Алергія на пеніциліни: пацієнтам можна призначати інші антибіотики

0 5 115

Алергія на антибіотики пеніцилінового ряду є найчастішою реакцією гіперчутливості до лікарських засобів. Діагноз «алергія на пеніциліни» для багатьох пацієнтів передбачає заборону застосування всіх бета-лактамних антибіотиків через ризик перехресної реактивності

Ці обмеження часто призводять до використання при лікуванні таких людей альтернативних антибіотиків другого ряду. А це, у свою чергу, посилює ризик виникнення бактеріальної резистентності у таких пацієнтів та підвищує їх витрати на лікування.

Але чи є така заміна безпечною з точки зору потенційної алергічної реакції?

Про що говорять дослідження 

Результати досліджень, які проводилися протягом останніх років, свідчать, що перехресна реактивність між пеніцилінами та цефалоспоринами часто спостерігається лише при застосуванні аміноцефалоспоринів (цефалексин, цефаклор, цефадроксил) та цефамандолу, оскільки деякі структурні частини їхніх молекул подібні. 

Перехресна реактивність з іншими цефалоспоринами, такими як цефуроксим або цефтріаксон, а також карбапенемами, фіксується рідко. 

Зокрема, учасниками одного з досліджень стали 137 пацієнтів віком 51 ± 14 років із негайною реакцією на приймання будь-якого пеніциліну. 

Менше ніж за годину після застосування цих антибіотиків у пацієнтів спостерігались кропив`янка, ангіоневротичний набряк чи навіть анафілаксія

Алергія на антибіотик у 132 пацієнтів була підтверджена позитивним шкірним тестом зі щонайменше одним із пеніцилінових реагентів. У решти 5 досліджуваних були негативні специфічні IgE до пеніцилінів, але позитивний пероральний провокаційний тест.

Учасникам експерименту були проведені провокаційні тести із застосуванням:

  • цефуроксиму — 136 пацієнтам;
  • цефтріаксону – 125;
  • іміпенему — 46. Цей антибіотик був включений у дослідження пізніше. 

Усі пацієнти мали негативні шкірні тести та хорошу переносимість названих антибіотиків у всіх випадках.

Вчені зазначають: в аналогічних дослідженнях, проведених різними групами вчених, взяли участь 465 пацієнтів, у яких була встановлена алергія на пеніциліни. 

Всі вони добре переносили введення цефалоспоринів, таких як цефуроксим та цефтріаксон, а також карбапенемів (іміпенем, ертапенем, меропенем) з ризиком перехресної реактивності з антибіотиками пеніцилінового ряду меншим ніж 1 %. Але у тому разі, коли мали негативні шкірні тести й на вказані антибіотики.

Дані поточного дослідження, додані до цих результатів, зазначають вчені, вказують, що у пацієнтів, які мають негативні шкірні тести на цефалоспорини та карбапенеми, при введенні цих антибіотиків практично не існує ризику перехресних реакцій з препаратами пеніцилінового ряду.

Цей обумовлює відсутність потреби у попередніх провокаційних тестах для пацієнтів з алергією на пеніциліни перед застосуванням у них цефуроксиму, цефтріаксону та карбапенемів (за умови негативних шкірних тестів до цих препаратів).

Коментарі
Loading...