень продемонструвало підвищений вміст нікелю у 17,14 % відібраних зразків засобів для догляду за волоссям.

Загалом нікель — доволі поширений алерген. Відомо, що алергія на нікель частіше вражає жінок. Цей метал входить до складу фарб для волосся, біжутерії, брекетів, застібок, гудзиків, заколок тощо.

Крім нікелю, як показали результати одного з попередніх досліджень (опубліковане 2021 року, але відбувалось протягом 2013-2017 років), алергію на повіках часто можуть спричиняти також: 

 • шелак (засіб для підвищення клейкості, який допомагає продуктам по догляду за шкірою прилипати до неї); 
 • консерванти у продуктах по догляду за шкірою, рецептурних і безрецептурних ліках для очей; 
 • місцеві антибіотики (неоміцин, бацитрацин); 
 • ароматизатори у косметичних і мийних засобах; 
 • акрилати (у штучних/гелевих нігтях); 
 • поверхнево-активні речовини (наприклад, у шампунях без сліз). 

До потенційних алергенів також належать парафенілендіамін, метилізотіазолінон і метилхлорізотіазолінон.

Ще одне дослідження показало, що нікель є другим за поширеністю алергеном у засобах для волосся. Патч-тестування хворих з дерматитом показало чутливість до нікелю у 15 % випадків. 

Іншими найбільш поширеними алергенами, які показали позитивний результат патч-тесту, були:

 •  p-фенілендіамін — 23 %;
 • ароматна суміш — 13 %;
 • перуанський бальзам 10 %;
 • кокамідопропілбетаїн/3-диметиламінопропіламін — 7 %;
 • метилхлорізотіазолінон/метилізотіазолінон — 6 %. 

Загалом засоби для догляду за волоссям є третім за поширеністю джерелом алергенів. 

Якщо є підозра на зв’язок алергічного контактного дерматиту із засобами для догляду за волоссям, хворим рекомендується звернутися до лікаря-алерголога та пройти обстеження за допомогою патч-тестів для діагностичного підтвердження та визначення конкретного подразника, що провокує реакцію. 

Як проявляється алергія на нікель на повіках

Алергія на засоби догляду за волоссям може проявлятися на різних ділянках шкіри: голові, шиї, бічній частині обличчя, повіках. Якщо на цих ділянках є екзематозні ураження — це привід замислитися саме про алергічний контактний дерматит, спричинений кондиціонером для волосся чи іншими засобами догляду.

Алергія на сульфат нікелю може бути формою як алергічного контактного дерматиту, так і гематогенного алергічного контактного дерматиту. В останньому випадку немає прямого контакту алергену зі шкірою, тобто алерген діє на організм в інший спосіб: через повітря чи вживання з їжею. 

До речі, є продукти, які також містять нікель. До таких, зокрема, відносять шоколад, крупи, олію, бобові. Та все ж у більшості випадків причина дерматиту все-таки зовнішня.

Алергічний контактний дерматит — це реакція гіперчутливості уповільненого типу IV, пік прояву якої досягається через 24–48 годин після впливу алергену. 

Симптоми захворювання включають формування везикул або папули, утворення макул (знебарвлених ділянок шкіри), розвиток еритеми (почервоніння) та набряк. У випадку хронічного захворювання шкіра може тріскатися та лущитися.

Основні симптоми алергії на повіках:

Алергія на повіках після миття голови, як і інші дерматити, може проявитись як на одній повіці, так і на обох одночасно. Іноді висип чи почервоніння поширюються і на прилеглі ділянки шкіри. Такі симптоми можуть як виникнути раптово, так і набувати хронічної форми, періодично загострюючись.

Втім, окрім алергічного контактного дерматиту, за висипами та лущенням шкіри навколо очей та на повіках можуть приховуватись інші види уражень шкіри:

Скільки триває дерматит повік та як його лікувати?

Контактний дерматит є дуже поширеним захворюванням шкіри. Приблизно від 15 до 20 % людей протягом життя стикаються з цим станом. Втім, чіткої статистики щодо того, який відсоток цих випадків є саме дерматитом повік, немає. Захворювання може розпочатися раптово — з почервоніння та свербежу.

Люди з чутливою шкірою, астмою, атопією, полінозом частіше за інших ризикують рано чи пізно зіткнутися з дерматитом повік. Діагностика його, як і більшості шкірних патологій, передбачає проведення патч-тестування.

Для лікування дерматиту повік, чим би він не був викликаний, лікарі-алергологи чи дерматологи зазвичай призначають крем чи мазь на основі гідрокортизону. Однак застосовувати цей чи будь-який інший засіб для лікування дерматиту повік слід тільки під наглядом досвідченого лікаря. Це обумовлено вже згаданою високою чутливістю шкіри повік, на яку можна наносити не кожен засіб.

Якщо ж причина дерматиту у кондиціонері для волосся, ефективними засобами зняття неприємних симптомів з боку шкіри голови можуть препарати лінійки «Скін-кап».

Крім того, для зменшення запалення шкіри повік та ділянки навколо очей підійде крем для повік «Allergika». Цей зволожувальний засіб застосовується для сухої шкіри повік з ознаками запалення, лущення та свербежу. Крем чинить заспокійливу дію на подразнену шкіру та відновлює епідермальний бар’єр, сприяє регенерації шкіри в цілому.

Алергія на повіках після миття голови та інші дерматити: чи можлива профілактика?

Якщо ваш дерматит повік обумовлений зовнішніми чинниками, ви можете запобігти реакції, якщо знатимете, що саме її спричинило. Тоді потрібно буде уникати впливу відповідного подразника. 

Крім того, рекомендується утримуватися від торкання та тертя очей, не використовувати засоби гігієни, що стали причиною алергії, та не перебувати у запилених приміщеннях. Пилок та пил теж здатні спричинити подразнення області навколо очей.

Нікель виявлений у деяких продуктах для макіяжу (наприклад, тінях для повік, туші), що може пояснити більшу кількість повідомлень про чутливість до нікелю у жінок. 

Пацієнтам з дерматитом повік, спричиненим нікелем, доцільно уникати біжутерії, нікелю в окулярах (сонцезахисні вироби або окуляри з діоптріями), лаків для нігтів і деяких засобів для очищення та зволоження шкіри.

Після правильно підібраного лікування симптоми надокучливого алергічного контактного дерматиту полегшуються уже через один-три дні.

Коментарі
Loading...