Чи завжди кропив’янка — це алергія?

0 12 740

Кропив’янка або уртикарія, згідно зі світовою статистикою, щонайменше раз у житті виникає у 15-20 % населення. Хвороба проявляється висипом у вигляді червоних або рожевих пухирів: вони можуть бути поодинокими або численними, розташовуватися симетрично чи хаотично.

Пухирі безболісні, але часто супроводжуються свербежем. Зазвичай зникають протягом доби.

У 40 % хворих на кропив’янку на різних частинах тіла розвивається набряк Квінке: навколо обличчя, на кистях, стопах. Тільки набряки, без шкірних проявів, як симптом захворювання зафіксовані в 10 % випадків.

Жінки хворіють на кропив’янку вдвічі частіше за чоловіків. Захворювання проявляється у людей різного віку, але переважно у тих, кому від 30 до 50 років; після 70 перші епізоди кропив’янки дуже рідкі.

Від чого виникає і скільки триває кропив’янка

Allergic Skin

Всупереч поширеній думці, у виникненні уртикарії не завжди винна алергія. Причин багато: патології печінки, підшлункової або щитоподібної залоз, шлунково-кишкового тракту, ревматичні, аутоімунні й онкологічні захворювання, дуже рідко — наявність в організмі людини паразитів.

За тривалістю кропив’янку поділяють на гостру й хронічну. Перша триває до шести тижнів, друга — довше.

Хронічна форма

Більшість пацієнтів з хронічною кропив’янкою одужують протягом 6-12 місяців. Понад п’ять років захворювання може тривати в 10-20 % випадків. Менше десятої частини пацієнтів хворіють довше 20 років.

На хронічну уртикарію значно частіше хворіють дорослі, ніж діти. У 30-50 % пацієнтів її виникнення пов’язане з аутоімунними процесами, коли імунітет виробляє антитіла до власних тканин, органів або клітин.

Причину хронічної рецидивної кропив’янки у дорослих фахівці не можуть виявити в 70-90 % випадків.

Гостра форма

Алергія часто стає причиною гострої форми кропив’янки: вона розвивається як реакція гіперчутливості на певний зовнішній подразник, тобто алерген.

Найчастіше ними стають:

Іноді розвиток гострої форми уртикарії викликають імунні механізми або неімунні, але не пов’язані з алергією. Це може статися через:

  • застосування лікарських засобів певних видів (опіоїдів, бета-блокаторів, ванкоміцину, нестероїдних протизапальних препаратів);
  • використання рентгеноконтрастних речовин;
  • гормональні порушення;
  • вживання деяких харчових продуктів (ферментованих, гістамінолібераторів, наприклад, полуниці, апельсинів, сирів з цвіллю);
  • гострі вірусні інфекції, особливо у дітей;
  • ревматичні захворювання та ін.

Види кропив’янки

SUBIZA

За причинами виникнення вчені виділяють декілька видів кропив’янки:

  • Механічна. Виникає при механічному подразненні шкіри. До неї відносять кропив’янку від надавлювання та дермографічну (інакше — уртикарний дермографізм), викликану появою пухирів через тертя / подразнення шкіри одягом або тупим предметом.
  • Сонячна. Причина — вплив на шкіру ультрафіолетового випромінювання або сонячних променів.
  • Нервова, інакше — психогенна. До її розвитку можуть бути залучені нейропептиди — білки, які беруть участь в передачі нервових імпульсів між шкірою і нервовою системою.
  • Холодова кропив’янка. Широко розповсюджена. Симптоми з’являються внаслідок контакту з холодом: безпосереднього дотику, вживання холодних напоїв або їжі, перебування на морозному повітрі.
  • Холінергічна. Виникає як реакція на підвищення температури людського тіла на 0,5-1 градус через стрес, фізичне навантаження, перебування в гарячій воді або задушливому приміщенні. Висип має специфічний вигляд: дрібні точкові пухирі, що поширюються на значній частині шкіри. Часто супроводжується набряком Квінке.
  • Аквагенна, коли від контакту шкіри з водою будь-якої температури з’являються пухирі, свербіж та набряк. Рідкісний вид захворювання.
  • Теплова уртикарія, причина якої — тактильний контакт з теплим або гарячим об’єктом. Ще один рідкісний вид.
  • Папульозна. Причина — укуси комах (постільних клопів, комарів, бліх). Виявляється характерним висипом у вигляді дрібних вузликів на шкірі (папули).
  • Пігментна. Одна з форм шкірного мастоцитозу — патології, що характеризується накопиченням опасистих клітин в різних тканинах і органах, включаючи шкіру.

А ось діагнозу «харчова кропив’янка» офіційно не існує. При гострій формі захворювання характерний висип може з’являтись після вживання алергенної їжі. У хронічних хворих їжа може загострювати симптоми, але зазвичай не вона є головною причиною захворювання.

При обох формах кропив’янки іноді рекомендують дотримуватися певної дієти, призначити яку може тільки лікар.

Як правильно лікуватись

До основних препаратів, що застосовуються в терапії кропив’янки, належать антигістамінні засоби й моноклональні антитіла.

Але, оскільки захворювання може мати різні форми, причини та перебіг, поставити точний діагноз і призначити адекватне лікування може виключно лікар. Тільки фахівець здатний визначити, кропив’янка у пацієнта або інше захворювання, що має подібні до неї симптоми.

Коментарі
Loading...