Алергія на собак та котів: симптоми, лікування, профілактика

0 5 655

Якщо після спілкування з собакою чи кішкою у вас свербить у носі, сльозяться очі, з’явилися хрипи або почалося чхання, ймовірно, у вас алергія на собак та котів. Особливість захворювання в тому, що проявлятися воно може, навіть якщо ви опинилися в приміщенні, де тварина відсутня, але знаходилася раніше.

Симптоми можуть проявлятися й тоді, коли ви спілкуєтеся з власником тварин, — їхні алергени можуть перебувати на його одязі або на волоссі.

Основні симптоми

1

До типових симптомів алергії до кішок і собак належать:

У деяких людей почервоніння або кропив’янка можуть розвинутися після того, як їх лизне та/або подряпає кішка або собака.

Алергія до котячих

wooden

Алергени кішок знаходяться в їхній шерсті, лупі (злущеному епідермісі), а також в слині. Це стосується всіх тварин цього виду: дослідження показали, що гіпоалергенних кішок, тобто таких, що не викликають алергії, не існує, навіть якщо йдеться про голі породи.

Кількість котячих алергенів безпосередньо залежить від кількості котів, які мешкають в будинку.

Довжина шерсті тварини, її стать та час, який вона проводить в приміщенні, на рівень алергенних часток не впливають.

У порівнянні з розмірами пилку, спор цвілевих грибів, пилових кліщів та лупою інших тварин котяча лупа — найдрібніша.

А це означає, що, здійнявшись у повітря з підлоги або меблів, котячий алерген залишається в підвішеному стані не менше 30 хвилин. Через це чутливі пацієнти можуть постійно знаходитись під впливом алергенних частинок.

Ступінь вираженості симптомів алергії до котячих варіюється від легкої до важкої залежно від індивідуальної чутливості та рівня впливу алергенів. Ці фактори також можуть впливати на швидкість розвитку симптомів.

У високочутливих людей вони проявляються протягом декількох хвилин після безпосереднього контакту з твариною або після того, як людина опинилася з кішкою в одному приміщенні.

Алергія до собак

doberman

Собаки виробляють кілька алергенних білків, які можуть викликати реакцію. Ці алергени знаходяться в шерсті тварин, у лупі, слині та сечі.

Причому деякі пацієнти мають алергію тільки до самців (псів), а з самками собак контактують без проявів захворювання.

Концентрація алергенних часток собаки у квартирі або будинку підвищується, якщо вона живе в приміщенні.

Діагностика алергічних реакцій

Найбільш поширеним способом діагностики алергії до кішок і собак є шкірний тест.

Але сучасні можливості мультикомпонентної молекулярної діагностики дозволяють визначити реакцію пацієнта на котячий алерген за аналізом крові одночасно з реакцією на майже 300 інших алергенів.

Тому навіть якщо ви впевнені, що ваші симптоми викликані контактом з кішкою, бажано все одно провести тестування, оскільки реакція може бути викликана й іншими чинниками.

Алергія на собак та котів: як лікувати

Кращий спосіб запобігти алергії до кішок — уникати контакту з ними. Якщо у вас є кішка та/або собака і ви страждаєте від алергії до їхньої шерсті, розгляньте можливість знайти тварині іншого господаря.

Якщо такий варіант неприйнятний, ось кілька порад, які можуть допомогти уникнути симптомів алергії:

  • Не тримайте тварину у своїй спальні й обмежте її пересування кількома кімнатами. Однак пам’ятайте, що навіть якщо кішка/собака весь час знаходиться в одній кімнаті, це не обмежить кількість алергенів, які вона виділяє.
  • Не гладьте, не обіймайте і не цілуйте тварину. Якщо ви це зробили, вимийте руки й обличчя з милом.
  • Високоефективні очищувачі повітря від різних часток, HEPA-фільтри, що працюють безперервно в спальні або вітальні, можуть знизити рівень алергенних часток у повітрі.

vacuuming

  • Регулярне прибирання з використанням високоефективного пилососа з HEPA-фільтрами теж може сприяти зниженню рівня алергенів.
  • Купання тварини може знизити вміст алергенів в її шерсті. Причому для купання достатньо застосовувати звичайні засоби, рекомендовані вашому вихованцеві. Пам’ятайте, що ветеринари не радять купати кішок та собак частіше ніж раз на місяць.

Алерген-специфічна імунотерапія як основний вид лікування

Попри те, що найкращим видом лікування алергії до свійських тварин є повне уникнення контакту з ними, іноді це просто неможливо. Більш того, діти і дорослі реагують на алергени кота або собаки, які знаходяться на одязі та волоссі інших людей.

Якщо у вас діагностували алергію до свійської тварини, не поспішайте з нею розлучатися.

Пам’ятайте: якщо ви видалили кішку з дому, вичистили всі стіни, випрали білизну й одяг, все одно будуть потрібні шість місяців, щоб рівень алергенів тварини у помешканні знизився.

Алерген-специфічна імунотерапія є методом лікування алергії як такої, а не її симптомів. Це ефективне лікування полягає у введенні малих доз алергену з поступовим їх збільшенням.

Такий метод ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості.

Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Підібрати для вас дієвий курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Чи є собаки та кішки, які не викликають алергію

У той час як пуделі, португальські водяні собаки та кілька інших порід (в тому числі кілька видів тер’єрів) мають репутацію гіпоалергенних, породи, що дійсно не викликає алергії, не існує.

У дослідженні 2011 року порівнювалися зразки пилу, узяті з будинків із собаками порід, які, як повідомлялося, були гіпоалергенними, і зразки із будинків з іншими собаками. Рівні алергенів і в тих і в інших будинках були однаковими.

Штучна кішка не викликає симптомів

petoi-nybble

А ось штучна кішка точно не поширює алергени. Робокота розробили американські вчені.

Робот призначений допомагати тим, хто хоче мати вихованця, але страждає  на алергію. Так що прогрес не стоїть на місці, і, можливо, через пару років штучний кіт з’явиться і в Україні.

Коментарі
Loading...