Атопічний дерматит: беремо хворобу під контроль

0 8 921

Атопічний дерматит є найбільш розповсюдженим дитячим захворюванням у розвинених країнах. За даними американських дослідників, поширеність атопічного дерматиту за останні три десятиліття збільшилася у два-три рази та наразі хворобою вражені від 15 до 20 % дітей.

Атопічний дерматит ‒ не алергія

На відміну від алергії, атопічний дерматит є захворюванням шкіри, при якому порушуються захисні функції її верхнього шару, тобто епідермісу.

На думку фахівців Американської академії дерматології, люди з атопічним дерматитом мають мутацію гена, що відповідає за створення білка filaggrin. Filaggrin – це білок, який допомагає підтримувати здоровий захисний бар’єр шкіри.

Дефіцит філаггріну впливає на проникність шкіри: порушується щільність епідермісу і, як наслідок, шкіра втрачає вологу. Через порушення захисної функції шкіри алергени та бактерії легко проникають до її шарів та можуть викликати запалення. Саме тому багато людей з атопією мають дуже суху шкіру, схильну до інфекцій.

Діти з атопічним дерматитом мають більшу схильність до алергії та одного з її найважчих проявів – астми.

Атопічний дерматит – проблема не лише дитяча

Зазвичай атопічний дерматит виникає у дітей у віці до п`яти років. Головною його причиною є генетична схильність, на наявність якої в родині можуть вказувати:

  • така хвороба, перенесена в дитинстві батьками;
  • алергія батьків на пилок рослин та інші види алергії.

Прогноз атопічного дерматиту, як правило, є сприятливим, оскільки діти зазвичай переростають цю хворобу до раннього юнацького віку.

Але патологія може проявлятись і у дорослих. Такі випадки пов’язані з раннім настанням захворювання, важким його перебігом у дитинстві та розповсюдженням на велику площу шкіри із супутньою астмою або полінозом та/або сімейним анамнезом атопічного дерматиту.

Втім, у дорослому віці атопічний дерматит починається рідко: на нього страждають лише 2 % пацієнтів старше 20 років.

Коли при атопічному дерматиті шкодить дієта

Оскільки при атопічному дерматиті першопричиною є саме дерматит, а не алергія, дотримання протиалергенної дієти не сприяє покращенню стану хворого й може навіть погіршити його. Адже і без того ослаблий через дерматит організм через дієту обмежений в корисних речовинах.

За твердженням американського лікаря з Бостона Майкла Янга (Michael C. Young), лише третина дітей грудного віку, які мають атопічний дерматит, страждають на алергію й тому потребують спеціальної дієти. Але переходити на неї потрібно лише після того, як алерголог підтвердив, що дитина дійсно має алергічну реакцію на певний продукт.

Адже, як з’ясував вчений, діти, що мають атопічний дерматит й перебувають на суворій протиалергенній дієті, з часом починають гостріше реагувати на алергени.

І якщо на ранніх етапах розвитку захворювання на алергени реагувала лише шкіра, на яку вони потрапляли разом із домашнім пилом або димом від їжі, що готується на кухні, то з часом у таких пацієнтів може розвинутися навіть анафілаксія.

Це тому, пише доктор Янг, що виключення потенційно алергенних продуктів з раціону дітей може тільки нашкодити: 77 % пацієнтів, які хворіли в дитинстві на атопічний дерматит і не вживали певну їжу, пізніше отримували алергічні реакції на її харчові алергени. При цьому якогось окремого «найбільш алергенного алергена» лікар виявити не зміг.

На думку доктора, погіршити загальний стан організму можуть низьковуглеводна та безглютенова дієти. В експериментах, що проводив Янг, діти, яким поступово вводили у раціон круто зварені білки курячого яйця, кип’ячене молоко, сою, не мали алергії на ці продукти у дорослому віці. Проте додавати будь-які продукти у раціон дитини-атопіка потрібно обережно та лише після консультації з лікарем.

Дітей з атопічним дерматитом вакцинувати можна

Американська академія дерматології рекомендує людям з атопічним дерматитом вакцинацію.

Діти з атопічним дерматитом мають меншу кількість білку філаггріну не лише на шкірі, але й на слизових оболонках. Це робить їх більш вразливими та схильними до вірусних захворювань. Крім того, деякі хвороби, наприклад вітряна віспа, через підвищену чутливість шкіри у таких дітей протікають важче.

Єдина вакцина, категорично заборонена людям з атопічним дерматитом та навіть тим, хто мав історію атопічного дерматиту в родині, – вакцина від натуральної (чорної) віспи. Але зараз її немає в жодному календарі щеплень.

До яких ускладнень може призвести захворювання

Ось перелік ускладнень, пов’язаних з атопічним дерматитом:

  • Астма і поліноз. Атопічний дерматит іноді передує цим захворюванням. Більше половини дітей молодшого віку з атопічним дерматитом мають астму та сінну лихоманку у віці до 13 років.
  • Хронічний свербіж, лущення шкіри. Стан шкіри під назвою «нейродерміт» розвивається з ділянки шкіри, що свербить. Після розчухування таких ділянок вони починають свербіти ще більше. Зрештою людина може дряпати шкіру просто за звичкою. І це призводить до того, що уражена шкіра стане знебарвленою, щільною та потовщеною.
  • Шкірні інфекції. Повторні подряпини при роздиранні шкіри можуть перетворюватися на відкриті рани та тріщини. Це збільшує ризик інфікування бактеріями та вірусами, у тому числі золотистим стафілококом та вірусом простого герпесу.
  • Дерматит подразнених рук. Особливо це стосується людей, чиї руки під час роботи часто піддаються впливу вологи, жорстких мил, миючих та дезінфікуючих засобів.
  • Алергічний контактний дерматит. Цей стан поширений у людей з атопічним дерматитом.
  • Проблеми зі сном. Циклічне дряпання ран та їхній свербіж можуть призвести до погіршення якості сну.

Коли час звернутись до лікаря

У вас чи дитини атопічний дерматит? Наведені нижче ознаки підказують, що час звернутись по медичну допомогу:

  1. Якщо вам чи вашій дитині настільки некомфортно, що це впливає на сон та повсякденну діяльність.
  2. Якщо на шкірі з’явились ознаки інфекції ‒ червоні смуги, гній, жовті струпи.
  3. Продовжуєте страждати від симптомів, незважаючи на спроби застосувати попередні рекомендації та призначення лікаря.
  4. Негайно зверніться до лікаря, якщо висипання виглядає інфікованим, у дитини піднялась температура.

 

Профілактика атопічного дерматиту

Поради, які ми зібрали у американських фахівців та лікарів клініки сімейної та функціональної медицини FxMed допоможуть запобігти спалахам дерматиту та мінімізувати ефект висушування шкіри під час купання:

  1. Зволожуйте шкіру щонайменше двічі на день. Креми, мазі та лосьйони Allergika зберігають вологу у шкірі. Як правило, застосовуються два види зволожувачів: емоленти, тобто косметичні креми, рідше – гелі без вмісту лікарських засобів та гормональні креми. Останніх не потрібно боятись, адже при правильному використанні гормональні креми не всмоктуються та не викликають побічних ефектів, проте знімають запалення, свербіж та почервоніння шкіри. Їх потрібно підбирати індивідуально разом із лікарем. Обов’язково розділяйте зволоження та гормональну терапію у часі.
  2. Обирайте для дитини одяг з бавовни. Він гігроскопічний, тобто швидко вбирає піт та не подразнює шкіру.
  3. Спробуйте визначити та виключити речовини чи обставини, які погіршують стан при атопічному дерматиті. Погіршити реакцію шкіри можуть піт, стрес, ожиріння, мило, миючі засоби, пил та пилок рослин. Скоротіть контакт із цими подразниками, не нервуйте самі та не передавайте свою тривогу дитині.
  4. Рішення про необхідність дієти ухвалюйте лише після консультації з лікарем-алергологом, якщо у вас або у вашої дитини підтверджена харчова алергія.
  5. Приймайте нетривалі ванни або душ. Обмежте час процедур у ванній та душі до 10-15 хвилин. Використовуйте теплу, а не гарячу воду.
  6. Використовуйте тільки ніжні мила. Виберіть м’яке мило. Дезодороване та антибактеріальне мило може видалити більше натуральних масел із вашої шкіри та висушити її.
  7. Ретельно висушуйте шкіруПісля купання акуратно промокніть шкіру м’яким рушником та нанесіть зволожуючий крем, поки вона ще волога.

Також, до негормональних препаратів для лікування атопічного дерматиту та екземи відноситься крем СКІН-КАП, діючою речовиною якого є піритіон цинку.

Про непідтверджені або не завжди ефективні методи

Стосовно лікування атопічного дерматиту існує багато думок та підходів. Розглянемо деякі методи з позицій актуальних медичних досліджень.

Антигістамінні препарати не завжди допомагають при атопічному дерматиті

Хоча класичні антигістамінні препарати раніше часто призначалися для лікування атопічного дерматиту, наразі вчені з дитячої сімейної клініки університету Айови (США) ставлять ефективність такого лікування під сумнів. Антигістамінні препарати знімають свербіж від висипів, які викликані вивільненням гістаміну, але основна причина свербіння при атопічному дерматиті передбачає інші механізми.

Оскільки класичні антигістамінні препарати можуть викликати певну сонливість, їх використання за короткий період до сну може бути корисним, щоб допомогти дитині заснути. Але цей седативний ефект не зберігається при тривалому застосуванні.

Крім того, нове покоління антигістамінних препаратів не викликає або майже не викликає сонливості.

Виняток можуть становити випадки, коли атопічний дерматит пацієнта поєднаний з алергією.

Атопічний дерматит не потрібно лікувати мазями з антибіотиками

Мазі з антибіотиками ефективні лише тоді, коли спостерігається імпетиго ‒ шкірна інфекція, до якої особливо схильна шкіра дітей з атопічним дерматитом. Найчастіше її викликає золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus).

Запідозрити інфекцію слід при появі на висипах корочки або якщо із них сочиться рідина. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем стосовно будь-яких змін у вигляді пошкоджених ділянок шкіри.

Користь пробіотиків при атопічному дерматиті не доведена

Лікарі можуть призначати пробіотики, але їхня ефективність не доведена. Аналіз досліджень 2017 року не виявив суттєвого ефекту пробіотиків для лікування цієї недуги. Вчені зауважують, що для чітких висновків необхідна додаткова інформація.

Лікарі не виключають, що з часом пробіотики можуть широко використовуватися в лікуванні атопічного дерматиту. Але для цього треба відповісти на питання:

      1. Який тип пробіотика використовувати?
      2. В якому дозуванні?
      3. На якому етапі життя дитини використовувати пробіотики найбільш ефективно?
      4. Чи потрібно персоналізувати призначення пробіотиків?

Не допомагають при атопічному дерматиті

Неефективними в лікуванні цієї патології є:

    • китайська трав’яна медицина;
    • гомеопатія;
    • масаж;
    • тривале грудне вигодовування (воно корисне для дитини загалом, але не є ефективним саме для лікування атопіків);
    • сольові ванни;
    • знешкодження пилових кліщів.

 Також радимо регулярно заходити на наш сайт, аби отримувати найактуальнішу інформацію щодо методів діагностики й лікування захворювання та його ускладнень.

Коментарі
Loading...