Алергія на латекс: винні рукавички, соски, презервативи, їжа та пилок

0 4 331

Протягом довгого часу латекс називали гіпоалергенною речовиною. Але наприкінці 1980-х – початку 1990-х років стала ширитися алергія до нього. Спочатку вважалося, що алергія на латекс може виникати лише у дорослих, які тривалий час носять рукавички: лікарів, медсестер, лаборантів, прибиральників, перукарів, косметологів. Або ж у тих, хто використовує бар’єрні методи контрацепції.

Але сьогодні алергія до латексу діагностується і у дітей. Зокрема, у дітей із розщілиною хребта (spina bifida) сенсибілізація до латексу сягає 72 %.

І, хоча причина алергії до латексу у людей з розщілиною хребта достеменно невідома, сенсибілізація може відбуватися внаслідок раннього, інтенсивного й постійного контакту таких хворих із латексними виробами під час багаторазових операцій, діагностичних тестів та обстежень.

Окрім того, джерелом алергії до латексу у дитини може стати соска.

Чому латекс — алерген

Латекс це молочний сік каучукового або гумового дерева (гевеї), який містить суміш води, цукру  білків. У так званій гумовій фракції каучукового соку міститься понад 200 різних білків. А саме білки зазвичай викликають алергічні реакції нашого організму.

Сік каучукового дерева використовують для виготовлення гумових виробів, таких як побутові та медичні рукавички, взуття, шини, повітряні кульки, презервативи та інші. В процесі виробництва до соку дерева додаються хімічні речовини, зокрема для того, щоб прискорити затвердіння.

Тож готовий виріб, крім природного латексу, може містити залишки доданих при виробництві білків та хімікатів, які також можуть викликати алергічні реакції. Проте такі реакції розвиваються повільніше — протягом декількох годин або днів. Вони викликають свербіж та червоний висип, які є проявами алергічного контактного дерматиту.

Якщо для виробництва латексних виробів сік гевеї синтезується штучно, це не надто змінює властивості кінцевого продукту. Тоді алергічну реакцію на латекс викликають штучно синтезовані речовини, за будовою та властивостями тотожні натуральним.

У випадку із латексними рукавичками прояви алергії можуть посилювати також матеріали, які полегшують надягання та зняття виробу. Наприклад, кукурудзяний крохмаль або тальк, шаром якого рукавички вкриті зсередини, поєднується з білками латексу та стає їх носієм.

При маніпуляціях з рукавичками ці крохмально-латексні частинки здіймаються у повітря й стають аероалергенами. Тобто вони вступають у контакт зі слизовими оболонками горла, дихальних шляхів та легенів й спричиняють виникнення реакцій.

Які симптоми має власне алергія на латекс

Білки з латексу викликають негайні алергічні реакції, які розвиваються у проміжок часу від декількох хвилин до години. Прояви реакції залежать від того, наскільки алергенним є білковий компонент латексу, з яким контактувала людина, наскільки вона вже сенсибілізована до алергену й чи був це контакт зі шкірою чи зі слизовими оболонками.

latex-allerg3y

Існують три основні варіанти патологічної реакції організму на латекс:

  1. Алергічний контактний дерматит – захворювання, яке відноситься до імунопатологічної реакції уповільненого типу. Ознаки хвороби:

Часто патологічний процес не тільки виникає в місці контакту шкіри з латексом, а й поширюється на інші ділянки.
При цьому може погіршуватися загальний стан: підвищується температура, з’являються слабкість й нездужання.

2. Алергічна реакція негайного типу розвивається швидко (протягом кілька хвилин чи годин після контакту з латексом) і може проявлятися:

3. У дитини, якщо контакт з латексом відбувся на ділянці навколо рота (наприклад, при смоктанні соски) або коли дитина вдихнула частки латексу, можуть з’явитися хрипи, проблеми з диханням, свербіж та набряк навколо рота.

Як чутливість до латексу пов’язана з алергією до харчових продуктів та пилку

Близько 30-70 % хворих на алергію до латексу мають алергію до продуктів рослинного походження. Це явище отримало назву синдрому «латекс — фрукти» і є проявом перехресної алергії.

Виникає вона через те, що природні білки соку гевеї мають структуру, подібну до структури білків інших рослин. Наприклад, основний алергенний білок латексу належить до групи профілінів, до якої входить також білок пилку берези. Тому реакція на латекс часто виникає у пацієнтів, які реагують на березовий пилок.

Інші білки із групи профілінів, які містяться у латексі, знайдені у пилку тимофіївки. Ця представниця злаків викликає симптоми алергії у понад 40 % населення України. І тому люди, сенсибілізовані до пилку тимофіївки, можуть бути чутливими й до алергенів латексу.

Окрім цього, профіліни також зустрічаються у ківі, бананах, білках кукурудзи та пшениці, фінікової пальми, сої, маслини, деяких зонтичних (селери, моркви).

Ще одна група неспецифічних білків, що транспортують ліпіди, окрім як у латексі, є у плодах розових (яблуко, груша, слива, персик та інші), де ці білки – основний алерген. Зустрічаються вони й у пилку бур’янів (полин), маслинах, горіхах, насінні та овочах.

Ці білки не піддаються травленню й не розкладаються при нагріванні, коли готується їжа. А тому люди, чутливі до латексу, можуть реагувати й на названі продукти.

latex-allergy1

Нижче наводимо перелік харчових продуктів, алергія до яких може підвищувати ризик розвитку алергії до латексу:

Європейські вчені вказують, що 11 % людей, які мають алергію до плодів рослин, проявляють й симптоми алергії до латексу після провокаційного тесту.

Отже, підвищений ризик виникнення алергії до латексу, окрім медичних працівників, мають особи з харчовою та сезонною алергією (полінозом), астмою, атопічною екземою. До цієї групи входять також пацієнти із розщілиною хребта, а ще люди, які мали повторні операції на сечовому міхурі.

У яких виробах може міститися латекс

Щоб запобігти розвитку алергічної реакції, важливо усвідомлювати, де може міститися латекс.

Предмети побуту:

  • гумові рукавички;
  • повітряні кульки;
  • килимки;
  • іграшки для ванни;
  • шини для велосипедів, інвалідних колясок тощо;
  • речовина для заклейки конвертів;
  • підошви взуття, кросівки;
  • пляшки для гарячої води;
  • дитячі соски;
  • одноразові підгузки;
  • аксесуари для волосся;
  • гумові руків’я на велосипедах, спортивному знарядді тощо;
  • дощовики та плащі.

Медичні засоби та інструментарій:

  • рукавички для обстеження;
  • адгезивні пластирі та стрічки;
  • манжети приладів для вимірювання тиску;
  • стоматологічні хірургічні дамби та капи;
  • катетери;
  • дренажні трубки;
  • маски;
  • презервативи, спіралі;
  • внутрішньовенне ін’єкційне обладнання.

Офісне приладдя:

  • комп’ютерні килимки, миші;
  • клеї для конвертів;
  • еластичні стрічки;
  • ластики;
  • гумові наконечники олівців.

Що стосується рукавичок, що містять латекс, то існує безпечна для людей з алергією альтернатива: рукавички з вінілу (ПВХ).

latex-allergy2

Алергія на латекс та секс

Позаяк презервативи та сперміциди також містять латекс і білки, подібні до його протеїнів, алергія може виникати й на ці засоби контрацепції. Причому частіше вона зустрічається у жінок: велика площа слизової оболонки піхви сприяє проникненню в організм латексних алергенів.

Симптоми алергії на презервативи жінка може відчути вже під час статевого акту.

Як діагностується алергія на латекс

Через різноманітність проявів алергії до латексу достеменний діагноз вам може встановити лише лікар. Крім того, алергенні білки латексу, як згадувалось вище, входять до декількох груп, що можуть мати перехресні реакції з різними харчовими продуктами та пилком. А тому дуже важливо встановити, на які з білків латексу реагуєте саме ви.

Шкірний прик-тест до алергенів латексу не дає змоги встановити чутливість до конкретних компонентів латексу так точно, як це роблять засоби молекулярної діагностики алергії.

Зокрема, у панелі мультикомпонентного тесту ALEX можна визначити чутливість до 7 різних алергенів латексу та до інших, майже 300, екстрактів та молекул. А тому тест АЛЕКС є надійним способом діагностики цього та інших видів алергії.

Чи існують ліки проти алергії до латексу

Є повідомлення про успішні випадки десенсибілізації до латексу, але це поки що експериментальні дані.

Тож на сьогодні найбільш ефективним методом боротьби з алергією до латексу є уникнення контакту з ним.

Втім, існує ще одна проблема — перехресна алергія. У таких ситуаціях важливо визначити конкретні алергени, з якими у пацієнта виникає перехресна реакція.

Після цього пацієнту призначається гіпоалергенна дієта, що виключає продукти, алергія до яких може підвищити ризик виникнення алергії до латексу. Правильно підібрати дієту після обстеження може лише лікар.

Він також призначить коректну медикаментозну терапію.

Медикаментозна терапія охоплює застосування:

  • антигістамінних і глюкокортикоїдних засобів — при алергії негайного типу;
  • місцевих препаратів — для зменшення шкірних симптомів;
  • інгаляцій з бронходилататорами — у разі звуження просвіту бронхів.

При виникненні анафілаксії або анафілактичного шоку першою допомогою є використання автоінжектора адреналіну.

Коли вам потрібна операція, в тому числі стоматологічна хірургія, обов’язково попередьте медичний персонал про наявність у вас алергії до латексу.

Коментарі
Loading...