Алергія на аромати: що потрібно знати і як запобігати?

0 6 173

Уявіть, що в офісі ви раптово відчуваєте запах нових парфумів свого колеги. Через кілька хвилин у вас починається сльозотеча і ви безперестанку чхаєте. Що трапилось? Схоже, у вас алергія на аромати.

Це один з варіантів розвитку подій, який може трапитись з багатьма людьми з чутливістю до запахів. Так, алергія на запахи — це реальний стан, і з ним щодня живуть мільйони людей.

На жаль для них, аромати можна знайти практично скрізь: від традиційних парфумів і освіжувачів повітря до засобів для чищення і навіть рекламних буклетів.

Ароматизатори можуть міститись у фарбах, мастильно-охолоджувальних рідинах і рідинах для металообробки, що маскують неприємні запахи. Пахучі речовини також можуть поширюватися через кондиціонери.

У 2007 році аромати були оголошені Американським товариством контактного дерматиту (ACDS) контактним алергеном року.

Людство використовує понад 5 000 різних ароматів. І кількість ароматизаторів у будь-якому продукті може бути значною. На щастя, лише невелика кількість цих запахів є сенсибілізаторами й викликає алергію.

Які аромати найчастіше спричиняють алергію

Ось вісім найбільш поширених алергенних ароматизаторів. Завдяки ароматним і смаковим властивостям вони додаються до багатьох продуктів.

Коричний спирт

Має запах гіацинта. Використовується в парфумерії, косметиці, дезодорантах, папері, пральних порошках, милі, засобах особистої гігієни. Ароматизатор напоїв (кола), жувальних гумок, зубної пасти й рідини для полоскання рота.

Коричний альдегід

Має теплий пряний запах з присмаком кориці. Складова ефірної коричної олії.

Евгенол 

Сильний пряний запах гвоздики із різким смаком. Є у гвоздиковій олії та листі кориці. Також міститься в трояндах, гвоздиках, гіацинті та фіалках. 

Як ароматизатор використовується в:

  • парфумах, одеколонах та туалетній воді; 
  • косметиці; 
  • засобах для волосся; 
  • лосьйоні після гоління; 
  • засобах особистої гігієни, зокрема зубній пасті, ополіскувачах для рота.

Харчовий ароматизатор. Завдяки інсектицидним і фунгіцидним властивостям використовується для консервування м’яса та інших продуктів.

Додається до стоматологічного цементу, якому забезпечує характерний присмак та запах. Завдяки антисептичним властивостям використовується у складі фармацевтичних кремів та лосьйонів. 

Ізоевгенол

Ізомерна форма евгенолу. Має слабший запах гвоздики. Складова олій гвоздики, мускатного горіха, іланг-ілангу.

Гераніол

Має солодкий квітковий запах троянди. Присутній в більше ніж 250 ефірних оліях. У великій кількості  міститься в оліях:

  • троянди,
  • пальмарози, 
  • герані, 
  • лаванди, 
  • жасмину,
  • цитронели. 

Альфа-аміл коричний спирт

Синтетична ефірна олія з інтенсивним запахом жасмину. Додається до парфумів, мила, косметики та зубної пасти.

Гідроксицитронеллал 

Має солодкий свіжий запах конвалії, липи. Додається до:

  • парфумів, 
  • мила, 
  • косметики, 
  • кремів для очей, 
  • лосьйонів після гоління. 

Також використовується в інсектицидах і антисептиках.

Абсолют дубового моху

Ефірна олія із землистим, деревним, чоловічим запахом. Отримується шляхом екстракції лишайнику.   

Зазвичай використовується в одеколонах, засобах після гоління та інших ароматизованих засобах для чоловіків.

Що таке чутливість до ароматів?

Чутливість до ароматичних сполук — це прояв у людини ознак подразнення або алергічної реакції через інгредієнти або хімічні речовини в ароматах. 

Алергія на запахи має загальні симптоми, які можна розділити на назальні (чхання, свербіж очей, астма, головний біль) і шкірні реакції (свербіж, печіння, почервоніння шкіри).

Оскільки ароматизатори використовуються в багатьох предметах домашнього вжитку, їх вплив відчутний постійно. І зазвичай збільшується, якщо ви багато часу проводите в приміщенні.

Ще гірше те, що часто буває важко визначити джерело алергії. Адже в наших повсякденних продуктах і засобах використовується дуже багато складних хімічних сполук.

Хоча багато людей думають, що чутливість до ароматів — незначна проблема, насправді це дуже поширений стан. І він може бути досить серйозним.

Чутливість до ароматів підвищується

За оцінками вчених, наразі алергією на ароматизатори страждають 1-2 % населення світу.

Адже їх можна знайти повсюди. І у тих людей, хто щодня піддається впливу цих алергенів, може спостерігатися посилення симптомів.

Люди, які мають сезонну алергію, через це основне алергічне захворювання більше схильні до розвитку чутливості до ароматів. 

Кількість людей, які страждають на алергію, збільшується. Як і присутність  ароматизаторів і хімічних речовин у продуктах, доступних широкому загалу. Поєднання цих двох факторів означає, що буде поширюватись і алергія на аромати.

Симптоми чутливості до ароматів та ароматичних сумішей

У людей, які страждають алергією на суміш ароматів або будь-які інші хімічні речовини, симптоми можуть варіювати в залежності від типу чутливості — респіраторної або шкірної. Частота і рівень чутливості можуть відрізнятися. 

Симптоми різноманітні:

Якщо розвиваються типові реакції алергічного контактного дерматиту, він зазвичай локалізується на повіках, обличчі, кистях і руках. Протягом декількох годин може з’явитися сильний набряк і почервоніння ураженої ділянки. 

Або висип з’являється через день-два після використання продукту. Іноді симптомами можуть бути тільки почервоніння, сухість і свербіж шкіри.

Пероральний вплив може викликати болючі відчуття в роті (на язиці) і висип на губах або в кутках рота. У осіб, чутливих до ароматизаторів, дерматит може загостритися, якщо вони продовжать використовувати або споживати алергенні продукти.

Алергічний риніт

Люди, які страждають алергічним ринітом до ароматів, зазвичай відчувають симптоми, схожі на сезонну алергію. Вони також можуть включати головний біль, проявлятися у вигляді сльозотечі, свербежу в очах, чхання, закладеності носа або інших труднощів з диханням.

хворим на астму слід бути особливо обережними, якщо вони чутливі до ароматів. Адже алергічні реакції можуть погіршити симптоми астми. 

Алергія на аромати: діагностика

Чутливість до парфумів, крему або лосьйону зазвичай є першою ознакою алергії на ароматизатори. Але такий діагноз ставиться лікарем-алергологом, за результатами обстеження. 

Він проведе патч-тестування з використанням суміші ароматизаторів. Позитивний патч-тест вказуватиме на те, що у вас є алергія на одну або кілька ароматичних речовин. Лікар же й підбере лікування, необхідне у вашому випадку.

Профілактика та лікування чутливості до ароматів

Якщо у вас алергія на ароматизатори, кращий спосіб запобігти проблемам − уникати всіх продуктів, що містять запашні речовини будь-якого типу. Намагайтеся тримати всі ароматизовані речовини якомога далі від себе. 

На жаль, алергія на аромати зазвичай зберігається протягом життя і при тривалому впливі подразника тільки погіршується.

Часто продукти маркуються лише як такі, що містять ароматизатори. Виробники не ідентифікують окремі хімічні речовини, що використовуються для створення аромату. Тому вам слід уникати всіх продуктів, на яких є одна з наведених нижче назв.

Окремі ароматичні алергени:

  • амілцинамовий спирт,
  • анізиловий спирт,
  • бензиловий спирт,
  •  бензилсаліцилат,
  • коричний спирт,
  • коричний альдегід,
  • кумарин,
  • евгенол,
  • гераніол,
  • гідроксицитронеллал,
  • ізоевгенол,
  • мускус амбрети,
  • абсолют дубового моху,
  • олія сандалового дерева,
  • деревні смоли.

Інші потенційні алергени:

  • перуанський бальзам,
  • олія касії,
  • кориця,
  • гвоздика,
  • цитронела,
  • етилен брасилат.

Аромати можуть міститися у багатьох повсякденних продуктах:

Без ароматизаторів чи без запаху?

Чи знаєте ви, що багато продуктів можуть мати позначку «без ароматизаторів», якщо ті не зазначені в переліку інгредієнтів? Але це не обов’язково означає, що в продукт не додані ароматичні добавки. 

Позначка просто вказує на те, що продукт не має відчутного запаху. Але такі вироби можуть містити маскувальний аромат. Тобто такий, що приховує запах інших інгредієнтів.

Як визначити, чи дійсно продукт не містить ароматів? Подивіться, чи немає серед його інгредієнтів ефірних олій або фруктових/квіткових дистилятів. Якщо вони присутні, продукт є ароматизованим і може викликати алергічну реакцію. 

Деякі компанії можуть використовувати хімічні речовини для маскування запахів, щоб виріб нічим не пахнув. Вони будуть стверджувати, що продукт не містить ароматів, але багато людей будуть реагувати на нього.

Алергія на аромати: поради для безпечного життя

Зверніть увагу, що одяг, випраний в ароматизованому засобі для прання, може створити проблему при тривалому контакті зі шкірою в присутності вологи та тепла. Краще за все використовувати пральний порошок без віддушок.

Повідомляйте лікарів, в тому числі стоматологів, що маєте алергію на суміш ароматів. Якщо ви дуже чутливі, лікар може порекомендувати спеціальну дієту — з виключенням продуктів, до яких ці або схожі алергени додані як ароматизатори.

Чутливість до ароматів може відрізнятися у різних людей. І до тих, у кого алергія проявляється важко, слід ставитися з розумінням. 

Якщо ви відчуваєте симптоми, можливо, доведеться попросити друзів, супруга або колег по роботі уникати використання засобів із сильним запахом, коли вони поруч з вами.

Багато людей воліють носити улюблені парфуми кожного дня. Але важливо бути ввічливим стосовно тих, хто бореться з чутливістю до ароматів. Так, ви не можете контролювати все, чим впливаєте на своє оточення, але вживання парфумів — звичка, яку легко контролювати. 

Зверніться до вашого лікаря за конкретними порадами, особливо якщо ви дуже чутливі до суміші ароматів.

 

Коментарі
Loading...