Береза та інші дерева родини березових: винуватці полінозу з лютого по травень

0 6 553

Часто пацієнти звинувачують у своїх весняних симптомах алергії березу. Проте винуватицею полінозу у весняні місяці, у тому числі і в квітні, може бути не лише вона, а й інші дерева родини березових (Betulaceae).

Дослідження фахівців цього сайту показали, що представники березових разом обумовлюють симптоми полінозу у щонайменше 40 % українців, які пройшли діагностику алергії за допомогою молекулярного тесту ALEX.

До цієї родини входять такі відомі дерева – чинники весняної алергії, як ліщина, вільха, береза та граб.

У всіх цих рослин пилок-алерген міститься у сережках, які насправді є їхніми суцвіттями. Найчастіше березові цвітуть ще до або одночасно з розпусканням листя. Тобто цвітіння їх усіх разом узятих триває по черзі з кінця січня до початку, а інколи до середини травня. І у людей, чутливих до пилку одного із цих дерев, можуть спостерігатись симптоми під час цвітіння інших. Тобто з лютого по травень.

Ліщина звичайна

Ліщина звичайна (Сorylus avellana L.) – це чагарник або невелике дерево висотою від 2 до 7 м. Ця рослина виділяє пилок одна з перших – у лютому-березні. Втім, через глобальне потепління її цвітіння може починатися вже в січні.

Пилок ліщини часто викликає алергію в регіонах, де люди живуть неподалік від великих насаджень кущів в хвойних та змішаних лісах.

У природі ареал виду охоплює всю Європу, Кавказ і Середній Схід.

Вільха

Рослини роду вільха (Alnus L.) цвітуть з пізньої зими до травня – у залежності від природньої зони. Так, у Західній Європі та у Криму відомі види вільхи, що починають цвітіння взимку, а на півночі Євразії вільха цвіте у квітні-травні.

Її пилок – один з найважливіших алергенів весняного періоду.

Вільха — листопадне дерево, інколи чагарники, які часто ростуть біля води, на болотистих ґрунтах в лісах.

Береза

Пилок берези (Betula L.), переважно берези бородавчастої або повислої (Betula pendula Roth.), знаходиться в повітрі тривалий час і має високу алергенність.

Цвіте береза з кінця березня до початку травня. Це дерево з білою корою заввишки близько 25-30 м. Її гілки вкриті смолистими залозками-бородавочками, від яких береза і отримала свою назву.

У старіших рослин в нижній частині стовбура утворюються тріщини, кора стає чорною. Молоді гілки тягнуться вниз, звідси друга назва берези – «повисла».

Пилок берези – основний сезонний алерген Північної та Центральної Європи.

Поширена ця рослина майже по всій Європі (на Піренейському півострові та в інших районах Середземномор’я зустрічається зрідка), в Північній Африці, в Передній і Центральній Азії.

В Україні береза має дворічний цикл, і кожного парного року вона виділяє набагато більше пилку, ніж непарного. Відтак симптоми людей, чутливих до пилку берези, є особливо вираженими раз на два роки.

Граб звичайний

Ліси, утворені грабами, у народі називають «чорними», бо дерево має сріблясто-сіру аж до чорної кору, яка з віком глибоко розтріскується.

Пилок граб (Carpinus betulus L.) виділяє переважно з початку квітня до початку травня, в залежності від зони, в якій росте. В Україні пилок граба найчастіше реєструється з середини квітня по початку травня.

Це дерево висотою 7-12 м, в окремих випадках – до 25 м. Ареал грабу охоплює всю материкову частину Європи, також він поширений в Малій Азії, на Кавказі та в Закавказзі. Зростає в змішаних широколистяних лісах, рідше утворює чисті насадження.

Щоб точно визначитися, чи насправді у вас алергія і на який саме пилок, проконсультуйтесь із лікарем. А ми допоможемо зменшити ризик зустрічі із вже відомими вам алергенами. Їхні концентрації у повітрі ви завжди зможете подивитись в алергопрогнозі.

І головне: алергію до пилку, або поліноз, можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії «Inmunotek», доступні в Україні.

Коментарі
Loading...