Як відрізнити нежить від алергії

0 3 102

Слово «риніт» у перекладі з латини буквально означає «запалення носа». Але воно може бути обумовлене різними чинниками. Адже густа захисна рідина — слиз — виробляється в носі у відповідь як на інфекційне запалення, так і на вплив алергену. Тому відрізнити нежить від алергії не так просто.

Слиз необхідний. Він допомагає запобігти потраплянню пилу, інфекції та алергенів в легені. Затримує пилок, бактерії та віруси, а також пил із забрудненого повітря. Відтак причин появи риніту декілька, а його різні форми проявляються схоже. 

Про те, як відрізнити алергічний нежить від звичайного, тобто інфекційного, й піде мова.

Як визначити: нежить алергічний чи застудний? 

Відрізняють декілька видів риніту.

Алергічний риніт (АР) 

Викликається алергією на речовини, які називаються алергенами. Це поширене захворювання, на яке страждає кожен пʼятий житель планети. 

Алергічний риніт, своєю чергою, поділяється на два типи.

Сезонний, або інтермітувальний АР, — це алергічна реакція на сезонні алергени. Зазвичай до їх переліку належать пилок дерев, злакових трав та бур’янів

Цей вид нежитю виникає, як правило, у період з весни до осені, коли хвилі пилкування різних рослин змінюють одна одну. Особливо вираженими прояви такого риніту бувають, коли в повітрі знаходиться максимальна концентрація пилку

Цікаво, що, за даними молекулярного тесту ALEX, з-поміж людей з сезонною алергією близько 40 % полісенсибілізованих осіб, які реагують бодай на один з алергенів кожної з хвиль пилкування рослин. Тобто людей, сенсибілізованих і до пилку дерев, і до злаків, і до амброзії з полином

Такі пацієнти потенційно можуть відчувати симптоми інтермітувального риніту з весни і до кінця осені. 

Цілорічний, або персистентний (тобто постійний) АР, викликається алергенами, які є в довкіллі протягом року. Основними причинами цього типу риніту є алергія на пилових кліщів, плісняву, лупу домашніх тварин та екскременти тарганів

Симптоми постійного риніту вираженіші у холодну пору року, коли люди змушені більше часу проводити в оселі й тому частіше контактують із названими домашніми алергенами.

Неалергічний риніт 

Причиною його виникнення, як зрозуміло з назви, стають не алергени. Спровокувати неалергічний риніт можуть гормональні зміни, фізичні дефекти носа або ліки. Прояви цього нежитю схожі з симптомами АР.

Інфекційний риніт 

Найбільш поширений тип нежитю. Він також відомий як застуда, або інфекція верхніх дихальних шляхів. 

Цей стан розвивається після того, як вірус чи бактерія осідає на слизових оболонках носа та у синусних пазухах, викликаючи інфекцію. Остання називається синуситом

Основні симптоми риніту

До проявів риніту належать:

Існує близько двохсот штамів вірусів. Кожен з них має тенденцію поширюватись у певну пору року. І це не завжди строго зима. Тому буває важко зрозуміти, як відрізнити алергічний риніт від застудного, і ви можете їх сплутати.
Але при спробі зрозуміти, яку природу має ваш нежить, потрібно враховувати наступні фактори.

  1. Алергії виникають кожного року в один і той самий час і тривають, поки алерген знаходиться в повітрі. Як правило, це не менше 2-3 тижнів. Але цей період може тривати і до декількох місяців, як, наприклад, під час сезону всіх тих же амброзії та полину, які цвітуть з липня до кінця жовтня. 
  2. Алергія викликає свербіж в очах та носі разом з іншими назальними симптомами. 
  3. Застуда триває близько тижня і майже не супроводжується свербежем.

Втім,

варто пам’ятати, що алергічний та застудний риніти можуть проявлятися одночасно.

Як відрізнити нежить від алергії у дитини

Це питання часто турбує батьків, адже маленькі діти в школах і садочках можуть хворіти на застуду від 8 до 12 разів на рік. Та, з іншого боку, вони також можуть мати алергію. Втім, з віком тенденція хворіти на інфекційні недуги у дитини зменшується, тому що у неї виробляється імунітет.

Застуда у дітей починається з відчуття закладеності носа, після чого починаються нежить та чхання. Протягом наступних днів закладеність набуває вираженішого характеру, виділення стають жовтими або зеленими, з’являються лихоманка та кашель

Симптоми застуди тривають протягом тижня чи двох. До них може приєднатися кашель. Якщо нежить триває довше, це може бути хронічний риніт або синусит.

Вважається, що діти особливо чутливі до алергенів. Тому, якщо йдеться про сезонний АР, діти також можуть відчувати його симптоми впродовж декількох місяців – поки цвітуть рослини-алергени

Про те, як відрізнити алергію на цвітіння від звичайної застуди, може розповісти педіатр. До нього матусі мають звертатись при незвичайних проявах нежитю у дитини.

Діагностика риніту

Якщо риніт набув хронічного характеру, не поспішайте виставляти собі діагноз самостійно. Адже хронічний риніт можна розділити на дві основні категорії: алергічний і неалергічний. 

Розпізнати ці стани може лише досвідчений лікар, бо у 30-50 % пацієнтів буває змішана форма риніту. Останніми роками досягнутий прогрес у виявленні патофізіологічних механізмів, що лежать в основі змішаного риніту. Опубліковано декілька програм, які допомагають лікарям точно діагностувати алергічний, неалергічний та змішаний типи ринітів. Але для підтвердження цих станів рекомендується тестування на алергію

Проводиться воно лікарем-алергологом.

Аби переконатись, що це саме алергічний риніт, він призначить лабораторні дослідження:

  • Назоцитограму – мазок зі слизової носа.
  • Загальний аналіз крові.
  • Молекулярний аналіз на специфічні імуноглобуліни до певних алергенів.
  • Шкірні проби, зокрема прик-тести.

Найбільш правдивим методом у виявленні причин алергічної сенсибілізації вважається багатокомпонентна молекулярна діагностика алергії. Цей метод допоможе лікарю відрізнити застудний нежить від алергії.

Наприклад, молекулярний тест АLEX2 здатний виявити гіперчутливість до 295 молекул та алергенів одночасно. В тому числі й інгаляційних, які зазвичай є причиною виникнення алергічного риніту.

Методи лікування неалергічного риніту

Лікування застудного риніту потребує дотримання простих та доступних правил:

  1. Висякуйтесь правильно. Підвищений тиск в носових пазухах сприяє потраплянню вірусів та бактерій в слухову трубу, що може викликати запалення середнього вуха.
  2. Кожну ніздрю висякуйте окремо та акуратно, відкривши при цьому рот.
  3. Уникайте факторів, що викликають подразнення слизової оболонки носа. До них належать холодне повітря, різкі запахи, пил та тютюновий дим.
  4. Пам’ятайте, що фізичні навантаження прискорюють дихання, і навантаження на ніс значно зростає. Тому, маючи сильно закладений ніс, навантажуйте себе з обережністю.
  5. Не капайте ніс судинозвужувальними краплями (деконгестантами) занадто довго: це може викликати «рикошетний», вторинний нежить. Або, навпаки, пересушування слизової оболонки носа.
  6. Промивайте ніс солоною водою не рідше 3 разів на добу. Важливо використовувати саме системи для промивання носа, а не для його зрошення. Перші значно ефективніше очищують ніс від зайвого слизу.

Якщо симптоми не минають через тиждень з початку захворювання, зверніться до лікаря.

Лікування алергічного риніту

Найкращий спосіб позбутися симптомів АРуникати алергенів. Якщо профілактики буде недостатньо, існують способи як лікування алергічного нежитю, так і тимчасового усунення його симптомів. 

До препаратів, що усувають симптоми АР, належать:

  • Антигістамінні засоби. Вони застосовуються перорально (таблетки) або у вигляді назального спрею. Вони можуть полегшити чхання, а також свербіж у носі та очах.
  • Протинабрякові ліки. Застосовуються перорально у вигляді назального спрею чи крапель. Допоможуть зменшити набряк слизової оболонки, що, своєю чергою, полегшить дихання. 
  • Назальні кортикостероїди. Використовуються в формі спрею, зменшують запалення носа і блокують алергічні реакції.
  • Антагоністи лейкотрієнових рецепторів. Блокують дію ключових хімічних речовин, відмінних від гістаміну, які беруть участь в алергічних реакціях. 

А от способом саме лікування алергії, а не усунення її симптомів, зокрема, при гіперчутливості до інгаляційних алергенів, є алергенна імунотерапія (АІТ). Раніше цей метод називали алерген-специфічною імунотерапією (АСІТ). 

Він полягає у поступовому введенні малих доз алергенів в організм людини. За декілька років імунна система почне до них звикати, і згодом взагалі не буде реагувати на алерген. Лише в такий спосіб можна позбавитись алергії надовго або назавжди.
Високоякісна АІТ, зокрема, препаратами іспанського виробництва, доступна і в Україні. Наразі застосовуються дві форми АСІТ: ін’єкційна, тобто в уколах, та сублінгвальна (СЛІТ). 

Застосовувати СЛІТ пацієнт може самостійно. Лікаря відвідати потрібно, лише коли препарат приймається вперше. 

СЛІТ, окрім як у спреях, пропонує пацієнтам і таблетки для алергії – зручний, незалежний та ефективний спосіб лікування алергічного нежитю. 

Коментарі
Loading...