Мамина дієта при вагітності може вплинути на алергію дитини

0 1 810

Дані нових наукових досліджень дозволили зрозуміти більше про те, як дієта при вагітності може впливати на ризик розвитку алергії у майбутньої дитини. Крім того, дослідники виявили, що кесарів розтин може збільшувати ризик виникнення алергії у немовлят, якщо порівнювати з природними пологами. 

Науковці стверджують, що вагітні жінки повинні мати збалансований раціон, підтримувати своє здоров’я та не надто турбуватися про ризики. 

Експерти давно знають: коли жінка вагітна, те, що вона їсть і те, що на неї впливає зовні, може вплинути й на плід.

На щорічному засіданні Американського коледжу з алергії, астми та імунології (ACAAI) у листопаді 2019 року були представлені результати двох нових досліджень

Вони дають підстави стверджувати: на ризик розвитку алергії у немовляти можуть вплинути харчування вагітної жінки, а також те, як вона народжувала і як годує дитину.

Пологи та годування немовлят впливають на розвиток алергії 

У першому дослідженні було розглянуто дані понад 158 000 дітей. Дослідники вивчали дітей з харчовою алергією, атопічним дерматитом, астмою та полінозом. Потім вони визначили, як народжувались ці діти й чи були вони виключно на грудному вигодовуванні.

Було виявлено, що природні пологи сприяли зниженню швидкості розвитку алергічних станів. 

Крім того, зниження рівня виникнення алергії у дітей відбувалось, якщо вони перебували на виключно грудному або змішаному вигодовуванні. 

Дієта при вагітності впливає на розвиток алергії

Друге дослідження мало на меті встановити, чи існує зв’язок між харчуванням жінок під час вагітності, їх історією алергічних захворювань та розвитком атопічного дерматиту й харчової алергії у дітей.

Відстежено, що їли 1 315 вагітних жінок під час вагітності, при цьому зазначався їх алергічний анамнез.

Встановлено такі закономірності:

  • Діти, ризик розвитку атопічного дерматиту та/або харчової алергії у яких був підвищеним, народжувались матерями з одноманітним раціоном, які мали в анамнезі алергічні захворювання. У 33 % дітей таких матерів алергія розвинулася у віці до 2 років.
  • У вагітних, що мали різноманітнішу дієту, цей показник склав 21 %.

Вагітні жінки, особливо ті, що страждають на алергію, повинні усвідомлювати, що їхня дієта може вплинути на ймовірність розвитку в дитини атопічного дерматиту та/або харчової алергії. 

Результати досліджень дозволяють припустити можливість розробки для вагітних певного раціону, який запобігав би виникненню у майбутніх дітей атопічного дерматиту або харчової алергії. Така материнська дієта при вагітності могла б складатися та призначатися лікарем.

Проте для розробки конкретних рекомендацій знадобиться більше серйозних досліджень.

Як харчування може запобігти виникненню алергії

Вчені досі напевно не знають, як конкретна їжа чи її відсутність в раціоні матері впливає на розвиток алергії. Також поки що не до кінця зрозуміло, які частини материнського мікробіома (набір властивих людині мікробів з усіма особливостями та взаємними зв’язками) впливають на імунний розвиток немовляти.

Ряд переконливих досліджень підтримують концепцію критичного вікна. ЦЕ період у ранньому дитячому віці й, можливо, навіть у внутрішньоутробному розвитку, коли дія алергенів на організм запобігає виникненню алергічних захворювань у дітей в майбутньому.

Тому зміни в дієті матері під час вагітності запропоновано як спосіб зниження ризику розвитку алергії, астми та атопічного дерматиту.

Наразі не існує конкретних рекомендацій щодо остаточного запобігання алергії у ще ненародженої дитини.

Досі не було показано, що конкретні обмеження основних алергенів можуть запобігати розвитку алергічних захворювань у дітей в майбутньому. Тому більшість експертів підтримують ідею дотримання матір’ю збалансованої дієти протягом всієї вагітності та лактації. 

Це означає, що жінкам не потрібно уникати харчових алергенів під час вагітності. Такий підхід відповідає сучасним міжнародним рекомендаціям. 

Проте він не означає, що потрібно активно вживати харчові алергени. В ідеалі всі вагітні жінки повинні споживати здорову, і, наскільки це можливо, різноманітну їжу.

Чому важливі способи пологів та вигодовування 

Спостереження щодо того, чому кесарів розтин може зробити деяких дітей більш схильними до алергічних розладів, пов’язують із:

  • перериванням передачі материнського мікробіома;
  • порушенням мікробіома кишечника дитини, яке відбувається, якщо немовля не проходить через родові шляхи.

Все це повертає вчених до більш глобальної ідеї про “гігієнічну гіпотезу”. Вона полягає у тому, що відсутність раннього знайомства з мікробами пригнічує належний розвиток імунної системи у немовлят та дітей.

Кесарів розтин зазвичай не рекомендується, якщо для нього немає чітких показів. У таких випадках жінкам краще обирати природні пологи.

Втім, наголошують дослідники, наразі не йдеться про те, що пологи через кесарів розтин або годування дитини виключно дитячою сумішшю спричинять проблеми з алергією. Вони лише підвищують ризик її розвитку.

Адже є багато причин, у тому числі вимушених, коли жінки народжують через кесарів розтин або вирішують користуватися сумішшю для вигодовування. І вони не повинні соромитися свого вибору.

Якщо дитина проявляє ранні ознаки алергічних розладів, наприклад, атопічного дерматиту, батьки повинні звернутися за допомогою до лікаря-алерголога. Якщо зробити це за перших ознак хвороби, є більша ймовірність взяти алергію під контроль.

 

Коментарі
Loading...