Атопічний дерматит, море та басейн:  готуємось до сезону відпусток

0 4 983

Атопічний дерматит — не привід відмовлятися від відвідування басейна чи відпочинку на морі! Попри той факт, що хлор і морська сіль можуть суттєво подразнювати шкіру людей, які страждають на атопічний дерматит, вони також можуть мати лікувальну дію.

Пацієнтам з атопічним дерматитом  зовсім не заборонене плавання. Навпаки, вчені довели, що  хлор має протизапальну, підсушувальну й антибактеріальну дію. Таким чином, вплив хлору може покращити стан шкіри за умови  регулярного догляду за нею та використання зволожувального крему.

Цікавіші результати були отримані під час дослідження впливу морської води на стан шкіри при атопічному дерматиті. Так, додавання морської солі до ванн для дітей з атопією дозволяє не тільки зняти запалення шкіри, а також запобігти розвитку ускладнень.

Але пам’ятайте: це  не означає, що на період відпочинку можна відмовитися від зовнішньої базисної терапії, тобто спеціальних  засобів для очищення та зволоження шкіри, які вам порадив лікар.

Дотримання вказівок лікаря та наших порад дозволить вам повною мірою насолодитися водними видами спорту та допоможе дітям з атопічним дерматитом позбутися проблем зі шкірою.

В БАСЕЙНІ

Чи можна пацієнтам з атопічним дерматитом відвідувати басейн? Так, але дотримуючись певних правил гігієни та догляду за шкірою.

swimming

Перед плаванням

Дітям старшого віку та дорослим за 1—2 години до плавання можна рекомендувати наносити зволожувальний крем — емолієнт.

Зволожувальний крем або лосьйон має захисну дію. Він створює на шкірі поверхневу плівку, яка захищає її від подразнення та пересихання в басейні.

Будьте обережні, особливо з дітьми до 3 років, не наносьте емолієнт безпосередньо перед купанням. Це може бути небезпечно: шкіра малюка стане дуже слизькою і мамі досить важко буде тримати дитину у воді.

Йдучи у басейн, впевніться, що:

  • ваш рушник зроблений з натуральної тканини, він м’який та чистий;
  • ви не забули окуляри для плавання, бажано з силікону;
  • ви взяли засоби для душу, зволожувальний крем, які підходять саме вам. Не позичайте чужі засоби, а власні підберіть разом із лікарем.

Після плавання

Після кожного плавання необхідно обов’язково прийняти теплий, але не гарячий душ тривалістю не більше 5 хвилин. Під впливом гарячої води змиваються природні ліпіди шкіри, що призводить до сухості й подразнення. Порахуйте до 30, стоячи під душем, аби впевнитись, що усі подразники добре змиті.

Обережно висушіть шкіру рушником, промокаючи без розтирання. Не рекомендовано використовувати мийний засіб на основі мила відразу після плавання. Краще приймати душ взагалі без нього.

Використовуйте м’який рушник із натуральної тканини. Слідкуйте за тим, щоб рушники не сохли на відкритому повітрі, адже будь-який пилок або інші алергени можуть активувати запалення.

На вологу шкіру обов’язково нанесіть зволожувальний крем.

Як повернетесь додому

Всі лікарські препарати для місцевого застосування необхідно наносити на уражені ділянки шкіри вдома. Також зволожувальний крем-емолієнт потрібно нанести ще раз ввечері, перед тим, як лягати спати.

Ще раз про хлор

Хлор, який найчастіше додається у воду басейнів як дезінфекційний засіб,  може викликати подразнення у деяких дітей з атопічним дерматитом.

З іншого боку, ванни з хлором наразі рекомендовані Американською асоціацією дерматологів для лікування атопічного дерматиту та екземи. Адже хлор має протизапальну, підсушувальну й антибактеріальну дію. Концентрація хлору в такій лікувальній ванні приблизно дорівнює концентрації в хлорованому басейні.

Проте, якщо ви чи ваша дитина все ж реагуєте на хлор, шукайте басейн, де вода очищається іншими методами, наприклад ультрафіолетом.

Утриматися від походу в басейн необхідно, якщо у дитини:

  • сильно виражений свербіж;
  • є ділянки на шкірі з почервонінням і мокнуттям, тріщинами й ранами;
  • важке загострення екземи та атопічного дерматиту.

НА ПЛЯЖІ

Тепер поговоримо про те, як правильно доглядати за шкірою, коли ви відпочиваєте біля моря.

Сонячні ванни дуже корисні для кожної людини, а на дітей та дорослих з атопічним дерматитом вони можуть мати лікувальний вплив. Але перебувати на сонці корисно лише в ранкові години до 11:00 та ввечері після 16:00, коли сонце не таке активне.

Getty

Перед виходом на пляж вранці

Нанесіть сонцезахисний крем. Використовуйте нежирний захисний крем на силіконовій або мінеральній основі із захисним фактором SPF 50. Крем повинен бути без хімічного фільтру, або, принаймні, не мати аромату.  

Нанесення крему до виходу на пляж дасть засобу змогу увібратися у шкіру до експонування на сонці та/або плавання, а також зменшить кількість піску, що прилипає до шкіри.

Не перебувайте на сонці у найспекотніші години дня з 12.00 до 16.00.

Не застосовуйте гормональні глюкокортикостероїдні мазі перед виходом на сонце. Використання топічних глюкокортикостероїдних мазей та крему може викликати гіперпігментацію на шкірі. Тому перед використанням лікарських препаратів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Після кожного плавання

Обмивання чистою водою і нанесення сонцезахисного крему є життєво важливим після кожного купання, навіть якщо між ними проходить мало часу.

Вийшовши з моря, змийте солону воду зі шкіри та повторно нанесіть сонцезахисний крем. Обережно висушіть шкіру чистим рушником. Остерігайтеся ефекту «наждачного паперу» від рушника, на який потрапив пісок.

Не забувайте регулярно пити воду, щоб уникнути зневоднення організму.

Коли знаходитесь біля моря чи басейну

Обов’язково використовуйте сонцезахисний крем із захисним фактором SPF 50.  Для забезпечення ефективного захисту чутливій шкірі необхідно наносити сонцезахисний крем товстим шаром, щоб шкіра залишилася трохи білою. Не варто використовувати масла та лосьйони для засмаги, оскільки їх неможливо розподілити товстим шаром.

Крім того, атопічна шкіра, так само як інші типи шкіри, повинна бути захищена від надмірного сонячного опромінення футболками, капелюхами, сонцезахисними окулярами та парасолькою.

Як повернетесь додому в кінці дня

Вдома прийміть теплий, але не гарячий душ, використовуючи м’які очищувальні засоби на безмильній основі, аби позбутись надлишків крему, солі та піску. Обережно висушіть шкіру м’яким рушником. Нанесіть зволожувальний крем, який використовуєте постійно.

Міфи та правда про купання та атопічний дерматит

Правда чи ні? Розглянемо кілька загальноприйнятих уявлень.

У випадках екземи плавання не рекомендується

Неправда. Плавання в басейні як таке не може сприяти загостренню екземи, якщо правильно доглядати за шкірою до та після купання, а також підібрати басейн із методом дезінфекції води, який підійде для вас та вашої дитини.

Вода з басейну може висушити шкіру

Правда. Після купання в басейні необхідно ретельно змити залишки хлору і нанести на чутливу шкіру зволожувальний крем.

Після купання необхідно добре вимитись з милом

Неправда. Мило підсилює сухість шкіри. Уникайте використання мила взагалі після плавання або використовуйте засіб на безмильній основі.

Сонце погіршує прояви екземи

Неправда. Сонце зазвичай корисне для шкіри, що уражена екземою. Але утворенню сонячних опіків варто запобігати всіма доступними методами.

Більше про те, як сповна отримати задоволення від купання і як підготуватись до пляжного сезону, вам розповість ваш лікар-алерголог.

Коментарі
Loading...