Як лікувати алергію на цвітіння дерев

0 1 862

Для більшості з нас весна – час, коли дерева прокидаються від зимового сну, пускають бруньки, викидають сережки. Й розквітає різнобарвне свято життя. Але, на жаль, далеко не всі можуть відчути щастя від раннього приходу весни. І причина цього – алергія на цвітіння дерев.

Сезонна алергія, або поліноз, уражає близько 30 % населення України. А починаються його симптоми саме весною. 

Тоді, коли після зимової перерви на слизові оболонки чутливих людей потрапляє перший пилок дерев. Оскільки цвітіння саме цієї категорії рослин дуже залежить від погоди, ніколи не вгадаєш, коли воно розпочнеться саме у цьому році. 

Он, наприклад, у 2020-му вільха та ліщина зацвіли як ніколи рано – наприкінці січня. А перед тим, у 2018-му, а потім і у 2021-му, їхнього пилку не було у повітрі навіть в лютому. Адже землю аж до початку березня огортала справжня зима. 

Втім, зазвичай в наших широтах дерева зацвітають в останні 10 днів лютого. Через глобальне потепління їх сезон починається приблизно на два тижні раніше, ніж це було ще 10 років тому.

Симптоми алергії хворі відчувають вже зараз

Втім, розслаблятись, спостерігаючи сніг та холод за вікном, не варто. Адже весна все одно прийде. Та й ніхто не скасовував такий фактор, як перенесення пилку на великі відстані. 

Європейськими та українськими науковцями доведені факти перенесення пилку амброзії із Запоріжжя до Нідерландів. Пилку дерев – з Прикарпаття та Закарпаття на решту території України, а також з її південних регіонів на північ. Відтак хворі на поліноз можуть відчувати симптоми алергії й тоді, коли навкруги все ще похмуро та зимно.

Які саме дерева першими викидають небезпечні сережки?

Найнебезпечнішими вважаються вітрозапильні дерева. Їхній пилок – це летючий сперматозоїд, котрий прагне за будь-яку ціну потрапити до жіночої квітки дерева того ж виду. 

Серед дерев найбільше пилку викидають береза та вільха, потім до цих алергенів додається пилок ліщини, верби, граба та дуба.

Якщо за порядком, першою починає квітнути ліщина. І хоча на її пилок реагує невелика кількість людей, пилкові зерна ліщини мають алергени, схожі за будовою з алергенами берези. Адже разом із березою, вільхою та грабом ліщина входить до родини березових.

Тому люди, чутливі до берези, як правило, реагують і на пилок її найближчої родички вільхи. Саме вона починає цвісти разом із ліщиною або незабаром після неї  — вже наприкінці лютого.

Крім того, одночасно з березою зазвичай квітне ясен, пилок якого також характеризується вираженою алергенністю. І пацієнти, які потерпають від алергії на одне дерево, можуть мати чутливість і до іншого.

Як проявляється алергія на цвітіння дерев

Алергія на цвітіння дерев у дитини симптоми

Ще одна підступність весняної алергії у тому, що її симптоми часто плутають з грипом та застудою. Адже тільки-но вийшли з періоду сезонного грипу, а нежить не зникає. «І хто його зна, — думає такий пацієнт, — вірус цей нежить викликав чи пилок?» 

Але буває і навпаки. Пилку у повітрі ще немає й поготів, у людини симптоми, схожі на застуду, а вона вже шукає у себе сезонну алергію. Хоча застудою її хвороба і є. 

Відтак виникають страх та тривога перед можливим розвитком алергічних симптомів. До того, як ці страх та тривогу побороти, ми ще повернемося, а щоб розрізнити симптоми алергії та застуди, пам’ятайте: поліноз протікає без температури й характеризується свербінням носа та очей, чханням й сльозотечею

І головне – не ігнорувати ці симптоми. Адже чим пізніше розпочато лікування алергії, тим важче її позбутись. 

Фази захворюваності на сезонний поліноз

У дітей віком від 0 до 15 років схильність до алергії, яку ще називають атопією, проявляється у вигляді атопічного дерматиту. Якщо його не лікувати, в старшому віці йому на зміну прийде алергічний риніт

Якщо ж проігнорувати й це захворювання, все закінчиться алергічною бронхіальною астмою, яка є найважчою формою респіраторної алергії.

Крім того, не забувайте, що контакт з пилком відбувається щороку, і сенсибілізація, тобто чутливість до нього, може збільшуватись. А з часом до алергії на дерева додається ще й реакція на злакові трави та бур’яни

Це ще більше посилює важкість захворювання. Тому необхідно вжити всіх можливих заходів, аби уникнути астми.

Чутливість до пилку дерев та синдром оральної алергії 

Обтяжує перебіг алергії на цвітіння дерев ще й синдром оральної алергії (СОА). Він проявляється свербежем, набряком у роті та висипами навколо нього навіть в той період, коли пилку у повітрі немає. 

А ще СОА зазвичай є вираженішим, якщо під час пилкування берези людина із чутливістю до її пилку їстиме яблука. Пояснюється така реакція тим, що плоди рослин, які входять до родини розових та, меншою мірою, селерових, мають алергени, спільні з пилком раноцвітних дерев. 

Тому людям з СОА та алергією до цвітіння дерев медики рекомендують обмежити вживання у сирому вигляді:

Варто пам’ятати й про те, що сезонна алергія – це комплексне захворювання, при якому люди можуть реагувати й на кліщів домашнього пилу, і на спори грибів (плісняву).

Діагностика сезонної алергії 

Алергія на цвітіння дерев діагностика

Як правило, вона проводиться за допомогою шкірних та молекулярних тестів.

Серед молекулярних тестів на алергію найбільш зручним та комплексним є тест АЛЕКС2. Останній може дати повну картину сенсибілізації, адже за його допомогою можна одночасно виявити чутливість до 295 алергенів. 

Вони охоплюють 99,9 % всіх відомих науці причин гіперчутливості першого типу, до яких належить і алергія на пилок. Спираючись на результати аналізів, лікар-алерголог може дати вичерпну інформацію про те, як лікується алергія на цвітіння дерев. Та підібрати терапію, що найбільше підходить саме для вас.

Лікування алергії на цвітіння весняних дерев

Традиційна та народна медицина пропонують багато засобів боротьби з алергією на пилок. Як лікувати це захворювання, розповідають і люди, далекі від медицини. 

Втім, єдиним засобом саме лікування алергії на цвітіння дерев вже понад 100 років є і залишається алерген-специфічна або алерген-імунна терапія (АСІТ, або АІТ). Методика та медичні засоби її проведення постійно вдосконалюються вже протягом століття. І допомагають хворим надовго або й назавжди забути про існування своєї недуги.

Розпочинати лікування алергії на цвітіння причинних дерев медики радять ще за 2-3 місяці до його початку. Хоча якість та безпечність сучасних препаратів для проведення АІТ дозволяє не припиняти лікування й під час сезону пилкування.

До таких препаратів, зокрема, належать «Алксоід» (Alxoid) та  «Оралтек» (Oraltek) виробництва іспанської компанії «Inmunotek» (Інмунотек), які є доступними в Україні.

Зручність цих препаратів полягає і в тому, що один флакон спрею або ін’єкція може містити як моноалерген, наприклад, берези, так і суміш алергенів весняних дерев. Наприклад, до лінійки вакцин «Інмунотека» входить суміш полімеризованих екстрактів алергенів:

  • берези повислої, 
  • вільхи чорної, 
  • ясеня звичайного, 
  • ліщини звичайної. 

Вони представлені у цій суміші у рівних пропорціях. Тож чутливості до цілого спектру найважливіших весняних алергенів можна позбутись за допомогою лише одного препарату.

В чому суть методу?

Лікування просте. Воно полягає у регулярному введенні невеличкої дози алергену, допоки організм до нього не адаптується. З часом хворий перестає реагувати на алерген взагалі, коли стикається з ним у реальному житті.

І якщо ін’єкції «Алксоіду» частіше призначають дітям старшого віку та дорослим, то сублінгвальний спрей «Оралтек» підходить для пацієнтів всіх вікових груп. Зокрема, ним замість уколів можуть користатися дорослі, стиль життя яких або можливості не дозволяють приїздити до лікарні на ін’єкції АІТ. 

Втім, який зі способів введення ліків підходить саме вам, визначає лікар. А першу дозу сублінгвального препарату також слід приймати лише в кабінеті алерголога. І залишатися, як і після уколу, під його наглядом 30 хвилин.

Ці пів години після введення алергену пацієнт повинен провести у клініці, щоб убезпечити себе від ризику виникнення побічних реакцій. Хоча при лікуванні сучасними алергенами останні трапляються вкрай рідко. Адже «Alxoid» та  «Oraltek» мають високий профіль безпеки. 

Коментарі
Loading...