Якими бувають алергічні реакції

0 5 441

Алергія — це надмірна реакція імунної системи у певних людей на зовнішні і загалом нешкідливі білки та речовини. Алергічні реакції можуть мати різні прояви та ступені важкості.

Коли виникає алергія?

Алергія зазвичай не виникає при першому впливі алергену. Коли людина вперше зустрічається з алергеном, в її організмі виробляються молекули, так звані антитіла, проти чужорідних білків. Це називається імунною відповіддю.

Піддаючись впливу алергену вдруге і наступні рази, імунна система поступово виробляє велику кількість антитіл. З’єднуючись з опасистими клітинами (або базофілами — це клітини імунної системи), антитіла примушують їх виділяти хімічні речовини, такі як гістамін. 

Саме гістамін та інші медіатори запалення, які виділяються базофілами, і призводять до того, що ми відчуваємо симптоми алергії.

Процес збільшення антитіл в організмі відомий як сенсибілізація. Вона може зайняти від кількох днів до багатьох років. Іноді у сенсибілізованої особи проявляються симптоми алергізації, проте повноцінна алергія до певного чинника так і не розвивається.

Симптоми алергії

Симптоми алергії охоплюють:

Анафілаксія

Коли алергічна реакція настільки важка, що загрожує життю, її називають анафілаксією або анафілактичним шоком. Анафілаксія зачіпає весь організм.

Прояви анафілаксії:

  • набряк горла та рота із закупоркою дихальних шляхів, що призводить до утрудненого дихання, утруднення розмови чи ковтання;
  • висип і свербіж в будь-яких місцях тіла;
  • слабкість і запаморочення, часто із втратою свідомості через раптове швидке падіння артеріального тиску.

Анафілаксія вимагає невідкладної медичної допомоги.

Класифікація алергій

А ще види алергії класифікуються за їх причинами, важкістю перебігу, засобами можливого лікування та профілактики:

  • Гіперчутливість I типу. Також відомі як реакції негайного або анафілактичного типу. Можуть бути викликані пилком, харчовими продуктами, ліками та укусами комах.
  • Гіперчутливість II типу. При ній виділяються специфічні антитіла, імуноглобуліни G (IgG) та IgM. При цій реакції відбувається зв’язування і руйнування клітини, з якою пов’язано антитіло. 

Цей тип реакції спостерігається після трансплантації органів, коли тіло відмовляється приймати пересаджений орган як свій.

  • Гіперчутливість III типу. Це опосередкована Імунними комплексами реакція. Імунний комплекс — це зв’язана форма антитіла та антигену.

Утворення такого комплексу призводить до каскаду в організмі реакцій, які руйнують місцеві тканини. Приклади цього стану включають гломерулонефрит і системний червоний вовчак.

  • Гіперчутливість IV типу.  Це клітинно-опосередковані алергічні реакції уповільненого типу, протікання яких забезпечується спеціальними імунними клітинами, які називаються Т-лімфоцитами.

Якщо реакція проходить за участі Т–лімфоциту, то відповідь організму на алерген формується у період від декількох годин до кількох днів. Прикладом є контактний дерматит на борщівник.

Поширені алергії

Те, що люди називають алергією, — зазвичай гіперчутливість I типу. За цим механізмом розвивається алергічний риніт, що характеризується нежитем, сльозотечею та чханням.

Виділяють дві основні категорії: сезонний та цілорічний алергічний риніт. У той час, як сезонний алергічний риніт пов’язаний із впливом пилку в певний період року, цілорічний триває майже всі 12 місяців.

Алергічний риніт вражає приблизно 30 % населення Європи. Лікарі-алергологи називають приблизно таку ж цифру і для України.

Інші різновиди алергії I типу – харчова алергія, алергія на ліки та алергія на отруту комах

Комахи, укуси яких можуть призвести до виникнення алергічної реакції, це бджоли, оси, мурахи, шершні тощо.

Алергічна астма також є алергічною реакцією першого типу. Вона трапляється при вдиханні алергену.

До поширених алергенів належать пилок, лупа тварин, спори грибів чи їх міцелій, пилові кліщі тощо. При алергічній астмі спостерігаються сильні хрипи, задишка, кашель і виділення густого слизу.

Коментарі
Loading...