Як лікувати алергію на очах?

0 4 593

Однією з найпоширеніших форм алергії на очах є алергічний кон’юнктивіт — запалення оболонки, яка вкриває зовнішню поверхню ока. 

Часто алергічний кон’юнктивіт супроводжує алергію на цвітіння. Відтак стає неприємним симптомом для тих, хто гіперчутливий до пилку рослин. Адже прояви алергічного кон’юнктивіту спостерігаються вже з самої ранньої весни й можуть тривати до пізньої осені. Або взагалі бути цілорічними. 

То ж як виникає алергія на очах і як її лікувати?

Алергія на очах вражає майже половину населення планети. Особливо поширеною вона стала протягом останніх сорока років. 

Розвивається хвороба внаслідок дії алергену, який контактує з оболонкою ока. Алерген змушує імунну систему занадто бурхливо реагувати на звичні речі, виділяючи антитіла, котрі діють на опасисті клітини. В них знаходиться медіатор запалення – гістамін. Через його надмірне виділення під час алергічної реакції очі починають боліти, свербіти та червоніти.

Інші симптоми алергії на очах включають сльозотечу та непереносимість світла. Вони заважають нормально вчитись, працювати та відпочивати.

У важких випадках можуть розвинутись птоз (опущення верхньої повіки), виразка рогівки й навіть сліпота. Частіше за все алергічний кон’юнктивіт, який є основним проявом алергії на очах, пов’язаний з алергічним ринітом. Такий стан називають ринокон’юнктивітом.

Основні типи алергічного кон’юнктивіту

Медики розрізняють чотири види алергічного кон’юнктивіту:

  1. Сезонний алергічний кон’юнктивіт, або алергічний ринокон’юнктивіт. Виникає внаслідок дії пилку рослин на слизову оболонку ока. Це захворювання поширене в країнах з холодними зимами, де є сезон спокою рослин, а під час їх цвітіння у теплу пору року виділяється пилок. В такому випадку, крім кон’юнктивіту, спостерігаються свербіж, чхання, закладеність носа та сльозотеча.
  2. Контактний кон’юнктивіт. Викликаний речовинами, що подразнюють кон’юнктиву: косметикою, очними краплями, хімічними речовинами. Симптоми розвиваються через кілька днів після потрапляння речовини до очей.
  3. Папілярний кон’юнктивіт. Виникає при носінні контактних лінз. Особливо коли вони жорсткі або використовуються після операції на очах. Нехтування правилами гігієни також може призвести до виникнення кон’юнктивіту.
  4. Багаторічний кон’юнктивіт. Триває роками. Може бути пов’язаний з алергією на пилових кліщів, домашніх тварин або птахів. Крім захворювання очей, спостерігатимуться закладеність носа, чхання або навіть симптоми астми.

Профілактика алергічного кон’юнктивіту

Для уникнення алергії на очах слід виконувати такі правила:

  • Постійно підтримувати чистоту в домі. Скоротити кількість м’яких меблів та ретельно їх пилососити. Зачиняти вікна в період цвітіння рослин.
  • Використовувати очні краплі, котрі допоможуть видалити алерген з ока.
  • При появі симптомів уникати носіння контактних лінз.
  • Попри свербіж, ні в якому разі не терти очі, адже це лише посилить запалення.
  • Використовувати холодні компреси. Для цього слід змочити ватний диск в холодній воді або міцному чаї й покласти його на повіки.

Лікування алергії на очах: препарати

Втім, домашні засоби допомагають позбутися симптомів хвороби лише частково. Значно дієвішим є застосування ліків.

Edem

Антигістамінні лікарські засоби

Як показала практика, основною складовою у лікуванні алергічного ринокон’юнктивіту є використання пероральних антигістамінних препаратів.

За структурою вони схожі з гістаміном. Тому й здатні блокувати Н1-рецептори цієї речовини в нашому організмі, нівелюючи ефект впливу гістаміну на органи-мішені.

Наразі лікарі віддають перевагу використанню антигістамінних лікарських засобів другого та третього поколінь. Вони мають покращений профіль безпеки та діють набагато швидше й ефективніше, ніж препарати першого покоління. 

Серед ефективних пероральних препаратів системної дії, які застосовуються для лікування алергічних симптомів з боку, в тому числі очей, добре зарекомендував себе дезлоратадин.

Він належить до групи препаратів, які в аптеці можна купити без рецепта. У пацієнтів з алергічним ринокон’юнктивітом дезлоратадин ефективно усував подразнення та почервоніння очей, набряк повік, сльозотечу, а також свербіж піднебіння. 

Дезлоратадин ефективно контролював симптоми упродовж 24 годин. Тобто його можна приймати лише раз на день. Для отримання максимального ефекту лікарський засіб слід використовувати як для профілактики, так і в період загострення хвороби. 

Відтак дезлоратадин рекомендують для лікування як персистуючого (симптоми спостерігаються більше ніж 4 дні на тиждень) так і інтермітуючого (до 4 днів) ринокон’юнктивіту.

Стабілізатори опасистих клітин

Ці препарати можна використовувати за прописом лікаря. Вони починають діяти набагато пізніше, ніж антигістамінні, тому їх рекомендують вживати разом з останніми. Це посилить і подовжить лікувальний ефект.

Кортикостероїди 

Використовують лише при дуже важких проявах алергічного кон’юнктивіту. Це стероїдні гормони, що виробляються корою наднирників. Кортикостероїди як ліки можуть зменшити набряк і знизити імунну відповідь організму на подразник.

Використовувати їх потрібно лише за рекомендацією лікаря, з великою обережністю і короткочасно, бо побічні ефекти можуть нівелювати користь від лікування такими засобами.

Джерела:

  • https://aacijournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13223-018-0280-7
  • http://likicontrol.com.ua/%D1%96%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%86%D1%96%D1%8F/?[12239]
  • Інструкція для медичного застосування препарату Едем
  • https://www.bupa.co.uk/health-information/allergy-immune-system/antihistamines
  • https://emedicine.medscape.com/article/1191467-treatment#d10
  • https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD011172/full
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/157692
  • https://link.springer.com/article/10.1007/s40521-016-0073-5
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149291817310068
  • https://emedicine.medscape.com/article/134825-medication
  • http://www.allergy.org.au/images/stories/aer/infobulletins/pdf/Management_of_Allergic_Rhinitis.pdf
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010431/
  • https://www.pharmacytimes.com/publications/issue/2010/may2010/allergicconjunctivitis-0510
Коментарі
Loading...