Симптоми алергії: якими бувають і як їх розпізнати

0 2 382

Алергія — одне з найпоширеніших хронічних захворювань у світі. Алергічні симптоми варіюються від легких реакцій до небезпечних для життя. Знехтувавши ними, ви наражаєтесь на загрозу розвитку важких хронічних захворювань.

Алергія тісно пов’язана з імунною системою, котра захищає організм від небезпечних хвороб.

На думку медиків, якщо навколо людини з народження створюють стерильні умови, її імунна система починає реагувати на звичні для інших речі. Це можуть бути кліщі домашнього пилу, шерсть тварин, пилок рослин тощо. Тобто подразники, на які імунітет здорової людини просто не звертає уваги.

У хворих на алергію імунна система сприймає вищезгадані речовини як чужорідні, виробляючи проти них антитіла. Останні переміщаються до клітин, котрі виділяють гістамін та інші хімічні сполуки, викликаючи алергічну реакцію.

Причинний білок, що входить до складу перерахованих вище речовин, викликає процес сенсибілізації. Це означає, що імунні клітини білок запам’ятали. А при повторному потраплянні в організм він з’єднуватиметься зі своїми антитілами, які знаходяться на клітинах-базофілах. 

Останні, своєю чергою, у відповідь на таке приєднання будуть виділяти гістамін та інші біологічно активні речовини. Саме їх виділення і призводить до появи симптомів алергії.

Причини виникнення алергії

Протягом останніх років в усьому світі спостерігається катастрофічно стрімке зростання кількості алергічних захворювань. Якщо на початку минулого століття алергія реєструвалась лише у 2 % хворих, то зараз їх кількість зросла до 40 %.

На думку вчених, цей процес пов’язаний зі швидким розвитком хімічної промисловості, появою різноманітних барвників, консервантів, котрі входять до складу продуктів, напоїв, ліків.

Основні тригери алергії:

Алергічні симптоми: класифікація

Симптоми алергії інфографика

Поліноз, який ще називають сезонним алергічним ринітом, може викликати такі симптоми:

Харчова алергія проявляється:

Алергічні симптоми від укусів комах:

  • сильний набряк в місці укусу;
  • свербіж або кропив’янка по всьому тілу;
  • кашель, стискання в грудях, хрипи або задишка;
  • анафілаксія.

Атопічний дерматит, котрий ще називають екземою, може викликати:

  • свербіж;
  • почервоніння;
  • лущення шкіри.

Анафілаксія

Симптоми анафілаксії інфографика

Якщо терміново не вжити заходів безпеки при появі симптомів цього виду алергічної реакції, остання може закінчитись анафілактичним шоком. Він проявляється такими ознаками:

  • втрата свідомості;
  • зниження артеріального тиску;
  • задуха;
  • шкірні висипання;
  • сплутаність свідомості;
  • прискорений або ледь виражений пульс;
  • нудота та блювання.

Згідно з клінічними спостереженнями, найчастіше ця реакція починається зі свербежу очей. Потім з’являється набряк обличчя, особливо повік та губ. Деякі пацієнти відмічають свербіж по всьому тілу, котрий переходить у кропив’янку. 

Втім, шкірна реакція виникає не завжди. Натомість у людини проявляються нудота, блювота, вона дихає зі свистом. 

Якщо після того, як людина випадково з’їла вже відомий їй алерген, в неї різко знизився тиск, а інших симптомів немає, така реакція теж вважається ознакою анафілаксії.

Діагностика алергії

Дуже часто алергічні симптоми плутають зі звичайною застудою. Це тому, що при їх появі хворого турбують кашель, слабкість, хибне відчуття підвищеної температури.

Але, на відміну від застуди, алергія, як правило, протікає без температури або з невеликим її підвищенням (не вище 38,5), без сильної слабкості та виділення густого слизу. Виділення з носа бувають рясними та водянистими, а кашель, навпаки, — сухим. 

До того ж прояви алергії спостерігаються не постійно, а, як правило, у період цвітіння або при контакті з причинним алергеном. 

Втім, якщо причиною алергії є, наприклад, пилок амброзії, то симптоми алергії до нього можуть спостерігатись декілька місяців. На відміну від застуди, яка за цей час вже мала б минути.

Відтак поставити правильний діагноз може лише лікар. А діагноз алергії до будь-чого — лише лікар-алерголог. Зробити це можна за допомогою молекулярного тесту на алергію АЛЕКС2, який здатний визначити реакцію на 295, або 99,9 % відомих алергенів.

Лікар також може призначити шкірні проби. Це нанесення невеликої кількості алергену на шкіру. 

Крапля причинного алергену може бути введена через невеликий прокол у шкіру. Такий діагностичний метод називається прик-тестом.

Фактори ризику

Ймовірність розвитку алергії може бути вищою, якщо хтось із ваших рідних мав або має це захворювання або у сімейному анамнезі є хворі на астму

Наявність алергії збільшує ризик появи таких захворювань:

  • Анафілаксія. Якщо у вас важка форма алергії, ризик даної реакції зростає в рази. Основними тригерами анафілаксії є їжа, ліки та укуси комах.
  • Астма. При алергії виникає хронічне запалення дихальних шляхів, що може спричинити появу астми. В більшості випадків це захворювання буває викликане дією алергенів, тому його називають алергічною астмою.
  • Синусит, інфекційні захворювання вух та легень. Ризик виникнення таких захворювань вищий при алергічному риніті чи астмі.

Профілактика алергії

Заходи для попередження алергічних реакцій залежить від типу алергії. Але існують загальні поради, що будуть актуальними для всіх хворих на цю недугу.

Уникайте відомих тригерів

Навіть якщо ви лікуєте симптоми алергії, не наражайтесь на небезпеку. 

Наприклад, при алергії на пилок не варто гуляти в пік цвітіння причинних дерев, злаків чи бур’янів. Краще цей час пересидіти дома або відправитись у регіони, де відсутнє цвітіння. Куди саме, можна дізнатись на нашому сайті

Якщо маєте алергію на пилових кліщів, частіше прибирайте домівку, використовуючи пилососи з НЕРА-фільтрами, а також періть білизну не рідше разу на тиждень.

Ведіть щоденник

Записуйте, що саме посилює або, навпаки, зменшує ваші алергічні симптоми. 

Слідкуйте за тим, що їсте, п’єте, в який час і в яких ситуаціях вам буває гірше, і що, на вашу думку, може викликати погіршення. Це допоможе лікарю визначити причини виникнення алергічних реакцій. 

Носіть браслет з медичною інформацією 

Якщо у вас уже була анафілаксія чи є алергія до певного виду їжі, медичний аксесуар допоможе швидко визначити причину вашого стану при наступній важкій реакції (у випадку, коли ви не зможете спілкуватись).

Коментарі
Loading...