Як лікувати алергію?

0 4 915

За даними різних джерел, на алергію сьогодні страждає близько третини населення Землі, і ця цифра постійно збільшується. Це погана новина. Хороша полягає в тому, що наука не стоїть на місці: розроблені унікальні методи лікування алергії й лікарські препарати нового покоління, які допомагають суттєво підвищити якість життя пацієнтів та звести симптоми алергії до мінімуму.

Оптимальне лікування алергії можна підібрати тільки після консультації з лікарем-алергологом, який ретельно вивчає історію хвороби пацієнта, а також встановлює діагноз на підставі сучасних методів алергодіагностики.

Існує 3 основних напрямки лікування алергії:

І якщо у вас немає можливості уникнути контакту з алергеном, що викликає реакцію, — а саме це найдієвіший спосіб, ця стаття для вас.

Отже, розглянемо методи лікування алергії докладніше й розберемось, які заходи й засоби допоможуть поліпшити якість життя пацієнтів з алергією.

Уникнення контакту з алергеном і/або його елімінація

no_allerg

Кращий спосіб запобігти розвитку симптомів алергії й обмежити потребу в лікарських препаратах, які ці симптоми усувають, — максимально уникати контакту з алергеном.

Такі заходи охоплюють також елімінацію, тобто видалення джерела алергенів зі шкіри, волосся та слизових, а ще з вашого будинку й інших місць, де ви проводите багато часу.

Та чи можливо повністю захистити себе від контакту з алергеном? У разі харчової алергії — так, можна уникати вживання причинно-значущих харчових продуктів.

Але ми не можемо повністю уникнути контакту з кліщами домашнього пилу, що живуть поруч з людиною повсюдно, пліснявими грибами або пилком, який літає в повітрі. Проте можливо знизити концентрацію побутових алергенів, дотримуючись правил гігієни житлових приміщень, або зменшити вплив пилку, миючи голову й промиваючи ніс спеціальним розчином. Прояви алергії можна знизити також через модифікацію способу життя.

Зменшити вплив на вас побутових алергенів — пилових кліщів або лупи домашніх тварин — можна, якщо:

  • прати білизну при високих температурах 60-90 градусів;
  • використовувати акарицидні засоби;
  • підтримувати в приміщенні низьку вологість і температуру повітря 18-20 градусів;
  • прибрати з дому килими та використовувати спеціальні пилососи з високоефективними фільтрами для твердих частинок (HEPA).

При алергії до плісняви зменшуйте вологість у ванній й кухні за допомогою вентиляторів та осушувачів повітря. Усуньте всі осередки видимої плісняви в будинку.

Не проводьте прибирання двору осінньої пори без захисних рукавичок та респіратора, а краще доручіть це іншим людям.

Промивання носа сольовим розчином

maxresdefault

Симптоми полінозу (або сезонної алергії) можна зменшити, прибравши алерген шляхом щоденного промивання носа сольовим розчином після прогулянки на вулиці. Це дозволяє видалити пилок, пил і слиз із порожнини носа і таким чином полегшити дихання, а також зменшити контакт організму з алергеном.

Caja-JPG

Унікальним і високоефективним засобом є система для промивання носа з ксилітолом Sinusalt®, яка дозволяє проводити очищення великим об’ємом спеціального розчину. Тільки таким чином можна домогтися ефективного промивання носа.

Використання сольового розчину при сезонній алергії перед застосуванням лікарського препарату у вигляді спрею, наприклад, глюкокортикостероїду, підвищує його ефективність. Густий слиз може перешкоджати роботі стероїду на слизовій, а сольовий розчин очищає ніс від густого слизу та забруднень.

Пацієнтам з алергією до пилку рекомендується робити від 1 до 3 зрошень на день під час сезону цвітіння.

Лікування симптомів алергії (фармакотерапія)

Тут ми розглянемо лікарські засоби, які найбільш часто використовуються для лікування алергії.

treatment of allergy

Антигістамінні препарати

Антигістамінні препарати використовуються при лікуванні більшості алергічних реакцій незалежно від причини їх виникнення. Вони знижують вироблення гістаміну в організмі, полегшуючи прояви симптомів алергії, таких як чхання, сльозотеча, висип та свербіж.

Такі препарати випускаються в кількох формах:

  • таблетки, сиропи й краплі для приймання всередину;
  • розчини для ін’єкцій;
  • назальні спреї.

Антигістамінні лікарські засоби в деяких випадках також можна приймати безпосередньо перед контактом з алергеном для запобігання алергічним реакціям, наприклад, при алергії до пилку або до свійських тварин.

Препаратами вибору сьогодні є антигістамінні засоби другого покоління, наприклад, левоцетиризин, дезлоратадин, біластин. Вони практично не мають побічних ефектів, зокрема, не викликають сонливості.

Якщо у вас є захворювання печінки або ви вагітні, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж починати приймання таких лікарських засобів.

Назальні деконгестанти або судинозвужувальні краплі в ніс

Назальні деконгестанти — судинозвужувальні краплі в ніс та спреї — допомагають зменшити закладеність й набряклість носових ходів і поліпшити носове дихання. ️

Але будьте обережні: безконтрольне приймання судинозвужувальних крапель і спрею в ніс понад 14 днів може стати причиною медикаментозного риніту. Тривале застосування назальних препаратів викликає синдром рикошету: фактора, що викликав риніт, вже немає, а закладеність носа і нежить продовжують турбувати.

Тому назальні деконгестанти при алергічному риніті можна застосовувати за рекомендацією лікаря і не довше 7 днів.

Інтраназальні кортикостероїдні спреї

Інтраназальні кортикостероїдні спреї (INCS) дуже ефективні в лікуванні сезонного і цілорічного алергічного риніту. У цьому ж випадку може використовуватися комбінована терапія: INCS + антигістамінні препарати.

Назальні кортикостероїди зменшують запалення і набряк слизової, викликані алергеном. Кортикостероїдні назальні спреї можна застосовувати тривалий час під контролем лікаря. Вони є найбільш ефективними ліками при алергічному риніті.

Кортикостероїдні засоби у вигляді мазі та крему

Кортикостероїди зменшують запалення і свербіж на шкірі. При шкірних проявах алергії ці препарати використовують у вигляді кремів або мазі. Вони призначаються лікарем і повинні застосовуватися короткими курсами.

Увага: є обмеження стосовно нанесення препаратів цієї групи у дітей на шкіру під памперс.

Адреналін

Адреналін використовується для надання невідкладної допомоги при загрозливих для життя важких алергічних реакціях, таких як анафілактичний шок.

Адреналін зазвичай вводиться за допомогою автоінжектора. Це може зробити людина, яка не має медичної освіти, але пройшла відповідну підготовку.

Ефект введеного адреналіну проявляється швидко, однак триває недовго. Тому після ін’єкції треба викликати невідкладну медичну допомогу.

Зробити укол адреналіну необхідно протягом декількох хвилин після появи перших ознак серйозної алергічної реакції при харчовій алергії, алергії до латексу, до укусів комах.

Алерген-специфічна імунотерапія

Алерген-специфічна, або алергенна імунотерапія (АСІТ або АІТ) полягає в регулярному введенні екстракту алергену шляхом ін’єкцій або вживання сублінгвальних таблеток, спреїв чи крапель. Доза алергену при цьому поступово збільшується. Людина стає менш чутливою до цього чинника.

Імунотерапія застосовується при алергії до пилку, шерсті й епідермісу домашніх тварин, пилу, отрути бджіл і ос, цвілевих грибів. Тривалість імунотерапії становить 3—5 років.

Імунотерапія не проводиться при алергії до харчових продуктів.

Для того, щоб АІТ була ефективною, потрібно застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Тільки він може поставити діагноз «алергія» та призначити правильне лікування захворювання.

Коментарі
Loading...