Інгалятор уже не допомагає? Що робити, коли стандартного лікування астми замало

0 523

У різних людей астма проявляється по-різному. Її симптоми варіюють від легкого перебігу до загрозливих для життя нападів. Астму неможливо вилікувати остаточно, але терапія здатна значно полегшити симптоми захворювання та допомогти їх контролювати. Основним методом лікування астми є застосування інгаляторів. Але що врятує, якщо інгалятор не допомагає?

Астма – хронічне захворювання органів дихання, яке характеризується набряком і запаленням бронхів, ускладненням дихання внаслідок звуження дихальних шляхів, додатковим відділенням липкого слизу, що їх закупорює. Усе це заважає диханню, спричиняє кашель, свистячі звуки (хрипи) під час видиху, задишку.

Для лікування астми застосовуються інгалятори трьох типів:

  • Рятувальні. Вони дозують ліки – бета-агоністи короткої дії (SABA). Допомагають полегшити або зупинити симптоми нападу астми, відкриваючи дихальні шляхи. Ці інгалятори також називають бронходилататорами короткої дії.
  • Профілактичні. Цей тип інгаляторів допомагає профілактувати прояви астми, дозуючи кортикостероїдний препарат, — він запобігає запаленню, щоб дихальні шляхи пацієнта залишалися відкритими.
  • Комбіновані. Містять комбінацію кортикостероїдів і бета-агоніста тривалої дії (LABA). Їхня дія спрямована на те, щоб полегшити прояви хвороби та запобігти їм.

Попри застосування інгаляторів з часом симптоми астми можуть погіршуватися, тому важливо уважно слідкувати за ними, аби вчасно коригувати лікування та не допустити регресу стану легень.

Як зрозуміти, що стан при астмі погіршився?

Ознаки погіршення стану при астмі:

  • Симптоми виникають частіше.
  • Доводиться використовувати рятувальний інгалятор тричі на тиждень або більше.
  • Погіршення та утруднення дихання, виміряне за допомогою пристрою для перевірки роботи легенів.
  • Прояви астми спонукають прокидатися вночі.
  • Симптоми хвороби змушують пацієнта обмежувати щоденну активність.
  • Частіше виникає відчуття втоми, стрес або депресія.

Іноді зміни в перебігу астми недостатньо виражені, тому пацієнти з цим захворюванням мають регулярно відвідувати лікарів і за потреби проходити тестування функції легень.

Стан дихальних шляхів при астмі можна перевіряти за допомогою пікфлуометра, в тому числі персонального, спірометра або апарата FENO. Два останні вимірювання доступні лише у клініці

Спірометр вимірює швидкість повітряного потоку, що видихається, а також визначає фізіологічний об’єм легень. Апарат FeNO встановлює рівень оксиду азоту у повітрі, яке видихається. Цей показник – маркер запалення у дихальних шляхах.

Чому погіршується астма?

У деяких людей прояви астми загострюються у певних ситуаціях. Наприклад, розрізняють астму, спричинену фізичними навантаженнями, яка може погіршуватися внаслідок впливу холодного та сухого повітря

Також є професійна астма, викликана подразниками на робочому місці, такими як хімічні пари, гази або пил. А ще є алергічна астма. Вона провокується речовинами, що потрапляють в повітря: пилком, спорами грибів, кліщами домашнього пилу, лупою домашніх тварин тощо. 

Відповідно уникнення цих та інших подразників, таких як стрес, фізичні навантаження, хімічні речовини, тютюновий дим, певні ліки, має допомогти контролювати симптоми астми. 

Часто полегшення симптомів забезпечує звичайне збільшення дозування поточних препаратів. Такий підхід, як правило, допомагає покращити перебіг захворювання у більшості пацієнтів, крім хворих із важкою астмою

Як лікувати астму без інгалятора

Лікар може рекомендувати терапію на додаток до інгаляторів. Ці методи мають полегшити перебіг захворювання: приймання пероральних ліків, введення ін’єкційних препаратів або хірургічні втручання.

Пероральні препарати мають різні функції. Зокрема, антагоністи лейкотрієнових рецепторів (LTRA) призначають з метою запобігти запаленню, спричиненому тригером астми. Такі ліки не використовуються для негайного полегшення симптомів і їх слід приймати як доповнення до застосування профілактичного інгалятора.

Для постійного приймання призначають також глюкокортикостероїди, адже вони прибирають алергічне запалення з боку легенів. Ба більше, сучасні ліки проти астми комбінують у собі глюкокортикостероїди та адреноміметики швидкої дії.

Також для лікування дуже важкої астми лікар може виписати біопрепарати. Вони націлені на запобігання запаленню легень, контроль астми та зведення до мінімуму приймання стероїдів.

Біологічні препарати діють на клітини еозинофілів, які можуть викликати серйозне запалення під час нападів хвороби. Ці засоби залежно від типу зазвичай треба приймати кожні 2–8 тижнів. Біопрепарати також можна вводити ін’єкційно або внутрішньовенно.

У найважчих випадках для полегшення симптомів може бути рекомендоване хірургічне втручання — термопластика. 

Бронхіальна термопластика — це лікування астми, спрямоване на гладку мускулатуру легень. Під час лікування використовується тепло, яке зменшує кількість гладких м’язів у дихальних шляхах; через це вони втрачають здатність звужуватися, спричиняючи хворобливі симптоми.

Лікування включає 3 сеанси з тритижневим інтервалом між ними. Термопластику бронхів проводить лікар-пульмонолог. Під час кожного сеансу він оброблятиме іншу ділянку легенів. 

Термопластика є відносно новим методом, і кандидатами на неї можуть бути лише дорослі пацієнти, яким не допомогли інші варіанти терапії. Як і інші методи, бронхіальна термопластика не лікує астму. Це означає, що після процедури все одно доведеться приймати препарати для контролю симптомів.

Інгалятор не допомагає? Допоможе АІТ

Однак цього можна значною мірою уникнути, якщо додати до лікування астми алергенну імунотерапію (АІТ) або, як її раніше називали — АСІТ (алергенспецифічну імунотерапію). Ця методика передбачає введення в організм чутливої особи невеликих доз інгаляційних алергенів. 

Алергени допомагають розвинути у хворого толерантність, щоб він перестав реагувати на них при наступному контакті. Адже астма у 85 % випадків має алергічний характер. 

І при інтермітувальній астмі (яка проявляється з перервами), а також недузі легкої та середньої тяжкості після досягнення контролю астми та виявлення причинного алергену можна проводити АСІТ. Це дозволяє досягти ремісії та знизити кількість вдихів інгалятора. З часом можливий перехід лише на їх симптоматичне застосування.  

Отже, при погіршенні проявів астми, коли інгалятор не допомагає, не зволікайте із вимірюваннями об’єктивних функцій легень та одразу звертайтеся до лікаря. Він зможе підібрати сучасне лікування, яке забезпечить подальший контроль симптомів хвороби. А після комплексного обстеження та правильно підібраного лікування, зокрема із долученням АІТ, ваш контроль астми може зрештою стати симптоматичним.

Коментарі
Loading...