Назальні спреї знижують використання антибіотиків у людей з хронічним риносинуситом

0 1 738

Лікування назальними спреями — сольовим та кортикостероїдним — є досить стандартною терапією для людей, які потерпають від хронічного риносинуситу (ХРС). Такі спреї розріджують густе скупчення слизу і допомагають зменшити набряк в носовій порожнині.

А лікувати хронічний риносинусит конче необхідно, адже він призводить до різкого зниження якості життя. 

Існують чотири основні симптоми цієї хвороби: 

Щоб пацієнту діагностували хронічний риносинусит, він повинний мати два з чотирьох цих симптомів протягом принаймні 12 тижнів.

Дослідження стосовно ефекту лікування назальними спреями

Лікується ця недуга зазвичай з допомогою антибіотиків та пероральних стероїдів. Втім, згідно з недавнім дослідженням науковців Медичного коледжу університету Цинциннаті (США), спреї для носа при правильному їх застосуванні можуть зменшити потребу в антибіотиках та пероральних стероїдах, прописаних лікарем для усунення симптомів ХРС.

Дослідники зі штату Массачусетс спостерігали за станом носів, очей та вух 150 пацієнтів, які проходили медичне лікування хронічного риносинуситу.  Встановлено, що використання оральних стероїдів та антибіотиків, пов’язаних із ХРС, в середньому зменшилось на 0,2 курсу за тримісячний період, якщо ці ж пацієнти застосовували під час лікування й назальні спреї. 

В масштабах року це  менше приблизно на один курс антибіотиків та пероральних стероїдів.  

Результати дослідження були надруковані у науковому журналі «Ларингоскоп» і, на думку дослідників, є статистично значущими.

Коли дослідники порівняли результати, отримані для волонтерів, що потребували пероральних стероїдів (приблизно 40 пацієнтів), та тих, кому прописували антибіотики (33 пацієнти), було з’ясовано:

  •  на фоні застосування спреїв використання антибіотиків  зменшилося на 40 %;
  •  вживання оральних стероїдів, пов’язаних із хронічним риносинуситом, — на 67 %.

Медикаментозна терапія, яку дослідники пропонували пацієнтам у вигляді інтраназального сольового розчину та інтраназальних стероїдів, різко скоротила використання системних антибіотиків та стероїдів: вживання ліків зменшувалося на 1 курс у кожні 3—4 місяці. Це величезний ефект.

Значущість результатів дослідження підвищує той факт, що лікарські засоби, які призначають для лікування ХРС,  мають побічні ефекти:

  • антибіотики негативно впливають на шлунково-кишковий тракт та викликають  резистентність організму;
  •   тривале вживання стероїдів може спричинити порушення настрою, безсоння, збільшення ваги, діабет, катаракту та інші проблеми. 

Тож дослідники наголошують: якщо пацієнти дослухатимуться порад лікаря та користуватимуться у процесі лікування спреями щодня, то матимуть набагато менше проблем зі здоров’ям.

Адже за умови постійного лікування назальними спреями лікарі зможуть підтримувати симптоми пацієнтів на прийнятному рівні — такому, що не погіршує якість життя.

Зазначимо: спочатку дослідники  вважали, що пацієнтам з важчими симптомами хронічного риносинуситу потрібно більше антибіотиків або стероїдів. Але під час експерименту виявилось, що це не так: вживання антибіотиків та стероїдних препаратів при загостреннях не залежить від базової симптоматики — важливо тримати ніс у чистоті.

Тому застосування назальних зрошень має велике значення.

Коментарі
Loading...