Алергія на отруту шершня небезпечніша за бджолину

0 1 306

За різними даними, алергію до укусів жалких комах мають від 0,8 до 8 % населення світу. Це переважно люди від 20 років. В Україні ця цифра становить близько 4 %. Включає вона не лише тих, хто є чутливим до отрути  бджіл або ос, а й тих, чию проблему становить алергія на отруту шершня.

Загалом родина, до якої належить цей родич бджіл та ос, нараховує 23 види. Шершні розповсюджені переважно в Китаї, В’єтнамі, Таїланді, Індонезії та Східній Індії

Найвідомішим представником сімейства є шершень звичайний (Vespa crabro). Він має довжину приблизно 2-3 сантиметри та розповсюджений як в Україні, так і по всій Європі, а також Північно-Східній Азії.

Як і оси, шершні будують великі гнізда. Сировиною для них слугують гнила деревина та березові гілочки. Тому ці гнізда мають, на відміну від осиних, не білий, а бурий колір.

Отрута шершнів менш токсична, ніж бджолина. Але після укусу жало шершня не залишається в тілі жертви, тож атакувати він може декілька разів поспіль. 

Через це під час ужалення шершнем в організм може потрапити більша у порівнянні з бджолиною кількість отрути. І це матиме серйозніші для здоров’я наслідки, включно до летальних. 

Реакція на укус шершня

Зазвичай реакцією на укус шершня є почервоніння, набряк та свербіж у місці, куди влучило жало комахи. Припухлість може поширюватися приблизно на 10 см від місця укусу й залишатися протягом декількох днів. 

алергія на отруту шершня фото

Щоправда, трапляється, що шершень вжалив у щиколотку, а набрякла вся нога. Але й в цьому випадку, якщо інших симптомів не спостерігається, хвилюватися не варто: стан має покращитись протягом 5-10 днів.

Для полегшення симптомів у таких випадках лікарі рекомендують промити місце укусу водою з милом, а потім нанести гідрокортизоновий крем. Також у разі необхідності можна застосовувати знеболювальні препарати.

Коли звернутись до лікаря при укусі шершня?

А ось при появі деяких інших симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря.

Термінова консультація фахівця потрібна у разі появи:

 • кропив’янки, свербежу і набряку в інших місцях, окрім місця укусу;
 • набряку язика або горла;
 • утрудненого дихання;
 • спазмів в животі;
 • блювоти;
 • нудоти;
 • діареї;
 • анафілаксіїстану, що несе реальну загрозу життю.

Що робити, аби шершень не вкусив 

шершень

Зменшити ймовірність укусу шершня допоможуть такі заходи безпеки:

 • Навчіться розпізнавати гнізда комах і уникати їх. 
 • Виходячи на пікнік, надягайте взуття та шкарпетки.
 • Носіть сорочки з довгими рукавами та довгі штани, перебуваючи в лісистих місцевостях.
 • Уникайте парфумів або одягу яскравих кольорів, які приваблюють комах. 
 • Якщо у вас сильна алергія, намагайтеся ніколи не перебувати на свіжому повітрі наодинці. Адже у разі укусу комахи вам може терміново знадобитися допомога. 
 • Вдома використовуйте екрани від комах на вікнах і дверях, а також репеленти.
 • Регулярно обприскуйте сміттєві баки інсектицидом та тримайте усі контейнери з продуктами щільно закритими.
 • Уникайте рослин, що приваблюють комах. Не тримайте їх у будинку та видаліть з території навколо нього.

Важливо знати: ризик наразитися на укус шершня існує, навіть якщо ви торкнулися вбитої комахи. Річ у тому, що її тіло може виділяти феромони, здатні спровокувати інших шершнів, які є поблизу, на агресію. Особливо якщо комаха загинула неподалік свого гнізда. 

Аналогічним чином агресію комах здатні викликати певні харчові ароматизатори, такі як бананові та яблучні. Та солодкуваті аромати, що містять С5-спирти й складні ефіри С10. 

Ще одне джерело небезпеки — перестиглі фрукти, які дуже полюбляють шершні. Аби поласувати м’якотою, вони здатні повністю зануритися в плід та вжалити людину, що зірвала його, потурбувавши комаху. 

Діагностика та лікування алергії до шершнів

Визначити, чи є у вас алергія на отруту шершня, може лише лікар-алерголог. Для цього він проведе як шкірні, так і молекулярний тест на алергію.

прик-тест

Останній, тобто тест ALEX, може встановити, на які конкретно молекули й отруту якої комахи найбільше реагує ваше тіло.

І головне: алергія на укуси шершнів лікується. Для цього застосовують метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Щоб лікування було ефективним, потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні. Серед них є й алергени для лікування саме гіперчутливості до отрути шершнів. І вони мають всі шанси невдовзі з’явитись в Україні. 

Втім, підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар. Він же надасть поради у випадку алергії на отруту жалких комах.

 

 

Коментарі
Loading...