«Гіпоалергенний продукт». Що насправді означає цей напис?

0 7 929

Що означає гіпоалергенність?

Якщо у вас алергія, ви, ймовірно, шукаєте продукти з позначкою “гіпоалергенний”: вона означає, що продукт містить мало речовин, відомих як алергени, які спричиняють неадекватну імунну реакцію.

Але, оскільки немає узгодженого наукового чи юридичного визначення цього терміну, слово “гіпоалергенний”, надруковане на етикетці, не обов’язково захищає вас.

Продавці косметики, іграшок, одягу та навіть домашніх тварин можуть позначати свій товар як гіпоалергенний, але це не зобов’язує їх відповідати будь-яким встановленим урядом стандартам.

Чому маркування про гіпоалергенність не відповідає дійсності

Чи можете ви довіряти маркуванню “гіпоалергенний”?

Слово на етикетці не означає, що продукт не спричинить алергічної реакції у деяких користувачів. Цей напис є відображенням того, що у термін «гіпоалергенний» вкладає кожний конкретний виробник. 

Адже люди мають різний ступінь чутливості до інгредієнтів певних продуктів чи виробів, які викликають алергію.

На деяких людей певний складник може взагалі не впливати. Інші можуть відчувати легкий свербіж або дискомфорт при контакті з алергеном або його вживанні. А є ті, у кого може виникнути повноцінна алергічна реакція.

Крім того, вказівка на гіпоалергенність може бути звичайним маркетинговим ходом, або, навпаки, вказувати радше на низьку якість, приміром, косметичних засобів. 

Це редакторові сайту «Все про алергію» в особистому спілкуванні пояснив всесвітньо відомий парфюмер Крістоф Лодаміель

Він переконує, що виробники якісної косметики ще з 70-х років минулого сторіччя домовились використовувати й використовують найякіснішу сировину та інгредієнти для своїх виробів, які не викликають, як мінімум, контактного дерматиту та інших шкірних реакцій у користувачів. 

А от решта виробників, намагаючись підкреслити якість, може залишати слово «гіпоалергенний» на етикетці. Хоча це зовсім не означає справжню гіпоалергенність продукту.

І це підтверджують дослідження. Приміром, в одному з них, проведеному у Бразилії, лікарі виявили, що з перевірених 254 дитячих продуктів позначка виробника про гіпоаллергенність не була правдивою для переважної більшості.  А саме: 93 % продуктів містили принаймні один інгредієнт, який міг викликати алергічну реакцію.

Якщо ви підозрюєте, що у вас або вашої дитини є алергія на певну їжу, домашню тварину чи будь-яку іншу речовину, краще поговорити з сімейним лікарем або педіатром та звернутись по діагностику та лікування своєї недуги до лікаря-алерголога

Тоді ви дізнаєтесь, на які алергени слід звернути увагу, зокрема, шукаючи їх на етикетках.

Якщо ви або ваша дитина страждаєте від будь-якого типу алергії або контактного дерматиту, особливо важливо читати написи на етикетках, щоб переконатися: в продукті немає нічого, що могло б викликати алергічну реакцію або висип.

Поради щодо читання етикеток 

Знання, як читати етикетку, буквально може врятувати життя вам чи вашій дитині. Ось кілька порад щодо читання написів на товарах.

Список інгредієнтів

Перше, на що слід звернути увагу в будь-якому харчовому або косметичному продукті, список інгредієнтів. 

Вони перераховані в порядку зменшення їх кількості у певному виробі. Тобто на початку переліку завжди вказується той складник, якого найбільше. 

Тому часто першим пунктом у списку інгредієнтів зазначається вода, яка є основою харчів або косметики.

Активні компоненти

На деяких етикетках перераховуються окремо активні та неактивні інгредієнти. Все це, швидше за все, буде контактувати з вашим тілом, тому обов’язково вивчіть їх усі.

Хімічні назви

Більшість етикеток будуть використовувати хімічні назви, які можуть здаватися небезпечними, але такими не є. Наприклад, звичайна харчова сода може бути зазначена як бікарбонат калію чи бікарбонат натрію. Дуже мало людей, якщо такі взагалі є, мають алергію на соду.

З іншого боку, людям, що мають контактний або фотодерматит, не завадить вивчити назви інгредієнтів косметики, які можуть бути небезпечними для шкіри

Компоненти на основі рослин

Окрему увагу бажано звернути й на рослинні компоненти, адже багато з них викликають реакції у людей, чутливих до пилку рослин однієї родини або ж їх близьких родичів. 

Рослинні складники, на які у вас може виникнути алергія, можуть бути перелічені на етикетках латиною, тобто з використанням наукових назв рослин.

Наприклад, календула звичайна, яка викликає алергію у певної кількості людей, може бути названа як Calendula officinalis. Ця рослина належить до родини айстрових, куди входять такі небезпечні рослини-джерела алергенного пилку, як амброзія (Ambrosia) та полин (Artemisia)

І тому люди, що страждають на поліноз, можуть бути чутливими до календули, а також до інших айстрових:

  • кульбаби лікарської (Taraxacum officinale);
  • цикорію звичайного (Cichorium intubus);
  • оману високого (Inula helenium);
  • ромашки лікарської (Chamomilla recutita);
  • або інших видів роду Chamomilla, який латиною ще може називатись Matricaria.

До айстрових також належить відомі лікарські рослини, які є представниками родів:

  • деревій (Achillea);
  • ехінацея (Echinacea);
  • арніка (Arnica);
  • лопух (Arctium);
  • череда (Bidens);
  • волошка (Centaurea);
  • осот або бодяк (Cirsium);
  • артишок (Cynara);
  • жоржина (Dahlia);
  • цмин (Helichrysum);
  • сонях (Helianthus);
  • пижмо (Tanacetum);
  • чорнобривці (Tagetes);
  • мати-й-мачуха або підбіл (Tussilago).

Лаванда, що, як і шавлія (Salvia), м’ята (Mentha), меліса (Melissa), тим’ян (Thymus), розмарин (Rosmarinus) належить до родини губоцвітих, може бути зазначена на етикетці як Lavandula angustifolia.

У системі наукової класифікації назва, що починається з великої літери, — рід рослини. Друге слово, що починається з малої літери, визначає вид.

Якщо ви знаєте, що у вас алергія або чутливість до певних рослин, вивчіть назву їх роду латиною і шукайте це слово на етикетках. 

Приміром, якщо у вас алергія на один вид лаванди чи ромашки, у вас може виникнути й алергія на інші, а також на їх вищеперерахованих родичів.

Знайте свої алергени, щоб захистити себе від неочікуваного дискомфорту чи, навіть, небезпеки. 

Важливо: завжди двічі перевіряйте етикетку.

Висновки

  • Слово «гіпоалергенний» на етикетці продукту не обов’язково захищає вас від речовин, що викликають алергію.
  • Щоб захистити себе або дитину, знайте, які речовини можуть викликати алергічну реакцію саме у вас, і завжди читайте етикетки продуктів.
  • Вивчіть латинські назви рослин, на які маєте алергію, а також назви їх родичів. Особливо будьте уважними з родиною айстрових, ризик виникнення перехресної алергії до предствників якої дуже високий.
  • Якщо ви думаєте, що у вас або вашої дитини є алергія на їжу, домашню тварину чи будь-яку речовину, краще порадитись з сімейним лікарем та пройти діагностику та лікування у лікаря-алерголога.
Коментарі
Loading...