Реакція на укуси бджіл – не завжди алергія, але якщо алергія, то небезпечна

1
1760


укус

Укус бджоли або когось із її родичів — оси, джмеля чи шершня — неприємний та болісний. Втім, біль минає, набряк та почервоніння в місці укусу ‒ теж. А от ті, хто має алергію на укуси бджіл, стикаються зі значно небезпечнішими наслідками.

За різними даними, алергію до укусів жалячих комах мають від 0,8 до 8 % населення світу, переважно старше 20 років. По Україні, за інформацією доцента кафедри педіатрії № 1 НМАПО імені П. Л. Шупика, к.м.н. Олени Шарікадзе, ця цифра становить 3,82 %.

Схильність до алергії до комах успадковується так само, як будь-яка інша. А якщо алергія є в обох батьків, ймовірність успадкування її дитиною збільшується удвічі.

“Але це не означає, що дитина матиме саме алергію до укусів бджіл. Багато залежатиме від середовища, у якому живе людина, від того, чи вживатиме вона продукти бджільництва”, – наголошує Олена Шарікадзе.

Американська практика свідчить, що, хоча алергія до укусів комах іноді є спадковою, переважна більшість людей з нею не мають сімейної історії алергії до комах. Існує лише слабкий зв’язок з іншими алергічними станами, але частота сенсибілізації до отрути вища серед осіб з чутливістю до інгаляційних алергенів (з або без симптомів).

Укус – це отруєння

Зазвичай бджоли та джмелі кусають, лише якщо їх спровокували. Більш агресивно поводяться оси, особливо восени, коли їх стає більше, а їжі — менше.

В момент укусу в тіло людини впорскується отрута, білки якої діють на клітини шкіри та імунну систему. Як наслідок навіть у тих, хто не має алергії, на місці укусу з’являються почервоніння, біль та невеликий набряк, що швидко минають.

Трапляється і місцева реакція, при якій набряк та почервоніння можуть збільшуватися протягом 12-24 годин після укусу, іноді поширюючись на всю кінцівку. Зазвичай у такій ситуації призначають антигістамінні препарати, іноді – кортикостероїди.

Симптоми інтоксикації проходять за 5-10 днів і не є загрозою здоров’ю, за виключенням випадків, коли бджола вжалила у ротову порожнину або язик: через їх набряк та набряк гортані людина може задихнутись.

Реакція на укус бджіл у язик та слизову рота така сильна тому, що м’язові тканини язика м’якіші за інші й не дуже щільні. Крім того, всередині рота немає товстої шкіри, яка могла б знизити ефект проникнення гострого жала.

Ось чому жало завжди входить дуже глибоко у язик та слизову щік. До того ж комаха, яка залетіла до рота, не шкодує отрути, бо налякана незвичними умовами.

Через це набряк на язиці розвивається набагато сильніше. До того ж виникають вкрай неприємне пекуче відчуття, зразу починає боліти голова, як і після укусу оси чи бджоли в око. Все це сильно лякає людину, й до загальної патології приєднується емоційний фактор – страх.

Важкі алергічні реакції на укуси комах

Набряк у місці укусу – ще не обов’язково алергія. Це реакція організму на отруєння токсинами комах.

Алергія виникає тоді, коли у відповідь на потрапляння отрути в організм імунна система людини поводиться неадекватно. Як наслідок, один із наступних укусів (це може бути і другий, і третій, і п’ятий) відіграє роль спускового гачка — ініціює розвиток небезпечних для здоров’я та життя реакцій, від кропив’янки до анафілаксії.

Ризик розвитку алергії при повторному укусі комахою того ж виду становить 5—10%.

Ще один важкий прояв алергії до укусів бджіл та ос — відтерміновані системні алергічні реакції, які вражають одну або декілька систем організму. Вони можуть розвиватись через 2 години – 3 тижні після укусу.

Відтерміновані системні алергічні реакції можуть проявлятися лихоманкою, болем у суглобах, збільшенням лімфовузлів, набряком Квінке, геморагічним висипом. У дорослих ризик їх розвитку становить 20 %, якщо при попередніх укусах розвивалась кропив’янка, та від 40 до 70 %, якщо анафілаксія.

У дітей віком до 16 років кропив’янка при попередньому укусі дає 10 % ризику системних реакцій, анафілаксія – від 30 до 40 %. Саме отрута жалячих комах є однією з трьох найбільш розповсюджених причин анафілактичного шоку.

Перша допомога та лікування при укусі

Щоб зменшити свербіж і набряк в місці укусу, лікарі радять:

  • промити уражену ділянку милом і водою;
  • прикласти до місця укусу лід, щоб запобігти поширенню отрути;
  • не розчісувати сверблячі рани;
  • мазі для загоєння ран від укусів комах застосовувати тільки після консультації з лікарем, яка особливо важлива для пацієнтів з алергією;
  • якщо в особистому анамнезі були випадки гострої реакції організму на алергени, в тому числі з утрудненням дихання або задишкою, при собі потрібно завжди мати автоматичний інжектор-шприц з адреналіном, який допоже зняти симптоми анафілактичного шоку.

Якщо реакція на укус розвивається без анафілактичного шоку, у заходах першої допомоги немає потреби: достатньо буде використання місцевих протисвербіжних (інколи — протимікробних) засобів.

Алергія до отрути виліковна

Хороша новина в тому, що алергія до отрути комах виліковна. Позбутися алергії до отрути бджіл та їхніх родичів допомагає алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ), ефективність якої становить 95—100%.

Цей метод лікування дозволяє не лише значно зменшити ризик набуття системної алергійної реакції при повторних укусах, а й значно покращує якість життя пацієнта. Курс терапії триває від трьох до п’яти років. Тут важливо підібрати якісні алергени для АСІТ.

Протягом зазначеного часу пацієнту роблять ін’єкції отрути, поступово збільшуючи дозу. Імунотерапія показана дорослим, у яких розвивалась системна алергічна реакція на укус, а також дітям, які мали анафілаксію.

Детальніше про причини і механізми виникнення й розвитку алергії читайте тут. А регулярне відвідування нашого сайту допоможе вам бути в курсі останніх новин про діагностику і лікування алергії та її ускладнень.

1 COMMENT

ЗАЛИШТЕ КОМЕНТАР