Алергія на гуску: коли її можна очікувати, як розпізнати і до чого тут подушки

0 910

Якщо ви прокидаєтесь серед ночі з кашлем, відчуттям свербежу та/або закладеності носа, це може бути застуда. Вкрасти ваш сон можуть і кліщі домашнього пилу. Або ж причиною нездужання може виявитись алергія на гуску. Точніше, на її пір’я, яким набивають подушки й ковдри, а також утеплюють зимовий одяг.

Попри поширеність використання гусячого пір’я як наповнювача вважається, що алергія до нього зустрічається відносно рідко. Адже перш ніж використовувати пірʼя на промисловій основі, з нього видаляють бруд, потім сировину перуть та сушать за температури + 125 °С. 

Страшне перо у гусака

Щодо неочищеного гусячого пір’я, то за частотою спричинених випадків алергії воно посідає друге місце після курячого й значно випереджає пір’я близької родички гуски — качки

Це підтверджують результати дослідження, учасниками якого стали 269 дорослих пацієнтів із підозрою на наявність респіраторної або шкірної алергії

До алергенів гусячого пір’я були сенсибілізовані 9 % від загальної кількості учасників дослідження. Та 14 % із тих, хто мав позитивну реакцію на інгаляційні алергени. Але сенсибілізація — це не завжди алергія. Тож клінічна відповідь на гусяче пір`я була зареєстрована у 12 пацієнтів, на куряче – у 15, а до качиного – лише у двох.

Симптоми алергії на пір’я цих птахів є ідентичними. Окрім вже згадуваних кашлю, свербежу та/або закладеності носа можливі

Також дуже небезпечним станом, який розвивається при контакті з гусячим та іншим пір’ям, клітинами епітелію шкіри та посліду птахів, є зовнішній алергічний альвеоліт. Інша назва цього захворювання — гіперчутливий пневмоніт. 

У групу ризику щодо нього входять люди, які протягом тривалого часу контактують з гусями. Тобто працівники пташиних ферм, зоопарків, ті, хто розводить птахів вдома, а також просто любителі птахів.

Підозра на алергічний альвеоліт може виникнути у разі появи задишки, кашлю, ознобу та лихоманки. Нехтувати цими симптомами не варто, адже запущена хвороба здатна призвести до летального наслідку. 

Алергія на гуску: обережно із мʼясом

Відомості про алергію на м’ясо гуски у науковій літературі практично відсутні. Однак за аналогією із м’ясом качки припускають, що симптоми гіперчутливості до гусятини легші, ніж прояви алергії на курку, яка може спровокувати ангіоневротичний набряк, кропив`янку або навіть анафілактичний шок.

Подібною є ситуація з гусячими яйцями. Повідомляється про декілька випадків гіперчутливості до яєць гуски та качки за відсутності сенсибілізації до курячого яйця

Так, у 49-річної жінки протягом двох років після вживання гусячих та качиних яєць декілька разів з`являлися симптоми синдрому оральної алергії  — поколювання та свербіж губ, язика, слизової оболонки порожнини рота та горла, набряк губ, а також біль у животі, нудота та блювота. Ці прояви алергії виникали за 10 хвилин після їди, при цьому вживання свіжих або варених курячих яєць не викликало жодних симптомів.

Водночас науковці наголошують, що деякі білки яєць гуски та качки містять білки, що перехресно реагують із більшістю алергенів курячого яйця. Але ступінь цієї реактивності може бути різною. 

Така відмінність пояснюється тим, що кури та гусі належать до різних родів пернатих. Якщо гуска, качка та лебідь — це Anseriformes (гусячі), то курка, а разом із нею індичка, тетерка, куріпка та фазан представляють родину Phasianidae, тобто фазанових. 

Це означає, що білки одного класу, присутні в їхніх м`ясі та яйцях, мають відмінності. А отже, можуть по-різному впливати на людський організм.

Без алергодіагностики ніяк

Отже, гусяче м’ясо, перо або яйце здатні спровокувати надмірну реакцію імунної системи. Але оскільки алергія до різних речовин може проявлятися однаково, а багато симптомів самої алергії  характерні також для інших захворювань, точний діагноз можна поставити лише на підставі алергодіагностики, яку проведе кваліфікований лікар

У випадку з алергією на гуску діагностика насамперед може включати натуральні прик-тести з власне гусячим пір’ям, м’ясом чи яйцем. Так, якщо ви вважаєте, що причина нежитю чи задухи криється у подушці з гусячим пір’ям, тест допоможе спростувати або підтвердити цю версію.

А от встановити, що у респіраторних симптомах винні кліщі домашнього пилу або їхні родичі, які оселилися на погано очищеному пташиному пір’ї, здатний багатокомпонентний молекулярний тест ALEX. Він визначає й чутливість до інших, вже названих тут факторів. 

Все завдяки тому, що в арсеналі ALEX майже 300 алергенів, котрі містяться у харчових продуктах, шерсті та лупі тварин, пташиному пір’ї, отруті комах та ін. Це дає можливість визначити не просто речовину, що стала причиною алергії, а конкретну молекулу, до якої сенсибілізувалася ваша імунна система.

Якщо ви підозрюєте наявність у себе алергії на гусяче м’ясо або яйце, а ALEX видає негативний результат, вам запропонують пройти тест FOX на визначення харчової непереносимості до продуктів. В його лінійці — 286 харчових алергенів, які покривають практично весь спектр відомих харчових продуктів.

На відміну від алергії, непереносність може бути тимчасовою та пов’язаною із неспроможністю організму перетравити велику кількість певної їжі, у той час як невелика порція не приносить жодного дискомфорту.

Коментарі
Loading...