Чутлива шкіра: лікування і профілактика
Чутлива шкіра — поширена проблема. Втім, сам по собі цей стан не є медичним діагнозом. Таким терміном зазвичай характеризують шкіру, більш схильну до запалення або реакцій на різні подразники.
Зокрема, люди з чутливою шкірою можуть мати сильну реакцію на хімічні речовини, барвники та ароматизатори, присутні в речах, які контактують з тілом. У таких осіб також можливі висип або подразнення від одягу чи тертя.
У багатьох випадках чутлива шкіра є симптомом іншого, основного стану. Якщо людина, яка потерпає від чутливості шкіри, знайде способи уникати потенційних тригерів й заспокоїти подразнення, вона отримає полегшення й поліпшить якість свого життя.
Лікування чутливої шкіри
Лікування чутливості шкіри зазвичай охоплює виявлення та усунення будь-яких чинників, а також лікування симптомів — з використанням медикаментів або домашніх засобів.
Медичне лікування
Залежно від причини чутливості шкіри та супутніх симптомів лікарі можуть призначити препарати кількох видів.
- Стероїдні креми, такі як гідрокортизон, допомагають зняти запалення і свербіж. Ці ліки не можна наносити на обличчя.
- Протисвербіжні креми з місцевоанестезійними компонентами теж допомагають зменшити свербіж. Відтак людина менше чухатиме подразнену ділянку й не торкатиметься її.
- Приймання антигістамінних пероральних препаратів допомагає при деяких алергічних реакціях.
- Креми проти сонця широкого спектра дії із сонцезахисним фактором (SPF) 30 і вище захищають чутливу шкіру від ультрафіолетових променів. Втім, при чутливій шкірі вибирати такі креми потрібно обережно.
Домашні засоби та профілактика
Деякі домашні засоби також допомагають лікувати стани, притаманні чутливій шкірі, або запобігати їм.
Зволожувальні засоби
Гіпоалергенні зволожувачі й лосьйони можуть зменшити сухість чутливої шкіри, при цьому не подразнюючи її. Деякі з засобів краще працюють для окремих типів чутливості.
Наприклад, Американська академія дерматології відзначає, що люди із дуже сухою шкірою можуть позитивно реагувати на сечовину або молочну кислоту.
Деякі прості олії, наприклад, масло ши або кокосове, теж добре підходять для певних осіб.
Завжди важливо протестувати продукт на невеликій ділянці, перш ніж наносити його на всю уражену шкіру.
Вівсянка
Овес може бути особливо корисним для людей з чутливою шкірою. Дослідження, опубліковане в журналі «Drugs in Dermatology», показало, що нанесення колоїдної вівсянки на шкіру допомогло при таких симптомах, як висип, сухість шкіри та екзема.
Вважається, що вівсянка покращує шкірний бар’єр, а не просто лікує симптоми. Втім, застосовувати її можна, лише якщо ви певні, що не маєте алергії на вівсянку.
Інші поради
Люди з чутливою шкірою можуть мінімізувати неприємні симптоми таким чином:
- Приймати душ та ванну не довше ніж 10 хвилин.
- Не використовувати для купання і миття рук дуже гарячу воду.
- Уникати різких духів, засобів гігієни або інших хімічних речовин з ароматами.
- Використовувати гіпоалергенні продукти без ароматизаторів.
- Уникати жорстких хімічних очищувачів.
- Після миття не розтиратися рушником, а обережно збирати ним вологу з тіла.
- Тестувати нові продукти для тіла на невеликій ділянці шкіри.
Ведення харчового щоденника теж допоможе визначити будь-які можливі тригери симптомів на шкірі. Якщо людина виявить продукт, що викликає подразнення, вона має припинити його використання. Й повідомити про це свого лікаря-алерголога, щоб пройти тестування на алергію.
Причини виникнення чутливої шкіри
У багатьох випадках чутлива шкіра, як правило, не є причиною для серйозного занепокоєння. Адже цей стан часто пов’язаний із незначними змінами шкіри або з іншими її проблемами.
Вроджена схильність
Іноді людина може мати чутливу шкіру без основного (причинного) захворювання. У таких випадках шкіра може легше подразнюватися.
Багато хто відчуває подразнення після впливу:
- сонячного світла,
- сильного вітру,
- надто низьких або високих температур.
Крім того, людина з чутливою шкірою може бути більш схильною до реакцій на засоби догляду за шкірою, макіяж або певний тип одягу.
Симптоми чутливої або реактивної шкіри можуть проявлятися різними шляхами:
- висипанням або кропив’янкою,
- червоними плямами,
- тріщинами,
- відчуттям печіння або поколювання з помітними змінами шкіри або без них,
- сонячними опіками.
Контактний дерматит
Контактний дерматит належить до шкірних реакцій, що виникають після дотику до будь-чого. Шкіра може стати червоною, набряклою і сверблячою. У деяких випадках — дуже сухою з тріщинами, іноді навіть з пухирями.
Алергічна реакція
Алергічний дерматит — тип контактного. Він виникає, коли шкіра має алергічну реакцію на речовину, яка вступає з нею в контакт. До поширених причин реакцій належать:
- нікель та ювелірні вироби, виготовлені з металів, що містять нікель;
- аромати;
- латекс рукавичок або інших виробів;
- барвники;
- хімічні речовини в засобах для волосся, тіла або в косметиці;
- реакції на певні рослини, такі як борщівник, отруйний дуб або кропива.
Симптоми контактного дерматиту:
- почервоніння з набряком або без нього;
- висипання або кропив’янка;
- суха шкіра, що лущиться;
- пухирі або тріщини, з яких витікає рідина;
- темні загрубілі смуги на шкірі.
Якщо визначити подразник і усунути контакт із ним, симптоми можуть пройти самі по собі. Будь-хто, у кого виникають проблеми із визначенням тригерних продуктів, має звернутися до дерматолога.
Суха шкіра
У людини з сухою шкірою також може розвиватись її підвищена чутливість. Така шкіра, як правило, стає вразливішою, оскільки втрачає захисну вологу і жир, які утримують її від висихання.
Суха шкіра частіше з’являється на ділянках, схильних до впливу навколишнього середовища, таких як руки, долоні, обличчя.
Вживання заходів для збереження вологи в шкірі може запобігти її висиханню. Такими заходами, зокрема, може стати щоденне використання зволожувальних лосьйонів та кремів для обличчя.
Екзема
Екзема, або атопічний дерматит, зазвичай викликає появу сухих сверблячих ділянок шкіри. Хоча його симптоми неоднакові у різних людей.
Розацеа
Люди із розацеа можуть мати червону шкіру і видимі кровоносні судини, зазвичай на обличчі. У деяких людей на шкірі може з’явитися висип з дрібних, заповнених гноєм опуклостей (папул).
Фотодерматози
Фотодерматози — це захворювання, викликані підвищеною чутливістю шкіри до сонячного випромінювання. У людей з цим станом ультрафіолетові промені сонячного світла можуть спричинити відповідь імунної системи, а вона — реакцію шкіри.
Реакція на сонячне світло у людини з фотодерматозом може призвести до висипу, пухирів або лускатих плям на шкірі. Чим довше проміння контактує зі шкірою, тим вираженішою буде реакція.
Швидше за все симптоми не з’являться на шкірі, закритій одягом, кепкою або навіть волоссям. Втім, і з цього правила бувають винятки.
Коли звернутися до лікаря
Хоча ліки можуть заспокоїти подразнення та інші симптоми чутливої шкіри, кращий спосіб знайти джерело чутливості — звернутися до лікаря-дерматолога.
Дерматологи можуть оцінити стан шкіри та перевірити людину на наявність алергій або основних захворювань. Встановлення причини симптомів часто полегшує їх лікування.
Хоча це буває рідко, у пацієнта також може розвинутись серйозна алергічна реакція на продукти догляду за шкірою, так звана анафілаксія.
Необхідно звернутися по невідкладну медичну допомогу, якщо помічаєте, зокрема:
- утруднене дихання, хрипи або задишку;
- припухлість обличчя, язика або горла;
- запаморочення або непритомність.
Отже:
Зазвичай наявність чутливої шкіри не є ознакою її серйозного захворювання. Просто деякі люди чутливіші до продуктів, з якими контактує їхня шкіра.
У багатьох випадках відмова від агресивних хімічних речовин, парфумерії та інших подразнюючих інгредієнтів в продуктах догляду за шкірою допомагає послабити симптоми або й прибрати їх.
Той, хто відчуває постійні симптоми або їх погіршення, повинен звернутися по діагностику до дерматолога.
Причиною хворобливого стану може бути основне захворювання, в тому числі й алергія, що проявляється реакцією шкіри.
На підставі діагностики лікар порекомендує методи лікування, які підійдуть саме вам.