Чому симптоми алергії виникають саме вранці?

0 4 763

Закладений ніс, чхання, постназальне затікання, кашель, нежить – все це поширені реакції на алергени. І, незважаючи на те, що прояви алергії можуть виникати впродовж року, особливо під час цвітіння рослин, що виділяють алергенний пилок, – у деяких пацієнтів симптоми алергії проявляються лише зранку. 

При цьому впродовж дня такі люди почуваються цілком нормально. Вам це знайомо? Тож подбайте про те, щоб не починати свій день з алергії. Ось кілька причин появи симптомів алергії вранці, а також – способи їм запобігти.

Які основні причини ранкових симптомів алергії 

Іноді вони зумовлені алергічним ринітом або полінозом. Симптоми алергії виникають, коли імунна система надмірно реагує на алергени, що знаходяться в повітрі, викликаючи набряки та запалення в носі.

Ця реакція імунної системи може викликати вищезгадані симптоми, а також інші:

Розглянемо алергени, що можуть обумовити ранкові симптоми.

1. Пилок

Якщо у вас алергія на пилок, особливо дерев, ви, можливо, помітите погіршення симптомів алергії вранці.

Це тому, що концентрація пилку дерев у повітрі найвища саме вранці та опівдні. Отже, якщо ви знаходитесь на вулиці в ці часи доби — гуляєте з собакою, бігаєте, вирушаєте на роботу або у справах, — ви можете почати сопіти, чхати і кашляти.

2. Пилові кліщі

Алергія також може проявити себе уранці, якщо ви чутливі до пилових кліщів. Це звичайні мікроскопічні мешканці хатнього пилу, і, на жаль, спальня — те місце, де вони найчастіше активно розмножуються.

Кліщі зазвичай живуть і плодяться на матрацах, подушках, у постелі та м’яких меблях. І якщо ви спите в ліжку, що містить кліщів, ви можете щоранку прокидатися із симптомами алергії.

3. Лупа домашніх тварин

Лупа домашніх тварин — ще один пусковий механізм ранкової алергії, особливо якщо ваш вихованець спить у вашому ліжку чи спальні. Навіть коли домашні тварини не сплять з вами, їх шерсть все одно може збиратися на вашій постільній білизні.

4. Цвіль (спори та міцелій грибів)

Цвіль в приміщенні також може погіршити симптоми алергії на ранок, особливо якщо ваша спальня знаходиться в безпосередній близькості від ванної кімнати або поблизу місць росту грибка.

Які ще є причини ранкових симптомів 

Неприємні реакції вранці можуть бути викликані не тільки алергенами. Неалергічний риніт, спричинений застудою, також може спровокувати закладеність носа, нежить, чхання та кашель – симптоми, схожі на такі при алергії.

Різниця полягає в тому, що неалергічний риніт не включає імунну систему.

Алергоподібні симптоми можуть викликати й інші фактори, про які розповімо нижче.

1. Сильні запахи

Якщо ви використовуєте ароматизовані гелі для душу, ефірні олії або лосьйон перед сном, їхні запахи можуть подразнювати слизову оболонку вашого носа, що призводить до закладеності та збільшення продукції слизу. Як наслідок — біль в горлі, кашель та нежить.

Потрапляння цих подразників до носа та горла вночі може змусити вас прокинутися із симптомами, схожими на алергічні. 

Ви також можете прокидатися, якщо чутливі до миючого засобу, який використовуєте для прання постільної білизни.

2. Ліки

Певні ліки також можуть спровокувати неалергічний риніт вранці. 

Іноді кровоносні судини носа розширюються внаслідок побічної дії деяких препаратів, таких як ібупрофен, аспірин, седативні засоби та ліки для зниження високого кров’яного тиску. Якщо ви їх приймали перед сном, ці засоби можуть викликати закладеність носа та ранковий нежить.

3. Кислотний рефлюкс

Кислотний рефлюкс — стан, який характеризується спонтанними або регулярно повторюваними закидами шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження відділу стравоходу, який знаходиться ближче до шлунку, з розвитком у ньому ерозивно-виразкових, катаральних і функціональних порушень. 

Спання на спині може погіршити рефлюкс і роздратувати горло. Це може спричинити біль у горлі, постназальне затікання та кашель вранці. Симптоми часто поліпшуються протягом дня.

4. Гормональні зміни

Гормональні зміни внаслідок вагітності, менструації та використання оральних контрацептивів також можуть викликати неалергічний риніт. Це відбувається тому, що зміна рівня гормонів здатна збільшити вироблення слизу і спровокувати зміни слизової оболонки, що призведе до закладеності носа, нежитю і чхання.

Гормональні зміни можуть викликати симптоми, схожі на алергічні, впродовж дня. Або вранці у вас може виникнути задуха, спричинена впливом алергену чи подразника під час сну.

Як можна запобігти симптомам алергії вранці

Ось кілька порад щодо запобігання неприємним реакціям вранці, незалежно від того, маєте ви справу з алергічними чи неалергічними проявами:

  • Не спіть з домашніми улюбленцями та не допускайте їх до своєї постільної білизни.
  • Купайте домашніх тварин хоча б раз на тиждень, щоб зменшити кількість алергенів вдома.
  • Приберіть зі своєї спальні килим.
  • Використовуйте осушувач повітря, щоб знизити рівень вологості у спальні до 50 %. Це допомагає знешкодити пилових кліщів.
  • Одягніть пилозахисні чохли на матрац і подушку
  • Протирайте пил принаймні раз на тиждень і тримайте спальню в чистоті.
  • Обробляйте постіль, м’які меблі та матраци спеціальними протикліщовими засобами
  • Пилососьте килими не рідше разу на тиждень, використовуючи пилосос з HEPA- фільтром. 
  • Періть постільну білизну раз на тиждень у гарячій воді (принаймні +60 °C).
  • Не спіть з відкритими вікнами. Це може допомогти зменшити рівень пилку у вашій спальні.
  • Підніміть голову під час сну на 15—20 см, щоб зменшити зворотний потік шлункового соку.

Ви можете викликати додому представників санітарної станції чи інших служб, у тому числі приватних, щоб перевірити помешкання щодо наявності цвілі.

Коли звернутися до лікаря

Симптоми алергії вранці також можуть порушити якість вашого сну вночі. Зверніться до лікаря, якщо не можете самостійно контролювати прояви алергії або якщо симптоми тривають довгий час та погіршуються.

Можливо, лікар призначить вам ліки або проведе тестування причин алергії, щоб з’ясувати, чому саме виникають симптоми і чи є вони алергічними насправді.

Якщо йтиметься про алергію, деякі її види можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування недуга зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

Підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Отже:

Не дозволяйте ранковим симптомам алергії псувати вам день. 

Незалежно від того, маєте ви справу з сезонною алергією чи неалергічним ринітом, наведені вище поради можуть покласти край чханню, закладеності носа та іншим неприємним проявам. Тож ви прокидатиметесь відпочилим та з готовністю до нових звершень.

Коментарі
Loading...