Алергія і депресія: який між ними зв’язок

0 1 858

Якщо у вас є депресія і тривога разом з алергією, ви можете подумати, що одне не має нічого спільного з іншим. Але, як виявилося, алергія та депресія або тривога пов’язані.

Наприклад, дослідження виявили, що алергічний риніт був пов’язаний з важкими депресіями та суїцидальною поведінкою.

Але це не означає, що кожен, хто має алергію, також матиме депресію чи тривожність, і навпаки. Та все-таки вам може загрожувати депресія, якщо в анамнезі у вас — алергія. 

Далі поговоримо про те, як перестати тривожитись і навчитись сприймати свою недугу спокійно.

Як пов’язані алергія та депресія

Симптоми алергії включають чхання, нежить, кашель, біль у горлі, головний біль. Їхні прояви варіюються від легких до важких форм. 

У той час як деякі люди з алергією можуть вести нормальне життя, маючи лише незначний дискомфорт, інші можуть відчувати себе фізично хворими.

Погане самопочуття протягом одного-двох днів може не погіршити загальний настрій. Але кожен, хто живе зі хронічною стійкою алергією, може розповісти, що почуває себе погано у більшості днів тижня чи місяця. 

Переживання більшої кількості поганих днів, ніж хороших, може в кінцевому підсумку вплинути на зміни вашого настрою — і не в кращу сторону.

Життя не припиняється, коли ви маєте справу з алергією. Це означає, що ви повинні дотримуватися звичного розпорядку дня, навіть коли почуваєтеся не дуже добре. 

Алергія може вплинути на вашу працездатність і, залежно від вираженості симптомів, будь-який вид діяльності виявиться фізично виснажливим.

Попри те, що деякі люди не пов’язують свою алергію з депресією, існує тривалий зв’язок між фізичним здоров’ям і настроєм. 

Насправді до причин клінічної депресії належать як стресові події, так і хвороби. Наприклад, діагноз ішемічної хвороби серця або раку може зробити людину більш сприйнятливою до депресії.

Звичайно, алергія не так серйозна, як деякі інші проблеми зі здоров’ям. Однак, незалежно від важкості захворювання, відчуття себе хворим день у день може емоційно впливати на людину не кращим чином. 

Небезпечні алергени

Важливо зауважити, що алергени, які можуть викликати депресію і тривогу, не мають у собі лише пилових кліщів, лупу домашніх тварин, пилок злаків, амброзії або дерев. Депресія також може виникнути, якщо ви не можете приборкати харчову алергію (на молюски, горіхи, глютен).

Є така стара приказка: “Ти є тим, що ти їси”. І вона правдива. Вивчаючи у 2017 році дітей із харчовою алергією та без неї (у віці від 4 до 12 років) дослідники дійшли висновку, що харчова алергія зіграла роль в підвищенні рівня соціальної тривожності та загальної тривожності у дітей з-поміж меншин з більш низьким соціально-економічним статусом.

У дослідженні не було знайдено зв’язку між депресією та харчовою алергією.

Звичайно, розлади настрою можуть виникати окремо від алергії.

Як позбутися депресії та тривоги

Легка депресія і тривога можуть пройти самостійно. Якщо цього не відбувається, то поговоріть з лікарем про терапію вашого стану. Варіанти можуть включати психотерапію або приймання антитривожних чи антидепресантних препаратів.

Домашні засоби також можуть виявитись ефективними, наприклад:

 • медитація,
 • дихальні практики,
 • фізичні вправи,
 • хороший сон,
 • збалансована здорова дієта.

Водночас з прийманням ліків проти алергії боротися з недугою можна також за допомогою харчування. Їжте більше зелені та тих фруктів, до яких не маєте алергії. 

Імбир та зелений чай також можуть допомогти заспокоїтись, як і нормальний сон, масаж та регулярні фізичні вправи.

Чи може лікування алергії допомогти вашій депресії чи тривозі

Якщо у вас виникають напади депресії або тривоги під час загострень симптомів алергії, їх ефективний контроль може покращити фізичне самопочуття і, можливо, підняти сумний настрій.

Уникайте тригерів вашої алергії та приймайте прописані лікарем препарати від алергії, щоб зменшити вираженість її симптомів.

Запобігти алергії допоможе зміна способу життя:

 • Регулярно періть постільну білизну.
 • Пилососьте свій будинок один чи два рази на тиждень.
 • Тримайте двері та вікна закритими, щоб зменшити вплив алергенів з вулиці.
 • Уникайте ароматизованих продуктів (свічок, лосьйонів, парфумів тощо).
 • Носіть маску під час прибирання будинку або роботи у дворі.
 • Пийте маленькими ковтками воду або гарячу рідину для розрідження слизу в горлі.
 • Уникайте сигаретного диму.

Якщо ви підозрюєте у себе алергію, зверніться до лікарів-алергологів клініки FxMed. Вони можуть провести шкірний прик-тест або аналіз крові, щоб визначити чинники, що викликають ваші симптоми.

Важливо знати, що деякі види алергії можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб АІТ була ефективною, для неї потрібно застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Чи може лікування алергії погіршити самопочуття

Переконайтеся, що вам відомі можливі побічні ефекти ліків проти алергії. Ці засоби ефективні, але можуть викликати сонливість, розлад шлунку або закреп. 

Побічні ефекти ліків проти алергії, як правило, тимчасові. Однак вони можуть погіршити самопочуття і цим посилити депресію або тривогу. 

Припиніть приймати ліки, якщо у вас виникли неприємні побічні ефекти. Дізнайтесь у лікаря про альтернативний препарат.

Іноді достатньо зменшити дозування: менша кількість лікарського засобу продовжить забезпечувати полегшення симптомів, а побічні ефекти припиняться.

Отже:

Багато людей живуть із сезонними та цілорічними алергіями. Якщо ви не спроможні контролювати свої симптоми, це може призвести до тривоги або депресії. 

Порадьтеся з лікарем стосовно варіантів полегшення алергії, а також про можливості лікування перепадів настрою.

При правильному лікуванні та зміні способу життя ви зможете позбутись і симптомів алергії, і спричиненого нею поганого настрою.

 

Коментарі
Loading...