Найпоширеніші чинники екземи і як їх уникнути

0 4 223

Екзема, також відома як атопічний дерматит (АД) та контактний дерматит, є хронічним, але керованим станом. Він спричиняє висип на вашій шкірі, що призводить до почервоніння, свербежу та дискомфорту.

У маленьких дітей часто розвивається АД, але його симптоми можуть покращуватися з віком. Одним з найбільш значущих факторів розвитку цього стану може бути ваша сімейна історія, але є й інші чинники, які викликають появу або погіршення симптомів.

Уміння виявляти й контролювати вплив чинників екземи, які ще називають її тригерами, може допомогти вам контролювати симптоми захворювання. Ось 10 можливих тригерів екземи.

1. Харчова алергія

Певна їжа може викликати швидкий чи сповільнений розвиток екземи або погіршити стан вже наявного висипу. Ви можете побачити ознаки екземи відразу після вживання якоїсь їжі, або ж поява висипу може зайняти години чи навіть дні.

Атопічний дерматит, який погіршується від споживання певної їжі, частіше за все виникає у немовлят та дітей, які вже мають АД від середньої до важкої форми.

Уникнення продуктів, через які виникає екзема, швидше за все, покращить симптоми та зменшить загострення захворювання. 

Список харчів, що спричиняють екзему, відрізняється для різних людей. Зазвичай до продуктів, які найчастіше викликають алергію, відносять:

  • лісові горіхи;
  • арахіс;
  • коров’яче молоко;
  • яйця;
  • сою;
  • пшеницю;
  • морепродукти та молюсків.

Спробуйте виключити підозрілу їжу зі свого раціону, щоб перевірити, чи зменшуються ваші симптоми. Або зверніться до лікаря, щоб пройти тест на харчову алергію та підібрати дієту.

2. Сухість шкіри

Екзема може розвинутись через сухість шкіри. Ваша шкіра може стати сухою від нестачі вологи у повітрі, тривалого впливу занадто гарячої води та відсутності системного догляду за нею.

Ось кілька способів уберегти шкіру від висихання:

  • Використовуйте зволожувальний крем кожного разу, коли помиєте руки.
  • Не приймайте ванну або душ більше ніж 10 хвилин або в дуже гарячій воді — користуйтеся теплою.
  • Наносьте відразу після купання або душа неароматизований густий крем для зволоження, який не містить барвників.

Для дуже чутливої шкіри з АД чудово підійдуть спеціально розроблені лікувальні креми.

3. Емоційний стрес

Ваше психічне здоров’я також може спровокувати спалахи екземи. Дослідження 2012 року виявило, що екзема може погіршитись через стрес, оскільки він вражає імунну систему та впливає на шкірний бар’єр, а також інші системи організму.

Контроль стресу може допомогти керувати вашою екземою. 

Знайдіть способи розслаблятися, такі як:

  • заняття йогою;
  • медитація;
  • прогулянки на вулиці;
  • хобі.

Достатня тривалість сну також допомагає зменшити рівень стресу. Постарайтеся розслабитися на кілька годин увечері та лягайте спати щодня в один і той же час. Намагайтеся висипатися кожної ночі.

4. Хімічні подразники

Контакт з подразливими хімічними речовинами може стати головним чинником екземи. До цього переліку входять ароматизатори, барвники та інші хімічні речовини, які ви використовуєте для догляду за тілом чи для прибирання будинку.

Подивіться список інгредієнтів будь-якого засобу, який використовуєте для свого тіла. Щоб зменшити ймовірність виникнення екземи, підбирайте засоби для догляду за тілом, які не містять ароматизаторів та барвників.

Так само вибирайте засоби для дому, які не містять подразників. Замініть сипучі пральні порошки на екологічніші засоби без зайвих інгредієнтів.

Крім того, такі речовини, як нікель, і навіть тканини, з яких зроблені м’які меблі чи одежа, можуть викликати реакцію вашого організму, яка спровокує екзему.

Намагайтеся носити натуральні тканини, такі як бавовна. Завжди періть новий одяг, перш ніж вдягнути його, щоб видалити небажані хімічні речовини.

Екзема може бути викликана хімічніми речовинами у воді, такими, як хлор, що знаходиться в басейнах. Приймайте душ відразу після купання, щоб змити хімічні речовини, які можуть подразнювати шкіру.

5. Алергени в повітрі

Алергени, які ви вдихаєте, можуть викликати екзему, якщо ваша імунна система зреагує на ці тригери.

До повітряних алергенів належать:

Зменште вплив цих алергенів:

  • не тримайте домашніх тварин і уникайте перебування у приміщеннях з пухнастими або пернатими улюбленцями;
  • регулярно прибирайте вашу домівку; 
  • обмежуйте кількість оббивки та інших м’яких предметів (подушок, килимів) у вашому домі;
  • регулярно заміняйте постільну білизну;
  • підтримуйте у домівці належний рівень вологості;
  • використовуйте для очищення повітря у приміщенні не провітрювання, а кондиціонер та спеціальні пристрої;
  • не допускайте появи цвілі;
  • уникайте впливу диму.

Ваш лікар може провести шкірний тест на алергію або патч-тест, щоб визначити, чи викликає один з цих алергенів висип на вашій шкірі. Після чого підбере для вас необхідне лікування.

Алергію до деяких повітряних забруднювачів можна вилікувати за допомогою методу алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування недуга зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Важливо: призначити оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

6. Піт

Піт не тільки допомагає організму регулювати температуру, але також впливає на вологість шкіри і на те, як працює ваша імунна система.

У вас може бути алергія на піт, яка погіршує екзему, але й сам по собі піт без алергії може також погіршити стан шкіри при екземі. Недуга може блокувати потовиділення і не дозволяти рідині нормально залишати ваше тіло, тому після потовиділення ваші висипи можуть більше свербіти.

В одному дослідженні 2017 року було зроблено висновок про те, що для дорослих пацієнтів з екземою боротьба з потовиділенням надзвичайно корисна, навіть якщо у них немає алергії на піт.

Є багато способів, як впоратися зі своїм потовиділенням при екземі: не займатися спортом у спеку, носити відповідний одяг, виконувати вправи, від яких ви пітнієте не сильно. 

7. Екстремальні температури

Сухість шкіри й пітливість можуть викликати екзему. Часто ці стани виникають при високих та низьких температурах, а також при їх перепадах. Холодне повітря взимку часто не має достатньо вологи, а тому може спричинити сухість шкіри. Спекотна ж погода посилює потовиділення.

Дослідження 2017 року, проведене на 177 дітях віком до 5 років протягом 17 місяців, виявило, що погодні впливи, такі як температура, кількість опадів та забруднювачі повітря, пов’язані з симптомами екземи.

Життя в умовах регульованої температури може допомогти вам керувати симптомами екземи. Уникайте впливу дуже високих і надто низьких температур.

8. Гормони

Гормони можуть викликати екзему, особливо у жінок. Існує один тип екземи, відомий як аутоімунний прогестероновий дерматит, який може виникати відповідно до менструального циклу. Цей стан зустрічається дуже рідко.

У вас може виникнути загострення екземи прямо перед менструальним періодом, коли рівень прогестерону в організмі підвищується. Ваша екзема може зникнути через кілька днів після менструації та знову з’явитися під час наступного циклу.

Обговоріть цей стан зі своїм лікарем, щоб визначити, як найкраще з цим впоратися. Лікар може порекомендувати способи лікування висипань, які виникають під час вашого циклу, наприклад, певними мазями. Уникайте ліків з прогестероном.

9. Інфекції

Бактерії можуть проникати через уражену екземою шкіру. Золотистий стафілокок — один з видів бактерій, який може призвести до інфекції. І наразі все більше дослідників говорять, що контроль зараження шкіри золотистим стафілококом різко знижує вираженість проявів атопічного дерматиту.  

Ви можете помітити, що ваша шкіра стає червоною або вологішою, якщо її ділянка заражена стафілококом.

Епідерміс, який стає проникним через симптоми екземи, може також пропустити інші бактерії та віруси, наприклад герпесу. Він може спровокувати появу пухирів на вашій шкірі.

Якщо симптоми екземи погіршились, у вас підвищилась температура або ви відчуваєте втому, можливо, у вашому організмі оселилась інфекція. У цьому випадку не можна зволікати зі зверненням до лікаря.

Не дряпайте шкіру, уражену екземою, щоб не пошкодити її і не підвищити її проникність для патогенів.

10. Куріння

Куріння тютюну також може подразнювати шкіру і погіршувати перебіг екземи. Дослідження 2016 року виявило сильний зв’язок між курінням та екземою на руці. Ви можете знизити шанси на розвиток або початок екземи руки, кинувши палити.

Коли звернутися до лікаря

Зверніться до лікаря, якщо не можете впоратися з симптомами екземи в домашніх умовах або якщо недуга перешкоджає повсякденному життю. 

Якщо вас турбує харчова алергія або гіперчутливість до алергенів повітря, які викликають ваші симптоми, лікар може діагностувати захворювання та допомогти у його лікуванні.

Отже:

Існують різноманітні тригери, які можуть викликати або погіршувати симптоми вашої екземи. Спробуйте з’ясувати, що погіршує ваш стан, і уникайте саме цих чинників. Обговоріть  зі своїм лікарем варіанти лікування на випадок загострення недуги, щоб зменшити її симптоми й полегшити дискомфорт.

Коментарі
Loading...